سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال ۱۳۹۶، اقتصاد مقاومتی : تولید - اشتغال

معرفی سازمان

فراخوان عمومی واگذاری مجتمع‌ها و شهرک‌های گلخانه‌ای

به استحضار میرساند پیرو آگهی فراخوان عمومی، مندرج در روزنامه سراسری اطلاعات شماره 26922 مورخ 2 بهمن ماه سال جاری، شرکت شهرک های کشاورزی در نظر دارد متناسب با موقعیت، مساحت، مستحدثات و وضعیت موجود تعدادی از مجتمع ها و شهرک های گلخانه ای را با شرایط به متقاضیان واگذار نماید.

 از تمامی علاقمندان دعوت می شود برای کسب اطلاعات بیش تر و شرکت در فراخوان، به آدرس الکترونیکی شرکت شهرکهای کشاورزی به نشانی  www.apcp.ir مراجعه نمایند.

 

لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از سرمازدگی باغات

به گزارش مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، به منظور جلوگیری از سرمازدگی و پیشگیری از خسارات در باغات به کارگیری تمهیدات مختلف و اعمال مدیریت مطلوب توسط باغدار ضروری است و انجام تمهیدات در این راستا در قالب دو روش فعال یا کوتاه مدت و غیر فعال یا بلند مدت قابل استفاده است.

بهنام اوجاقلو در تشریح روش فعال یا کوتاه مدت تصریح کرد: یکی از اقداماتی که می توان در قالب این روش به کار گرفت استفاده از دمنده های حرارتی است که به پشت تراکتور بسته شده و در جهات مختلف حرارت را پرتاب می کند.

وی عنوان کرد: استفاده از بخاری های باغی روش دیگری است که از قدیم متداول بوده و در شب های سرد برای گرم کردن محیط باغ مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش که حرارت به صورت تشعشع به اندام های مختلف درختان می رسد راندمان حرارتی نسبتا پایین است و هرچقدر فاصله بخاری از درخت بیش تر باشد میزان حرارت کم تری به درخت می رسد لذا استفاده از بخاری های کوچک به ازای هر دو درخت، کارایی بهتری در توزیع یکنواخت گرما نسبت به بخاری های بزرگ دارند چرا که بخاری های بزرگ در یک محدوده، دمای بالایی تولید کرده و درختان در مسافت های دورتر حرارت کم تری دریافت خواهند کرد.

اوجاقلو با اشاره به اینکه در روش کوتاه مدت هدف افزایش یک تا دو درجه دما نسبت به دمای بحرانی خسارت زننده به درخت و محصول است، بیان داشت: در استفاده از بخاری درصورت آگاهی از جهت ورود باد به محیط باغ بهتر است به منظور افزایش راندمان حرارتی، بخاری­ها را در محل ورود باد به باغ مستقر کرده و قبل از رسیدن دمای بحرانی بخاری ها روشن شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان استفاده از ماشین های مولد باد را روش دیگری برای حفاظت درختان میوه از سرمازدگی برشمرد و خاطرنشان کرد: این ماشین ها روی پایه‌هایی بلندتر از ارتفاع درخت مستقر هستند و از طریق پروانه های قوی هوای سرد و گرم پایین و بالای سطح زمین را با هم ترکیب کرده و باعث ایجاد هوای متعادلی در محیط باغ می شود.

وی با اشاره به اینکه می توان از ترکیب ماشین های مولد باد و بخاری های باغی به منظور ایجاد هوای یکنواخت در محیط باغ استفاده کرد، تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته از هلیکوپتر به این منظور استفاده می شود.

اوجاقلو بیان داشت: غرقاب کردن باغ نوع دیگری از روش های قدیمی حفاظت از باغ به حساب می آید. در این روش درجه حرارت آب نسبت به محیط باغ بالا بوده و با غرقاب کردن سطح باغ، آب حرارت نهانی خود را به محیط اطراف داده و باعث افزایش چند درجه ای باغ می شود به طوری که از رسیدن دما به درجه بحرانی جلوگیری می کند. در این روش بهتر است از آب چاه به دلیل بالاتر بودن نسبی دما آن استفاده شود.

وی آبیاری بارانی و پاشیدن آب روی تاج درختان را روش دیگری برای جلوگیری از سرمازدگی درختان میوه برشمرد و ادامه داد: در این روش باید آب کافی در دسترس باشد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان آتش زدن لاستیک و کاه و کلش و شاخه های حاصل از هرس درختان را نیز در حفاظت از درختان موثر دانست و افزود: روش های حفاظتی غیر فعال یا بلند مدت عمدتا تمهیدات قبل از احداث باغ و انتخاب زمین را شامل می شود.

اوجاقلو در ادامه ابراز کرد: بهتر است در زمان هایی که احتمال سرمازدگی بهاره وجود دارد از شخم زدن کف باغ خودداری شود چراکه این موضوع باعث پوک شدن خاک شده و مدت زمان ماندگاری حرارت در داخل خاک را کاهش می دهد.

جلسه توسعه باغات زیتون در اراضی شیبدار شهرستان طارم در سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان برگزار شد.

جلسه توسعه باغات زیتون در اراضی شیبدار شهرستان طارم با حضور دکتر حسین جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان روز سه شنبه 12 دی ماه جاری در محل این سازمان برگزار شد.

گفتنی است، در این جلسه با تشریح وضعیت فعلی پروژه های در حال اجرا، موانع و مشکلات موجود در روند اجرای این پروژه ها تبیین و ضمن بررسی راهکارهای حل و فصل آن ها بر لزوم انجام پیگیری های لازم به منظور فراهم کردن زیر ساخت ها و سرعت بخشی به روند پیشرفت پروژه ها تاکید شد.

شایان ذکر است، از مجموع 6 پروژه توسعه باغات زیتون در اراضی شیبدار شهرستان طارم، هم اکنون دو پروژه «الزین» و «دستجرده» تکمیل و تحویل داده شده و عملیات اجرایی چهار پروژه دیگر نیز در حال انجام است که «کلتان- جزلان‌دشت»، «دهنه- ونسر»، «هزاررود» و «پاوه رود» را شامل می شود.

افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها با مدیریت مزارع و باغات طی فصل زمستان

 به گزارش مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، انجام برخی اقدامات در مزارع و باغات در فصل زمستان و اوایل بهار توسط کشاورزان، تاثیر بسزایی در مقابله با آفات و بیماری ها و کنترل علف های هرز  دارد به طوری که به واسطه انجام برخی عملیات در مزارع و باغات در طول فصل سرما، عملکرد محصول به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می یابد.

ربابه شب خیز با تاکید بر اهمیت مدیریت مطلوب مزرعه طی ایام زمستان به منظور کاهش استفاده از سموم شیمیایی در روند تولید محصولات کشاورزی تصریح کرد: «یخ‌آب زمستانه» از جمله عملیات بسیار مهمی است که کشاورزان بویژه در تاکستان ها برای مقابله با آفت «زنجره مو» باید به صورت جدی در دستور کار قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: در عملیات یخ آب زمستانه، مزارع و باغات به صورت غرقاب آبیاری شده و با یخ زدن آب سطح زمین در اثر سرما آفات و بیماری ها، بذور علف های هرز و تمام عوامل بیماری زا از بین می‌رود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان اهمیت هرس درختان در کاهش جمعیت آفات و بیماری ها را مورد تاکید قرار داد و افزود: در این راستا باقیمانده آفات و عوامل بیماری زا از شاخه های درختان حذف شده و با خارج کردن آن ها از محیط باغ و یا سوزاندن آن ها از بروز بسیاری از خسارات جلوگیری می‌شود.

شب خیز یادآور شد: عملیات هرس همچنین باعث تهویه هوا و تابش خورشید به تمام قسمت های درخت می‎‌شود که این خود عاملی بسیار تاثیرگذار در کنترل جمعیت آفات و عوامل بیماری زا به حساب می آید.

وی با بیان اینکه «شخم برگردان» نیز از دیگر اقداماتی است که با انجام آن یکسری آفات و بیماری ها از لایه های زیرین خاک به سطح خاک منتقل شده و به طرق مختلف از بین می روند، گفت: با به کارگیری عملیات و اقدامات غیر شیمیایی فوق توسط کشاورزان، هزینه های تولید به حداقل رسیده و کمیت و کیفیت محصولات تولیدی ارتقا می یابد.

کشت انتظاری و پاییزه حبوبات دیم برای نخستین بار در استان زنجان/ افزایش30 درصدی عملکرد حبوبات در کشت انتظاری و پاییزه

به گزارش مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، ارتقای بهره وری یا به عبارتی افزایش تولید در واحد سطح و کاهش هزینه های تولید از سیاست ها و اولویت های بخش کشاورزی استان زنجان به شمار می‌رود و دستیابی به این مهم در حوزه تولید حبوبات در استان با توسعه کشت های «پاییزه» و کشت «انتظاری» امکان پذیر است.

حسین عامری با اشاره به مرسوم بودن کشت بهاره و سنتی حبوبات در استان زنجان تصریح کرد: عملکرد حبوبات از جمله عدس و نخود در کشت های بهاره و سنتی به دلیل کوتاه بودن دوره رشد پایین بوده و بارندگی‌های پاییزه نیز در این روش از دسترس خارج می شود. 

وی عنوان کرد: در کشت پاییزه که عمدتا در اوایل مهر ماه تا اواسط آبان ماه انجام می گیرد انتخاب رقم مناسب بسیار حایز اهمیت است و در این راستا از ارقام نخود استفاده از رقم «سارال» که از عملکرد مناسبی برخوردار بوده و به دماهای زیر صفر تا 18- درجه سانتی گراد نیز تحمل دارد به کشاورزان استان زنجان توصیه می شود.

عامری خاطرنشان کرد: در کشت انتظاری یا خفته نیز که عمدتا از اواخر آبان ماه تا اواخر آذر ماه انجام می شود اطلاع از شرایط اب و هوایی بسیار حایز اهمیت است به طوری که باید از پایین آمدن دما اطمینان حاصل کرده و مطمئن شد که احتمال جوانه زدن گیاه وجود ندارد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان بیان داشت: در کشت انتظاری حبوبات با مساعد شدن شرایط آب و هوایی در اولین فرصت کشت انجام گرفته و بذر در داخل خاک قرار داده می شود به طوری که به محض آغاز بارش های اواخر زمستان و اوایل بهار، گیاه به تدریج جوانه زده و سر از خاک بیرون می آورد.

وی تصریح کرد: در کشت های بهاره در مناطق مختلف استان زنجان همه ساله معمولا در اوایل بهار به دلیل بارش های بهاره امکان وارد شدن به مزرعه وجود ندارد و این موضوع سبب می شود عمده بارندگی ها از دسترس خارج شود. در حالیکه استفاده حداکثری از بارندگی‌ها، حسن و مزیت بزرگی برای کشت انتظاری و پاییزه محسوب می شود.

عامری با بیان اینکه نتایج تحقیقات و بررسی های انجام گرفته در مرکز تحقیقات در زمینه کشت انتظاری و پاییزه حبوبات در استان زنجان بسیار رضایت‌بخش بوده است، اضافه کرد: ارقام «عادل»، «آزکان» و «بیله سوار» و از ارقام نخود و عدس در کشت انتظاری به شمار می روند که استفاده از آن ها به کشاورزان استان توصیه می‌شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به استقبال خوب کشاورزان استان از کشت انتظاری و پاییزه حبوبات، از افزایش حداقل 30 درصدی عملکرد حبوبات در این روش نسبت به کشت بهاره خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال برای نخستین بار 400 هکتار از اراضی استان به کشت انتظاری و پاییزه نخود و عدس دیم اختصاص پیدا کرده است.

وی در ادامه کشت مکانیزه حبوبات در استان زنجان را مورد تاکید قرار داد و در تشریح مزایای کشت مکانیزه گفت: بالاترین هزینه کشت و تولید حبوبات مربوط به برداشت آن است که با کشت مکانیزه، علاوه بر اینکه بذور به طور یکنواخت در داخل خاک قرار گرفته و با امکان برداشت مکانیزه آن هزینه ها کاهش می یابد، از طریق افرایش تولید در واحد سطح عملکرد مناسبی نیز حاصل خواهد شد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در پایان بر استفاده از دستگاه های خاکورزی حفاظتی یا بذرکار مستقیم در کشت حبوبات در مناطق مختلف استان تاکید کرد.

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس بر روی نقشه

امروز : دوشنبه 30 بهمن 1396

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 29 بهمن 1396 1:25:54 ب ظ می باشد