سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال ۱۳۹۶، اقتصاد مقاومتی : تولید - اشتغال

 به گزارش مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، در حال حاضر هیچ گونه محدودیتی برای اجرای آبیاری های نوین در اراضی کشاورزی استان زنجان وجود ندارد و در این راستا آبیاری های قطره ای و تیپ در اولویت اعطای تسهیلات به متقاضیان قرار دارد.

فریدون داودی با اشاره به میزان تسهیلات ارایه شده به انواع آبیاری های نوین در استان زنجان تصریح کرد: هم‌اکنون برای تجهیز هر هکتار از اراضی کشاورزی استان به آبیاری «قطره ای» و «تیپ» مبلغ 70 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض اعطا می شود.

وی عنوان کرد: همچنین برای اجرای هر هکتار آبیاری بارانی در اراضی کشاورزی استان مبلع 50 میلیون ریال به صورت بلاعوض در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

داودی میزان تسهیلات اعطایی به ماشین های آبیاری (لینیر و سنتر) در استان را نیز 60 میلیون ریال اعلام و خاطرنشان کرد: در طرح های واقع در اراضی چاه های مشاعی که به صورت یکپارچه طراحی و اجرا شوند پرداخت کمک بلاعوض تا 85 درصد هزینه طرح با رعایت سقف مندرج در شیوه نامه خواهد بود.

وی بیان داشت: امسال طی مرحله اول مبلغ 17 میلیارد تومان اعتبار به منظور تجهیز مزارع و باغات استان زنجان به آبیاری های نوین تخصیص داده شد که این میزان اعتبار هم اکنون به متقاضیان واگذار شده است.

داودی افزود: در حال حاضر مرحله دوم اعتبارات آبیاری های نوین نیز به استان تخصیص داده شده و تا پایان سال در اختیار متقاضیان قرار داده خواهد شد.

انتهای پیام/ 

 به گزارش مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، تاکنون 43 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زنجان به سیستم های آبیاری تحت فشار مجهز شده به طوری که یک هزار و 695  هکتار از این سطح در سال جاری محقق شده است.

فریدون داوودی با اشاره به اهمیت بهره‌گیری از انواع آبیاری های تحت فشار در روند تولید محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: تجهیز مزارع و باغات به سیستم های آبیاری نوین سبب افزایش راندمان آب در بخش کشاورزی شده و در ارتقای بهره وری تولیدات نقش تعیین کننده ای دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون هیچ گونه مشکلی در روند اجرای آبیاری تحت فشار در استان زنجان وجود ندارد، افزود: خوشبختانه استقبال کشاورزان از این نوع آبیاری ها در استان چشمگیر است.

داوودی متذکر شد: در حال حاضر هیچ گونه محدودیتی در زمینه اعطای تسهیلات آبیاری تحت فشار در استان زنجان وجود ندارد.

انتهای پیام/

 

به گزارش مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، علیمراد اکبری، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی امروز اول شهریور ماه طی سفر یک روزه به استان زنجان از روند احداث باغات زیتون در اراضی شیب دار شهرستان طارم بازدید می کنند.
فریدون داودی بازدید از وضعیت اجرایی طرح توسعه باغات زیتون در اراضی شیب دار شهرستان طارم و بررسی مسائل و مشکلات موجود در روند اجرای این طرح را هدف اصلی سفر معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به استان زنجان عنوان کرد و افزود: در این سفر از سطح یک هزار و 50 هکتاری این طرح در روستاهای هزاررود، پاوه رود و ونیسر شهرستان طارم بازدید شد.  
*قول مساعد تخصیص اعتبار برای تکمیل طرح توسعه باغات زیتون در اراضی شیبدار شهرستان طارم  
وی تصریح کرد: در این بازدید معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با ابراز رضایت از روند احداث باغات زیتون در اراضی شیب دار شهرستان طارم، به منظور تخصیص اعتبار برای تکمیل و توسعه این طرح قول مساعد دادند.
داودی بازدید از پروژه 403 هکتاری آبیاری تحت فشار در روستای «گیلانکشه» شهرستان طارم را از دیگر برنامه های این سفر یک روزه اعلام کرد و افزود: در بازدید از این پروژه نیز اعلام شد از 500 میلیون دلار اعتبار تخصیصی از محل صندوق توسعه ملی جهت اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار در سطح کشور، سهم استان زنجان برای تجهیز 8 هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی استان به آبیاری های نوین 600 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.
وی متذکر شد: بازدید از پایاب سد کینه ورس آخرین برنامه سفر یک روزه معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به استان زنجان محسوب می شود.
انتهای پیام/  

 

 

 

 به گزارش مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، طی سفر ریاست جمهوری به استان زنجان مقرر شد  25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به آبیاری های نوین مجهز شوند که از این میزان تاکنون 11 هزار هکتار محقق شده است.

فریدون داوودی با اشاره به اینکه تحقق تجهیز 25 هزار هکتاری اراضی کشاورزی استان زنجان به آبیاری های نوین حداقل دو سال دیگر زمان می برد، عنوان کرد: امسال تاکنون 17 میلیارد تومان برای اجرای آبیاری های نوین در سطح استان اختصاص داده شده است.

وی تصریح کرد: امسال با تخصیص حدود 30 میلیارد تومان اعتبار طی مرحله دوم به منظور توسعه آبیاری تحت فشار در استان زنجان، روند اجرای طرح در استان سرعت بیشتری به خود می‌گیرد.

داوودی در پایان به اولویت بندی اعطای تسهیلات آبیاری های نوین در استان زنجان اشاره کرد و متذکر شد: آبیاری های تیپ (نواری) و قطره ای در اولویت اعطای تسهیلات بلاعوض قرار دارند چراکه با توجه به بحران آب و کمبود منابع آبی، این نوع آبیاری ها از راندمان بالایی برخوردار بوده و در اغلب زراعت ها و باغات قابل استفاده  هستند.

انتهای پیام/

 

 

 

به گزارش مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، بهره گیری از سیستم های نوین آبیاری در بخش کشاورزی بسیار حائز اهمیت است چراکه با تجهیز مزارع و باغات به این نوع آبیاری ها مصرف آب مدیریت شده و به میزان قابل توجهی از اتلاف و هدررفت آن جلوگیری می شود.

فریدون داودی تصریح کرد: عملیات تحقق تجهیز 25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زنجان به آبیاری های نوین مصوب سفر ریاست جمهوری به استان، پس از ابلاغ اعتبار از ابتدای سال 93 آغاز شده و تاکنون موفق به اجرای 5 هزار و 172 هکتار از این سطح شده ایم.

وی اجرایی نمودن سطح باقی مانده از مصوبه 25 هزار هکتاری را نیازمند اعتبار 170 میلیارد تومانی دانست و تصریح کرد: سرعت اجرای طرح بستگی به وضعیت ابلاغ اعتبار دارد و در صورت تخصیص اعتبار لازم در این زمینه، طرح به طور کامل تا پایان سال 96 اجرایی خواهد شد.

داودی با بیان اینکه در سال جاری تاکنون اعتباری به منظور اجرای سیستم های نوین آبیاری در استان زنجان ابلاغ نشده است، عنوان کرد: کشاورزان استان استقبال بسیار خوبی از اجرای آبیاری های تحت فشار در اراضی خود می کنند به طوری در حال حاضر پرونده های آماده اجرایی بسیاری منتظر ابلاغ اعتبار هستند.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان سطح اراضی مستعد اجرای آبیاری تحت فشار در استان را حدود 90 هزار هکتار اعلام کرد و بیان داشت: سطح اجرای آبیاری تحت فشار طی سال های 93، 94 و 95 در استان به ترتیب یک هزار و 100 هکتار، 3 هزار و 631 هکتار و 441 هکتار بوده است.

وی بیش ترین سطح اجرای انواع آبیاری های تحت فشار در استان زنجان را مربوط به شهرستان خدابنده با 2 هزار و 183 هکتار دانست و افزود: سطح اجرا شده در شهرستان های زنجان، ماهنشان، ابهر، طارم، خرم دره، سلطانیه و ایجرود نیز به ترتیب 209 هکتار، 281 هکتار، 280 هکتار، 373 هکتار، 174 هکتار، 307 هکتار و 155 هکتار بوده است.

داودی شرط اعطای تسهیلات به متقاضیان اجرای آبیاری های نوین را داشتن آب و زمین قانونی اعلام کرد و گفت: متقاضیانی که دارای پروانه بهره برداری آب باشند و اراضی آب خور همان منبع از نظر مالکیت مشکلی نداشته باشد می توانند از تسهیلات ارایه شده در این زمینه بهره مند شوند.

انتهای پیام/

 

 

 

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس بر روی نقشه

امروز : دوشنبه 30 بهمن 1396

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 29 بهمن 1396 1:25:54 ب ظ می باشد