سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

قوانین و مقررات

قانون‌ استفاده‌ از خدمات تخصصي و حرفه‌اي‌ حسابداران‌ رسمي

ماده واحده - به منظور اعمال نظارت مالي بر واحدهاي توليدي ، بازرگاني و خدماتي ، همچنين حصول اطمينان از قابل اعتماد بودن صورتهاي مالي واحدهاي مزبور در جهت حفظ منافع عمومي ، صاحبان سرمايه و ديگر اشخاص ذيحق و ذينفع ، به دولت اجازه داده مي شود حسب مورد و نياز، ترتيبات لازم را براي استفاده از خدمات تخصصي و حرفه‌اي حسابداران ذيصلاح به عنوان حسابدار رسمي در موارد زير به عمل آورد:

 الف - حسابرسي و بازرسي قانوني شركتهاي پذيرفته شده يا متقاضي پذيرش در بورس اوراق بهادار،

 ب - حسابرسي و بازرسي قانوني ساير شركتهاي سهامي .

 ج - حسابرسي شركتهاي غير سهامي و موسسات انتفاعي و غير انتفاعي .

 د - حسابرسي و بازرسي قانوني شركتها و موسسات موضوع بندهاي (الف ) و (ب ) ماده 7 اساسنامه قانوني سازمان حسابرسي مصوب 1366،

 ه - حسابرسي مالياتي اشخاص حقيقي و حقوقي ،

 تبصره1- شرايط و ضوابط مربوط به تعيين صلاحيت حسابداران رسمي و چگونگي انتخاب آنان مطابق آيين نامه‌اي مي باشد كه به پيشنهاد وزير امور اقتصادي و دارائي به تصويب هيات وزيران مي رسد.

 تبصره2- به منظور تنظيم امور و اعتلاي حرفه حسابداري و حسابرسي و نظارت حرفه‌اي بر كار حسابداران رسمي، نخستين گروه حسابداران رسمي با نصاب حداقل ده (10) نفر مي توانند به عنوان هيات موسس ،" جامعه حسابداران رسمي ايران" را به صورت موسسه‌اي غير دولتي، غير انتفاعي و داراي استقلال مالي و شخصيت حقوقي مستقل تشكيل دهند. اساسنامه جامعه مزبور توسط هيات موسس ، تهيه و به تصويب هيات وزيران مي رسد.

 تبصره3- حسابداران رسمي مي توانند با رعايت شرايطي كه بر اساسنامه "جامعه حسابداران رسمي ايران" مي آيد، مؤسسه حسابرسي تشكيل دهند.

 تبصره4- حدود و ضوابط مربوط به چگونگي استفاده از خدمات و گزارشهاي حسابداران رسمي و موسسات حسابرسي مزبور، مطابق آيين نامه‌اي مي باشد كه به پيشنهاد وزير امور اقتصادي و دارائي به تصويب هيات وزيران مي رسد.

 تبصره5- دستگاههاي دولتي مي توانند از خدمات سازمان حسابرسي - كه تنها سازمان حسابرسي دولتي محسوب مي شود - يا حسابداران رسمي و موسسات حسابرسي فوق الذكر استفاده كنند.

 قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و پنج تبصره در جلسه علني روز سه‌شنبه مورخ بيست و يكم ديماه يكهزار و سيصد و هفتاد و دو مجلس شوراي اسلامي تصويب و در تاريخ 29/10/1372 به تاييد شوراي نگهبان رسيده است .

 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي - علي اكبر ناطق نوري‌

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
689
6553
3422808


IP شما : 54.224.60.122

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : جمعه 29 تير 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی چهارشنبه 27 تیر 1397 12:41:47 ب ظ می باشد