سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

اخبار معاونت تولیدات دامی

تولید مرغ سایز راهکار رونق صادرات گوشت مرغ و ورود ارز به کشور

 

 

 

به گزارش معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، سالانه بالغ بر 31 هزار و 300 تن گوشت مرغ در استان زنجان تولید می شود به طوری که 25 هزار و 800 تن از این میزان در داخل استان به مصرف رسیده و حدود 5 هزار و 500 تن مابقی معادل 21 درصد تولید، مازاد بر نیاز استان است.

رحمان رستمخانی لازمه رونق صادرات گوشت مرغ را تولید بر اساس نیاز و سلیقه بازارهای هدف دانست و تاکید کرد: در این راستا تولید مرغ سایز( مرغ سبک وزن) به صورت یک طرح کشوری در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تولید مرغ سایز مزایای بسیاری برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان دارد، خاطرنشان کرد: استفاده از مرغ های سبک وزن با توجه به سلامت آن ها علاوه بر تضمین سلامت مردم گام بزرگی در راستای توسعه اقتصادی کشور، پویاتر شدن صنعت مرغداری و بهبود اشتغالزایی محسوب می شود.

رستمخانی در تبیین مزایای تولید مرغ سایز برای مصرف کنندگان عنوان کرد: مرغ های سبک وزن دارای چربی و باقیمانده های آنتی بیوتیک کمتری بوده و نسبت به مرغ های سنگین وزن سالم تر هستند و هرچه عمر بیشتر و در نتیجه اندازه آن بزرگ تر باشد احتمال بروز بیماری و مصرف دارو و وجود بقایای دارویی در آن بالاتر است.

این مسئول با اشاره به بهتر بودن طعم و مزه و خوش پخت بودن مرغ سایر گفت: مرغ های سنگین تر از حد معمول ( بالای دو کیلوگرم) از نظر ارزش غذایی در حد پایینی قرار داشته و از نظر اقتصادی نیز با داشتن چربی اضافه و پوستی ضخیم تر افت بیش تری برای مصرف کننده داشته و قیمت واقعی برای مصرف کننده را بالا می برد.

وی در ادامه افزایش دوره جوجه ریزی از چهار دوره به 6 دوره در سال، کاهش 5 تا 10 درصدی هزینه های تولید در صورت مبادرت تولید کنندگان به تولید و ارایه گوشت مرغ 35 تا 40 روزه، کاهش مصرف دان مرغی و همچنین کاهش دوره پرورش، بهبود ضریب تبدیل غذایی از 2.3 به 1.7 و پایین تر و کاهش 30 درصدی مصرف سوخت را از جمله مزایای تولید مرغ سایز برای تولید کنندگان دانست.

رستمخانی با بیان اینکه امکان افزایش تراکم جوجه ریزی و در نتیجه افزایش تولید گوشت مرغ در واحد سطح و نهایتا افزایش چشمگیر گردش سرمایه در این صنعت عظیم کشور به واسطه تولید مرغ سایز فراهم می شود، اضافه کرد: بیماری های اصلی مرغ ها بعد از 40 روزگی بروز یافته و مصرف دارو نیز اغلب بعد از این سن بروز می کند لذا هر چه عمر و به تبع آن وزن مرغ بیش تر باشد احتمال بروز بیماری و بقایای دارویی در آن بیش تر خواهد بود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان ارتقای سلامت گله در راستای امنیت غذایی و تولید محصول سالم و ارگانیک را از دیگر مزایای تولید مرغ سایز برشمرد و تاکید کرد: در راستای تولید مرغ سایز به واسطه کاهش مصرف دارو و دان مرغی خروج ارز از کشور برای واردات بی رویه داروهای دامی کاهش پیدا کرده و زمینه صادرات محصولات تولیدی و ورود ارز به کشور فراهم می شود.

وی در پایان عنوان کرد: در حال حاضر زمینه های تولید مرغ سایز در سطح کشور در حال آماده سازی است و استان زنجان نیز به طور کامل آمادگی اجرای این طرح را دارد.

انتهای پیام/ 

 

 

 

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
1504
3928
4668741


IP شما : 54.146.206.127

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : چهارشنبه 26 دي 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی دوشنبه 24 دی 1397 11:53:04 ق ظ می باشد