سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

اخبار معاونت تولیدات گیاهی

برگزاری کارگاه آموزشی «تشخیص سن‌زدگی گندم» در سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان/ انتخاب استان زنجان به عنوان پایلوت کشوری در تعیین دقیق سن‌زدگی گندم

برگزاری کارگاه آموزشی «تشخیص سن‌زدگی گندم» در سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان/ انتخاب استان زنجان به عنوان پایلوت کشوری در تعیین دقیق سن‌زدگی گندم

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، کارگاه آموزشی «تشخیص سن‌زدگی گندم» با حضور دکتر محقق، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، سهراب سهرابی، معاون مجری طرح گندم کشور و سایر مسئولان کشوری و استانی و با شرکت کارشناسان بخش دولتی و غیر دولتی مراکز خرید گندم روز دوشنبه 10 اردیبهشت ماه جاری در سالن اجتماعات زیتون سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان برگزار شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این کارگاه آموزشی با بیان اینکه زنجان هم در طغیان آفت سن و هم در مبارزه و کنترل این آفت جزو استان های پیشرو در سطح کشور به حساب می‎آید، تصریح کرد: استان زنجان امسال به عنوان یکی از استان های پایلوت در تعیین دقیق سن زدگی گندم انتخاب شده و این کارگاه آموزشی با هدف رسیدن به یک وحدت رویه در نحوه تشخیص سن زدگی محموله‌های گندم در مراکز خرید برگزار شده است.

اکبر کرامتی با اشاره به پایین بودن سطح سبز مزارع گندم استان زنجان به دلیل کمبود و پراکنش نامناسب بارش ها خاطرنشان کرد: عرصه های کشاورزی استان به 114 پهنه تقسیم بندی شده و در طول سال خدمات آموزشی و پیش آگاهی توسط کارشناسان مسئول به بهره برداران هرکدام از پهنه ها ارایه می شود.

وی سطح زیر کشت گندم دیم طی سال جاری در استان زنجان را 275 هزار هکتار و سطح گندم آبی را 19 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: امسال با پایش‌های مستمر مزارع،تولید 250 هزار تن و خرید 200 هزار تن گندم در استان پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان زنجان نیز در این کارگاه آموزشی عنوان کرد: امسال برای نخستین بار در تمام مراکز خرید گندم استان کارشناسان کنترل کیفی مستقر خواهند بود که این موضوع انقلابی در سطح کشور به حساب می آید.

ایزدی با بیان اینکه سالانه به طور متوسط 300 هزار تن گندم در استان زنجان تولید می شود، مصرف سالانه گندم استان را 150 هزار تن اعلام کرد و بیان داشت: سال گذشته گندم مازاد بر نیاز استان از طریق مسیرهای ریلی و جاده ای به استان های سیستان و بلوچستان، اصفهان، یزد، خراسان های رضوی، شمالی و جنوبی، تهران، گیلان و البرز صادر شد.

گفتنی است، در این کارگاه آموزشی مباحث مختلفی از جمله انواع سن خسارت زننده به گندم، نحوه خسارت این آفات در مراحل مختلف رشد گندم، چگونگی مبارزه و کنترل آفت سن و همچنین نحوه ارزیابی و تشخیص سن زدگی گندم تشریح شد.

انتهای پیام/

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
1353
5005
4543271


IP شما : 54.82.10.219

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : دوشنبه 26 آذر 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 25 آذر 1397 1:15:13 ب ظ می باشد