شرح مختصر پروژه :افزایش ماندگاری و کاهش هدر رفت و ضایعات محصولات کشاورزی از طریق فرآوری این محصولات امکان‌پذیر می‌باشد و در این راستا، طرح‌هایی برای افزایش جذب ماده خام کشاورزی در صنایع تبدیلی و تکمیلی و کاهش ضایعات به سرمایه گذاران پیشنهاد میگردد. در حال حاضر 157 واحد تولیدی، دارای پروانه می‌باشند و مجموع توان تولید آن‌ها حدود 950 هزار تن در سال است که با توجه به حجم ماده خام تولیدشده توسط کشاورزان استان و قرار گرفتن در مسیر راه‌های مواصلاتی اصلی شامل راه آهن و بزرگراه‌ها و فاصله نه‌چندان دور از مراکز بزرگ مصرف، پتانسیل بالایی برای احداث صنایع جدید وجود دارد. به‌طوری‌که هم‌اکنون 343 فقره جواز تأسیس صنایع جدید با ظرفیت 911 هزار تن به متقاضیان سرمایه‌گذاری اعطا شده است. همچنین در جهت مقابله با ضایع شدن محصولات کشاورزی در طول زمان ذخیره‌سازی تا زمان فرآوری یا مصرف، افزایش تعداد انبارهای فنی، سردخانه‌ها و سیلوها مد نظر قرار دارد. در ارتباط با مقوله اخیر، ظرفیت ذخیره‌سازی فعلی محصولات کشاورزی، صرفاً در خصوص پروانه‌هایی که توسط سازمان متبوع صادر شده، 145300 تن است که با افتتاح پروژه‌های در حال اجرا در سال آتی افزایش نیز خواهد یافت.

اهداف کلان :

. حمایت از نوسازی و مدرن سازی صنایع موجود.

  1. افزایش صادرات محصولات فرآوری شده.

 شرح مختصر پروژه :باتوجه به افزایش روزافزون جمعیت نیازبه موادغذایی ولزوم خودکفائی برخی محصولات پرمصرف به ویژه گندم ودانه های روغنی ضروری به نظرمی آید. بنابراین مکانیزاسیون کشاورزی که عموماً از طریق ورود ماشین‌آلات و تکنولوژی نوین به بخش کشاورزی و جایگزینی ماشین‌آلات فرسوده تحقق می‌یابد نقش مهم و مؤثری در ارتقاء بهره‌وری، کاهش هزینه‌های تولید و افزایش درآمد بهره‌برداران کشاورزی دارد. در سال1397  ، 1092 دستگاه تراکتور و 8 دستگاه کمباین جهت ارتقاء ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی استان توزیع گردیده است. ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی استان تا پایان سال 1397 به 98/1 اسب بخار در هکتار ارتقاءیافته وموجب تحقق اهداف شاخص ضریب مکانیزاسیون ابلاغی توسط وزارت متبوع(معادل0.06 اسب بخاربرهکتار)گردیده و به بالاتر از میانگین کشوری رسید. در سال 1398 ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان به 2.04 خواهد رسید.

اهداف کلان : ارتقاء شاخص ضریب مکانیزاسیون استان.

شرح مختصر پروژه:تامین داخلی نهال اصلاح شده، کود ، سم و بذور گواهی شده

اهداف کلان :

  1. افزايش ضريب خوداتکایی و امنیت غذایی از طريق حمايت از توسعه زیرساخت‌های تولید نهال ، کود، سم و بذور گواهی شده

      2.ساماندهی  تولید و کاهش هزینه تولید

 

عنوان هدف کمی

واحد اندازه گیری

پیش بینی هدف در پایان سال 1398

عملکرد در 12 ماهه سال 1398

درصد تحقق

تامین داخلی نهاده های کشاورزی( نهال های اصلاح شده)

هزار اصله

399.5

399.5

100

تامین داخلی نهاده های کشاورزی( کود)

تن

64734

52000

81

تامین داخلی نهاده های کشاورزی( سم)

سطح پوشش(هکتار)

20000

20000

100

تامین داخلی نهاده های کشاورزی(بذر) گندم و جو حبوبات و ذرت

تن

1547

1454

94

 

شرح مخنصر پروژه :كشور ايران در اقليمي خشك و نیمه‌خشک واقع شده و آب به‌عنوان کمیاب‌ترین منبع در توليد محصولات كشاورزي، عامل تعیین‌کننده و مهم محسوب می‌شود. كمبود آب در طي فصل رشد گياهان اثرات چشمگيري در ميزان توليد محصول به‌ویژه محصولات سبزي و صيفي دارد كه نياز آبي بالائي داشته و در فصل گرم توليد می‌شوند. بررسی‌های كارشناسي به‌عمل‌آمده بیانگر این است كه سطح اشغال‌شده زمين توسط محصولات سبزي و صيفي در فضاي آزاد حدود 10 برابر و ميزان مصرف آب بر اساس ميزان توليد هر كيلوگرم محصول، 12 برابر كشت گلخانه‌ای بوده؛ درحالی‌که نسبت عملكرد سالانه كشت گلخانه‌ای حدود 10 برابر كشت فضاي آزاد است و با مديريت صحيح رسيدن به ارقام بالاتر از آن نيز امکان‌پذیر می‌باشد .کشور ايران برخلاف بسياري از كشورهاي جهان (ازجمله كشور هلند) كه به دليل يكنواختي شرايط اقليمي و محدودیت‌های متعدد مجبور به بهره‌گیری از شیوه‌های خاص می‌باشد، داراي مزیت‌های نسبي بسيار ارزشمند ازجمله تنوع آب و هوايي است‌.  بنابراين نگاه ملي با اتكاء به شالوده كارشناسي ايجاب می‌نماید كه گلخانه‌ها در مکان‌های مناسب احداث گردند تا از یک‌سو موجب ارتقاء بهره‌وری توليد شود و از سوي ديگر هزینه‌های توليد در واحد سطح كاهش يابد.

  توسعه گلخانه‌ها در ايجاد اشتغال براي فارغ‌التحصیلان كشاورزي، افزايش بهره‌وری منابع توليد، توسعه پايدار توليدات كشاورزي و مقابله با بحران آب می‌تواند نقش مهمی ایفا نماید.

امروزه بهره‌گیری از سامانه‌های كشت کنترل‌شده براي توليد محصولات باغباني در سرتاسر جهان رايج است توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در كشور ايران يكي از مهم‌ترین سیاست‌های افزايش بهره‌وری اقتصادي كشاورزي و مديريت راهبردي آب است؛ به‌طوری‌که می‌توان با مصرف مقدار كمي از نهاده‌های توليد و آب به چندين برابر افزايش كمي و كيفي توليدات دست يافت.

اهداف کلان :

      1- افزايش ضريب خوداتكايي و امنيت غذايي.

      2.مصرف بهينه آب و ارتقاء بهره‌وری و صرفه‌جویی در آب.

      3.افزايش صادرات محصولات کشاورزی در جهت مثبت نمودن تراز تجاري این محصولات.

برچسب :

محور مرتبط:

تأمین امنیت غذا و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی با تأکید بر افزایش کمی و کیفی تولید

شرح مختصر پروژه :

بر اساس آمار و اطلاعات موجود، مساحت کل اراضی آبی استان حدود 183 هزار هکتار می‌باشد  که 121هزار هکتار آن به کشت محصولات زراعی آبی و 74/7 هزار هکتار آن به

کشت محصولات باغی اختصاص دارد. بر اساس مطالعات صورت گرفته 124 هزار هکتار از این اراضی دارای استعداد لازم برای اجرای انواع سامانه‌های آبیاری تحت‌فشار هستند و تا

پایان بهمن‌ماه  سال 1397  مقدار  52128 هکتار  از این اراضی به انواع روش‌های آبیاری نوین تجهیز شده‌اند که معادل42 درصد اراضی قابل تجهیز و 27 درصد کل اراضی آبی

می‌باشد.

اهداف کلان :

1-  اجرایی کردن مصوبه هیات محترم دولت (در سفر استانی به استان زنجان) مبنی بر اجرای  25000 هکتار طرح آبیاری تحت‌فشار

2- افزایش راندمان‌ آبیاری.

3- افزایش درآمد بهره‌برداران.

4- ایجاد اشتغال و افزایش تولید.

صفحه1 از4

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
141
11891
8311587

جستجوی گوگل


امروز : شنبه 10 خرداد 1399

آخرین تاریخ به روز رسانی شنبه 10 خرداد 1399 8:13:59 ق ظ می باشد