سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان : مراسم افتتاح سامانه خورشیدی تولید برق با ظرفیت 36 مگاوات در سال به همراه اتصال به شبکه سراسری برق در تاریخ 23/4/97 با حضور دکتر جعفری ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان،  دکتر نیک سرشت معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری ، مهندس علیزاده مدیر کل شرکت توزیع برق استان و مهندس محمدی معاون سازمان برنامه و بودجه استان برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم دکتر جعفری گفت: عملیات تحقیق و بررسی این پروژه از ابتدای سال 96 شروع  و با برگزاری مناقصه با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون ریال اجرا گردید. ایشان خاطر نشان کرد:از مزایای این سامانه ، سازگاری با محیط زیست ، نداشتن آلایندگی زیست محیطی در بخش مدیریت سبز، سهولت نگهداری و کنترل سامانه نسبت به مولدهای دیزل ژنراتور، بازدهی بالاتر، مقرون به صرفه بودن تولید برق از این تکنولوژی نسبت به مولدهای دیزلی، مستقل سازی این سامانه در صورت  قطع برق سراسری با استفاده از مجازی سازی در بحث مدیریت بحران وهمچنین ظرفیت تولید پنلهای خورشیدی حدود 20 سال می باشد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان اولین جشنواره عشایری با حضور مسئولین محترم کشوری و استانی از جمله جناب آقای مهندس قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران، جناب  آقای دکتر علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر میخا رئیس کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی، جناب آقای مهندس قاسمی زانیانی قائم مقام محترم معاون وزیر و مدیرکل اعتبارات وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی استان زنجان به همراه عشایر غیور استان زنجان در منطقه ییلاقی دیزاب شهرستان طارم و منطقه ییلاقی اولن دلبر شهرستان ماهنشان  برگزار گردید.  مهندس قندالی در اولین جشنواره روستایی و عشایری شهرستان طارم که در ییلاقات دیزاب شهر آب‌بر برگزار شد، اظهار کرد: در انعکاس فعالیت عشایر غفلت شده و نتوانسته‌ایم فعالیت آنان را به درستی منعکس کنیم، در حالی که هر چادر عشایری یک کارگاه است.

وی ادامه داد: هر چادر عشایری علاوه ‌بر اینکه می‌تواند یک کارگاه اقتصادی باشد، یک پایگاه فرهنگی و نیز یک پاسگاه امنیتی برای کشور است و مردم در این حوزه‌ها به طور خودجوش فعالیت می‌کنند و علاوه ‌بر فرهنگ اصیل ایرانی ـ اسلامی، انسان‌هایی با فرهنگ اشتغال غنی و پرکاری هستند.

وی با بیان اینکه باید کارکردهای چادر عشایری از منظرهای مختلفی مورد بررسی قرار گیرد، افزود: بحث اشتغال عشایری جزو سیاست‌های مهم در دستور کار این سازمان است و از آنجایی که جامعه عشایری جامعه‌ای خودگردان است، باید در ظرفیت‌سازی از علم روز استفاده کرد.

قندالی با اشاره به توانمندی‌های عشایر کشور، خاطرنشان کرد: عشایر قریب به ۲ درصد جمعیت کشور را دارند، ولی ۲۵ درصد گوشت قرمز، ۳۵ درصد صنایع‌دستی، ۲۸ درصد دام سبک توسط آنان تولید می‌شود که نشان از ظرفیت کم‌نظیر در این بخش است.

رئیس سازمان امور عشایری کشور، عشایر را مردمی کم‌توقع، کم‌هزینه ولی مولد دانست و یادآور شد: عشایر در حوزه زنان پتانسیل بالایی دارند؛ چرا که آنان فرآورده‌های لبنی را تولید می‌کنند و اگر زنان نباشند، زندگی عشایری فلج می‌شود.

برگزاری مراسم شکرگزاری عشایر در مراتع ییلاقی استان زنجان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مراسم شکرگزاری عشایر با حضور مسئولان استانی و شهرستانی روز جمعه 21 اردیبهشت ماه جاری در مراتع ییلاقی ایلن و گوگلر از توابع شهرستان زنجان برگزار شد.

رئیس اداره امور عشایر سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این مراسم با اشاره به برخی مشکلات و دغدغه‌های جامعه عشایری استان، نقش این قشر مولد در تحقق شعار سال را مورد تاکید قرار داد.

مسعود زنگنه با بیان اینکه شهرستان های زنجان، ماهنشان، طارم و ایجرود به ترتیب بیش ترین پراکندگی عشایر استان زنجان را به خود اختصاص داده اند، عنوان کرد: براساس سرشماری سال 87 جمعیت عشایری استان 3 هزار و 486 نفر و 528 خانوار برآورد شده است.

 وی با اشاره به پرورش بالغ بر 37 هزار و 590 راس دام سبک و سنگین توسط جامعه عشایری استان زنجان، سهم جامعه عشایری در تولید گوشت قرمز سالانه استان را 274 تن اعلام و خاطرنشان کرد: سالانه همچنین 580 تن شیر توسط عشایر استان تولید می شود.

انتهای پیام/

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان ، مراسم گرامی داشت روزجهاد کشاورزی"سالروز تشکیل نهاد جهاد سازندگی به فرمان امام راحل(ره)" و همچنین تاسیس بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی در 30خرداد ماه سالجاری در محل سالن زیتون این سازمان برگزار گردید.

در این مراسم آقای دکتر جعفری  ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان  ضمن تشریح فعالیتها و موفقیتهای این سازمان در عرصه های مختلف بخش کشاورزی، به  برنامه های  این سازمان طی سالجاری در بخشهای مختلف در جهت پیشبرد اهداف وافزایش بهره وری در منابع آبی و تولیدات کشاورزی اشاره نمودند.دکتر جعفری تصریح کرد از مهمترین اهداف این سازمان با توجه به محدودیت های منابع آبی ،توسعه وتجهیز شبکه های آبیاری نوین دراراضی کشاورزی استان می باشد. ایشان خاطر نشان کرد: استفاده از بذر مناسب برای برداشت محصول  از لحاظ  کمی و کیفی بسیار موثر بوده و اقدامات خوبی در این زمینه در استان صورت گرفته است

در ادامه نماینده محترم ولی فقیه در استان زنجان  ضمن تشکر اززحمات ریاست و کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان با تاکید بر لزوم توجه به کشاورزی و تلاش برای افزایش بهره وری به پیشرفتهای بدست آمده در تولید محصولات کشاورزی استان که با بکارگیری افراد تحصیل کرده و با تجربه در جهاد کشاورزی صورت پذیرفته است اشاره نمودند.  

با حضور کرمعلی قندالی؛ نخستین جلسه شورای عشایری استان زنجان برگزار شد/ جامعه عشایری مصداق واقعی تحقق شعار سال

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، نخستین جلسه شورای عشایری استان زنجان با حضور کرمعلی قندالی، رئیس سازمان امور عشایر کشور، آیت الله خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان، اسدالله درویش امیری، استاندار زنجان، حسین جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و جمعی از مدیران و روسای دستگاه های اجرایی استان روز چهارشنبه 22 فروردین ماه جاری در تالار پیامبر اعظم استانداری برگزار شد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور در این جلسه تصریح کرد: شورای عالی عشایر به عنوان یک شورای قانونی مصوب شورای انقلاب در سال 59 است و بعد از اصلاحاتی که انجام شد هم اکنون این شورا در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی تشکیل شده است.

کرمعلی قندالی عنوان کرد: فعال کردن شورای عشایری در هر سه سطح ملی، استانی و شهرستانی یکی از اهداف جدی سازمان امور عشایر کشور محسوب می شود چراکه جامعه عشایری یک جامعه فرابخشی است و لازم است تمامی دستگاه‎‌های ذیربط برای خدمت رسانی به عشایر کشور در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیرساختی ورود کنند.

وی با بیان اینکه سیاست سازمان امور عشایر در کل کشور ساماندهی به کوچ و اسکان بخشی از عشایر داوطلب است، افزود: در دولت تدبیر و امید دو مصوبه بسیار خوب در حوزه آموزش و فرهنگ عشایر داریم و تلاش بر این است که این دو مصوبه در تعامل با دستگاه های اجرایی مطرح و بر اجرای آن ها تاکید شود.

قندالی خاطرنشان کرد: در بحث ساماندهی به کوچ، افزایش بهره وری منابع تولید و اشتغال از اهداف جدی سازمان است و در این راستا با حکم بند «ب» ماده 52 قانون احکام دایمی، سالانه یک درصد از ورودی به صندوق توسعه ملی برای زنجیره تولید گوشت قرمز اختصاص پیدا می کند به طوری که تاکنون طی سه سال گذشته 450 میلیارد تومان از این محل تخصیص پیدا کرده و براساس شاخص ها بین استان ها توزیع شده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور بیان داشت: همچنین از محل مدیریت بحران طی سه سال گذشته 400 میلیارد تومان تسهیلات با سود 4 درصد و دور برگشت پنج ساله و ضمانت زنجیره ای در اختیار جامعه عشایری کشور قرار داده شده است.

وی عنوان کرد: اختصاص حدود 850 میلیارد تومان اعتبارات مذکور طی سه سال گذشته به حوزه عشایری کشور، کمک بسیار خوبی به تولیدات عشایری بویژه تولیدات دامی و حوزه گردشگری بوده است.

قندالی ادامه داد: خوشبختانه برای اولین بار در طول برنامه های میان مدت در بند «ب» ماده 6 قانون برنامه ششم، مالیات بر ارزش افزوده شامل جامعه عشایری هم شد و برآورد می شود سالانه 250 میلیارد تومان از این محل برای عمران و توسعه مناطق عشایری هزینه شود.

رئیس سازمان امور عشایر کشور تصریح کرد: استان زنجان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و مناطق عشایری نسبتا مرطوبی که دارد، از ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه کشت گیاهان دارویی به صورت طبیعی و حتی کشت علوفه در دیم زارهای مناطق عشایری دارد.

وی اضافه کرد: همچنین در زمینه تکمیل زنجیره تولید و تثبیت ژن چند قلوزایی گوسفند افشار به عنوان یک طرح مطرح در سطح ملی و بین المللی ظرفیت های بسیار خوبی در استان زنجان وجود دارد که می توان از این ظرفیت ها در ارتقای بهره وری منابع و افزایش تولید در واحد دامی به خوبی بهره گرفت.

قندالی با اشاره به تشکیل کارگروه گردشگری و صنایع دستی عشایر در سطح ملی خاطرنشان کرد: با پیگیری های انجام گرفته 15 مهر ماه به عنوان روز ملی عشایر در تقویم کشورمان نامگذاری و ثبت شده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور جامعه عشایری را مصداق واقعی در تحقق شعار سال دانست و گفت: تخصیص اعتبارات به هر میزان برای حمایت از جامعه عشایری کمک به اقتصاد ملی است.

استاندار زنجان نیز در این جلسه تشکیل شورای عشایری در سطح استانی و شهرستانی را اقدامی مهم در راستای تقویت جامعه عشایری دانست و بر لزوم مدیریت تولیدات عشایری و ایجاد شبکه ای تعریف شده برای بازاررسانی مطلوب تولیدات آن ها تاکید کرد.

در ادامه این جلسه نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان نیز به سابقه تاریخی و فرهنگی عشایر اشاره و عنوان کرد: جامعه عشایری منشاء تولید هستند و با حمایت از آن ها گام مهمی در تحقق شعار سال برداشته می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان همچنین در این جلسه با اشاره به اینکه جامعه عشایری کشور 28 درصد دام سبک و 4 درصد دام سنگین کشور را در اختیار دارد، تصریح کرد: به استناد مطالعات میدانی جمعیت عشایری استان زنجان در چهار شهرستان ماهنشان، طارم، زنجان و ایجرود به حدود 7 هزار نفر می رسد که به منظور ساماندهی و هدفمند کردن حمایت از آن ها جلسات شورای عشایری در هر کدام از شهرستان ها برگزار خواهد شد.

گفتنی است، در این جلسه یک نفر به نمایندگی از جامعه عشایری استان به بیان مسائل و مشکلات این قشر زحمتکش پرداخته و خواستار توجه بیش از پیش و رفع دغدغه ها و مشکلات عشایر استان شد.

انتهای پیام/

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
2066
4116
4250857


IP شما : 54.198.212.30

جستجوی گوگل


امروز : سه شنبه 1 آبان 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 2 ساعت و-26 دقیقه قبل می باشد