سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

معرفی حوزه ولی فقیه

وظایف حوزه نمایندگی ولی فقیه

معرفی حوزه نمایندگی ولی فقیه:

مقدمه:

جهاد سازندگی نهادی است كه نطفه آن درانقلاب بسته شد ، در بستر انقلاب رشد كرد و همراه با نهال نوخاسته انقلاب به ثمر رسید. حدیث جهاد، حدیث انقلاب است و كارنامه سراسر ایثار و شهادت آن، نشان از تلاش و سخت كوشی جهاد گران دارد. دست پرتوان جهادگران ، بذر انقلاب را در دل محرومترین و مستضعف ترین ا قشار جامعه ، یعنی روستاییان زحمت کش وعزیزكاشت،و تیرآنان قلب بزرگترین دشمنان را نشانه گرفت..

جهاد گران گمنام و بی نشان که در عرصه های تولید و نبرد تلاش كردند و شجاعانه در سخت ترین شرایط، بزرگترین موانع را از سر راه انقلاب اسلامی برداشتند. آنان مخلصانه و  با تمام وجود در جبهه های حق علیه باطل به یاری رزمندگان اسلام پرداختند واز مقتدای خودشان ملقب به " سنگرسازان بی سنگر"  شدند. جهاد سازندگی انسان هایی رابرگزید كه قبل از شروع به سازندگی کشور، اقدام به جهاد با نفس كرده بودند و در راه آبادانی و عظمت كشور انقلابی خویش در راستای اهداف اسلامی ، تمام سعی و تلاش خویش را به كار بستند و در این راه حتی از ایثار جان دریغ نورزیدند و خود را فدای مكتب خویش نمودند.

در آخرین روزهای بهار سال يكهزاروسيصدوپنجاه و هشت شکو فه های سازندگی میهن اسلامی بر اساس فرمان معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خميني (ره) که در تاسیس نهاد انقلابی جهاد سازندگی متبلور گردید و نماينده ولي فقيه در اين نهاد استقرار یافت و تا کنون نیز با ساختار اداری در سایه عنایت ولي امر مسلمين رهبرمعظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا… خامنه اي(مدظله العالي ) در راستای تحقق اصولی از اصل های قانون اساسی به انجام ماموریتهای خطیرخود ادامه می دهد.حوزه نمایندگی ولی فقیه براي متجلي ساختن اين ارزشهای انسانی از جمله: حفظ كرامت و ارزش والاي انساني، ايجاد محيط مناسب براي رشد فضائل اخلاقي و رفع تبعيضات ناروا، توسعه و تحكيم برادري اسلامي، در مجموعه وزارتخانه براساس اصل برادري و همدلي ، مظاهر ديني و اعتقادي و تأكيد بر كارايي و رفع مشكلات مردم وظايف خود را برنامه ريزي می کند و با بكارگيري روحانيون فاضل و علاقمند ، ضمن تثبيت و تحكيم پايه هاي معرفتي ، ارزشي و انقلابي در سازمان وادارات تابعه تا رساندن آن در حد مطلوب نظام اداري مبتني بر ارزشهاي اسلامي و بهره گيري از ديدگاه هاي اسلام در رابطه با وظايف مرتبط با وزارتخانه، مديريت آن را در انجام مأموريتهاي اساسي كه به عهده دارد به سر انجام می رساند که اهم وظایف وماموریت های سازمانی آ ن در ادامه جهت مزید استحضارعلاقمندان تقدیم میگردد.

                                                             حوزه نمایندگی ولی فقیه

                                                       سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

 

 

ب- مستندات (احکام صادره از سوی حضرت امام خمینی «ره » ومقام معظم رهبری )

 

جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ عبداوو نوری دامت افاضاته

از آنجا که جناب حجت الاسلام آقای ناطق نوری اطلاع دادند که با اشتغال در وزارت کشور آنطور که شایسته است به امور جهادنمی رسند ، جنابعالی را نماینده خود در جهادسازندگی کل کشور قرار میدهم تا با شرکت در جلسات شورای مرکزی جهاد اینجانب را از تصمیم گیریهای کلی آنان مطلع نمایید . امید دارم با دقت کامل ، حرکت این نهاد انقلاب را در سراسر ایران زیر نظر گرفته و در صورت انحراف قاطعانه با آن برخورد نمایید . لازم است اعضای محترم این نهاد عزیز همکاریهای لازم را با شما داشته باشند . موفقیت همه را در هر چه اسلامی تر کردن این نهاد از خداوند متعال خواستارم .

                                                                                                  روح ا... الموسوی الخمینی                  

                                                                                                           13/10/1360            

        

 

 جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای رجبعلی حیدرزاده

با توجه به اینکه نهاد مقدس جهادسازندگی یکی از حسنات انقلاب از برکات جاودانگی آن است به همین جهت فعالیتهای آن مورد عنایت رهبر کبیرانقلاب اسلامی حضرت امام خمینی قدس قرار داشت وبا اعتقاد به صلاحیت جنابعالی از لحاظ علم و عمل وسابقه خدمت در آن نهاد مقدس در پی درخواست وزیر ومسئولان محترم جهاد وبا تشکر از زحمات جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای نوری ، شما  را به عنوان نماینده خود در جهاد سازندگی منصوب می کنم امیدوارم حضور شما به پیشرفت فعالیتهای ارزشمند وهمه جانبه آن به وسیله جهادگران عزیز انجام می شود کمک کند و امیداست وزیر محترم ومسئولان ارجمند جهادوهمه عناصر مخلصی که در سالهای گذشته در جبهه های نظامی وجبهه های سازندگی وجبهه های فرهنگی حضور وتلاش فعال داشته اند همواره مشمول برکات والطاف الهی قرار داشته باشند . همچنین لازم می دانم ضمن تقدیر وتشکر از حضرات علماء وروحانیون عزیزی که در جهادسازندگی به خدمات معنوی وراهنماییهای ارزنده اشتغال دارند دوام توفیقات آنان را در حفظ سلامت راه وروش این دستگاه ارزنده انقلاب مسئلت می نمایم .

                                                   سیدعلی خامنه ای

                                                  8/11/1368  

    

جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای حیدرزاده  

نماینده محترم ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی

 

نامه شماره 2687/و ن مورخ 12/11/79 جنابعالی درباره تبیین وظایف حوزه نمایندگی ولی فقیه وزارت جهاد کشاورزی ، به استحضار مقام معظم رهبری مدظله العالی رسید . معظم له مرقوم فرمودند : « جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ رجبعلی حیدرزاده دامت برکاته »

حال که بحمداله با تشکیل وزارتخانه جهاد کشاورزی به دوگانگی وظایف دو وزارتخانه پیشین خاتمه داده شده است ، بر همه دست اندکاران لازم است که امتیازات هر دو دستگاه را به شکل مدبرانه ای در روند مدیریتی و اجرایی و ساختار نیروی انسانی و به کارگیر شد ، بدیهی است یکی از امتیازات وجود روحانیون فاضل و دلسوز با مدیریت جنابعالی بود که در محدوده وظایف مقرر و مورد توافق ، وزارت جهاد و جهادگران را در انجام ماموریتهایشان یاری می رساند و خوشبختانه اکنون که در صدر وزارت جهاد کشاورزی عنصری دلسوز و مؤمن و خدمتگزار و علاقمند به باورهای دینی و انقلابی قرار دارد ، مأموریت جنابعالی را در محدوده وظایف محوله همچون گذشته به مدت 2 سال تمدید می نمایم تا با یکپارچگی امر تبلیعات دینی در آن وزارتخانه و به کارگیری روحانیون فاضل و علاقمند ، ضمن تثبیت و تحکیم پایه های معرفتی و ارزشی و انقلابی ، مدیریت آن وزارتخانه را در انجام ماموریت های اساسی که به عهده دارد یاری رسانید و بدیهی است کماکان اقدامات آن نمایندگی با همکاری و هماهنگی وزیر محترم جهاد کشاورزی صورت خواهد گرفت . موفق و مؤید باشید.

سید علی خامنه ای – 27/3/80

مراتب برای اقدام لازم ایفاد می شود .

 محمدی گلپایگانی

رئیس دفتر مقام معظم رهبری

 

 

جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیح حسن عالمی دامت برکاته

 با توجه به پایان مأموریت جناب حجت الاسلام آقای حیدرزاده ، جنابعالی را به نمایندگی در وزارت جهاد کشاورزی منصوب
می نمایم و محورهای مأموریت همان مطالبی است که در احکام قبلی به آنها اشاره شده است . موفق و مؤید باشید .

                                                                                                        سید علی خامنه ای

                                                              26/6/1383

 

 

 

وظایف حوزه های نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی :

- انجام بررسی‌ها و مطالعات لازم پیرامون وضعیت فرهنگی موجود در سازمان و تجزیه‌وتحلیل آن‌ها
- تهیه، تدوین و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مربوط به اعتلای فرهنگی کارکنان سازمان
- ارائه الگوها، مدل‌ها، چارچوب‌ها و سیستمهای مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و حدود موازین شرعی، دیدگاه‌های اسلامی در موضوعات مربوط به وظایف سازمان جهاد کشاورزی
- تبلیغ و انتشار مواضع، خط‌مشی‌ها و رهنمودهای حضرت امام (ره) و مقام معظم  رهبری و زمینه‌سازی در جهت اجرای آن‌ها
- برقراری و ارتباط کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان با ائمه جمعه، نهادها و مراکز فرهنگی در استان
- انجام اقدامات لازم در جهت تقویت توانمندی‌های علمی و مکتبی کارکنان از طریق انس دهی با قرآن کریم و...
- نظارت بر عملکرد حوزه‌ها و مراکز تحت پوشش به‌منظور حصول اطمینان از حسن اجرای امور از طریق انجام بازرسی مستمر خاص و ارائه پیشنهادهای لازم

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
2896
6441
4676574


IP شما : 3.84.186.122

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : پنجشنبه 27 دي 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 7 ساعت و-38 دقیقه قبل می باشد