سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

اخبار معاونت تولیدات دامی

اصلاح نژاد 1000 راس گاو بومی و دورگ روستایی با نژاد «سمینتال» تا پایان سال جاری در استان زنجان

 

 

 

به گزارش معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی پروژه ای تحت عنوان افزایش ضریب خوداتکایی گوشت قرمز و شیرخام در بازه زمانی 10 ساله  در کشور تدوین شده است.

رحمان رستمخانی استفاده از دام های پرتولید از طریق اصلاح نژاد دام های سنگین را از جمله راهکارهای اجرای پروژه فوق دانست و تصریح کرد: یکی از دام های مد نظر برای اصلاح نژاد گاوهای بومی و دورگ روستایی گاو نژاد «سمینتال» می باشد.

وی به ویژگی های گاو نژاد «سمینتال» اشاره و خاطرنشان کرد: سمینتال  گاوی دو منظوره (شیری–  گوشتی ) است و خاصیت تطبیق پذیری بسیار بالای آن با محیط اطراف به آن اجازه داده تا در سرتاسر جهان گسترده شود.

رستمخانی افزود: گاو سمینتال همچنین اسکلت بندی درشت با عضلات مناسب، بدنی طویل، عریض و عمیق دارد و مقاومت بالا در برابر فشارها و استرس های روزانه در این نژاد به عنوان یک ویژگی مطلوب در صنعت دامپروری سبب شده تا امروزه به منظور اصلاح نژاد به عنوان یک گزینه بسیار مناسب مطرح شود.

این مسئول بیان داشت: عملیات اصلاح نژاد گاوهای بومی و دورگ روستایی استان زنجان با گاو سمینتال از سال گذشته با هماهنگی و همراهی مامورین تلقیح مصنوعی در روستاها شروع شده و در سه ماهه نخست سال جاری تلقیح مصنوعی بیش از 540 راس از گاوهای بومی و دورگ روستاهای استان با گاو سمینتال بوده است.

وی با بیان اینکه پیش از این اصلاح نژاد گاوها در سطح استان زنجان به نژاد «هلشتاین» مربوط می شود، افزود: گرایش این نژاد بیش تر تولید شیر بوده و تلقیح مصنوعی با این نژاد در استان با هدف افزایش تولید شیر بوده است.

این مسئول تصریح کرد: در راستای اصلاح نژاد گاوهای بومی و دورگ روستایی با گاو نژاد «سمینتال» در استان زنجان پیش بینی می شود انجام تلقیح مصنوعی تا پایان امسال در استان به یک هزار راس برسد.

انتهای پیام/

 

 

 

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
1301
3928
4668538


IP شما : 54.146.206.127

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : چهارشنبه 26 دي 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی دوشنبه 24 دی 1397 11:53:04 ق ظ می باشد