سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

برداشت بالغ بر یک میلیون و 900 هزار تن انواع محصولات زراعی در استان زنجان/ افزایش تولید در واحد سطح با کم‌ترین میزان مصرف آب از اولویت های اصلی حوزه زراعت استان

به گزارش مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، عمده محصولات زراعی استان زنجان به ترتیب از بیش ترین سطح زیر کشت، گندم، یونجه، جو، حبوبات، سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی را شامل می شود.

حسین عامری سطح کل محصولات زراعی استان زنجان طی سال زراعی گذشته را حدود 445 هزار هکتار اعلام و تصریح کرد: امسال میزان محصولات برداشت شده از این سطح در مجموع بالغ بر یک میلیون و 900 هزار تن برآورد شده است.

وی عنوان کرد: حدود 330 هزار هکتار از سطح زیر کشت محصولات زراعی طی سال زراعی گذشته در استان زنجان دیم و 115 هزار هکتار مابقی نیز مربوط به اراضی آبی استان بوده است.

عامری ارتقای بهره وری و یا به عبارتی افزایش تولید در واحد سطح با کم ترین میزان مصرف آب را از اولویت های اصلی حوزه زراعت استان زنجان برشمرد و افزود: در این راستا در روند تولید انواع محصولات زراعی استفاده از بذور با عملکرد بالا و نیاز آبی پایین به صورت جدی در دستور کار قرار دارد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان خاطرنشان کرد: طی سال های اخیر رقم «شهریار» به دلیل نیاز آبی بالا به طور کامل از چرخه کشت گندم در استان حذف شده و رقم «پیشگام» جایگزین آن شده است.

وی بیان داشت: در راستای مدیریت مصرف آب علاوه بر بهره گیری از ارقام با نیاز آبی پایین و مقاوم به خشکی، تجهیز مزارع به سیستم آبیاری تیپ بویژه مزارع سبزی و صیفی و حبوبات نیز به صورت جدی در استان زنجان دنبال می شود.

عامری با اشاره به تدوین برنامه پنج ساله برای اجرای آبیاری تیپ در اراضی زراعی استان زنجان تصریح کرد: در این راستا از برنامه سالانه تعیین شده برای استان جلوتر هستیم.

دومین جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و کشاورزی در شهرستان ایجرود برگزار شد

به گزارش مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود، دومین جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و کشاورزی شهرستان ایجرود در سال جاری به ریاست فرماندار و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان 19 آذر ماه جاری در سالن  جلسات مدیریت جهاد کشاورزی ایجرود برگزار شد.

امیر بازرگان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود در این جلسه ضمن تاکید بر اهمیت حفاظت از اراضی زراعی و باغی و منابع ملی، با ارائه گزراشی از عملکرد اداره امور اراضی شهرستان به طرح مسائل و مشکلات موجود در این زمینه پرداخت.

داداشی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ایجرود نیز در این جلسه گزارشی در خصوص حفاظت از اراضی ملی ارائه کرده و همچنین در خصوص ساخت و ساز های موجود در حاشیه سد گلابر علیا به منظور اخذ انشعاب برق و امکانات دولتی بحث و تبادل نظر گردید.

در ادامه این جلسه فرماندار ایجرود ضمن جمع بندی موارد مطروحه لزوم حفاظت هر چه بیشتر منابع ملی و کشاورزی را مورد تاکید قرار داده و خواستار تسهیل مراحل اخذ مجوز تغییر کاربری و هماهنگی هرچه بیشتر مراجع قضائی و جهاد کشاورزی در خصوص برخورد با متخلفین شد.

گفتنی است، در این جلسه مقرر شد هماهنگی های لازم ما بین نیروی انتظامی و جهاد کشاورزی به منظور جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز و برخورد با متخلفان صورت گرفته و به پرونده های جهاد کشاورزی و منابع طبیعی با اولویت در دادگستری رسیدگی شود.

در این جلسه همچنین مقرر شد، ادارات مرتبط قبل از شروع پروژه های کاری از جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استعلام کرده و پس از صدور مجوز تغییر کاربری از کمیسیون تبصره یک متقاضی جهت اخذ پروانه ساختمانی به بخشداری معرفی شود.ضمنا به مشکلات روستای سها رسیدگی و نتیجه برای تصمیم گیری در جلسه آینده مطرح شود. محل جدید احداث روستای گلابر علیا نیز توسط بنیاد مسکن مشخص و عملیات اجرائی آن آغاز شود. ده‌گردشی روزانه با همکاری عوامل جهاد کشاورزی و سایر ادارات به منظور صیانت از اراضی زراعی و ملی انجام گیرد.

 به گزارش سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود، کمیسیون رفع تداخلات اراضی در راستای اجرای قانون کمیسیون رفع تداخلات موضوع ماده ۳ آیین نامه اجرایی ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با مدیریت جهاد کشاورزی و همکاری منابع طبیعی شهرستان و سایر اعضا، با برگزاری چندین جلسه توجیهی، آماده سازی اسناد و مدارک و نقشه اراضی و شناسایی پلاک های تداخلی، اقدام اجرایی خود را آغاز کرده است.

امیر بازرگان افزود: با اجرایی ‌شدن این آیین‌نامه، گامی بزرگ برای رفع تداخلات اراضی ملی، دولتی و مستثنیات کشاورزان و کاهش اختلافات ملکی باقیمانده در طول سال‌های متمادی برداشته خواهد شد.

وی تصریح کرد؛ با توجه به اهمیت توسعه کشاورزی و لزوم رعایت حقوق قانونی تولیدکنندگان واقعی بخش کشاورزی و به منظور رفع مشکلات و دغدغه های کشاورزان و حفظ حقوق متقابل مردم و دولت، رفع این گونه تداخلات و اختلافات ملکی در دستور کار کمیسیون قرار دارد.

بازرگان ادامه داد: در این کمیسیون اشخاصی که دارای سابقه اصلاحات ارضی بوده و اراضی آن ها با اراضی ملی تداخل دارد و تاکنون تعیین تکلیف نشده‌اند از طریق تحقیقات محلی از افراد مطلع و شورای اسلامی و بازدید میدانی و تهیه نقشه لازم شناسایی شده و طی صورت‌ جلسه‌ای برای اصلاح و رفع تداخل به کمیسیون استانی در سازمان جهاد کشاورزی استان ارسال می‌شود.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود عنوان کرد: در شهرستان ایجرود به همت مدیریت امور اراضی شهرستان و ادارات مرتبط تاکنون 9 هزار هکتار از اراضی روستای ینگی کند جامع السرا رفع تداخل شده و 16 هزار هکتار از اراضی زراعی شهرستان نیز تا پایان آذر ماه امسال تعیین تکلیف خواهد شد.

بازرگان خاطرنشان کرد: بنا به گزارش مدیریت امور اراضی  استان، اداره امور اراضی شهرستان ایجرود طی 6 ماهه نخست سال جاری در زمینه رفع تداخلات اراضی، بهترین عملکرد را در سطح  استان  به خود اختصاص داده است.

وی ابراز امیدواری کرد: با اجرای قانون رفع تداخلات اراضی، موانع تولید در بخش کشاورزی رفع شده و مالکان واقعی اراضی در سطح روستاها نیز با دقت مشخص شود.

انتهای پیام/

به گزارش سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود، گسترش گلخانه ها با توجه به صرفه جویی ١٠ برابری مصرف آب نسبت به فضای باز، به منظور بهینه سازی مصرف آب در شرایط کنونی بحران آب و محدودیت منابع آبی در کشور بسیار حایز اهمیت است.

امیر بازرگان با بیان اینکه تولید محصولات در محیط گلخانه علاوه بر مدیریت مصرف آب، در افزایش عملکرد محصول تولیدی نیز نقش تعیین‎‌کننده ای دارد، خاطرنشان کرد: با افزایش روزافزون جمعیت در دنیا و محدودیت در اراضی قابل کشت، افزایش عملکرد در واحد سطح به عنوان یکی از چند راه محدود باقیمانده برای تامین موادغذایی انسان است و لذا در این راستا توسعه گلخانه ها یکی از راهکارهای مهم افزایش عملکرد محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: محدودیت انرژی نیز یکی دیگر از چالش های فراروی بشر است به طوری که افزایش عملکرد بدون در نظر گرفتن انرژی مصرفی تقریبا بی معنی به نظر می رسد لذا می توان با مدیریت مطلوب در کشت گلخانه ای، اصلاح روش های کشت و تغییر در رقم بذور محصولات کشاورزی گام موثری در بهینه سازی مصرف انرژی درگلخانه ها برداشت.

بازرگان افزود: در همین راستا و به منظور بررسی و مطالعه عملکرد گلخانه های موجود در شهرستان ایجرود، محصول توت فرنگی از گلخانه هیدروپونیک سپیده و برادران به مساحت 1 هکتار که در سال 1388 در شهرک صنعتی شهر زرین آباد احداث شده است، برای کیل گیری انتخاب شد.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود عنوان کرد؛ کیل گیری از گلخانه مذکور در تاریخ 20/03/96 طبق دستورالعمل و با حضور نماینده باغبانی و ترویج استان انجام و متوسط عملکرد گلخانه 113 تن در هکتار محاسبه و برآورد شد.

وی بیان داشت: با بررسی و انجام تحقیقات لازم می توان راهکار های مناسبی را در اختیار کشاورزان شهرستان قرار داده و شاهد افزایش بهره وری و کیفیت محصولات گلخانه ای و کاهش هزینه های تولید آن‌ها باشیم.

انتهای پیام/ 

به گزارش سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود، ارقام مختلف سیب یکی از اصلی ترین تولیدات باغی شهرستان ایجرود به شمار می رود و لذا بهره مندی از فناوری های نوین باغ‌داری و روش های افزایش تولید و کاهش هزینه ها در 496 هکتار باغات بارور سیب این شهرستان ضرورت دارد.

امیر بازرگان افزود: همزمان با شروع برداشت سیب و براساس بررسی ها و بازدیدهای میدانی بعمل آمده و انجام عملیات کیل‌گیری، باغ آقای علی رسولی در روستای باریکاب با مساحت کل 13 هکتار و عملکرد30  تن در هکتار به عنوان باغ نمونه شهرستان انتخاب شده است.

وی با اشاره به اینکه باغ مذکور در سال 1390 طبق اصول فنی احداث باغ کشت شده و رد و گلدن ارقام غالب کشت شده در آن شامل می شود، بیان داشت: سیستم آبیاری این باغ نیز از نوع قطره ای بوده و امسال نیز تغذیه باغ به خوبی انجام گرفته است.

بازرگان تصریح کرد: با بررسی نتایج تحقیقات به عمل آمده از جمله کیل‌گیری که یکی از مهم ترین شاخص‌های کنترل میزان تولید و افزایش بهره وری به حساب می آید، می توان پشتوانه علمی و تحقیقاتی مناسبی را برای بهبود وضعیت تولیدات باغی شهرستان ایجرود طی سال های آتی برنامه ریزی و اجرا کرد.

انتهای پیام/ 

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
2060
4116
4250851


IP شما : 54.198.212.30

جستجوی گوگل


امروز : سه شنبه 1 آبان 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 2 ساعت و-26 دقیقه قبل می باشد