سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

كار برداشت محصول سير به صورت نوبرانه در شهرستان طارم در سال زراعي 97-96 شروع گرديد. سطح زير كشت اين محصول در سال زراعي جاري حدود 2100 هكتار بوده و پيش بيني مي گردد از اين ميزان سطح به ميزان 84000 تن محصول برداشت گردد. تعداد 2200 نفر بهره بردار در كل شهرستان، از طريق كشت و كار سير امرار معاش مي نمايند و جزو محصولات اصلي زراعي اين شهرستان محسوب مي گردد. ارزش ريالي كل محصول توليدي شهرستاندر سال زراعي جاري، حدود 1680 ميليارد ريال برآورد مي گردد. محصول توليدي شهرستان علاوه بر تامين نياز استان، به استان هاي ديگر از جمله تهران، گيلان، قزوين، مازندران، کردستان و از اين طريق به ساير نقاط كشور صادر مي گردد. ضمناً با توجه به كيفيت بالاي محصول توليدي شهرستان، توسط بازرگانان ساير استانها از جمله همدان ،تهران، ومازندران به کشورهای خارجی از جمله عراق، روسيه و... صادر می شود.از جمله مشكلات سيركاران اين شهرستان، نبود انبار فني، كارگاه هاي فراوري  صنعتي و بسته بندي در منطقه مي باشد.  اقدامات صورت گرفته توسط مديريت جهاد كشاورزي شهرستان در خصوص محصول سير، تامين نهاده ها از جمله انواع كود هاي شيميايي، آلي و سموم مختلف، برگزاري برنامه هاي مختلف آموزشي، بازديد هاي كارشناسي و ارائه توصيه هاي فني، توزيع اطلاعيه هاي ترويجي، ارسال پيامك هاي ترويجي و همچنين تلاش در جهت جذب تجار از ساير نقاط جهت افزايش صادرات محصول و تنظيم بازار مي باشد. ارقام مورد کشت در شهرستان طارم شامل سير محلی طارم،سير صورتی،سير قرمز،سيرسفيد ورقم آذر شهر مي باشد.

عملیات برداشت محصول نخود فرنگي در شهرستان طارم آغاز گرديد. در سال زراعي جاري، به ميزان780 هكتار از اراضي زراعي اين شهرستان، به كشت نخود فرنگي اختصاص يافته است وپیش بینی می گردد، از اين سطح، حدود6240 تن محصول سبزبرداشت شود. تعداد 1120 نفر از كشاورزان منطقه، مشغول توليد اين محصول مي باشند. برآورد مي گردد، ارزش ريالي محصول تولید شده در سال زراعي جاري، بهمبلغ 4/165ميليارد ريال برسد. همه ساله برداشت این محصول در شهرستان طارم از دهه اول اردیبهشت شروع شده و تا اوایل خرداد ماه ادامه می یابد، ولی در سال زراعی جاری به دلیل گرم بودن هوا در فروردین ماه، برداشت از دهه سوم فروردین شروع گردیده است.محصول توليدي شهرستان علاوه برتامين نياز استان، مازاد آن به سايراستانهاي همجوار صادر مي گردد، بخاطر کيفيت بالاي اين محصول در شهرستان طارم، هر ساله قسمت عمدهاي از اين محصول جذب صنايع تبديلي و تکميلي به منظور تهيه کنسرو مي گردد. از اقدامات مديريت جهاد کشاورزي شهرستان طارم در خصوص کشت اين محصول مي توان به تامين نهاده هاي مورد نياز، برگزاري کلاسهاي آموزشي، بازديد هاي كارشناسي و ارائه آموزشهاي فني به کشاورزان و اطلاع رساني جهت تنظيم بازار را نام برد و همچنین در سال جاری طرح تحقیقاتی مقایسه ارقام اصلاح شده با رقم محلی منطقه جهت معرفی رقم با عملکرد بالا با مشارکت این مدیریت و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان در این شهرستان اجرا شده است. ارقام مورد كشت نخود فرنگي در شهرستان طارم، ارقام محلي و رقم آنوارد مي باشد.

 

 

 

به مناسبت هفته جهاد کشاورزی روز دوشنبه مورخه 24/03/95 تعدادی از کارکنان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان طارم، با امام جمعه محترم این شهرستان دیدار به عمل آوردند. مهندس عماری به بیان خلاصه ای از عملکرد مدیریت در حوزه کشاورزی شهرستان پرداخته و از حمایت ها و رهنمودهای حاج آقا صادقی پور امام جمعه محترم شهرستان در این راستا تقدیر و تشکر به عمل آوردند. در ادامه حاج آقا صادقی پور با اشاره به فرمان تشکیل جهاد سازندگی توسط امام خمینی (ره) در روز 27 خرداد سال 1358 و نیز بیان این مهم که موضوع کشاورزی در رأس اقتصاد مقاومتی قرار دارد از اقدامات صورت گرفته توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ، بالاخص کنترل موثر و خیلی خوب آفت ملخ و تنظیم بازار محصولات ، ابراز رضایت و قدردانی نمودند

 

 

 

عمليات كاشت محصولات جاليزي از جمله طالبي، خربزه ، هندوانه و خیار در شهرستان طارم در سال زراعي 97-96 شروع گرديد. پيش بيني مي گردد در سال زراعي جاري در مجموع، به ميزان 1730 هكتار از اراضي زراعي شهرستان، به كشت اين محصولات اختصاص يابد. عمده سطح زیر کشت مربوط به محصول طالبی به میزان 1400 هکتار بوده و محصولات خربزه با 170 هکتار ، هندوانه با 80 هکتار و خیار با 80 در رتبه های بعدی هستند. تعداد 1700 نفر از كشاورزان منطقه مشغول توليد اين محصولات مي باشند. پيش بيني مي گردد در سال زراعي جاري از اين سطح، به ميزان 51900 تن محصول توليد گردد كهعلاوه بر تامين نياز استان به ساير مناطق و استانهاي ديگر صادر مي گردد. كشت اين محصولات در شهرستان طارم، به صورت كشت دوم عمدتاً پس از برداشت سير و كرفس انجام مي گيرد و قسمتي نيزبصورت تونلي زير پوشش پلاستيک کشت شده و يک ماه زودتر از کشت معمول وارد بازار شده و با قيمت مناسبي به فروش ميرسد.از مزاياي اين روش کشت(تونلي) مي توان به سالم بودن محصول توليدي،صرفه جويي در مصرف آب، نهاده هايکشاورزيونيروي کار اشاره نمود. یکی از طرح های مدیریت جهاد کشاورزی در سال زراعی جاری در خصوص بهبود تولید این محصولات، ترویج کشت نشای گلدانی این محصولات می باشد که از مزایای این روش کشت زودرسی، کشت بوته های سالم در مزرعه اصلی و در نتیجه یکنواختی و تراکم مناسب و صرفه جویی در آب می باشد. از جمله ارقام مورد كشت در اين شهرستان، در مورد محصول طالبي ارقام آناناسي و آتشي، محصول خربزه رقم مشهدي، هندوانه رقم يو اس و خيار رقم هيبريد سوپر دومينوس مي باشند.

 به مناسبت هفته ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در سال 94 اولین کارگاه آموزشی آشنایی با لزوم بیمه محصولات کشاورزی در راستای کاهش اثرات بلایای طبیعی با حضور کارشناس محترم بانک کشاورزی برگزار شد. این کارگاه با حضور 36 نفر از بهره برداران عمده شهرستان در روز پایانی اذرماه در محل سالن اجتماعات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان طارم برگزار شد. این کارگاه آموزشی یکروزه بصورت پرسش و پاسخ و مشارکتی اجراء گردید و مباحثی چون توسعه پایدار کشاورزی و روند خودکفایی در تولید محصولات و همچنین عوامل تحت پوشش و خارج از پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی و مزایای بیمه محصولات به صورت تحلیلی بررسی شده و به سوالات حاضرین پاسخ داده شد. کارشناس محترم  بانک کشاورزی سپس در خصوص دلایل بالا رفتن ریسک در بخش بیمه باغات شهرستان و به تبع آن افزایش حق بیمه بخش مطالبی ارائه نمود .در پایان نظرات و انتقادات کشاورزان در خصوص عملکرد صندوق بیمه محصولات کشاورزی بانک کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت و پاسخ لازم به بهره برداران ارائه شد.

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
2065
4116
4250856


IP شما : 54.198.212.30

جستجوی گوگل


امروز : سه شنبه 1 آبان 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 2 ساعت و-26 دقیقه قبل می باشد