سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

برگزاری مراسم شکرگزاری عشایر در مراتع ییلاقی استان زنجان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مراسم شکرگزاری عشایر با حضور مسئولان استانی و شهرستانی روز جمعه 21 اردیبهشت ماه جاری در مراتع ییلاقی ایلن و گوگلر از توابع شهرستان زنجان برگزار شد.

رئیس اداره امور عشایر سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این مراسم با اشاره به برخی مشکلات و دغدغه‌های جامعه عشایری استان، نقش این قشر مولد در تحقق شعار سال را مورد تاکید قرار داد.

مسعود زنگنه با بیان اینکه شهرستان های زنجان، ماهنشان، طارم و ایجرود به ترتیب بیش ترین پراکندگی عشایر استان زنجان را به خود اختصاص داده اند، عنوان کرد: براساس سرشماری سال 87 جمعیت عشایری استان 3 هزار و 486 نفر و 528 خانوار برآورد شده است.

 وی با اشاره به پرورش بالغ بر 37 هزار و 590 راس دام سبک و سنگین توسط جامعه عشایری استان زنجان، سهم جامعه عشایری در تولید گوشت قرمز سالانه استان را 274 تن اعلام و خاطرنشان کرد: سالانه همچنین 580 تن شیر توسط عشایر استان تولید می شود.

انتهای پیام/

با حضور کرمعلی قندالی؛ نخستین جلسه شورای عشایری استان زنجان برگزار شد/ جامعه عشایری مصداق واقعی تحقق شعار سال

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، نخستین جلسه شورای عشایری استان زنجان با حضور کرمعلی قندالی، رئیس سازمان امور عشایر کشور، آیت الله خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان، اسدالله درویش امیری، استاندار زنجان، حسین جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و جمعی از مدیران و روسای دستگاه های اجرایی استان روز چهارشنبه 22 فروردین ماه جاری در تالار پیامبر اعظم استانداری برگزار شد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور در این جلسه تصریح کرد: شورای عالی عشایر به عنوان یک شورای قانونی مصوب شورای انقلاب در سال 59 است و بعد از اصلاحاتی که انجام شد هم اکنون این شورا در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی تشکیل شده است.

کرمعلی قندالی عنوان کرد: فعال کردن شورای عشایری در هر سه سطح ملی، استانی و شهرستانی یکی از اهداف جدی سازمان امور عشایر کشور محسوب می شود چراکه جامعه عشایری یک جامعه فرابخشی است و لازم است تمامی دستگاه‎‌های ذیربط برای خدمت رسانی به عشایر کشور در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیرساختی ورود کنند.

وی با بیان اینکه سیاست سازمان امور عشایر در کل کشور ساماندهی به کوچ و اسکان بخشی از عشایر داوطلب است، افزود: در دولت تدبیر و امید دو مصوبه بسیار خوب در حوزه آموزش و فرهنگ عشایر داریم و تلاش بر این است که این دو مصوبه در تعامل با دستگاه های اجرایی مطرح و بر اجرای آن ها تاکید شود.

قندالی خاطرنشان کرد: در بحث ساماندهی به کوچ، افزایش بهره وری منابع تولید و اشتغال از اهداف جدی سازمان است و در این راستا با حکم بند «ب» ماده 52 قانون احکام دایمی، سالانه یک درصد از ورودی به صندوق توسعه ملی برای زنجیره تولید گوشت قرمز اختصاص پیدا می کند به طوری که تاکنون طی سه سال گذشته 450 میلیارد تومان از این محل تخصیص پیدا کرده و براساس شاخص ها بین استان ها توزیع شده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور بیان داشت: همچنین از محل مدیریت بحران طی سه سال گذشته 400 میلیارد تومان تسهیلات با سود 4 درصد و دور برگشت پنج ساله و ضمانت زنجیره ای در اختیار جامعه عشایری کشور قرار داده شده است.

وی عنوان کرد: اختصاص حدود 850 میلیارد تومان اعتبارات مذکور طی سه سال گذشته به حوزه عشایری کشور، کمک بسیار خوبی به تولیدات عشایری بویژه تولیدات دامی و حوزه گردشگری بوده است.

قندالی ادامه داد: خوشبختانه برای اولین بار در طول برنامه های میان مدت در بند «ب» ماده 6 قانون برنامه ششم، مالیات بر ارزش افزوده شامل جامعه عشایری هم شد و برآورد می شود سالانه 250 میلیارد تومان از این محل برای عمران و توسعه مناطق عشایری هزینه شود.

رئیس سازمان امور عشایر کشور تصریح کرد: استان زنجان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و مناطق عشایری نسبتا مرطوبی که دارد، از ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه کشت گیاهان دارویی به صورت طبیعی و حتی کشت علوفه در دیم زارهای مناطق عشایری دارد.

وی اضافه کرد: همچنین در زمینه تکمیل زنجیره تولید و تثبیت ژن چند قلوزایی گوسفند افشار به عنوان یک طرح مطرح در سطح ملی و بین المللی ظرفیت های بسیار خوبی در استان زنجان وجود دارد که می توان از این ظرفیت ها در ارتقای بهره وری منابع و افزایش تولید در واحد دامی به خوبی بهره گرفت.

قندالی با اشاره به تشکیل کارگروه گردشگری و صنایع دستی عشایر در سطح ملی خاطرنشان کرد: با پیگیری های انجام گرفته 15 مهر ماه به عنوان روز ملی عشایر در تقویم کشورمان نامگذاری و ثبت شده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور جامعه عشایری را مصداق واقعی در تحقق شعار سال دانست و گفت: تخصیص اعتبارات به هر میزان برای حمایت از جامعه عشایری کمک به اقتصاد ملی است.

استاندار زنجان نیز در این جلسه تشکیل شورای عشایری در سطح استانی و شهرستانی را اقدامی مهم در راستای تقویت جامعه عشایری دانست و بر لزوم مدیریت تولیدات عشایری و ایجاد شبکه ای تعریف شده برای بازاررسانی مطلوب تولیدات آن ها تاکید کرد.

در ادامه این جلسه نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان نیز به سابقه تاریخی و فرهنگی عشایر اشاره و عنوان کرد: جامعه عشایری منشاء تولید هستند و با حمایت از آن ها گام مهمی در تحقق شعار سال برداشته می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان همچنین در این جلسه با اشاره به اینکه جامعه عشایری کشور 28 درصد دام سبک و 4 درصد دام سنگین کشور را در اختیار دارد، تصریح کرد: به استناد مطالعات میدانی جمعیت عشایری استان زنجان در چهار شهرستان ماهنشان، طارم، زنجان و ایجرود به حدود 7 هزار نفر می رسد که به منظور ساماندهی و هدفمند کردن حمایت از آن ها جلسات شورای عشایری در هر کدام از شهرستان ها برگزار خواهد شد.

گفتنی است، در این جلسه یک نفر به نمایندگی از جامعه عشایری استان به بیان مسائل و مشکلات این قشر زحمتکش پرداخته و خواستار توجه بیش از پیش و رفع دغدغه ها و مشکلات عشایر استان شد.

انتهای پیام/

برگزاری مسابقات طناب کشی به مناسبت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی

 

به مناسبت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی مسابقات طناب کشی بین پایگاههای بسیج سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان و ادارات تابعه در تاریخ 21/11/96 در مجموعه ورزشی این سازمان برگزار گردید و در پایان مسابقات تیم پایگاه بسیج سازمان جهاد کشاورزی مقام اول را کسب نموده و جوایزی به آنان اهداء گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، علی‌اشرف منصوری، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت شهرک های کشاورزی کشور روز پنجشنبه 16 فروردین ماه جاری در سفر به استان زنجان ضمن بازدید از مجتمع های گلخانه ای وحدت و خمارک، طی جلسه ای با حضور استاندار زنجان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی و مدیر شرکت شهرک های کشاورزی استان، موانع توسعه مجتمع های گلخانه ای استان و راهکارهای رفع این موانع را بررسی کردند.

ابتدای جلسه حسین جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، ضمن تشریح  فعالیت های انجام گرفته در راستای توسعه گلخانه ها و روند تحول مجتمع های کشاورزی در استان، محدودیت منابع تولید در بخش کشاورزی بویژه آب را یادآور شد و تصریح کرد: امروزه توسعه گلخانه ها نه به عنوان یک انتخاب، بلکه به عنوان یک ضرورت در روند تولید محصولات کشاورزی مطرح است.

وی موضوع تخصیص آب گلخانه ها و جلب مشارکت سرمایه گذار را از عمده موانع توسعه گلخانه ها در استان زنجان برشمرد و به مکان یابی پروژه های جدید گلخانه ای در استان اشاره و اضافه کرد: در این راستا مکاتبات لازم به منظور تخصیص 100 هکتار از اراضی ملی پایاب سد بلوک و تخصیص سالانه 500 هزار متر مکعب انجام گرفته است.

علی‌اشرف منصوری، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت شهرک های کشاورزی کشور نیز در این جلسه با تاکید بر جایگاه ویژه استان زنجان از نظر دسترسی به بازارهای مصرف و اقلیم مناسب برای تولید محصولات گلخانه ای، برای حمایت و همکاری این شرکت در توسعه مجتمع های گلخانه ای استان اعلام آمادگی کرد.

وی با اشاره به نیاز آبی مجتمع گلخانه ای وحدت، خواستار مساعدت استاندار زنجان برای افزایش آب این مجتمع از  10 و نیم لیتر در ثانیه به 30 لیتر در ثانیه شد.

منصوری همچنین با اشاره به انعقاد تفاهم نامه فی مابین شرکت شهرک های کشاورزی و استانداری زنجان در تاریخ 14 بهمن ماه 94 عنوان کرد: به علت محدودیت منابع اعتباری شرکت، تقاضا می شود استانداری مساعدت و مشارکت بیشتری در ایجاد زیرساخت های مجتمع های کشاورزی استان داشته باشد.

در ادامه این جلسه، طهماسبی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان توسعه گلخانه را از اولویت های این سازمان برشمرد و ضمن تاکید بر حمایت همه جانبه از این موضوع بیان داشت: تدوین یک طرح و برنامه جامع براساس یک نگرش سیستمی و ترسیم یک افق کوتاه مدت و بلند مدت در زمینه توسعه گلخانه های استان ضروری است تا امکان برنامه ریزی و تخصیص منابع مالی در این راستا فراهم شود.

اسدالله درویش امیری، استاندار زنجان نیز در پایان این جلسه با ابراز نارضایتی از کندی روند توسعه گلخانه ها در استان بر لزوم مساعدت و تلاش مضاعف در تسریع کار و افزایش سطح گلخانه های استان تاکید کرد.

انتهای پیام/

پردیس استانی کانون ارزیابی و توسعه مدیران روز دوشنبه هشتم آبان ماه جاری با حضور ابوالقاسم ورداسبی، رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهاد کشاورزی، دکتر حسین جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان و سایر مسئولان استانی در سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان افتتاح شد.

گفتنی است، پردیس کانون ارزیابی و توسعه مدیران تاکنون در استان های خراسان شمالی، قزوین، کرمان و اصفهان راه اندازی شده و پنجمین پردیس نیز توسط رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری وزارت جهاد کشاورزی در استان زنجان افتتاح شد.

شایان ذکر است، در راستای توسعه هرم مدیریتی و اجرای دستورالعمل نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای موضوع تصویب نامه شماره «579095» مورخ ا/4/ 95 شورای عالی اداری، از ابتدای سال 97 افرادی در سمت‌های مدیریتی انتخاب می شوند که از این کانون گواهی شایستگی احراز سمت های مدیریتی دریافت کرده باشند.

انتهای پیام/

 

 

 

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
5868
8083
3217844


IP شما : 54.225.31.188

جستجوی گوگل


آدرس بر روی نقشه

امروز : سه شنبه 29 خرداد 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 8 ساعت و13 دقیقه قبل می باشد