سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

قوانین و مقررات

‌قانون خريد اراضي كشاورزي براي تأمين نيازمنديهاي صنعتي و معدني

‌قانون خريد اراضي كشاورزي براي تأمين نيازمنديهاي صنعتي و معدني
‌مصوب 1348.4.9

ماده واحده - واحدهاي صنعتي و معدني اعم از دولتي و يا خصوصي به منظور تأمين نيازمنديهاي خود در اجراي طرحهاي مربوط به معادن طبقه 2‌يا صنايع مي‌توانند بر حسب ضرورت امر به تشخيص وزارت اقتصاد و با موافقت وزارت اصلاحات ارضي و تعاون روستايي املاك زراعتي و حق‌ريشه زارعين و اعيان و مستحدثات متعلقه را به مقدار مورد نياز براي اجراي طرح اجاره و يا خريداري نمايند.
‌تبصره 1 - بهاي اراضي و حق ريشه و مستحدثات و اعيان متعلقه و مال‌الاجاره از طريق توافق بين مالكين يا زارعين و واحدهاي صنعتي يا معدني‌تعيين مي‌شود. در صورت عدم توافق بهاي مذكور بر اساس قيمت عادله روز به وسيله كميسيوني مركب از وزير اقتصاد، وزير اصلاحات ارضي و تعاون‌روستايي، دادستان كل كشور و يا معاونين آنها با جلب نظر كارشناس تعيين خواهد شد.
‌حضور زارع يا مالك يا نمايندگان آنها در كميسيون بلامانع است و رأي كميسيون قطعي است.
‌تبصره 2 - در صورتي كه مالك يا زارع پس از اعلام نظر كميسيون موضوع تبصره (1) اين قانون حاضر به فروش يا اجاره نشود و واحد صنعتي يا‌معدني بهاي تعيين شده از طرف كميسيون را در صندوق ثبت توديع نمايد وزارت اصلاحات ارضي و تعاون روستايي پس از پانزده روز از تاريخ اخطار‌به مالك يا زارع اسناد انتقال و يا اجاره را به قائم‌مقامي آنها امضاء خواهد نمود.
‌ادارات ثبت و دفاتر اسناد رسمي و مأمورين انتظامي در اين مورد مكلف به اجراي نظر وزارت اصلاحات ارضي و تعاون روستايي خواهند بود.
‌تبصره 3 - واحدهاي صنعتي و معدني در مواردي كه بر اساس اين قانون اراضي زراعتي زارعين را خريداري و يا اجاره مي‌نمايند مكلفند در درجه‌اول براي تأمين كارگران عادي مورد نياز خود از وجود زارعيني كه نسق‌هاي زراعتي آنان را خريداري يا اجاره كرده‌اند و توانايي انجام كار دارند استفاده‌نمايند.
‌قانون فوق مشتمل بر يك ماده و سه تبصره كه در جلسه روز سه‌شنبه بيستم خرداد ماه يك هزار و سيصد و چهل و هشت به تصويب مجلس شوراي‌ملي رسيده بود در جلسه فوق‌العاده روز دوشنبه نهم تير ماه يك هزار و سيصد و چهل و هشت شمسي به تصويب مجلس سنا رسيد.
‌رييس مجلس سنا - جعفر شريف‌امامي

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
3813
7576
3419379


IP شما : 54.225.17.239

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : پنجشنبه 28 تير 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی چهارشنبه 27 تیر 1397 12:41:47 ب ظ می باشد