توصیه های فنی کاشت کلزا

دستورالعمل فنی عملیات کاشت و آبیاری کلزا در سال زراعی 99-98

 

  • انتخاب زمین: بهترین زمین ها برای زراعت کلزا دارای خاک شنی و رسی با هوموس بالا میباشند.
  • آماده سازی زمین: شخم عمیق به جهت ریشه های عمیق کلزا و جلوگیری از دوشاخه شدن ریشه زمین بدون کلوخه یا حتی المقدور کلوخه ها به اندازه گردو باشد. تسطیح خوب زمین به جهت عدم آب ماندگاری در زمین و حتی المقدور دوبار لولر باید انجام شود.
  • تاریخ کاشت مناسب: با توجه به اینکه در بیشتر مناطق استان منطقه سرد هست بهترین تاریخ کاشت 15 شهریور تا اول مهر در نظر گرفته میشود. نکته قابل توجه این است که هر چه از تاریخ کاشت 15 شهریور به مهر ماه نزدیک تر میشویم به دلیل کاهش دمای هوا و دمای خاک مدت زمان سبز شدن یکنواخت بوته بیشتر میشود. یعنی اگر قرار است بعد از سه روز جوانی زنی انجام شود با کاهش دما سرعت جوانه زنی کاهش می یابد. در مورد تاریخ کاشت به این نکته باید توجه کنیم که اولین آبیاری بعد از قرار گرفتن بذر در خاک را به عنوان تاریخ کاشت در نظر میگیرند و نه صرفا کاشت بدون آبیاری.
  • بذر کار مناسب: ریز دانه کار مخصوص کلزا یا هر بذر کاری که بتواند مقدار بذر مورد نیاز ما را کشت کند.
  • مقدار بذر: به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله بافت خاک ، مواد آلی خاک، نوع بذرکار، روش آبیاری، تاریخ کاشت و رقم مورد استفاده.
  • عمق کاشت: 1 تا 2 سانتی متر عمق مناسب کاشت کلزاست و توصیه میشود بعد از هر خط کاشت پشت دستگاه رفته و خاک را کنار بزنیم و از عمق مناسب مطمئن شویم. چرا که ممکن است در اثر برخورد با سنگ یا هر عاملی عمق کاشت کم و زیاد شد و تنظیم بذر کار به هم بخورد .
  • روش کاشت: توصیه میشود کلزا به روش جوی و پشته ای کشت شود ، چرا که اینکار باعث میشود که آب گرفتگی روی پشته ها را ایجاد نشده و سله تشکیل نشود و پشته ها زودتر گرم شوند که این موجب افزایش سرعت جوانه زنی میشود. در آبیاری چه با روش غرقابی و چه بارانی آب در یکجا جمع نمیشود و آب در جهت جوی حرکت میکند . همچنین جذب نیتروژن در این روش بهتر است . لازم به ذکر است که علی رغم اینکه این روش توصیه میشود اما سایر روش های کشت نیز قابلیت اجرا دارند و نکته مهم اینکه گاها کشاورزان سوال میکنند که آیا میشود بعد از کشت فارو زد؟؟؟ که این موضوع مطلقا توصیه نمیشود چرا که بذر به عمق خاک رفته و سبز نمیشود و بذور روی خاک هم به دلیل عدم عمق مناسب در برابر کوچکترین سرما حساس هستند.
  • آبیاری: در آبیاری نشتی با توجه به سطحی بودن بذر آبیاری اول باید با سرعت پایین و با حوصله انجام شود . یعنی به جای اینکه آب روی یک کرت گذاشته شود روی دو کرت قرار داده شده و آبیاری دوم با فاصله کم انجام شود به طوری که رطوبت از خاک قطع نشود و خاک سله نبندد. در آبیاری تحت فشار از نازل های ریز استفاده شود که قطرات آب باعث کوبیده شدن زمین و سله بستن خاک نشود . همچنین آبیاری دوم باید با فاصله کم انجام شود. فاصل آب اول و دوم کاملا به شرایط آب و هوای منطقه و نوع خاک بستگی دارد . نکته آخر اینکه باید توجه کنیم که در مبارزه با علفهای هرز بهتر است از سم بوتیزان استار به میزان 2 لیتر در هکتار بعد از کشت و قبل از سبز شدن استفاده شود که این سم دو منظوره بوده و توصیه اکید میشود که بعد از سبز شدن استفاده نشود.

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
1990
10584
6299210

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس جهاد کشاورزی ساختمان شماره 2

امروز : دوشنبه 25 آذر 1398

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 24 آذر 1398 12:16:44 ب ظ می باشد