سیمای کشاورزی شهرستان ایجرود

معرفی و سیمای کشاورزی شهرستان ایجرود

 سيماي شهرستان ايجرود

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری این شهرستان دارای دو بخش به نام‌های مرکزی و حلب و دو شهر به نام‌های زرین‌آباد(مرکز شهرستان) و حلب و چهار دهستان به نام‌های ایجرود بالا، گلابر، سعیدآباد و ایجرود پایین و 79 آبادی دارای سکنه می‌باشد.

پیشینۀ تاریخی

عمده‌ترین جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شهرستان ایجرود که این منطقه را از سایر نقاط استان متمایز نموده و شرایط لازم را برای گردشگری و به‌ویژه اکوتوریسم فراهم می‌نماید عبارتند از:تنوع راه‌های ورودی و خروجی شهرستان حداقل هشت مسیر جاده آسفالته فرعی و یک جاده فرعی اصلی غرب کشور که در طول و عرض شهرستان گسترده شده‌اند و بنا به تعریفی می توان گفت که جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی که عمدتاًدر جوار هم قرار گرفته‌اند در یک کریدور تاریخی و طبیعی از آثار تاریخی زنجان سلطانیه سجاس قیدار نبی شروع و از طریق آثار تاریخی گلابر و مناظر طبیعی و دیدنی آن به زرین آباد که از کنار دریاچه سد گلابر نیز عبور می‌نماید به مناظر بسیار زیبا و آثارتاریخی روستای خوئین(قلعه زیر زمینی دژمنده و بازار و گرمابه) و چشم‌انداز طبیعی زیبای باغات، جنگل‌ها و آبگرم روستای ارکوئین، گورستان‌های تاریخی با قدمت بسیار زیاد روستاهای قمچقای بلوبین و سعیدآباد و خوئین و همچنین میل خوئین پل تاریخی قجور احداث شده بر روی رودخانه قزل‌اوزن با ورود به شهرستان ماهنشان و اثر تاریخی تخت سلیمان در شهرستان همجوار یعنی تکاب استان آذربایجان‌غربی ختم می‌شود. مسیر فوق دارای ویژگی‌هایی است که می‌تواند مورد توجه بیشتری قرار گیرد تا عامل جذب گردشگر باشد.

اقلیم و آب و هوا و موقعیت جغرافیایی

 شهرستان ایجرود به عنوان یکی از شهرستان‌های استان زنجان در مسیر جاده زنجان- بیجار و در فاصله 35 کیلومتری از مرکز استان واقع شده، این شهرستان از شمال به شهرستان زنجان از شرق به خدابنده از جنوب به استان کردستان از غرب به شهرستان ماهنشان محدود گردیده، مساحت شهرستان بالغ بر 1829 کیلومترمربع می‌باشد که در 48 درجه و 35 دقیقه تا 47 درجه و 5 دقیقه طول شرقی نصف‌النهار گرینویچ و 36 درجه و 35 دقیقه تا 36 درجه و 5 دقیقه عرض شمالی خط استوا قرار دارد.
 ارتفاع شهر زرین‌آباد از سطح دریا حدود 1749 متر می‌باشد.شهرستان ایجرود دارای منطقۀ کوهستانی وجلگه‌ای‌ است و شرایط آب و هوایی کوهستانی را دارا می‌باشد معمولاً در ارتفاعات دارای آب و های سرد کوهستانی زمستانی برفی و قسمت دشت‌ها در تابستان دارای آب و هوای معتدل و خشک می‌باشد.

موقعيت كشاورزي

  • سطح اراضي قابل كشت ديم:  61479  هكتار 97%     
  • سطح اراضي قابل كشت آبی:  1531  هكتار 3%
  • سطح زيركشت گندم پاييزه :   36000       هكتار  
  • سطح زير كشت زراعت بهاره : 1100        هكتار
  • سطح زير باغات مثمر :     3857   هكتار    
  • سطح زير باغات غير مثمر :    1550  هكتار
  • سطح كل باغات مثمر و غير مثمر :      5407   هكتار


كل توليدمحصولات باغباني شهرستان از نظروزني در شرايط مناسب و مساعد11500 تن و ارزش ريالي محصولات توليدي سالانه در حدود 5  ميليارد تومان برآورد مي شود.نبودسرمايه گذاري در امر صنايع تبديلي وبسته بندي وانبارهاي قابل كنترل وسردخانه سبب از بين رفتن محصول و اتلاف منابع ميگردد.

از نظر آب و خاك  محدوديت هايي براي احداث باغ وجود دارد . خاك در بسياري از جاها يك محدوديت عمده براي احداث باغات جديد است . علاوه براينكه مشكل و محدوديت آب بسيار جدي تر مي باشد. حوادث غير مترقبه و خشكسالي هاي اخير اثرات سوء و  باعث افت شديد در توليدات باغي داشته است.

منابع عمده آبی شهرستان ایجرود

بیشترین درصد زمینهای این منطقه بصورت دیم کشت شده ولی درصدی از زمینها نیز بصورت آبی کشت میگردند که آب آبیاری آنها از منابع مختلفی بدست می آید. تعداد رودخانه های دائمی این منطقه 5 رود خانه میباشد.

1- رودخانه قزل اوزن:  که از کو ههای چهل چشمه کردستان سر چشمه گرفته و پس از طی مساحتی از استان زنجان در انتها به سفید رود می پیوندد.میزان آبدهی این رودخانه بطور متوسط 2/19 متر مکعب در ثانیه بوده که میزان تخلیه سالیانه آن در حدود 27/1441 میلیون متر مکعب در سال است.

2- رودخانه ایجرود: با میزان آبدهی 3/2 متر مکعب که که پس از اتصال به رودخانه سجاسرود در اطراف روستای ارکوئین تشکیل رودخانه خوئین را داده که طول این رودخانه در حدود 45 کیلومترو ابتدای سرچشمه آن از کوههای شاه بلاغ بوده و تغذیه آن از کوه قره و داش کسن که در آخر به رودخانه قزل اوزن می پیوندد.

مساحت حوزه آبخیز این رودخانه 2210کیلومترمربع میباشد میزان شوری این رودخانه 740mh الی 1550 و SAR آن بسیار کم میباشد که از نظرکیفیت آبیاری،آب آن در حدود طبقه 1c3 s میباشد.

3- رودخانه چسب نکتو: دبی متوسط 2/3مترمکعب که طول این رودخانه 22کیلومتر و حوزه آبریز آن202 کیلومترمربع میباشد.میزانEC این رودخانه 710 الی 1210 و مقدارSAR آن بین 7/1 الی 2/3 میباشد.کیفیت آب آبیاری آن در طبقه 1c3 sقرار میگیرد.

4- رودخانه سراب : که از کوههای قورقان، گی لاغ ، قوشچی سرچشمه میگیرد و در انتها به رودخانه قزل اوزن می پیوندد میزان دبی آن 2 متر مکعب در ثانيه است.

5- رودخانه گلابر: این رودخانه بامیزان دبی 3متر مکعب درثانیه یکی از رودخانه های دائمی منطقه ایجرود میباشد.میزان برداشت کلیه رودخانه 888/116 میلیون متر مکعب در سال بوده و میزان تخلیه سالیانه آن 473/506 میلیون متر مکعب در سال است همچنین 294/101 میلیون متر مکعب توسط بند ها و انهار سنتی 194/15 میلیون متر مکعب توسط پمپاژ از رودخانه و0.5 میلیون متر مکعب آن توسط سد های خاکی و آب بند های سنتی استحصال میشود.

 

 

 

 

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
2088
10584
6299308

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

تماس با جهاد ایجرود

شهرستان ایجرود، زرین آباد، روبروی فرمانداری

شماره تماس: 36722171-024

نمابر: 36722310-024

امروز : دوشنبه 25 آذر 1398

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 24 آذر 1398 12:16:44 ب ظ می باشد