اخبار معاونت تولیدات دامی

جهاد کشاورزی زنجان در به‌کارگیری فناوری‌های نوین پیشتاز است/ لزوم ایجاد و توسعه زنجیره‌های ارزش و تامین در بخش کشاورزی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، آیین تکریم و معارفه مدیران کل شرکت پشتیبانی امور دام استان زنجان با حضور میرلوحی، عضو هیات مدیره، رحیمی، مدیرکل امور اداری و سلیمانی، مدیرکل دفتر نظارت و بازرسی شرکت پشتیبانی امور دام کشور، حسین جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و جمعی از معاونین و مدیران این سازمان روز چهارشنبه 12 تیر ماه در سالن جلسات اشراق سازمان برگزار شد.

گفتنی است، در این مراسم قاسم معینی به عنوان سرپرست مدیریت شرکت پشتیبانی امور دام استان معرفی و از زحمات و خدمات ارزشمند علی عیوضی، مدیرکل سابق این شرکت قدردانی شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این مراسم بخش کشاورزی را از مهم ترین بخش های اقتصادی استان دانست و با اشاره به برخی توفیقات و موفقیت های حاصل شده در بخش کشاورزی استان تصریح کرد: سال گذشته با تولید ۵۱۰ هزار تن و خرید ۴۵۵ هزار تن گندم نهمین استان تولید کننده گندم در کشور بوده‌ایم.

دکتر حسین جعفری همچنین با اشاره به اعطای ۳۲۰ میلیارد تومان تسهیلات به بهره برداران استان برای خرید انواع ادوات و ماشین آلات کشاورزی خاطرنشان کرد: سال گذشته با ارتقای ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان به ۱.۹۸ اسب بخار بر هکتار در جایگاه دوم کشوری قرار گرفتیم.

وی عنوان کرد: در زمینه تجهیز اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری نیز جزو استان های پیش رو هستیم به طوری که معاون اول ریاست جمهوری در سفر اخیر خود به استان، اقدامات انجام گرفته در حوزه آبیاری تحت فشار در استان را تحسین برانگیز دانست.

دکتر جعفری بیان داشت: متوسط تجهیز اراضی کشاورزی استان زنجان به سیستم های آبیاری نوین ۴۳ درصد است در حالیکه متوسط کشوری ۲۵ درصد اعلام شده است.

وی در ادامه به افزایش ظرفیت صنایع تبدیلی و تکمیلی استان از ۲۱۴ هزار تن در سال ۹۲ به ۷۹۳ هزار تن در پایان سال ۹۷ اشاره کرد و افزود: در زمینه آموزش بهره برداران نیز چندین سال متوالی موفق به کسب رتبه نخست شده ایم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه در بخش امور دام نیز اقدامات بسیار ارزشمندی بویژه در زمینه اصلاح نژاد گوسفند افشاری در استان انجام گرفته است، تصریح کرد: هم اکنون استان زنجان به عنوان قطب اصلاح نژاد دام سبک از سوی موسسه تحقیقات علوم دام کشور شناخته شده و قوچ های اصلاح شده در استان مورد استقبال دامداران ۲۲ استان کشور قرار گرفته و تا ۶ ماه آینده پیش فروش شده است.

دکتر جعفری با بیان اینکه برای حصول نتیجه مطلوب هیچ راهی در کشور نیست مگر اینکه تحقیقاتی که در حوزه های مختلف انجام می گیرد به بخش خصوصی واگذار شود، خاطرنشان کرد: اولین مجموعه تحقیقاتی بخش خصوصی کشور در استان زنجان راه اندازی شده و نتیجه آن هم بسیار موفقیت آمیز بوده است.

وی توسعه زنجیره های ارزش یا تامین در حوزه امور دام را از دیگر اقدامات ارزشمند انجام گرفته در استان زنجان برشمرد و با اشاره به راه اندازی بزرگ ترین زنجیره تولید گوشت مرغ و گوشت بوقلمون کشور در استان، اهمیت و لزوم تولید در قالب زنجیره‌های تولید را مورد تاکید قرار داد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه امسال فاز نخست بزرگ ترین واحد گوسفند داشتی دنیا که در حال حاضر ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد با سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان به بهره برداری می رسد، عنوان کرد: تمام اجزای زنجیره در این مجموعه راه اندازی شده و اثرات بهره برداری از آن در استان و کشور ملموس خواهد بود.

دکتر جعفری با بیان اینکه تامین ۱۰ درصد نهاده ها برعهده شرکت پشتیبانی امور دام است و مابقی توسط بخش خصوصی انجام می گیرد، افزود: امسال تلاش زیادی شد تا اتحادیه ها و تشکل های بخش دام در زمینه تامین نهاده ها حضور و مشارکت فعال داشته باشند.

میرلوحی، عضو هیات مدیره شرکت پشتیبانی امور دام کشور نیز در این مراسم تصریح کرد: جهاد کشاورزی زنجان در بسیاری از شاخص‌ها از جمله تولید، کیفیت و کمیت حرف اول را می زند و جزو استان هایی است که علاوه بر برخورداری از ظرفیت های بالا، در به‌کارگیری فناوری ها و مکانیزم ها نیز پیشتاز است.

وی بیان کرد: جهاد کشاورزی استان زنجان همچنین در امر زنجیره های تولید بسیار  موفق و پیشتاز است و با توجه به اقدامات و خدماتی که در بخش کشاورزی این استان انجام گرفته و یا در حال انجام است، آینده بسیار خوبی برای آن پیش‌بینی می شود.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
11237
13294
8374281

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس جهاد کشاورزی ساختمان شماره 2

امروز : پنجشنبه 15 خرداد 1399

آخرین تاریخ به روز رسانی 8 ساعت و-39 دقیقه قبل می باشد