سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال ۱۳۹۶، اقتصاد مقاومتی : تولید - اشتغال

به گزارش مدیر شیلات و آبزیان استان زنجان، عمده ماهیان تولیدی در مزارع پرورش ماهی استان زنجان به دلیل عدم استفاده از آنتی بیوتیک و سایر داروها به عنوان ماهی سالم شناخته می شود، لذا از بهمن ماه سال گذشته پیگیری های لازم برای تعیین استاندارد ماهی سالم از طریق مجامع علمی بین المللی، سازمان شیلات ایران و اداره کل دامپزشکی استان به عمل آمده که تاکنون استانداردی در این زمینه تدوین نشده است.

محمود صیاد بورانی با بیان اینکه طبق هماهنگی های به عمل آمده با سازمان شیلات ایران، مقرر شده شیلات استان زنجان راسا نسبت به تعریف استاندارد ماهی سالم اقدام کند، تصریح کرد: این کار از بهمن ماه سال گذشته در استان آغاز شده تا بتوانیم کیفیت ماهی سالم تولیدی آبزی پروران استان را به متقاضیان سراسر کشور معرفی کنیم.

وی به معیارها و نحوه تعیین استاندارد ماهی سالم اشاره و خاطرنشان کرد: از موارد مهمی که در تدوین استاندارد ماهی سالم مورد توجه قرار می گیرد، آنالیز بافت ماهی حداقل سه مرحله در طول دوره پرورش توسط آزمایشگاه های معتبر دامپزشکی استان و عدم وجود هورمون، آنتی بیوتیک و سایر داروهای غیر مجاز در گوشت یا بافت ماهی است.

بورانی عنوان کرد: هر آبزی پروری در استان زنجان که بخواهد ماهی تولیدی خود را به عنوان ماهی سالم و سبز معرفی کند می‌بایست قراردادی را با اداره کل دامپزشکی استان منعقد کرده و هزینه آزمایشگاه های مربوطه را پرداخت کند تا پس از بازدید مشترک  شیلات، دامپزشکی و استاندارد استان آزمایش های لازم بر روی ماهی تولیدی آن ها انجام شود.

مدیر شیلات و آبزیان استان زنجان با بیان اینکه انجام هرگونه آزمایش بر روی ماهیان تولیدی، بدون هماهنگی با آبزی پرور خواهد بود، افزود: پس از انجام آزمایشات لازم، در صورتی که ماهیت ماهی تولیدی به عنوان ماهی سالم شناخته شد، آبزی پرور می تواند محصول خود را با عنوان ماهی سالم یا ماهی سبز با قیمتی دو تا 3 هزار تومان بالاتر از متوسط قیمت معمول در بازار عرضه کند.

وی بیان داشت: با تدوین استاندارد برای ماهی سالم به دنبال آن هستیم تا ماهی تولیدی استان زنجان به عنوان ماهی سالم و با قیمتی متفاوت در بازار سراسر کشور به فروش برسد.

انتهای پیام/

 به گزارش مدیر شیلات و آبزیان استان زنجان، سال گذشته در 13 مزرعه حدود 600 هزار قطعه انواع ماهیان زینتی در شهرستان زنجان تولید شد که نسبت به سال 94 از رشدی بیش از 41 درصد برخوردار بوده است.

محمود صیاد بورانی تصریح کرد: پرورش ماهیان زینتی درآمدزایی بسیار خوبی داشته و یکی از مزیت های آن این است که این کار به فضای وسیع احتیاج ندارد.

وی عنوان کرد: در هر 12 متر مربع می توان 10 هزار قطعه ماهیان زینتی تولید کرده و برای یک نفر اشتغالزایی کرد.

بورانی با بیان اینکه ماهیان زینتی در استان زنجان در حال حاضر فقط در شهرستان زنجان پرورش داده می‌شود، افزود: در سایر شهرستان های استان فعلا استقبال از پرورش ماهیان زینتی چندان قابل توجه نیست.

مدیر شیلات و آبزیان استان زنجان بیان داشت: دوره های آموزشی تخصصی پرورش ماهیان زینتی نیز برای علاقه‌مندان در استان زنجان برگزار می شود که این دوره ها از سه روز تا 20 روز متغیر است.

انتهای پیام/ 

به گزارش مدیر شیلات و آبزیان استان زنجان، سال گذشته حدود 13 هزار و 700 تن انواع ماهیان سردآبی و گرمابی در 566 مزرعه پرورش ماهی استان زنجان تولید شد که نسبت به برنامه هدفگذاری شده از رشد 25 درصدی برخوردار است.

محمود صیاد بورانی شاغلین مستقیم حوزه آبزی پروری در استان زنجان را 2 هزار و 53 نفر اعلام کرد و افزود: یک هزار و 510 میلیارد ریال درآمد ناخالص این تعداد بهره بردار طی سال گذشته بوده است.

وی متوسط درآمد ناخالص هر آبزی پرور در استان زنجان را نیز 730 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: آبزی‌پروری همچنان جزو اقتصادی ترین فعالیت های بخش کشاورزی استان محسوب می شود.

بورانی با بیان اینکه سال گذشته شهرستان ماهنشان با 9 هزار و 200 تن بیش از 67 درصد تولید آبزیان استان را به خود اختصاص داد، تصریح کرد: شهرستان زنجان نیز با حدود 2 هزار تن تولید، سهمی بالغ بر 14 درصدی در تولید آبزیان استان داشته است.

مدیر شیلات و آبزیان استان زنجان با اشاره به اینکه شهرستان ایجرود نیز با یک هزار و 300 تن تولید، رتبه سوم را در تولید آبزیان در استان داشته است، عنوان کرد:  سال گذشته همچنین تولیدات آبزی در استان زنجان نسبت به سال 94 از رشد بیش از 12 درصدی برخوردار بوده است.

انتهای پیام/

 

 

 

به گزارش مدیر شیلات و آبزیان استان زنجان، سال گذشته حدود 13 هزار و 700 تن انواع ماهیان سردآبی و گرمابی در استان زنجان تولید شد و امسال نیز تولید 11 هزار و 500 تن انواع ماهی در استان هدفگذاری شده است.

محمود صیاد بورانی استان زنجان را یکی از استان های موفق در تولید آبزیان دانست و خاطرنشان کرد: سال گذشته استان زنجان از بین 32 مرکز شیلانی کشور، رتبه هفتم را در تولید ماهیان سردابی به خود اختصاص داد.

وی زنجان را یکی از موفق ترین استان ها در زمینه ارتقای بهره وری آب در حوزه آبزی پروری اعلام کرد و افزود: استان زنجان همچنین در منطقه شمال غرب، دو سال متوالی موفق به کسب رتبه نخست تولید ماهیان سردابی شده است.

انتهای پیام/

 به گزارش مدیر شیلات استان زنجان، سد های خاکی استان زنجان از ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه پرورش ماهی در قفس برخوردار بوده و هم اکنون 6 سد توده بین، بوئین، خندق لو، حسن ابدال، میرزاخانلو و گلابر در استان به این منظور در نظر گرفته شده است.

محمود صیاد بورانی از هدفگذاری تولید یک هزار و 800 تن محصولات آبزی به روش پرورش ماهی در قفس تا سال 97 در استان زنجان خبر داد و تصریح کرد: عمده این ظرفیت برای سد گلابر شهرستان ایجرود دیده شده است که این سد نیز تحت مدیریت شرکت آب منطقه ای بوده و هنوز روال اداری به منظور انعقاد قرارداد با سرمایه گذاران توسط این شرکت طی نشده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون استقرار قفس در سه سد توده بین، بوئین و خندق لو در استان انجام گرفته است، تصریح کرد: یک هزار و 500 تن از مجموع تولیدات هدفگذاری شده به روش پرورش ماهی در قفس در استان مربوط به سد گلابر بوده است که در صورت عدم همکاری و مساعدت شرکت آب منطقه ای و اداره کل محیط زیست این میزان تولید محقق نشده و تنها به تولید 300 تن دست پیدا خواهیم کرد.

بورانی افزود: برای سال جاری نیز تولید 150 تن ماهی به روش پرورش ماهی در قفس در استان زنجان هدفگذاری شده بود که 100 تن از این میزان نیز به دلیل عدم مساعدت امور آب محقق نشده و لذا امسال 50 تن انواع کپور ماهیان و ماهی قزل آلا با استفاده از ظرفیت سه سد خاکی فوق الذکر در استان تولید خواهد شد.

انتهای پیام/

جستجوی گوگل


آدرس بر روی نقشه

امروز : دوشنبه 30 بهمن 1396

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 29 بهمن 1396 1:25:54 ب ظ می باشد