سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

انتقادات، پیشنهادات و شکایات

استان زنجان به دلیل محدودیت قانونی توسعه ظرفیتهای تولیدی در تهران و مرکز کشور و برخورداری از شبکه‌های زیر بنایی قوی (زمین-منابع آب-خاک- شبکه‌های مواصلاتی- موقعیت راهبردی در منطقه شمالغرب - عبور خطوط انرژی - سرمایه گذاری کلان ملی و ....) از پتانسیل قابل ملاحظه‌ای در جذب سرمایه گذاری بخش صنعت برخوردار است. از صنایع مهم استان به چند نمونه اشاره می‌گردد:

۱- شرکت ایران ترانسفو

۲-پارس سوئیچ

۳-شرکت ملی سرب و روی ایران

۴-شرکت کالسیمین

۵-شرکت مینو

۶-چینی سازی ماهنشان و هیس

۷-فرش سهند

۸-پیش سازان لوازم خانگی ایران

۹-لائی سازی

۱۰-سامان شیمی

۱۱- نخ تایر

۱۲- سیمان خمسه

۱۳- روغن نباتی جهان

۱۴- بلکا شرق و...

همچنین شهر زنجان از لحاظ تنوع معادن بسیار غنی بوده به طوریکه در حال حاضر بالغ بر ۱۷۰ اندیس وذخایر معدنی قابل بهره برداری ودر دست اکتشاف ویا شناسایی شده در استان وجود دارد که شامل: سرب وروی - براسیت - سیلیس - خاکهای صنعتی آنتی موان - تالک - پرلیک - سولفات منیزیم - آلونیت - منگنز - مس - آهن و سنگهای تزیینی (گرانیت - مرمریت - تراورتن - چینی و مرمر) وسنگهای آهکی و گچ و سنگ لاشه‌است.هم اینک از ز نظر معادن روی این استان بزرگ‌ترین معادن روی خاور میانه را در خود جای داده‌است.

صنایع دستی استان زنجان

دراستان زنجان رشته های مختلف صنايع دستی رواج دارد. از آن جمله گليم بافی در ابهر, قيدار و زنجان روستاهای آن گيوه دوزی ابريشمی و نخی در انگوران و زنجان, چاروق دوزی در شهر زنجان, رنگرزی در ابهر, زنجان, قيدار, سفالگری در روستای قلثوق, مليله کاری شامل سينی, سرويس بشقاب کاسه و وسايل مصرفی در شهر زنجان, ساخت انواع چاقو و کارد و قندشکن در زنجان, جاجيم بافی نواری در طارم عليا و ماه نشان, انگوران, کيسه بافی حمامی, نواری در انگوران, ماه نشان, قيدار و حکاکی روی مس در شهر زنجان را می توان نام برد. ضمن آنکه بايد گفت قالی بافی از جمله هنرها و حرفی است که در اکثر شهرها و روستاهای استان زنجان رونق و رواج دارد. اما شهر زنجان با آثار فلزی و بويژه چاقوهای زيبا و تنوع آن مشخص می شود و نام زنجان, اينگونه آثار هنری را به ذهن متبادر می سازد.


•        چاقوسازی
•        مليله سازی
•        حکاکی روی مس
•        چاروق دوزی

ملیله کاری
از کارهای دستی بومی زنجان ساخت وسایل نقره‌ای و به ندرت طلائی به صورت ملیله کاری است که در اوایل فقط در زنجان معمول بوده که در زمان رضاخان تعدادی از هنرمندان زنجانی به تهران و اصفهان کوچ کردند و این هنر ظریف را در آن شهر‌ها رواج دادند .
 
چاروق دوزی
یکی دیگر از هنر‌های دستی است که دستهای ظریف هنرمندان زنجانی در تولیدات آن مهارت ویژه‌ای دارند . این چاروقها مشخصاً زنانه بوده و استفاده از آن جنبه تشریفاتی و تفننی دارد .
 
 چاقو سازی
در زنجان که با مهارت خاصی به دست استادان این صنعت ساخته می‌شود با ویژگی‌هایی همچون ظرافت ،تناسب ،تنوغ ،قدرت برش و آبکاری تیغه از شهرت فراوانی بر خوردار است .

موقعیت جغرافیایی استان زنجان

زنجان شهرمقاومت وشهرانسانهاي فرهيخته وباهوش ومهمان نواز است. شهري با چشم انداز زيبـا و موقعيت اقليمي ويژه وبالاخره شهرديدنيها و هنرمندان. وسعت شهرستان زنجـان 13848 كيلومتر مربع و جمعيت آن 511294 نفر ميباشد.

شهرستان زنجان تا قبل از انقلاب اسلامي ، تنها دربخش كشاورزي فعال بود وپس از آن احداث كارخانجات صنعتي و دانشگاهها ،بافت و هويت اجتماعي واشتغال را به كشاورزي ـ صنعتي تغيير داده وبه لحاظ ساختار اجتماعي عبوراز وضعيت سنتي به مدرنيسم را تسهيل كرده است.

مشخصات جغرافيايي استان زنجان

استان زنجان كه آن را فلات زنجان نيز مي نامند، در ناحيه مركزي شمال غربي ايران واقع شده است و قدمت آن متعلق به اواخر هزاره دوم قبل از ميلاد است. استان براساس آخرين تقسيمات كشوري در سال 1376 وپس از خارج شدن شهرستان قزوين و تاكستان داراي هفت شهرستان به نامهاي زنجان - ابهر - خرمدره - خدابنده - ايجرود - طارم وماهنشان ميباشد. وسعت استان برابر 22164 كيلومتر مربع است كه 1.34 درصد كل كشور ميباشد.جمعيت آنرا براساس آخرين آمار 927461 نفر ومعادل1.5درصد كل كشور ميباشد.

استان زنجان با هفت استان هم مرز است. اين استان از شمال به استان هاي اردبيل و گيلان, از شرق به استان قزوين, از جنوب به استان همدان, از جنوب غربي و غرب به استان هاي كردستان و آذربايجان غربي و آذربايجان شرقي محدود است. استان از دو منطقه كوهستاني و جلگه اي تشكيل يافته است. مناطق كوهستاني اين استان اغلب داراي قله هاي مرتفع هستند و در نواحي شمالي شهرستان زنجان, بخش هاي مركزي، طارم عليا، طارم سفلي، ماه نشان، ايلات قاقازان و در غرب و جنوب غربي آن، شهرستان خدابنده (قشلاقات افشار) قرار گرفته اند. ساير نقاط استان را مناطق جلگه اي يا دشت هاي آن در برمي گيرند. ميزان بارندگي در اين استان، سالانه 323 ميلي ليتر و ميانگين تعداد روزهاي يخبندان آن در طول سال، 115 روز است. حداكثر مطلق دما در شهر زنجان 40 و حداقل آن 6/29- درجه سانتي گراد ثبت شده است. فصل سرماي منطقه از اوايل آذر ماه با بارش برف هاي پياپي كه سراسر استان و به ويژه ارتفاعات را مي پوشاند شروع مي شود و معمولاُ تا اواخر فروردين ماه ادامه دارد. مهم ترين بادهاي استان مشتمل بر باد سرمه ( مه ) و باد گرم است .

اماکن تاریخی و توریستی استان زنجان
 
•        مرد نمکی
•        غار كتله خور
•        مجموعه بازار زنجان
•        كاروانسرا سنگي
•        بقعه حضرت قيدار نبي (ع)
•        بقعه ملا حسن کاشی
•        مسجد جامع زنجان
•        حمام قديمي قيصريه     
•        قلعه سانسير ( گور قلعه )
•        گنبد سلطانیه
•        حمام قديمي حاجي داداش
•        پل مير بهاء الدين     
•        عمارت ذوالفقاري
•        بناي تاريخي رختشوي خانه زنجان
•        حصار شهر زنجان
•        قلعه شميران

از جمله جاذبه های طبیعی استان زنجان می توان به موارد زیر اشاره نمود.
 
•        غار کتله خور
•        چشمه معدني وننق زنجان
•        غار خرمنه سر     
•        غار گلجيك
•        منطقه حفاظت شده انگوران     
•        رودخانه قزل اوزن
•        زنجان رود

اماکن مذهبی و زیارتی


دراستان زنجان رشته های مختلف صنايع دستی رواج دارد. از آن جمله گليم بافی در ابهر, قيدار و زنجان روستاهای آن گيوه دوزی ابريشمی و نخی در انگوران و زنجان, چاروق دوزی در شهر زنجان, رنگرزی در ابهر, زنجان, قيدار, سفالگری در روستای قلثوق, مليله کاری شامل سينی, سرويس بشقاب کاسه و وسايل مصرفی در شهر زنجان, ساخت انواع چاقو و کارد و قندشکن در زنجان, جاجيم بافی نواری در طارم عليا


•        بقعه امامزاده سيد ابراهيم
•        مسجد قلاير
•        مسجد ميرزايي   
•        مسجد جامع زنجان

 


گنبد سلطانیه
گنبد سلطانيه در شهر سلطانيه و در 35كيلومتري شهر زنجان واقـع شده و بناي آن بدستورسلطان محمدخدابنده ازسال704هجري قمري شروع و در مدت 9سـال در تاريخ 713 هجري قمـري پايان يافته است. اين گنبد با5/48 متر ارتفاع و6/25متر قطر دهانه پس از كليساي كاتورال سانتاماريا فلورانس ايتاليا و مسجد صوفياي تركيه ، سومين بناي عظيم آجري تاريخي جهان است.

بازار زنجان
احداث اين مجموعه در دوران آقا محمد خان قاجار آغاز و در سال 1216 هجري قمري در زمان فتحعلي شاه خاتمه يافته و مساجـد و سراها و گرمابه ها در سال 1324 به آن اضافه شده است. مجموعه بازار قديمـي بصورت يك خط مستقيـم با عنوان بازار بالا و پايين به دوقسمت شرقي و غربي تقسيم شده است.
 
بناي تاريخي رختشوي خانه زنجان
اين بنا در مركز بافت تاريخي شهر و درمحلي معروف به باباجامال چوقوري ( گودال باباجمال ) ساخته شده است و از طريق كوچه فرهنگ به خيابان سعدي زنجان كه به فاصله يكصدمتر، و از سمت غربي آن مي گذرد راه دارد درحال حاضر، اين اثر منحصر به فرد تاريخي به موزه باستان شناسي و مردم شناسي تبديل شده است و هر روز مورد بازديد مراجعه كنندگان قرار مي گيرد. دراين محل، لياس هاي محلي و سنتي مردم مناطق مختلف ايران، هنرهاي دستي و سنتي استان شامل چاروق، مليله دوزي، معرق، ساخته هاي چوبي، فرش گليم، چاقو، نمونه هايي از توليدات كارگاه هاي كاشي سنتي، آجر وسفال سلطانيه، اشياي تاريخي و يافته هاي باستاني و ميراث فرهنگي استان به معرض تماشاي عموم گذاشته شده است.

مرد نمکی
پيكره اي كه بخشي از گوشت ، پوست و مو و پوشاك و ساير لوازم آن سالم باقي مانده بود ، در سال 1372در معدن نمك چهره آباد پيدا شد. اين پيكره كه متعلق به زماني حدود 1700سال پيش بوده بدليل تجزيه آزمايشگاهي وآگاهي ازوضعيت تمدني واوضاع اجتماعي آن زمان ، داراي اهميت جهانـي است . هم اينك بخش تاريكـي از شرايط زندگي نياكان ما درقبل از تاريخ ، با بررسي و كنكاش بر روي اين مرد نمكي امكان هويدائي و وضوح يافته است.
 
کاروانسرا سنگی
اين كاروانسرا در منتهي عليه جنوب شرقي شهر در زمان شـاه عباس دوم احداث و هم اكنون قسمت اعظم آن از بين رفته است.نوع سقف آن از نوع پنج و هفت است. در سال 1377 اين مكان به سفره خانه سنتي تبديل گرديده ،بطوريكه علاوه برارائه امكانات پذيرائي در صبح و عصر با غذاهاي سنتي در بعضي از حجره ها به معرفي و فروش صنايع دستي استان اقدام ميشود
 
عمارت ذوالفقاری
 مجموعه تاريخي عمارت ذوالفقاري، در مركز بافت قديمي شهر زنجان واقع شده است. اين مجموعه شامل ساختمان هاي اندروني و بيروني است و پيش از احداث خيابان ذوالفقاري از طريق شبكه ارتباطي, طبقه همكف و زيرزمين آن به همديگر راه داشت. اين عمارت كه از بناهاي تاريخي و با ارزش شهر زنجان است، به سبك بناهاي اواخر دوران قاجار ساخته شده است .
 
حصار شهر زنجان
قلعه زنجان از آثار دوران سلجوقي است كه در فتنه مغول قسمت اعظم آن تخريب شد. اين حصار در دوره صفوي مجدداً منطبق بر مسير ديوار قبلي بازسازي شده است. اندازه دور قلعه 4500 متر مي باشد. غرض حصار درپي آن، 250 سانتي متر و ارتفاع آن 8 متر بوده است. اين حصار با خشت هايي به ابعاد 10×50×50 سانتي متر و ماده گل ساخته شده است. قلعه زنجان ا ز طريق 6 دروازه ورودي با روستاهاي حوزه نفوذ زنجان و شهرهاي هم جوار آن مرتبط بوده است
 
غار کتله‌خور
غار كتله خور كه يكي از پديده هاي طبيعي بسيار زيباي ايران محسوب مي شود ، در 140 كيلومتري جنوب باختري زنجان در بخش گرماب قرار گرفته است.
این غار در نوع خود منحصر به فرد بوده و جزو زیباترین غار های جهان محسوب میگردد و سالانه گردشگران بسیاری از ان بازدید میکنند .
 
مسجد جامع زنجان
مسجد و مدرسه جامع زنجان معروف به مسجد سيد، درقلب بافت تاريخي و قديمي شهر قرار گرفته است. اين مسجد از ضلع غربي با بازار قيصريه, از ضلع شرقي از راه كوچه مسجد سيد و از سمت شمال با خيابان امام و سبزه ميدان در ارتباط است. مجموعه مسجد و مدرسه سيد توسط عبدالله ميرزا دارا، پسر يازدهم فتحعلي شاه قاجار، در هنگام حكمراني در زنجان و به سال 1242 هجري قمري احداث گرديده است.
مجموعه مسجد و مدرسه سيد توسط عبداله ميرزا دارا پسر يازدهم فتحعـلي شـاه قاجـار ، در هنگام حكمـراني در زنجــان و به سـال 1342هجـري قمـري احداث گرديده است .اين مجموعه تاريخي يكي از بنـاهاي ارزشمنــد است كه برا سـاس طرح مساجد چهــار ايوانـي ساخته شده است.
 
•        تپه‌های باستانی کرسف
•        داش‌کسن
•        دربند قاطرچی
•        غار خرمنه‌سر
•        قلعه بهستان
•        معبد اژدها
•        موزه زنجان
آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
1924
48068
4216182


IP شما : 54.198.15.20

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : سه شنبه 24 مهر 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 0 ساعت و14 دقیقه قبل می باشد