سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، ششمین جلسه شورای هماهنگی مدیران سازمان با حضور فریدون احمدی، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه 26 مهر ماه جاری در سالن جلسات اشراق سازمان برگزار شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این جلسه ضمن تبیین وضعیت بخش کشاورزی استان و مهم ترین اقدامات و دستاوردهای این بخش در طول سال های اخیر، مسائل و مشکلات موجود در حوزه های مختلف کشاورزی استان را برای انجام پیگیری‌های لازم تشریح کرد.

حسین جعفری افزایش قیمت لوله و اتصالات مورد استفاده در اجرای سیستم های نوین آبیاری و به تبع آن کاهش میزان بهره مندی کشاورزان از کمک های فنی و اعتباری مصوب قانون بودجه را از جمله مشکلات و دغدغه های موجود در حوزه آب و خاک برشمرد و خواستار پیگیری و اعمال نظارت لازم جهت کاهش یا تعدیل افزایش قیمت ها و همچنین افزایش میزان ریالی حمایت دولت از مجریان سیستم های نوین آبیاری توسط سازمان برنامه و بودجه کشور در موافقتنامه سال جاری طرح شد.

وی عدم تناسب بین اعتبارات مصوب با حجم بالای درخواست های مردمی برای اجرای طرح های انتقال آب (احداث کانال یا لوله گذاری) را از دیگر موضوعات قابل پیگیری در حوزه آب و خاک عنوان و تصریح کرد: با توجه به نقش موثر اجرای طرح های انتقال آب در ارتقای بهره وری آب کشاورزی و مدیریت بحران آب پیشنهاد می شود ردیف اعتباری ویژه از محل صندوق توسعه ملی (مشابه طرح‌های آبخیزداری یا سیستم های نوین آبیاری) جهت اجرای این طرح ها ایجاد شود.

جعفری با اشاره به عدم اجرای کامل بند (و) تبصره (16) قانون بودجه سال جاری و ابلاغیه های نامتناسب بانک مرکزی به بانک‌های عامل، خواستار پیگیری لازم به منظور تسهیل فرآیند اجرایی تبصره مذکور و ایجاد سازوکارهای مناسب و متناسب با شرایط حال تولیدکنندگان توسط سیستم بانکی و همچنین پیگیری تمدید مصوبه شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان ضرورت اصلاح تصویب نامه هیات دولت در خصوص امهال تسهیلات کشاورزی مبنی بر تغییر زمان مشمول قانون (6/6/1397) را مورد تاکید قرار داد و به عدم اجرای تصویب نامه هیات دولت توسط برخی بانک های عامل و شمول تصویب نامه به بخش اندکی از تسهیلات خسارت دیدگان اشاره کرد.

وی در ادامه به عدم تخصیص اعتبار لازم برای مدیریت بحران از محل ماده (10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران برای بخش کشاورزی اشاره و پیگیری اختصاص اعتبار ویژه به بخش کشاورزی استان از محل اعتبارات مدیریت بحران به عنوان یکی از بخش های در معرض بحران و مخاطرات طبیعی را خواستار شد.

جعفری همچنین بر لزوم پیگیری افزایش منطقی قیمت های مصوب محصولات مشمول سیاست های خرید حمایتی و تصویب و ابلاغ قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی مشمول سیاست های حمایتی قبل از شروع فصل زراعی تاکید کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به عدم اجرای ماده 10 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی در خصوص پذیرش انساق زراعی به عنوان وثایق بانکی، الزام بانک های عامل به پذیرش و اجرای مفاد قانون را خواستار شد و تسریع در پرداخت الباقی بهای گندم خریداری شده از کشاورزان را مورد تاکید قرار داد.

وی با بیان اینکه حمایت از تقویت صندوق بیمه کشاورزی از طریق افزایش اعتبارات مصوب و تخصیص به موقع اعتبارات با توجه به حجم بالای خسارات عوامل قهری و طبیعی ضروری است، خاطرنشان کرد: با توجه به تشدید تحریم ها و ایجاد مشکلات و چالش های فراوان در زمینه بازرگانی و تجارت خارجی محصولات کشاورزی، صادرات محصولات کشاورزی توسط بازرگانان داخلی و تمامی دستگاه ها و نهادهای ذی ربط نیز باید مورد توجه و حمایت ویژه قرار گیرد.

جعفری با اشاره به عدم انتقال امکانات متناسب با وظایف تنظیم بازار محصولات کشاورزی به وزارت و سازمان های جهاد کشاورزی استان ها علی رغم گذشت چند سال از اجرای قانون انتزاع، بر لزوم انتقال اعتبارات بازرگانی کشاورزی از فصل بازرگانی به ذیل فصل کشاورزی و منابع طبیعی در بودجه سال 98 و افزایش اعتبارات متناسب با وظایف محوله تاکید کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به ایجاد محدودیت و ممنوعیت توسط سازمان حفاظت محیط زیست برای استقرار مجتمع‌های گلخانه ای در حرایم شهرها، علی رغم عاری بودن این واحدها از هرگونه پسماند و آلودگی زیست محیطی و لزوم ایجاد این واحدها در نزدیکی مناطق شهری به دلیل دسترسی به منابع زیرساختی و نیروی انسانی اشاره و پیگیری تجدید نظر در استقرار واحدهای گلخانه ای فاقد پسماندهای آلوده در حرایم شهری را درخواست کرد.

وی در پایان ضرورت پیگیری و حمایت از افزایش اعتبارات بخش آب و کشاورزی در بررسی لایحه و تصویب قانون بودجه سال 98، ایجاد برنامه‌ای تحت عنوان رفع تداخلات و کاداستر ذیل فصل کشاورزی و منابع طبیعی و اختصاص اعتبار ویژه، تسهیل برخی ضوابط سختگیرانه در مناطق حفاظت شده استان به منظور تسهیل سرمایه گذاری در مناطق محروم بویژه منطقه قره پشتلو را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به عدم همکاری شرکت آب منطقه ای در توسعه مجتمع های گلخانه ای و توقف سرمایه گذاری در این حوزه، خواستار بازنگری در تخصیص آب به فعالیت های کشاورزی بهره ورانه شد.

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، حسین جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به همراه اسدالله درویش امیری، استاندار زنجان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی روز چهارشنبه 18 مهر ماه جاری از شهرک گلخانه‌ای پردیس زنجان بازدید کردند.

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مراسم تکریم از دکتر مهدی طاهری و معارفه دکتر پرویز مرادی به عنوان رییس جدید مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان با حضور دکتر رسول زارع، معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی روز چهارشنبه ۴ مهر ماه جاری در سالن جلسات اشراق برگزار شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این مراسم تصریح کرد: مجموعه تلاش ها و اقدامات ارزشمند دکتر طاهری در طول ۴ سال تصدی ریاست مرکز تحقیقات استان بی نظیر بوده است.

دکتر حسین جعفری در ادامه ضمن آرزوی موفقیت برای دکتر پرویز مرادی در پیشبرد طرح های تحقیقاتی، بر ضرورت و اهمیت راه‌اندازی تحقیقات خصوصی تاکید کرد.

وی بیان داشت: با توجه به پدیده گرمایش زمین و تغییر الگوی بارش ها لازم است بخش تحقیقات به طور جدی در این زمینه ورود پیدا کند.

گفتنی است، دکتر پرویز مرادی پیش از این معاون پژوهشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان بوده است.

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، گردهمایی سراسری مدیران امور اداری، رفاه و پشتیبانی وزارت جهاد کشاورزی دهم و یازدهم مهر ماه جاری به میزبانی استان زنجان برگزار شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان این گردهمایی را فرصت مناسبی برای تبادل اطلاعات و تجربیات بین مدیران و رسیدن به یک وحدت رویه در مسائل و موضوعات مربوط به امور اداری دانست و تصریح کرد: بخش امور اداری به دلیل ارتباط و تعاملات درون و برون سازمانی دارای اهمیت و جایگاه ویژه در هر دستگاهی است.

حسین جعفری با تاکید بر اینکه امور اداری ویترین و محل عرضه توانمندی های یک دستگاه محسوب می شود، خاطرنشان کرد: نیروی انسانی مهم ترین نقطه تعالی سازمانی و نقطه شروع تحول در سیستم های اداری است و لذا بخش امور اداری از این بعد نیز دارای اهمیت است.

وی در پایان با اشاره به راه اندازی میز خدمت در دستگاه های اجرایی بر لزوم فرهنگسازی در این زمینه تاکید کرد و افزود: حقوق پایین کارکنان جهاد کشاورزی از مهم ترین چالش های بخش رفاه و پشتیبانی محسوب می‌شود و این درحالی است که سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان عضو اصلی یا دبیر 21 کارگروه از 22 کارگروه استانداری است و متاسفانه این جایگاه و موقعیت خاص تاثیری در توسعه زیرساخت های رفاهی کارکنان سازمان نداشته است.

پاریاد، مدیرکل امور اداری وزارت جهاد کشاورزی نیز در این گردهمایی با بیان اینکه حداقل در یک سال گذشته بیش ترین پیگیری در زمینه افزایش حقوق کارکنان وزارت جهاد کشاورزی انجام گرفته و نتیجه ای حاصل نشده است، ابراز امیدواری کرد تا پایان امسال این افزایش حقوق اجرایی شود.

انتهای پیام/  

معاون سازمان تحقیقات تاکید کرد: لزوم دقت در تصویب طرح های تحقیقاتی/ بخش تحقیقات در زنجان پاسخ خوبی به نیازهای بخش اجرا داده است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی روز چهارشنبه ۴ مهر ماه جاری در مراسم تکریم و معارفه روسای مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان تصریح کرد: همراهی دکتر جعفری، ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان در سطح کشور مثال زدنی است و توفیقات حاصل شده در استان نتیجه همراهی و ارتباط موثر و تنگاتنگ بین  سازمان جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات استان بوده است.

دکتر رسول زارع با تاکید بر اینکه باید در تصویب طرح های تحقیقاتی دقت شود، عنوان کرد: بخش تحقیقات در استان زنجان پاسخ خوبی به نیازهای بخش اجرا داده است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته ای در سازمان تحقیقات برای معرفی و انعکاس توفیقات و دستاوردهای سازمان بیان داشت: لازم است مراکز تحقیقات در استان ها نیز طرح های قابل اجرا در سطح ملی را معرفی کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در این مراسم لزوم قوی تر شدن ارتباط بین تمام بخش های اجرایی با بخش تحقیقات را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: انتقال یافته های تحقیقاتی به مزارع منجر به افزایش قابل توجه عملکرد در واحد سطح شده است و این موضوع هم اکنون در تولید اکثر محصولات کشاورزی استان به خوبی ملموس است.

دکتر حسین جعفری تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان تاکنون حداقل ۱۵ طرح و برنامه برای نخستین بار در سطح کشور اجرایی و عملیاتی کرده است به طوری که پس از اجرای موفق و مشاهده اثرات و نتایج آن ها، اقدام به الگوگیری از این طرح ها در سطح ملی شده است.

وی عنوان کرد: ادغام مراکز آموزش و تحقیقات با هدف استفاده بهینه از امکانات ابتدا برای نخستین بار در استان زنجان اجرایی شده و سپس بعد از ۶ ماه در کل کشور الگوگیری شد.

دکتر جعفری با بیان اینکه تجمیع آزمایشگاه های استان از دیگر ایده های نویی است که برای نخستین بار در استان زنجان انجام گرفته است، افزود: امید است استان های دیگر از این اقدام الگوگیری کنند چراکه به طور قطع اگر مجموعه های تحقیقاتی، اجرایی و آموزشی و ترویجی در برخی استان های کشور در یک جا جمع شوند منجر به ایجاد قوی ترین و مجهزترین آزمایشگاه ها خواهد شد.

انتهای پیام/

 

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
3024
6758
4242703


IP شما : 54.224.118.247

جستجوی گوگل


امروز : يكشنبه 29 مهر 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 5 ساعت و-31 دقیقه قبل می باشد