سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

معرفی سازمان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مدیر توسعه بازرگانی سازمان با بیان اینکه امسال تاکنون 455 هزار و 113 تن گندم از کشاورزان استان خریداری شده است، تصریح کرد: طی سال جاری زنجان دومین استان کشور از نظر رشد خرید گندم بوده است.

 عبدالله جعفری با اشاره به اینکه استان زنجان امسال برای نخستین بار رتبه تک رقمی را در خرید گندم داشته است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از 524 میلیارد تومان معادل 87 درصد کل بهای گندم خریداری شده به حساب کشاورزان واریز شده است.

وی افزود: مابقی مطالبات گندم کاران استان طی چند روز آینده پرداخت شده و کل بهای گندم خریداری شده از کشاورزان تسویه می‎شود.

انتهای پیام/

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مدیر امور باغبانی سازمان با بیان اینکه سطح گلخانه های استان در حال حاضر به 33 هکتار می رسد، تصریح کرد: قرار است طی برنامه ششم توسعه 100 هکتار گلخانه در استان زنجان احداث شود.

بهنام اوجاقلو سهمیه ابلاغی تاسیس گلخانه طی سال های 95 تا 99 در استان را به ترتیب 10هکتار، 15 هکتار، 20 هکتار، 25 هکتار و 30 هکتار اعلام و خاطرنشان کرد: هم اکنون 66 واحد گلخانه ای در مجتمع گلخانه ای وحدت واگذار شده است که با شروع به کار این واحدها تا پایان امسال، تمام تعهدات از سال 95 تا سال جاری عملیاتی می شود.

وی با اشاره به اینکه انتقال تولید محصولات سبزی و صیفی از فضای آزاد به محیط گلخانه به منظور مدیریت مصرف آب در دستور کار قرار دارد، عنوان کرد: توت فرنگی، خیار، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و نهال از جمله مهم ترین محصولات گلخانه ای تولیدی در استان زنجان محسوب می شود.

اوجاقلو با تاکید بر اینکه گسترش تولید محصولات گلخانه ای گامی اساسی در مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی به حساب می‌آید، بیان داشت: مصرف آب در گلخانه نسبت به فضای باز حدود 10 تا 12 برابر کم تر است.

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مدیر امور باغبانی سازمان، زنجان را یکی از استان های مهم تولید کننده توت فرنگی گلخانه ای در کشور برشمرد و تصریح کرد: 53 گلخانه دار در حال حاضر در سطحی بالغ بر 15 هکتار به کشت و تولید توت فرنگی در استان اشتغال دارند.

بهنام اوجاقلو از پیش بینی تولید یک هزار و 800 تن توت فرنگی گلخانه ای طی سال جاری در استان زنجان خبر داد و خاطرنشان کرد: سال گذشته تولید توت فرنگی در استان به یک هزار و 160 تن رسید.

وی با اشاره به اینکه محصول توت فرنگی در حال حاضر در تمام گلخانه های استان به روش هیدروپونیک تولید می شود، عنوان کرد: افزایش عملکرد، کاهش آلودگی و مصرف بهینه آب از جمله مزایای تولید توت فرنگی به روش هیدروپونیک به شمار می رود.

اوجاقلو بیان داشت: گلخانه‌داران استان زنجان امسال از نیمه دوم بهمن ماه برداشت توت فرنگی را آغاز کرده اند و تا اواخر مهر ماه محصول تولیدی خود را به بازار عرضه می کنند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان افزود: توت فرنگی تولیدی در استان زنجان همه ساله علاوه بر مصرف در داخل استان عمدتا به استان های تهران، البرز، آذربایجان شرقی، اصفهان و گیلان ارسال می‌شود.

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مدیر امور زراعت سازمان با اشاره به جایگاه بالای استان زنجان در تولید محصول لوبیا تصریح کرد: کشاورزان زنجانی امسال از سطح 12 هزار 620 هکتار بالغ بر 35 هزار و 806 تن لوبیا برداشت می کنند.

حسین عامری با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 4 هزار هکتار از مزارع لوبیای استان زنجان به روش تیپ آبیاری می شود، اهمیت و لزوم بهره گیری از آبیاری های نوین در کشت و تولید لوبیا را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: زنجان رتبه نخست کشوری در اجرای آبیاری تیپ در مزارع لوبیا را به خود اختصاص داده است.

وی اواخر شهریور تا اواخر مهر را زمان برداشت محصول لوبیا در استان برشمرد و خاطرنشان کرد: استان زنجان همچنین در تولید هسته های بذری لوبیا در کشور رتبه نخست را داراست.

عامری بیان داشت: از طریق استفاده از ارقام مناسب، توجه به توصیه های فنی کارشناسان، رعایت تاریخ کشت، کشت مکانیزه، رعایت تناوب زراعی و مبارزه اصولی و به موقع با علف های هرز به راحتی ارتقای بهره وری و افزایش تولید در واحد سطح در مزارع لوبیا محقق می شود.

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان تصریح کرد: امسال به منظور رسیدن به برآوردی دقیق از درصد و حجم ریزش ها در مزارع گندم در قالب پروژه ملی «مستند‌سازی ضایعات گندم» با همکاری و مشارکت اداره مکانیزاسیون سازمان، مدیریت زراعت و موسسه تحقیقات فنی و مهندسی، عملا با حضور در مزارع با به کارگیری تجهیزات تخصصی مورد نیاز، ریزش‌های طبیعی قبل از برداشت و ریزش های حین برداشت 20 کمباین (سهمیه ابلاغی استان) اندازه گیری شد.

مظفر یوسفی پور از کاهش 1.8 درصدی ضایعات کمباین در مزارع گندم استان زنجان خبر داد و افزود: بر اساس نتایج این پروژه امسال ضایعات کمباین در مزارع استان 3 درصد اندازه گیری شد درحالی که این عدد سال گذشته 4.8 درصد برآورد شده بود.

وی با بیان اینکه امسال عملیات برداشت گندم در استان زنجان توسط بیش از 784 دستگاه کمباین بومی و مهاجر انجام گرفت، خاطرنشان کرد: به منظور کنترل ریزش ها و به حداقل رساندن ضایعات گندم در روند برداشت، امسال تمهیدات مختلفی در استان به کار گرفته شد به طوری که در این راستا با 6 راننده ماهر قرارداد بسته شد تا با همکاری کارشناسان اکیپ های نظارتی از نظر فنی بر عملکرد راننده و کمباین نظارت داشته باشند.

یوسفی پور با اشاره به فعالیت 40 اکیپ کارشناسی طی سال جاری در مزارع گندم استان زنجان بیان داشت: این کارشناسان به همراه رانندگان ماهر به طور مستمر در مزارع حضور پیدا کرده و با انجام معاینه فنی کمباین ها بر روند برداشت نظارت دقیق و مستمر داشتند.

رئیس اداره مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان همچنین از اضافه شدن 110 دستگاه کمباین نو طی سال های اخیر به ناوگان ماشینی استان خبر داد و به کارگیری این تعداد کمباین و نظارت های فنی دقیق و مستمر را از عوامل اصلی کاهش ریزش های حین برداشت در مزارع گندم استان برشمرد. 

انتهای پیام/

 

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
2073
4116
4250864


IP شما : 54.198.212.30

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : سه شنبه 1 آبان 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 2 ساعت و-26 دقیقه قبل می باشد