سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال ۱۳۹۶، اقتصاد مقاومتی : تولید - اشتغال

همزمان با آخرین روز از هفته دفاع مقدس، یادواره شهدای جهاد کشاورزی شهرستان خدابنده روز پنجشنبه 6 مهر ماه جاری با حضور حجت الاسلام حسینی، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان، حجت الاسلام موسوی، امام جمعه قیدار، بیگدلی، نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولان استانی و شهرستانی در محل جهاد کشاورزی خدابنده برگزار شد.

گفتنی است، شهیدان والا مقام محرمعلی بیاتی، امیر بیگدلی و نصرت الله غفاری سه شهید جهاد کشاورزی شهرستان خدابنده هستند که در این مراسم با اهدای لوح و هدیه از خانواده های آنان قدردانی و تجلیل شد.

انتهای پیام/

همزمان با چهارمین روز از هفته دولت، طرح آبیاری تحت فشار سنترپیوت با حضور اسدالله درویش امیری، استاندار زنجان، حسین جعفری، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان، حمید میرزایی فرد، فرماندار خدابنده، احمد بیگدلی نماینده مردم خدابنده در مجلس و جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی روز یکشنبه پنجم شهریور ماه جاری در روستای عراقول شهرستان خدابنده افتتاح و به بهره برداری رسید.

گفتنی است؛ مجموع اعتبار هزینه شده برای این طرح بالغ بر ۳ میلیارد و ۱۵۲ میلیون ریال بوده است که ۲ میلیارد و ۳۴ میلیون ریال از این میزان کمک بلاعوض دولتی و بالغ بر یک میلیارد و ۱۱۸ میلیون ریال نیز از محل آورده شخصی بوده است.

شایان ذکر است؛ با اجرای این طرح  بالغ بر ۳۳ هکتار از اراضی زراعی شهرستان خدابنده تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار می گیرد.

انتهای پیام/  

 

 

 

در روز دوشنبه 10 خرداد1395 همایشی تحت عنوان توسعه کشت چغندرقند با حضور مدیر کارخانه قند قزوین در شهرستان خدابنده برگزار شد. در شروع این مراسم مدیر جهاد کشاورزی خدابنده ضمن تشکر از حضور دکتر باباخانی مدیر کارخانه قند قزوین و مهندس کرامتی معاونت تولیدات گیاهی سازمان در خصوص اهمیت تنوع کشت در الگوی کشت منطقه در راستای خودکفایی انواع محصولات استرتژیک همچون دانه های روغنی و تولید شکر و کاهش وابستگی کشور به سایر کشور ها و افزایش حاصلخیزی خاک و کنترل آفات و بیماریهای گیاهان زراعی را تشریح نمودند. مهندس عیوضی اهمیت تنوع کشت در الگوی کشت را از منظر اقتصاد کشاورزی و تنظیم بازار محصولات کشاورزی را به کشاورزان حاضر در همایش خاطر نشان شدند.در ادامه دکتر باباخانی به تغییرات در مالکیت کارخانه قند قزوین و برنامه های حمایتی و توسعه ای جدید این کارخانه در افزایش سطح کشت چغندرقند که همسو با سیاست های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی است را اشاره کرده ومنطقه خدابنده را یکی از مناطق بسیار مناسب برای تولید محصول چغندرقند با عیار بالا علاوه بر عملکرد کمی خوب عنوان داشتند. وی با اشاره  به برنامه های حمایتی خوب این کارخانه شامل: خرید تضمینی، تامین بذر، کود و سایر نهاده های مورد نیاز، پرداخت سهم کشاورز در بیمه محصول و... از کشاوزران خواستند برای تولید بی دغدغه به سمت کشت این محصول روی آورند. در ادامه با درخواست مدیر کارخانه قند قزوین تعدادی از کشاورزان برخی از مشکلات عمده چغندرکاری را در طی سال های گذشته به شرح ذیل عنوان کردند؛

- عمده مشکل اصلی پرداخت دیر هنگام وجه کشاورزان با تاخیر های 4 تا 6 ماهه که کشاورزان را با مشکل مالی مواجه می کند.

-مشکل معطلی چندروزه  محموله های چغندرقند کشاورزان در صف تخلیه بار در کارخانه که باعث تحمیل هزینه های زیاد حمل و نقل به کشاورزان می شود

-مشکل تامین به موقع ادوات کارنده در فصل کشت توسط کارخانه

-سقف کم غرامت پرداختی توسط صندوق بیمه محصولات کشاورزی

بعد از بحث های دو و چندجانبه بین کشاورزان محترم و مدیر کارخانه قند قزوین و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خدابنده مقرر شد کارخانه قند قزوین نهایتا تا 45 روز بعد از تحویل بار کشاورزان نسبت به تحویل وجه کشاورزان اقدام نماید و همچنین این کارخانه برای سال زراعی آتی ضمن برنامه ریزی دقیق و عقد قرارداد با کشاورزان در تامین نهاده ها به ویژه کود را از پاییز و زمستان سال جاری تمهیدات لازم را اتخاذ نماید. یکی از مشکلات بحث سقف کم پرداختی غرامت توسط صندوق بیمه محصولات کشاورزی بود که مقرر شد مکاتبات لازم از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان و کارخانه قند قزوین جهت انعکاس مشکل فوق برای افزایش و بهبود سقف غرامت پرداختی جهت ترغیب بیشتر کشاورزان اعمال شود. مهندس کرامتی به عنوان سخنران پایانی این همایش سیاست ها ی جدید حمایتی کارخانه قند قزوین را برای توسعه کشت این محصول خوب توصیف کردند و همچنین رعایت تنوع در ترکیب کشت را از لحاظ اقتصادی هم از جنبه فنی زراعت برای کشاورزان مثمر ثمر خواندند. ایشان یکی از معضلات کشور در بخش کشاورزی را نبود قانون برای اجرای الگوی کشت در کشور عنوان کردند.

 

 

 

 

به گزارش مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خدابنده، روز دوشنبه21تیرماه جاری مصادف با روز عفاف و حجاب کارگاه آموزشی با عنوان «نقش و اهمیت عفاف و حجاب در امنیت اخلاقی و سلامت جامعه» در شهرستان خدابنده برگزار شد.

علی عیوضی در این جلسه با اشاره به برخی فعالیت های انجام گرفته در زمینه حجاب و عفاف در حوزه کشاورزی شهرستان خدابنده تصریح کرد: جداسازی محل کار و اتاق های بانوان شاغل در بخش کشاورزی این شهرستان و برگزاری جلسات مستمر قرائت قرآن کریم در ماه مبارک رمضان سال جاری از جمله این فعالیت ها به شمار می رود.

وی اهمیت و نقش حضور بانوان با رعایت حجاب در فعالیت های کشاورزی را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: بانوان در عرصه های تولید در حوزهای مختلف کشاورزی شهرستان خدابنده نقشی اساسی ایفا کرده و در برنامه های آموزشی و مشاوره ای از جمله مبارزه با سن گندم حضوری فعال دارند.

در این مراسم همچنین حجت الاسلام سید مجتبی حسینی، مسئول دفتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با مروری بر تاریخچه حجاب و عفاف در ادیان، بر ضرورت رعایت عفت و پاک دامنی در جامعه و پیامدهای آن با استناد بر احادیث و روایات تاکید کردند.

ویبیان داشت: امروزه رسانه های غربی با تبلیغات گسترده خود سعی در  بی اهمیت جلوه دادن ارتباط عفاف و حجاب با سلامت و امنیت جامعه هستند.

در ادامه این مراسم سرهنگ ابراهیمی، فرمانده سپاه ناحیه خدابندهاهمیت حضور کارشناسان شاغل در بخش کشاورزی با حجاب کامل اسلامی در طرح های همگام با کشاورز و تاثیر این حضور بر عرصه های تولید و همچنین تاثیرگذاری مثبت بر ذهنیت جامعه در خصوص اشتغال زنان را مورد تاکید قرار داد.

گفتنی است، در پایان این مراسم از مدرسان خانم فعال در طرح های همگام با کشاورز با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/

 

 

 

  به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خدابنده : در تاریخ 6 خرداد1395 کارگاه آموزشی کلزا در روستای کهلا از توابع بخش بزینه رود این شهرستان برگزار گردید در این کارگاه آموزشی که همراه با بازدید از مزرعه آقای غلامعباس همانلو (در سطح 4 هکتار) بود نکات فنی کشت و کار کلزا جهت تولید برای بدست آوردن عملکرد خوب تشریح شد. با توجه به اینکه در مزرعه فوق  مباحث فنی رعایت شده بود و در مرحله داشت نیز تغذیه مناسب و مبارزه با علف های هرز انجام شده بود این مزرعه جهت ترویج و توسعه سطح کشت این محصول از مزارع نمونه شهرستان می باشد که در کنار برگزاری کارگاه آموزشی در روستای کهلا بازدید از مزرعه نیز انجام گرفت.  قابل ذکر است بالغ بر 30 کشاورز و کارشناس از روستاها و  مراکز جهاد کشاورزی تابعه شهرستان در این برنامه آموزشی حضور داشتند.

جستجوی گوگل


آدرس بر روی نقشه

امروز : دوشنبه 30 بهمن 1396

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 29 بهمن 1396 1:25:54 ب ظ می باشد