سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

به گزارش مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم، سطح باغات انار در شهرستان طارم به یک هزار و 746 هکتار می رسد  که در حال حاضر یک هزار و 481 هکتار آن بارده است.

مجتبی اسکندری با بیان اینکه انار از نظر سطح زیر کشت و اهمیت اقتصادی رتبه دوم را در بین محصولات باغی شهرستان طارم دارد، تصریح کرد: برداشت انار در این شهرستان همه ساله از شهریور ماه در ارقام زودرس آغاز شده و تا آبان ماه ادامه می یابد.

وی عنوان کرد: پیش بینی می شود امسال از مجموع سطح زیر کشت باغات بارده شهرستان طارم بیش از 14 هزار و 240 تن محصول برداشت شود که از این میزان 10 هزار و 240 تن به مصرف تازه خوری رسیده و 4 هزار تن دیگر نیز برای تهیه رب انار مورد استفاده قرار می گیرد.

اسکندری با اشاره به وجود بیش از 3 هزار خانوار بهره بردار انار و فعالیت بیش از 19 هزار نفر روز در کار برداشت انار در شهرستان طارم خاطرنشان کرد:  پیش بینی می شود درآمد حاصل از برداشت انار طی سال جاری در این شهرستان به 206 میلیارد ریال برسد.

وی ارقام انار تولیدی در شهرستان طارم را ملس شیرین، ملس ترش، پوست سیاه، شاه بار، میخوش، دوستی، زاغ، پوست کدویی، ترش جنگلی و ترش محلی برشمرد و افزود: انار تولیدی شهرستان علاوه بر تامین نیاز شهرستان و استان زنجان به سایر استان های کشور نیر ارسال می شود.

انتهای پیام/ 

 به گزارش مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم، در حال حاضر عملیات کاشت محصول كرفس در شهرستان طارم آغاز شده و پیش بینی می شود در سال زراعی 97-96 حدود 160 هکتار از اراضی زراعی این شهرستان  به کشت کرفس اختصاص یابد.

مجتبی اسکندری تصریح کرد: امسال تعداد 120 نفر بهره بردار در شهرستان طارم مشغول كشت و كار محصول كرفس بوده و از اين طريق كسب درآمد مي کنند.

وی عنوان کرد: محصول کرفس توليدي شهرستان طارم همه ساله علاوه بر تامين نياز استان به ساير استان ها و همچنين به كشورهاي حوزه خليج فارس صادر مي شود.

اسکندری بیان داشت: از جمله اقدامات مديريت جهاد كشاورزي شهرستان طارم در خصوص محصول كرفس می توان به اجراي برنامه هاي آموزشي، بازديد ها و ارائه توصيه هاي فني، تامين نهاده هاي مورد نياز و نشاء سالم توسط شرکت های خدمات  کشاورزی اشاره کرد.

وی ارقام مورد كشت کرفس در شهرستان طارم را كاليفرني و فريموس برشمرد.

انتهای پیام/

به گزارش مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم، فندق با  مساحت 397 هکتار، از لحاظ سطح زیر کشت رتبه سوم باغات شهرستان طارم را  به خود اختصاص داده که بیشتر باغات قدیمی و بارده هستند.

مجتبی اسکندری با اشاره به پیش بینی برداشت بیش از 554 تن محصول فندق طی سال جاری در شهرستان طارم تصریح کرد: امسال بیش از 2 هزار خانوار بهره بردار فندق با بیش از 2 هزار و 500 نفر روز فعالیت به کار برداشت فندق مشغول بوده و از این طریق درآمد کسب می کنند.

وی عنوان کرد: پیش بینی می شود امسال درآمد حاصله از برداشت فندق در شهرستان طارم به  83 میلیارد ریال برسد.

اسکندری ارقام فندق تولیدی شهرستان طارم را قره باغی، کووا و رسمی برشمرد و افزود: محصول تولیدی این شهرستان بیشتر به صورت آجیلی و همچنین در انواع غذاهای محلی مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم با اشاره به اینکه عملیات برداشت محصول فندق در این شهرستان از نیمه اول شهریور ماه آغاز شده و تا اواسط مهر ماه ادامه خواهد داشت، بیان داشت: فندق تولیدی به غیر از مصرف داخل شهرستان به سایر شهرستان های استان و همچنین استان های مجاور ارسال می شود.

انتهای پیام/

به گزارش مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم، عمليات كاشت محصول سير در شهرستان طارم از اوایل مهر ماه آغاز شده و تا اواخر آبان ماه ادامه خواهد داشت.

مجتبی اسکندری با بیان اینکه پيش بيني مي شود در سال زراعي 97 -96، حدود 2 هزار و 100 هکتار از اراضي زراعي شهرستان طارم به كشت سير اختصاص يابد، تصریح کرد: سیر از جمله محصولات اصلي و مهم شهرستان طارم بوده و تعداد یک هزار و 200 نفر از بهره برداران شهرستان به كشت و كار این محصول اشتغال دارند.

وی اوايل ارديبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه را زمان عرضه سیر طارم به بازار اعلام کرد و افزود: سير توليدي شهرستان طارم با توجه به كيفيت بالايي كه دارد همه ساله علاوه بر تامين نياز شهرستان و استان، به ساير نقاط كشور ارسال شده و همچنين به كشورهاي روسيه، آذربايجان و همچنين كشور هاي حوزه خليج فارس صادر مي شود.

اسکندری نبود انبار فني، كارگاه هاي فرآوري صنعتي و بسته بندي را از جمله مشكلات سيركاران شهرستان طارم عنوان کرد و بیان داشت: از جمله اقدامات مديريت جهاد كشاورزي شهرستان در زمینه كشت سير می‌توان به برگزاري برنامه هاي آموزشي، تامين نهاده ها، بازديد هاي كارشناسي و ارائه توصيه هاي فني و تنظيم بازار از طريق اطلاع رساني و پيگيري ساماندهي صادركنندگان محلي در قالب تشكيل شركت هاي بازرگاني محصولات كشاورزي اشاره کرد.

وی در پایان ارقام مورد کشت سیر در شهرستان طارم را سير محلی، سير صورتی، سير قرمز، سيرسفيد و رقم آذر شهر برشمرد.

انتهای پیام/

به گزارش مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم، در حال حاضر سطح زیر کشت باغات گردو در شهرستان طارم به 383 هکتار می رسد که حدود 352 هکتار آن بارده است.

مجتبی اسکندری تصریح کرد:  برداشت محصول گردو همه ساله از نیمه دوم مرداد ماه در شهرستان طارم آغاز شده و تا اواخر شهریور ماه ادامه می یابد.

وی از پیش بینی برداشت یک هزار و 355 تن گردو در شهرستان طارم خبر داد و افزود: امسال بیش از یک هزار و 700  نفر بهره بردار گردو در سطح شهرستان فعالیت دارند و از این طریق کسب درآمد می کنند.

 اسکندری با اشاره به فعالیت بیش از 3 هزار و 500 نفر روز بهره بردار محصول گردو در شهرستان طارم عنوان کرد: پیش بینی می شود درآمد حاصله از برداشت گردو طی سال جاری در این شهرستان به حدود 68 میلیارد ریال برسد.

 وی ارقام مورد کشت گردو در شهرستان طارم را عمدتاً از نوع گردوی معمولی از جمله گردوی محلی، کاغذی و سنگی برشمرد و اضافه کرد: محصول تولیدی به غیر از مصرف داخل شهرستان به سایر شهرستان های استان و همچنین استان های مجاورارسال می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم خاطرنشان کرد: گردو در بین مردم طارم مصرف بالایی داشته و بیشتر به صورت آجیلی و همچنین در انواع غذاهای محلی بویژه غذای پرطرفدار فسنجان و انواع سالادها مصرف می شود.

انتهای پیام/ 

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
2531
4116
4251322


IP شما : 54.198.212.30

جستجوی گوگل


امروز : سه شنبه 1 آبان 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 3 ساعت و7 دقیقه قبل می باشد