سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، فریدون داوودی تصریح کرد: از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید توجه ویژه‎ای به بخش آب و خاک به ویژه توسعه سامانه‎های نوین آبیاری و ارتقای راندمان آبیاری شده و طی این مدت عملکرد و اعتبارات این حوزه رشد قابل توجهی داشته است.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با تشریح پروژه های شاخص حوزه مدیریت منابع آب در دولت تدبیر و امید افزود: طی سال های 92 تا 95 طرح آبیاری تحت فشار در سطح 12 هزار و 320 هکتار از اراضی استان به اجرا درآمده و عملیات اجرایی 6 هزار هکتار طرح جدید نیز آغاز شده است.

وی عنوان کرد: طی دولت تدبیر و امید همچنین 140 کیلومتر لوله‎گذاری و احداث کانال در 130 نقطه استان زنجان اجرا شده که صرفه جویی حدود 2 میلیون‎متر مکعبی آب در بخش کشاورزی را به دنبال داشته است.

داوودی احداث و تجهیز ایستگاه پمپاژ و خط انتقال آب ماهنشان با اعتبار یک میلیارد و 570 میلیون ریال را از دیگر پروژه های شاخص حوزه مدیریت منابع آب در دولت تدبیر و امید دانست و بیان داشت: اجرای این طرح باعث حل مشکل بیش از 200 هکتار از باغات شهرستان ماهنشان شده است.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از تکمیل احداث 4 پروژه بزرگ ایستگاه پمپاژ و تامین آب در روستاهای هزاررود، ونیسر و دهنه، پاوه رود، کلتان و جزلاندشت و نیز تکمیل و احداث شبکه آبیاری مربوطه در سطح یک هزار و 370 هکتار در دولت تدبیر و امید خبر داد و خاطرنشان کرد: تا پایان سال 95 مبلغ 136 میلیارد ریال اعتبار دولتی و 230 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای این پروژه ها هزینه شده و با بهره‎برداری از آن ها برای حدود 500 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود.

وی احداث بند انحرافی اوچ داش با اعتبار 10 میلیارد ریال با حجم آب تنظیمی 4 میلیون متر مکعب، احداث 13 کیلومتر جاده بین مزارع  با اعتبار 3 میلیارد و 182 میلیون ریال و اجرای عملیات آب و خاک در500  هکتار از اراضی شرکت های تعاونی روستایی استان با اعتبار 5 میلیارد و 200 میلیون ریال را از دیگر پروژه های شاخص حوزه مدیریت منابع آب برشمرد و اضافه کرد: طی سال های 92 تا 95 اقدام به احیا و مرمت 20 رشته از قنوات استان با اعتباری بالغ بر 4 میلیارد و 700 میلیون ریال شده است به طوری که با استحصال 2 میلیون متر مکعب آب از این قنوات مشکل تامین آب حدود 400 هکتار از اراضی تحت پوشش حل شده است.

داوودی با اشاره به اجرای یک هزار و 375 هکتار شبکه آبیاری در پایاب سدها و ایستگاه های پمپاژ استان زنجان با اعتباری بالغ بر 44 میلیارد ریال تصریح کرد: اجرای این طرح طی چهار سال گذشته زمینه اشتغال حدود 450 نفر را فراهم کرده است.

انتهای پیام/

 به گزارش مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، تاکنون 43 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان زنجان به سیستم های آبیاری تحت فشار مجهز شده به طوری که یک هزار و 695  هکتار از این سطح در سال جاری محقق شده است.

فریدون داوودی با اشاره به اهمیت بهره‌گیری از انواع آبیاری های تحت فشار در روند تولید محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: تجهیز مزارع و باغات به سیستم های آبیاری نوین سبب افزایش راندمان آب در بخش کشاورزی شده و در ارتقای بهره وری تولیدات نقش تعیین کننده ای دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون هیچ گونه مشکلی در روند اجرای آبیاری تحت فشار در استان زنجان وجود ندارد، افزود: خوشبختانه استقبال کشاورزان از این نوع آبیاری ها در استان چشمگیر است.

داوودی متذکر شد: در حال حاضر هیچ گونه محدودیتی در زمینه اعطای تسهیلات آبیاری تحت فشار در استان زنجان وجود ندارد.

انتهای پیام/

 به گزارش مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، در حال حاضر هیچ گونه محدودیتی برای اجرای آبیاری های نوین در اراضی کشاورزی استان زنجان وجود ندارد و در این راستا آبیاری های قطره ای و تیپ در اولویت اعطای تسهیلات به متقاضیان قرار دارد.

فریدون داودی با اشاره به میزان تسهیلات ارایه شده به انواع آبیاری های نوین در استان زنجان تصریح کرد: هم‌اکنون برای تجهیز هر هکتار از اراضی کشاورزی استان به آبیاری «قطره ای» و «تیپ» مبلغ 70 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض اعطا می شود.

وی عنوان کرد: همچنین برای اجرای هر هکتار آبیاری بارانی در اراضی کشاورزی استان مبلع 50 میلیون ریال به صورت بلاعوض در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

داودی میزان تسهیلات اعطایی به ماشین های آبیاری (لینیر و سنتر) در استان را نیز 60 میلیون ریال اعلام و خاطرنشان کرد: در طرح های واقع در اراضی چاه های مشاعی که به صورت یکپارچه طراحی و اجرا شوند پرداخت کمک بلاعوض تا 85 درصد هزینه طرح با رعایت سقف مندرج در شیوه نامه خواهد بود.

وی بیان داشت: امسال طی مرحله اول مبلغ 17 میلیارد تومان اعتبار به منظور تجهیز مزارع و باغات استان زنجان به آبیاری های نوین تخصیص داده شد که این میزان اعتبار هم اکنون به متقاضیان واگذار شده است.

داودی افزود: در حال حاضر مرحله دوم اعتبارات آبیاری های نوین نیز به استان تخصیص داده شده و تا پایان سال در اختیار متقاضیان قرار داده خواهد شد.

انتهای پیام/ 

 به گزارش مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، طی سفر ریاست جمهوری به استان زنجان مقرر شد  25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به آبیاری های نوین مجهز شوند که از این میزان تاکنون 11 هزار هکتار محقق شده است.

فریدون داوودی با اشاره به اینکه تحقق تجهیز 25 هزار هکتاری اراضی کشاورزی استان زنجان به آبیاری های نوین حداقل دو سال دیگر زمان می برد، عنوان کرد: امسال تاکنون 17 میلیارد تومان برای اجرای آبیاری های نوین در سطح استان اختصاص داده شده است.

وی تصریح کرد: امسال با تخصیص حدود 30 میلیارد تومان اعتبار طی مرحله دوم به منظور توسعه آبیاری تحت فشار در استان زنجان، روند اجرای طرح در استان سرعت بیشتری به خود می‌گیرد.

داوودی در پایان به اولویت بندی اعطای تسهیلات آبیاری های نوین در استان زنجان اشاره کرد و متذکر شد: آبیاری های تیپ (نواری) و قطره ای در اولویت اعطای تسهیلات بلاعوض قرار دارند چراکه با توجه به بحران آب و کمبود منابع آبی، این نوع آبیاری ها از راندمان بالایی برخوردار بوده و در اغلب زراعت ها و باغات قابل استفاده  هستند.

انتهای پیام/

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
5872
8083
3217848


IP شما : 54.225.31.188

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس بر روی نقشه

امروز : سه شنبه 29 خرداد 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 8 ساعت و13 دقیقه قبل می باشد