سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

اخبار معاونت تولیدات دامی

وضعیت پرورش زنبور عسل در استان زنجان

استان زنجان يكي از مناطقي است كه داراي دو نوع آب و هوا مي باشد ، يكي منطقه طارم كه داراي آب و هواي گرم و معتدل است و براي زمستان گذراني استفاده مي شود و مابقي مناطق استان كه جهت پرورش زنبور و توليد عسل در طول سال از آن استفاده مي شود . آمار وضعيت زنبور عسل استان در سال 1392 به شرح ذيل مي باشد :

رديف

عنوان

1392

1

تعداد زنبورستان

2350

2

شغل اصلي

128

3

شاغلين

1231

4

تعداد كندو

( كلني )

مدرن

93212

94935

بومي

1723

5

توليد عسل

(كيلوگرم)

مدرن

646991

653727

بومي

6736

6

ميانگين توليد (كيلوگرم)

مدرن

95 / 7

بومي

57 / 3

 

 

ترتيب توليد عسل شهرستان هاي استان :

 

  1. شهرستان زنجان 210 تن (29.89% توليد )
  2. شهرستان ابهر 121 تن
  3. شهرستان ماهنشان 118 تن
  4. شهرستان خدابنده 93 تن
  5. شهرستان طارم 70 تن
  6. شهرستان خرمدره 45 تن
  7. شهرستان ايجرود 45 تن (6.48 % توليد)

 

در سال جاري ( 1393 ) به دلايل مختلف از جمله زمستان گذراني نامناسب ، سمپاشي هاي غير اصولي ، تغذيه  نامناسب کلني ها ، شرايط نا مناسب جوي در فصول شهد و گرده ، استفاده از داروهاي غير استاندارد و قاچاق و ... ميزان توليد عسل با کاهش 60 – 20 درصدي مواجه بوده است و موجب ضرر و زيان زنبورداران استان نيز گشته است.

نژاد عمده اي كه در استان استفاده مي شود نژاد  مدا « Meda »  و نژادهاي بومي مي باشد و در سالهاي اخير نژادهاي اصلاح شده مثل كارنيولا و کارنيکا مورد استفاده قرار گرفته اند .

زنبورداران استان هم داراي تخصص در زمينه پرورش زنبور عسل هستند و هم داراي تجربه به طوري كه 142 نفر از زنبورداران استان داراي تحصيلات فوق ديپلم و بالاتر هستند و مابقي زنبورداران نيز علاوه بر داشتن تجربه عملي در مراكز ترويجي جهاد كشاورزي و فني حرفه اي آموزش هاي لازم را كسب مي كنند .

با توجه به ميزان سرانه مصرف عسل و جمعيت استان ملاحظه مي گردد که اين ميزان توليد جوابگوي مصرف استان نبوده و در حدود 25 درصد عسل مصرفي استان از خارج از آن وارد مي شود . البته عسل با کيفيت توليدي استان نيز به استان هاي ديگر صادر مي گردد.

در جهت توسعه صنعت زنبورداري کشور در سال هاي اخير صندوق توسعه زنبور داري کشور تأسيس گرديده است که سهامداران اصلي آن تعاوني ها و اتحاديه هاي تعاوني هاي کشاورزي زنبورداري کل کشور مي باشند و با کمک ها و حمايت هاي دولتي توانسته اند در مدت کم فعاليت هاو تسهيلات قابل ملاحظه اي در اختيار اعضاي خود قرا دهند که اميد مي رود با گسترش فعاليت اين صندوق گام هاي مؤثري در اين راه برداشته شود. و سياست دولت نيز درجهت گسترش و توسعه اين صنعت حمايت از تشکل هاي زنبورداري مي باشد. از طرفي در سال هاي اخير تسهيلات خوبي نيز به متقاضيان ايجاد زنبورداري از طريق بانک هاي عامل استان پرداخت گرديده که خود باعث توسعه و رشد اين صنعت گرديده است .از ديگر امکاناتي که در جهت رشد زنبورداري و سطح آگاهي زنبورداران استان در سازمان جهاد کشاورزي استان فراهم گرديده است، برگزاري کلاس ها و کارگاه هاي آموزشي در سطوح مختلف ابتدايي تا پيشرفته مي باشد که به صورت رايگان انجام گرديده است، بطوريکه در نه ماهه سال جاري و سال گذشته تعداد 1800 نفر از اين آموزش ها بهره مند گرديده اند.

از جمله اقداماتي که در اين استان صورت پذيرفته است تشکيل نظام توليد خوشه اي پرورش زنبور عسل مي باشد که در اين نظام افراد حقيقي يا حقوقي توانمند به عنوان پشتيبان اين صنعت شناسايي شده و تعدادي از زنبورداراني را که به حد اقتصادي کلني زنبور عسل ندارند را تحت پوشش قرار داده و با تهيه امکانات اوليه و راهنمايي و کمک مديريتي به ايشان و تأمين نهاده هاي مصرفي و در نهايت بازاريابي محصولات توليدي به رشد و توسعه فعاليت ايشان کمک مي کنند. و لازم به ذکر است که تا کنون در شهرستان هاي زنجان و خدابنده اين کار صورت پذيرفته است. و براي سال هاي آينده نيز ايجاد زنجيره هاي توليد         ( اينتگريشن ) از اولويت ها و ضروريات سازمان جهاد کشاورزي مي باشد.

مسائل و مشکلاتي نيز در سر راه زنبورداران وجود دارد که از آنجمله به توسعه فرهنگ گرده افشاني، بيمه کلني ها و زنبورداران، مرجع تعيين کيفيت عسل، استاندارد سازي تجهيزات، داروهاي تقلبي و .. مي توان اشاره کرد.

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
3009
6441
4676687


IP شما : 3.84.186.122

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : پنجشنبه 27 دي 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 7 ساعت و-8 دقیقه قبل می باشد