سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

همزمان 4 طرح آبزی پروری در ماهنشان با حضور مسئولین به مناسبت ایام دهه فجر به صورت نمادین در روستای ینگجه سینار افتتاح شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان عنوان کرد: شهرستان ماهنشان قطب تولید قزل آلای استان  با تولید بیش از 8000 تن در سال موجبات اشتغال مسقیم 1600 نفردر 600 مزرعه فعال را فراهم آورده و باعث ارتقای رتبه استان به پنجمین تولید کننده  ماهی قزل آلای کشور شده است.

مهندس رستمی با اشاره به افتتاح مزرعه پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان آقای مسیب منیری گفت: مساحت تأسیسات این پروژه 1350 متر مربع و ظرفیت تولید 24 تن در هرسال است که با میزان سرمایه گذاری شخصی 2500 میلیون ریال و با اشتغال زائی سه نفر در 12 بهمن سال 96 به بهره برداری رسید.

وی افزود: همزمان با این پروژه سه پروژه پرورش ماهی دیگر نیز افتتاح می شود که در مجموع با تولید 46 تن قزل آلا با سرمایه گذاری 6200میلیون ریال،  برای 7 نفر از جوانان شهرستان به طور مستقیم اشتغال فراهم کردهاست.

خلاصه اطلاعات طرح ها به تفکیک پروژه در جدول ذیل آمده است:

 

پایان/

به گزارش مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان، در حال حاضر سطح باغات پسته شهرستان ماهنشان به 250 هکتار می رسد که هم اکنون 25 هکتار از این سطح بارو بوده و مابقی هنوز به مرحله باردهی نرسیده است.

صالح رستمی میزان تولید پسته طی سال جاری در شهرستان ماهنشان را به طور متوسط50 تن اعلام کرد و افزود: پسته ماهنشان همه ساله از اوایل شهریور ماه آغاز شده و تا مهرماه ادامه پیدا می کند.

وی با اشاره به فعالیت 50 نفر بهره بردار محصول پسته در شهرستان ماهنشان، کله قوچی، احمد آقایی، اکبری و قزوینی را از مهم ترین ارقام پسته این شهرستان برشمرد.

رستمی عنوان کرد: به باغداران تولید کننده پسته در شهرستان ماهنشان توصیه می شود برای جلوگیری از افزایش سم افلاتوکسین در پسته، بلافاصله پس از برداشت، اقدام به پوست‌گیری و خشک کردن پسته کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: پسته تولیدی شهرستان ماهنشان عمدتا در داخل استان به مصرف می رسد.

انتهای پیام/

به گزارش مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان، در شهرستان ماهنشان که یکی از قطب های مهم کشاورزی در استان زنجان به شمار می رود همه ساله انواع میوه های سردسیری همچون زردآلو، گردو، آلو، سیب، انگور، انجیر، بادام، هلو، به، آلبالو و گیلاس تولید و به بازار عرضه می شود.

صالح رستمی با بیان اینکه شهرستان ماهنشان دارای بیش از ۶ هزار هکتار باغات میوه است، عنوان کرد: سطح زیر کشت آلو در این شهرستان به 122 هکتار می رسد که از این میزان 90 هکتار آن بارور بوده و پیش بینی می شود این محصول امسال 72۰ تن عملکرد داشته باشد.

وی اضافه کرد: در سال جاری بیش از یک میلیارد و 440 میلیون تومان از محل فروش آلو عاید باغداران شهرستان ماهنشان می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان تصریح کرد: سطح زیر کشت هلو و شلیل نیز در شهرستان به ترتیب 285 هکتار و 55 هکتار بوده که در حال حاضر بیش از 260 هکتار از این سطح بارور است.

رستمی از پیش بینی برداشت 17 هزار تن هلو و 205 تن شلیل طی سال جاری در شهرستان ماهنشان خبر داد و بیان داشت: از فروش این میزان محصول باغداران حدود 4 میلیارد و 15 میلیون تومان درآمد خواهند داشت.

وی همچنین با اشاره به برداشت ۳ هزار و ۳۰۰ تن سیب گلاب از باغات شهرستان ماهنشان خاطرنشان کرد: با فروش سیب گلاب نیز 11 میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان عاید سیب کاران ماهنشانی خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان به سطح زیر کشت سیب گلاب در این شهرستان اشاره کرد و گفت: سطح زیر کشت بارور این محصول در ماهنشان ۲۰۰ هکتار است.

رستمی در پایان عنوان کرد: طبق پیش بینی های انجام گرفته باغداران ماهنشانی از فروش میوه های تابستانه فوق درآمدی بالغ بر 17 میلیارد تومانی خواهند داشت.

انتهای پیام/

جشنواره شهید رجایی با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری و مسئولان شهرستانی در سالن شهید آوینی شهرستان ماهنشان برگزار شد.

در این مراسم ضمن معرفی جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان به عنوان دستگاه برتر، از صالح رستمی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تجلیل شد.

انتهای پیام/

به گزارش مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ماهنشان، برداشت محصول زردآلو از یک هزار و 790 هکتار از باغات شهرستان ماهنشان از اواخر خرداد ماه آغاز شده و نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 20 درصدی داشته است.

صالح رستمی از پیش بینی برداشت 12 هزار و 600 تن زردآلو در شهرستان ماهنشان خبر داد و افزود: امسال از برداشت این میزان زردآلو 37 میلیارد و 800 میلیون تومان عاید باغداران ماهنشانی خواهد شد.

وی با بیان اینکه امسال30 درصد از باغات زردآلوی شهرستان ماهنشان در اثر بارش تگرگ و سرمازدگی متحمل خسارت شده است، تصریح کرد: ارقام زردآلوی غالب در این شهرستان را انواع قیسی، شکرپاره، بادامی، شاهرودی و عسگر آبادی تشکیل می دهد.

رستمی با اشاره به کیفیت مطلوب زردآلوی تولیدی شهرستان ماهنشان گفت: همه ساله 15 درصد از محصول زردآلوی این شهرستان به صورت فرآوری شده مورد استفاده قرار می گیرد.

انتهای پیام/ 

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
2577
4116
4251368


IP شما : 54.198.212.30

جستجوی گوگل


امروز : سه شنبه 1 آبان 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 4 ساعت و-38 دقیقه قبل می باشد