سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

اخبار معاونت تولیدات دامی

امسال مراکز خرید گندم در سراسر استان گندم سن زده خریداری نخواهند کرد

 

 

 

به گزارش مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، آفت سن از جمله آفات مهم و خطرناک محصول گندم به شمار می رود که اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به کشاورزان در زمینه اهمیت مبارزه با این آفت بسیار حائز اهمیت است.
رباب شب خیز عنوان کرد: همه ساله به منظور ارایه اطلاعات لازم به کشاورزان در زمینه مبارزه با آفت سن در استان زنجان با به کارگیری روش های مختلف ترویجی از جمله پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی، استفاده از بنر و پوستر و آموزش های چهره به چهره سعی در توجیه کشاورزان و انجام موفقیت آمیز عملیات مبارزه داریم.
وی تصریح کرد: اطلاع رسانی به روش های مختلف به منظور مبارزه موفقیت آمیز با آفت سن طی سال جاری و بروز کم ترین خسارت به محصولات گندم و جو در استان از نیمه دوم سال گذشته از طریق شبکه های مراقبت بخش دولتی و خصوصی آغاز شد و به واسطه ارایه راهنمایی ها و مشاوره های لازم به بهره برداران در مناطق مختلف، در حال حاضر کم تر کسی است که در مورد این آفت شناخت کافی نداشته باشد.
شب خیز خاطرنشان کرد: امسال تراکم آفت سن در شهرستان های ابهر، زنجان و سلطانیه نسبت به سایر شهرستان های استان تقریبا بالا بود که با اقدام به موقع و انجام عملیات مبارزه، آفت تقریبا در تمام مناطق استان کنترل شده و فقط بخش های جزیی از شهرستان های زنجان و سلطانیه باقی مانده که هم اکنون عملیات سم پاشی در این مناطق در حال انجام است.
این مسئول بیان داشت: کشاورزان در راستای مقابله با آفت سن طی سال جاری در مناطق مختلف استان هیچ گونه کمبودی در زمینه سموم نداشتند و در زمینه خرید سمپاش ها نیز طی سال های گذشته تسهیلاتی در استان ارایه شد به طوری که در حال حاضر اکثر کشاورزان و شرکت ها به سمپاش های توربولاینر مجهز هستند.
وی با بیان اینکه امسال عملیات مبارزه با سن مادر از 20 فروردین ماه و عملیات مبارزه با پوره سن از 29 اردیبهشت ماه در استان شروع شد، یادآور شد: تاکنون بالغ بر 12 هزار و 292 هکتار با سن مادر مبارزه شده و عملیات مبارزه با پوره سن نیز در سطح بالغ بر 91 هزار و 251 هکتار بوده است.
شب خیز عنوان کرد: طبق هماهنگی های صورت گرفته امسال مراکز خرید گندم در سراسر استان به هیچ عنوان گندم سن زده خریداری نخواهند کرد و این از آن جهت است که کشاورزان در سال های آتی مبارزه و کنترل این آفت در مزارع را جدی بگیرند.
انتهای پیام

 

 

 

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
3100
6441
4676778


IP شما : 3.84.186.122

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : پنجشنبه 27 دي 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 8 ساعت و-38 دقیقه قبل می باشد