سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

مرکز دانلود مدیریت امور اراضی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مدیر زراعت سازمان با اشاره به اینکه سال زراعی جاری بیش از 2 هزار هکتار از اراضی زراعی استان زنجان به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافت، تصریح کرد: متاسفانه امسال سطح قابل برداشت کلزا در استان به دلایل مختلفی از جمله خسارت ناشی از سرمازدگی و خسارت پرندگان به یک هزار هکتار کاهش پیدا کرده است.

حسین عامری با اشاره به پیش بینی برداشت حدود یک هزار و 800 تن کلزا در استان زنجان عنوان کرد: امسال خسارت سرمازدگی در مزارع کلزای استان بین 10 تا 40 درصد متغیر بوده است.

وی با تاکید بر اهمیت تاریخ کشت و آبیاری به موقع کلزا به عنوان مهم‌ترین عامل موثر در کمیت و کیفیت محصول تولیدی بیان داشت: کلزا در مناطق مختلف استان زنجان باید تا اواخر شهریور ماه کشت و آبیاری شده باشد ولی در شهرستان طارم تا اواخر مهر ماه فرصت کشت وجود دارد.

عامری با بیان اینکه کلزا محصول مدیریت پذیری بوده و عملکرد آن وابسته به مدیریت مزرعه است، افزود: علی‌رغم نامساعد بودن شرایط جوی، سال گذشته برخی مزارع کلزای استان زنجان عملکردهای چهار، پنج و 6 تنی داشته اند به طوری که در یکی از مزارع شهرستان ابهر عملکرد 6 تن و 600 کیلوگرم در هکتار به ثبت رسید.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان رمز موفقیت در حصول عملکرد بالا در مزارع کلزا را رعایت اصول به‌زراعی و کشت و آبیاری به موقع برشمرد و خاطرنشان کرد: سال گذشته مزارع کلزاکارانی که در استان زنجان عملکردهای بالایی داشته اند با تامین به موقع بذر مورد نیاز و کشت و آبیاری به موقع، از خسارت سرمازدگی و حمله پرندگان در امان بوده است.

عامری با اشاره به پیش بینی افزایش دو برابری تولید کلزا نسبت به مدت مشابه سال قبل در استان زنجان، مدیریت مطلوب مزرعه از جمله تغذیه مناسب و آبیاری اصولی و به موقع را از دلایل این رشد تولید برشمرد.

وی بیان داشت: توسعه کشت دانه روغنی کلزا از جمله سیاست ها و اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است و در این راستا با توجه به انگیزه و رغبت بالای کشاورزان پیشرو و عمده کار برای کشت کلزا، به منظور اجرای موفقیت‌آمیز طرح در استان و نتیجه بخش بودن امور، از سال زراعی آتی تلاش بر این خواهد بود که تمرکز اصلی در توسعه کشت کلزا روی تولید کنندگان عمده باشد.    

انتهای پیام/

به گزارش اداره امور فرهنگی وتوسعه ارزش های اسلامی حوزه نمایندگی ولی فقیه سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، روز پنجشنبه مورخ 24/3/97مراسم اختتامیه دوره آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن کریم با حضور ریاست سازمان ، مدیران، مسئولین دفاتر حوزه و کارکنان در سالن اجتماعات اشراق برگزار گردید .

حاج آقا حسینی ضمن تقدیر از مدرسان و مدیران  که نقش مؤثری در موفقیت های قرآنی داشته اند، خداوند را بواسطه سپری نمودن سال قرآنی موفق و پربار که حاصل تلاش مجموعه ای ارزشمند است، شکر کرد و گفت: خوشبختانه حضور فعال و پرشور کارکنان بیانگر این نکته است که اقشار مختلف جامعه به این نتیجه رسیده اند که قرآن قویترین و بهترین محافظ فرزندان و خانواده آنان در برابر خطرات و تهدیدهای اجتماعی و همچنین راهی برای رسیدن آنان به سعادت  است.

 

با حضور مسئولان؛ آئین شکرگزاری نزولات آسمانی در دهستان سهرین برگزار شد

آئین شکرگزاری نزولات آسمانی با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی و با شرکت پرشور اهالی دهستان سهرین روز سه شنبه 15 اسفند ماه جاری در مسجد دهستان سهرین از توابع شهرستان زنجان برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان در این مراسم با اشاره به اینکه خداوند غنی به ذات است و انسان هر آنچه دارد از خداست، تصریح کرد: در آیات و روایات متعدد بر لزوم شکرگزاری نعمات و الطاف خداوند تاکید و سفارش فراوان شده است چراکه این شکرگزاری آثار و برکات بسیاری به همراه دارد.

آیت الله خاتمی با اشاره به اینکه شکر نعمات الهی دو فایده و اثر مهم دارد، عنوان کرد: قدردانی و شکر در برابر نعمت ها علاوه بر اینکه ماندگاری و تداوم آن را به دنبال دارد موجب فزونی و افزایش نعمت می شود و در عین حال غفلت و عدم شکرگزاری نیز به مرور باعث از دست رفتن نعمت ها خواهد شد.

وی افزود: امسال نزولات آسمانی در استان کاهش بیش از 50 درصدی داشته است ولی خداوند باز با لطف و عنایت خود دعای مردم را مستجاب کرده و باران رحمت خود را نازل کرد و این بسیار جای شکر دارد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان زنجان نیز در این مراسم تاکید کرد: پرداخت زکات هزینه نیست بلکه جمع مال است چراکه خداوند برکت و فزونی مال و نعمت به واسطه پرداخت زکات را خود وعده داده است.

صفری با اشاره به اینکه امسال تاکنون 9 میلیارد تومان زکات توسط کمیته امداد در استان زنجان جمع آوری و ثبت و ضبط شده است، خواستار ثبت زکات های پرداختی مردم در دبیرخانه شورای زکات کمیته امداد امام خمینی (ره) شد.

وی با بیان اینکه ثبت زکات های پرداختی در دبیرخانه شورای زکات و اعلام مجموع زکات پرداختی استان موجب ترویج فرهنگ زکات می شود، تصریح کرد: امسال استان زنجان رتبه دوم کشوری در پرداخت زکات فطره را به خود اختصاص داد.

گفتنی است، در این مراسم با شرکت پرشور اهالی دهستان سهرین برای نزول و تداوم بارش رحمت الهی نماز شکر اقامه شد.

اولین جلسه شورای فرهنگی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در سال 97 با حضور دکتر حسین جعفری، ریاست  سازمان، حجت الاسلام حسینی، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان و سایر اعضا با دستور جلسه هم‌اندیشی راهکارهای تحقق شعار سال، روز پنجشنبه 16 فروردین ماه جاری در سال جلسات اشراق این سازمان برگزار شد.

حجت الاسلام سید مجتبی حسینی، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این جلسه تصریح کرد: یکی از مهم ترین و موثرترین راهکارهای تحقق شعار سال و حمایت از کالای ایرانی در بخش کشاورزی ارتقای سطح کیفی محصولات تولیدی است و در این راستا کشاورزان و تولید کنندگان نقشی اساسی دارند که باید چگونگی و نحوه ایفای نقش آنان به درستی احصا شده و برای بهره برداران تبیین شود.

وی عنوان کرد: طی سنوات گذشته رتبه های فرهنگی و اقتصادی بسیاری توسط سازمان جهاد کشاورزی استان کسب شده است که ضروری است در حفظ و صیانت از این رتبه ها اهتمام جدی داشته باشیم.

در ادامه جلسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان داشت: به منظور عملیاتی کردن شعار سال در بخش کشاورزی استان زنجان باید برنامه های مدون و قابل اجرا در یک چارچوب مشخص تهیه و تدوین شود تا در قالب این چارچوب طرح ها و پروژه های مختلف در تمام حوزه ها تعریف و نهایتا برای پیشبرد هدفمند این پروژه ها اهتمام جدی داشت.

دکتر حسین جعفری با تاکید بر اینکه مفهوم حمایت در بخش ها و حوزه های مختلف باید تبیین شود، خاطرنشان کرد: واژه «حمایت» در شعار سال صرفا خرید را در بر نمی گیرد و مفهوم گسترده ای دارد.

وی افزود: برنامه ریزی ها و طرح ها و پروژه های مختلف در راستای تحقق شعار سال در بخش کشاورزی استان زنجان در قالب سه ضلع "مدیران به عنوان تصمیم گیرندگان، تولید کنندگان و مصرف کنندگان به عنوان مخاطبین بخش" طراحی و اجرا خواهد شد.

دکتر جعفری با بیان اینکه در ارتقای بهره وری و به عبارتی افزایش تولید در واحد سطح در بخش کشاورزی متاسفانه چندان موفق عمل نشده است، اظهار کرد: گاهی این سوال مطرح می شود که چرا با وجود تولید محصولات با کیفیت در داخل کشور باز عده ای محصول مشابه خارجی خریداری و مصرف می کنند که در این موضوع باید گفت علت اصلی قیمت بالای محصولات داخلی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان تاکید کرد: درصورت عدم تحقق ارتقای بهره وری و افزایش تولید در واحد سطح به لحاظ قیمتی توان رقابت با تولیدات مشابه خارجی را نخواهیم داشت و لذا یکی از محورهای کاری سازمان جهاد کشاورزی استان در تحقق شعار سال «کاهش هزینه های تولید» خواهد بود.

وی توسعه صادرات، تولید محصولات با کمترین میزان مصرف آب و پایین ترین میزان مصرف انرژی را از دیگر محورهای کاری سازمان جهاد کشاورزی استان در تحقق شعار سال برشمرد و با اشاره به عضویت سازمان در کمیسیون مبارزه با قاچاق استانداری اضافه کرد: قاچاق کالا از دیگر عوامل مخرب در حمایت از تولید کالای ایرانی محسوب می شود و لذا در مقابله با قاچاق نیز به عنوان یکی از محورهای کاری سازمان اهتمام جدی خواهیم داشت.

دکتر جعفری با تاکید بر لزوم و اهمیت انجام اقدامات ترویجی در راستای فرهنگسازی و ترویج مصرف محصولات کشاورزی تولید داخل خاطرنشان کرد: در راستای حفظ و ارتقای کیفیت تولیدات داخلی به منظور افزایش توان رقابت و حضور مستمر در بازارهای جهانی ضرروی است فاکتورها و عوامل کاهش کیفیت محصولات شناسایی و اقدام لازم انجام گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان عنوان کرد: در راستای تحقق شعار سال همچنین تلاش بر این خواهد بود که لوازم و تجهیزات مورد نیاز در سازمان از محصولات تولید داخل خریداری و مصرف شوند.

گفتنی است، در این جلسه مقرر شد اتاق فکری با هدف احصای مصادیق حمایت از کالای ایرانی در بخش کشاورزی استان تشکیل و راهکارهای احصا شده پس از بررسی به مرحله اجرا درآید.

انتهای پیام/

به مناسبت سالروز وفات حضرت ام البنین (س)، روز تکریم مادران و همسران شهدا، روز جمعه 11 اسفند ماه جاری طی مراسمی با حضور آیت الله خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان و جمعی از مدیران و معاونین سازمان، خانواده معظم 34 شهید سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفتند.

انتهای پیام/     

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
5892
8083
3217868


IP شما : 54.225.31.188

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس بر روی نقشه

امروز : سه شنبه 29 خرداد 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 8 ساعت و13 دقیقه قبل می باشد