سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، جلسه ستاد آبیاری تحت فشار استان با حضور علی مراد اکبری، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی روز پنجشنبه ۲۲ شهریور ماه جاری در سالن جلسات سازمان برگزار شد

 معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در این جلسه با تاکید بر اینکه منابع آبی کشور وضعیت خوبی ندارد، متوسط بارندگی سالانه کشور را ۱۶۶ میلی متر اعلام و تصریح کردمدیریت مصرف آب و بهره وری نقش ۳۴ درصدی در تولید محصولات کشاورزی داشته و ۶۶ درصد مابقی به عواملی همچون کود، بذر  و مدیریت مزرعه بستگی دارد

علی مراد اکبری با اشاره به خودکفایی در تولید شکر برای نخستین بار در کشور عنوان کرد در تولید گندم برای سه سال متوالی به خودکفایی رسیده ایم

وی خاطرنشان کرد سال گذشته با تخصیص ۹ هزار میلیارد تومان اعتبار به حوزه آب و خاک حدود ۲۸۰ هزار هکتار از اراضی کشور به آبیاری تحت فشار تجهیز شد

اکبری با اشاره به اینکه ضریب نفوذ آبیاری تحت فشار در کشور از ۱۴ درصد به ۲۲ درصد افرایش پیدا کرده است، اضافه کرد راندمان آبیاری نیز در حال حاضر به ۴۴ درصد رسیده است

 معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بیان داشتدر حال حاضر همچنین ضریب بهره وری آب به عنوان یکی از شاخص های مهم در بخش آب از 0.9 کیلوگرم بر متر مکعب به1.32 رسانده شده است

 وی در پایان خاطرنشان کرد توسعه و افزایش سطح زیر کشت هم اکنون در کشور ممنوع بوده و صرفا بر روی ارتقای بهره وری آب تمرکز شده است

انتهای پیام

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مدیر آب و خاک سازمان با اشاره به استقبال مطلوب کشاورزان استان از اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در مزارع و باغات تصریح کرد: سال گذشته استان زنجان جایگاه چهارم توسعه سامانه های نوین آبیاری در کشور را از آن خود کرد.

فریدون داوودی از تحقق 151 درصدی برنامه های توسعه سامانه های نوین آبیاری در استان زنجان نسبت به تعهد برنامه اقتصاد مقاومتی خبر داد و عنوان کرد: استان زنجان سال گذشته در اجرای آبیاری های نوین در سطح مزارع و باغات رکورددار بوده است.

وی سطح اجرای آبیاری های نوین طی سال گذشته در استان زنجان را بیش از 8 هزار هکتار اعلام کرد و بیان داشت: از این سطح هم اکنون 5 هزار هکتار به طور کامل اجرایی  شده و 3 هزار و 860 هکتار دیگر نیز در حال اجراست.

داوودی خاطرنشان کرد: سال گذشته از 85 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده برای توسعه آبیاری های نوین در اراضی کشاورزی استان زنجان حدود 53 درصد معادل 48 میلیارد تومان محقق شد و امسال نیز از 32 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده طی مرحله اول برای استان تاکنون 5 میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان یادآور شد: در حال حاضر برای تجهیز هر هکتار اراضی کشاورزی به آبیاری های قطره ای و تیپ مبلغ 10 میلیون تومان و آبیاری بارانی مبلغ 6.5 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض دولتی به کشاورزان پرداخت می شود.

انتهای پیام/


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، فریدون داوودی تصریح کرد: از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید توجه ویژه‎ای به بخش آب و خاک به ویژه توسعه سامانه‎های نوین آبیاری و ارتقای راندمان آبیاری شده و طی این مدت عملکرد و اعتبارات این حوزه رشد قابل توجهی داشته است.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با تشریح پروژه های شاخص حوزه مدیریت منابع آب در دولت تدبیر و امید افزود: طی سال های 92 تا 95 طرح آبیاری تحت فشار در سطح 12 هزار و 320 هکتار از اراضی استان به اجرا درآمده و عملیات اجرایی 6 هزار هکتار طرح جدید نیز آغاز شده است.

وی عنوان کرد: طی دولت تدبیر و امید همچنین 140 کیلومتر لوله‎گذاری و احداث کانال در 130 نقطه استان زنجان اجرا شده که صرفه جویی حدود 2 میلیون‎متر مکعبی آب در بخش کشاورزی را به دنبال داشته است.

داوودی احداث و تجهیز ایستگاه پمپاژ و خط انتقال آب ماهنشان با اعتبار یک میلیارد و 570 میلیون ریال را از دیگر پروژه های شاخص حوزه مدیریت منابع آب در دولت تدبیر و امید دانست و بیان داشت: اجرای این طرح باعث حل مشکل بیش از 200 هکتار از باغات شهرستان ماهنشان شده است.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از تکمیل احداث 4 پروژه بزرگ ایستگاه پمپاژ و تامین آب در روستاهای هزاررود، ونیسر و دهنه، پاوه رود، کلتان و جزلاندشت و نیز تکمیل و احداث شبکه آبیاری مربوطه در سطح یک هزار و 370 هکتار در دولت تدبیر و امید خبر داد و خاطرنشان کرد: تا پایان سال 95 مبلغ 136 میلیارد ریال اعتبار دولتی و 230 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای این پروژه ها هزینه شده و با بهره‎برداری از آن ها برای حدود 500 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود.

وی احداث بند انحرافی اوچ داش با اعتبار 10 میلیارد ریال با حجم آب تنظیمی 4 میلیون متر مکعب، احداث 13 کیلومتر جاده بین مزارع  با اعتبار 3 میلیارد و 182 میلیون ریال و اجرای عملیات آب و خاک در500  هکتار از اراضی شرکت های تعاونی روستایی استان با اعتبار 5 میلیارد و 200 میلیون ریال را از دیگر پروژه های شاخص حوزه مدیریت منابع آب برشمرد و اضافه کرد: طی سال های 92 تا 95 اقدام به احیا و مرمت 20 رشته از قنوات استان با اعتباری بالغ بر 4 میلیارد و 700 میلیون ریال شده است به طوری که با استحصال 2 میلیون متر مکعب آب از این قنوات مشکل تامین آب حدود 400 هکتار از اراضی تحت پوشش حل شده است.

داوودی با اشاره به اجرای یک هزار و 375 هکتار شبکه آبیاری در پایاب سدها و ایستگاه های پمپاژ استان زنجان با اعتباری بالغ بر 44 میلیارد ریال تصریح کرد: اجرای این طرح طی چهار سال گذشته زمینه اشتغال حدود 450 نفر را فراهم کرده است.

انتهای پیام/

 به گزارش مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، در حال حاضر هیچ گونه محدودیتی برای اجرای آبیاری های نوین در اراضی کشاورزی استان زنجان وجود ندارد و در این راستا آبیاری های قطره ای و تیپ در اولویت اعطای تسهیلات به متقاضیان قرار دارد.

فریدون داودی با اشاره به میزان تسهیلات ارایه شده به انواع آبیاری های نوین در استان زنجان تصریح کرد: هم‌اکنون برای تجهیز هر هکتار از اراضی کشاورزی استان به آبیاری «قطره ای» و «تیپ» مبلغ 70 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض اعطا می شود.

وی عنوان کرد: همچنین برای اجرای هر هکتار آبیاری بارانی در اراضی کشاورزی استان مبلع 50 میلیون ریال به صورت بلاعوض در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

داودی میزان تسهیلات اعطایی به ماشین های آبیاری (لینیر و سنتر) در استان را نیز 60 میلیون ریال اعلام و خاطرنشان کرد: در طرح های واقع در اراضی چاه های مشاعی که به صورت یکپارچه طراحی و اجرا شوند پرداخت کمک بلاعوض تا 85 درصد هزینه طرح با رعایت سقف مندرج در شیوه نامه خواهد بود.

وی بیان داشت: امسال طی مرحله اول مبلغ 17 میلیارد تومان اعتبار به منظور تجهیز مزارع و باغات استان زنجان به آبیاری های نوین تخصیص داده شد که این میزان اعتبار هم اکنون به متقاضیان واگذار شده است.

داودی افزود: در حال حاضر مرحله دوم اعتبارات آبیاری های نوین نیز به استان تخصیص داده شده و تا پایان سال در اختیار متقاضیان قرار داده خواهد شد.

انتهای پیام/ 

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
2493
4116
4251284


IP شما : 54.198.212.30

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : سه شنبه 1 آبان 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 3 ساعت و7 دقیقه قبل می باشد