سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال ۱۳۹۶، اقتصاد مقاومتی : تولید - اشتغال

اخبار حوزه ریاست

 

قلع و قمع ۶۰ مورد مستحدثات ايجاد شده در اراضی کشاورزی شهرستان ابهر

به گزارش مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، در راستای اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، 14 آذر ماه جاری اقدام به برخورد قانونی با ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح حدود ۲۰ هکتار از اراضي منطقه حسین آباد شهرستان ابهر در استان زنجان شد.

جمال انصاری تصریح کرد: در تاریخ مذکور اقدام به قلع و قمع ۶۰ مورد مستحدثات ايجاد شده در اراضی زراعی و باغی و ۲۰ مورد پی کنی در شهرستان ابهر شده و همچنین در ۲۵ مورد نیز اقدام به دپو مصالح ساختمانی موجود در اراضی کشاورزی این شهرستان شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر برداشت هفت تن کلزا در هکتار در یکی از مزارع این شهرستان را موفقیت و رکوردی دیگر در بخش کشاورزی شهرستان ابهر اعلام کرد.

علی محمدی اظهار کرد: شهرستان ابهر در تولید محصول بسیار مهم و استراتژیک دانه روغنی کلزا به رکورد و افتخار دیگری دست یافت.

وی به دلایل دستیابی به عملکرد بالا در مزرعه کلزای شهرستان ابهر اشاره و تصریح کرد: کشاورز ابهری با رعایت تاریخ کشت و اصول فنی، موفق به برداشت حدود ۷ تن کلزا در هر هکتار شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر تولید محصول مهم و استراتژیک کلزا با عملکرد ۷ تن در هکتار در شرایط اقلیمی کنونی را یک موفقیت در سطح استان و کشورمان دانست و عنوان کرد: این موفقیت با زحمت و تلاش کشاورز، همت کارشناسان، رعایت اصول به‌زراعی و صرف دانش و مدیریت مطلوب مزرعه حاصل شده است.

محمدی افزود: امید است همه کشاورزان با الگوپذیری از این نوع مزرعه و کشاورز برتر با استفاده حداقلی از نهاده‌ها از جمله آب، زمین و انرژی، تولید حداکثری و اقتصادی‌تری را داشته و با تکیه بر دانش و این تجربه ارزشمند در راستای تامین نیاز کشور به روغن خوراکی، رسیدن به مرزخودکفایی واصلاح الگوی کشت، تولید این محصول مهم در شهرستان گسترش یابد.

انتهای پیام/

 

 

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر اعلام کرد در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی، اولین بانک نشاء محصولات زراعی گوجه فرنگی، لوبیا، ذرت، هندوانه در شهرستان ابهر فعالیت خود را در سطح 8000 متر مربع آغاز نمود. همچنین ایشان در مورد مزایای استفاده از روش نشاکاری در زراعت محصولات به صرفه جویی 20 درصدی در آب مصرفی گیاه ،    کاهش احتمال بروز صدمات و خسارت ناشی از بلایای طبیعی،   کنترل آفات و بیماریها و تغذیه مناسب در مراحل اولیه رشد گیاه و تامین نیاز بازار در موعد مناسب اشاره نمودند و در پایان از کلیه علاقمندان به سرمایه گذاردر این زمینه دعوت بعمل آوردن جهت آشنایی هرچه بیشتر با این فعالیت به مدیریت جهادکشاورزی شهرستان ابهر مراجعه فرمایند.

 

 

 

 

 

 

به گزارش مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر، براساس برنامه ریزی های انجام گرفته در زمینه پهنه بندی عرصه های تولید کشاورزی طی سال زراعی 96-95 تعداد 86 فقره سایت جامع الگوئی در زیربخش های مختلف زراعی، دامی، صنایع تبدیلی، شیلات، فنی و زیربنائیو غیره... در شهرستان ابهر شناسایی وایجاد شده که هم اکنون بخش اعظم فعالیت های آموزشی و ترویجی همانند کلاس،کارگاه ودوره آموزشی درمحل سایت های جامع الگوئی واقع در پهنه های مصوب شهرستان توسط کارشناسان مسئول پهنه درحال انجام است.

علی محمدی با تاکید بر اهمیت پهنه بندی عرصه های کشاورزی ابراز امیدواری کرد: با توجه به تحلیل های انجام گرفته توسط کارشناسان از داده ها و اطلاعات پایه کشاورزی پهنه ها،  اثربخشی آموزش و ترویج در زمینه های مختلف ارتقاء یابد.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر اعلام کرد عملیات مبارزه با آفت سن گندم در مزارع این شهرستان با جدیت در جریان می باشد وهمچنین ایشان اظهار نمود: با پایش های انجام گرفته از مزارع گندم توسط کارشناسان جهاد کشاورزی و همکاری شایسته گندمکاران در امر سمپاشی به موقع مزارع خود ،پیش بینی میشود امسال ، محصول گندم  تحویلی به سیلو توسط کشاورزان از کیفیت مناسب وبالای برخوردارباشندودرانتها نهایت همکاری ازسوی کشاورزان درامرمبارزه با این آفت مورد درخواست می باشد.

 

 

 

صفحه1 از3

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس بر روی نقشه

امروز : دوشنبه 30 بهمن 1396

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 29 بهمن 1396 1:25:54 ب ظ می باشد