سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

اخبار معاونت تولیدات دامی

توسعه صنعت «نوغانداری» از برنامه های اقتصاد مقاومتی در استان زنجان/ استحصال یک هزار و 110 کیلوگرم پیله تر در شهرستان طارم

 

 

 

به گزارش معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، پرورش کرم ابریشم از جمله فعالیت هایی است که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در زیر مجموعه معاونت بهبود تولیدات دامی استان زنجان تعریف شده و در حال پیگیری است و با توجه به هزینه سرمایه گذاری اولیه اندکی که دارد در حال حاضر این فعالیت مورد توجه بسیاری از خانوارهای روستایی قرار گرفته است.

رحمان رستم خانی با بیان اینکه صنعت نوغانداری در استان زنجان دارای سابقه طولانی است، تصریح کرد: نوغانداری در سال های دور تقریباً در اکثر مناطق استان رونق داشته ولی به دلایل مختلف همچون عدم توجیه پذیر بودن، این فعالیت با توقف چند ساله در استان مواجه شد تا اینکه از سال 92 با ایجاد رویکرد منطقی و علمی این صنعت مجدداً راه اندازی و احیا شده و با حمایت های مرکز توسعه نوغانداری کشور طی سه سال اخیر از پیشرفت قابل قبولی برخوردار بوده است.

وی از استحصال یک هزار و 110 کیلوگرم پیله تر طی سال جاری در شهرستان طارم خبر داد و افزود:  امسال حدود 41 جعبه تخم نوغان بین 11 نفر از متقاضیان این صنعت در شهرستان طارم توزیع شده بود که خوشبختانه عملکرد مطلوبی داشته اند.

رستمخانی با اشاره به اینکه در سال جاری یک هزار اصله نهال اصلاح شده توت به منظور بهره برداری در صنعت نوغانداری در بین متقاضیان شهرستان طارم به صورت رایگان توزیع شده است، خاطرنشان کرد: نگهداري و پرورش کرم ابريشم کم زحمت بوده و سرمايه زيادي هم نمي خواهد و  به علت اينکه براي تغذيه کرم ابريشم به برگ توت نياز است با ايجاد توتستان ها و گسترش فضاي سبز کمک بزرگي به سرسبزي روستا و محيط زيست می شود.

این مسئول از توسعه صنعت نوغانداری در تمام مناطق و شهرستان های استان زنجان طی سال های آتی خبر داد و گفت: پرورش کرم ابریشم در استان هم اکنون فقط در شهرستان طارم انجام می گیرد و در شهرستان ایجرود نیز اقدامات اولیه برای راه اندازی این صنعت انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه با احداث نهالستان توت امکان پرورش کرم ابریشم در تمام مناطق استان زنجان فراهم می شود، متذکر شد: هم اکنون سالیانه بیش از 200 هزار جعبه تخم نوغان در کشور توزیع و مصرف می شود.

انتهای پیام/

 

 

 

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
4488
3987
4550393


IP شما : 3.82.51.133

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : سه شنبه 27 آذر 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 9 ساعت و21 دقیقه قبل می باشد