سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

اخبار مدیریت امور اراضی

رئیس سازمان امور اراضی در اولين گردهمائي ارزيابي عملكرد مديريت امور اراضي استانها تاكيد كرد

آقاي افشار رئیس سازمان امور اراضی در اولين گردهمائي ارزيابي عملكرد مديريت امور اراضي استانها تاكيد كرد: سازمان امور اراضي مدافع اصلي كشاورز است  

گردهمائي ارزيابي عملكرد مديريتهاي امور اراضي منطقه يك كشور با حضور آقاي افشار رئيس سازمان امور اراضي كشور و معاونين و مديران سازمان ومديران امور اراضي 13 استان كشور  شامل استان هاي خراسان رضوي، خراسان جنوبي،خراسان شمالي، تهران، قم، زنجان، قزوين، البرز، مركزي، سمنان، گيلان، مازندران، گلستان در مشهد مقدس برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه طباطبائي رييس سازمان جهاد كشاورزي خراسان رضوي توضيحاتي در خصوص علت هاي تغيير كاربري اراضي كشاورزي و سودجويي برخي افراد در زمينه خرد كردن وتغيير كاربري اراضي ارايه نمودند. طباطبايي اقدامات مديريت امور اراضي خراسان رضوي در زمينه تشكيل يگان حفاظت تلفيقي حفظ كاربري اراضي زراعي و باغها و نيز تنظيم تفاهمنامه همكاري متقابل با ارگانها وموسسات و نهادهايي چون شهرداري و آستان قدس و اوقاف جهت اقدامات نظارتي واجرايي مرتبط با حفظ كاربري اراضي زراعي و باغها را مطلوب و در خور تقدير دانست و از سازمان امور راضي تقاضاي استمرار پشتيباني وتامين وتوسعه منابع مالي وقانوني و نيروي انساني لازم را نمودند.

 در ادامه اين نشست  آقاي افشار رييس سازمان امور اراضي كشور پس از بيان توضيحات ونكات مهمي در زمينه اهميت اراضي دولتي و كشاورزي جهت برنامه ريزي هاي اقتصادي استاني وبرنامه ريزي كلان كشور، مسئوليت و اختيارات مديرتهاي امور اراضي را مديريت و نظارت بر سياستهاي اجرائي در بخش اراضي استان دانست و اظهار داشت: صرفا اجراي قوانين موضوعه نمي‌تواند اين هدف را تامين نمايد.بلكه در كارگروه ها وكميسيون هاي استاني به صورت فعال در اين زمينه بايد ورود كرد. رييس سازمان امور ارضي ماموريت‌هاي كلان وزارت جهاد كشاورزي را 2 مورد مهم واساسي عنوان نمود: 1-تامين امنيت غذايي جامعه2-حفظ منابع پايه.

وي با بيان اين مطلب افزود: سازمان امور اراضي به لحاظ ماموريتهاي خاص و وظايف قانوني خود در هر دو مورد نقش مستقيم وفعال دارد. چون با اجراي قوانيني مانند حفظ كاربري اراضي وجلوگيري از خرد شدن اراضي و واگذاري اراضي جهت طرحهاي كشاورزي در زمينه تامين امنيت غذايي جامعه نقش دارد و از طرفي در خصوص پيشگيري از خروج اراضي كشاورزي از چرخه توليد نيز نقش مستقيم امور اراضي محرز است .آقاي افشار با تاكيد بر اينكه سازمان امور اراضي مدافع اصلي كشاورز و بخش كشاورزي است، در ادامه اظهار داشت: سازمان از تمام اختيارات قانوني من‌جمله قانون حفظ كاربري اراضي زراعي و باغي كه مرجع تشخيص اراضي كشاورزي را وزارت جهاد كشاورزي دانسته و براي حمايت از اراضي كشاورزي وزارع وكشاورزاستفاده مي نمايد.وي تاكيد كرد: بايد امنيت وحمايت از مالكيت كشاورزان بر اراضي را حتي در كميسيون هاي ماده واحده پيگيري نمود.

 در ادامه اين گردهمايي تكميل بانك اطلاعات اراضي، استفاده بهينه از بستر دولت الكترونيك، تسريع و تسهيل در ثبت و رسيدگي به پرونده هاي حفظ كاربري اراضي و واگذاري اراضي دولتي و نيز فراهم شدن امكان پيگيري آنلاين عمليات اجرائي از جمله برنامه هاي مورد تاكيد سازمان امور اراضي اعلام گرديد.

 رييس سازمان امو ر اراضي همچنين بر لزوم استقلال دبيرخانه و بايگاني سوابق اراضي مديريت هاي امور اراضي از بخش عمومي سازمان هاي جهاد كشاورزي استان ها تاكيد كرد و گفت: اين اقدام بايد در جهت افزايش سرعت كارها و حفاظت از اسناد و مدارك مهم و حساس با جديت دنبال شود و سازمانهاي جهاد كشاورزي بايد جهت حفظ حقوق مالكيتي مردم ودولت در اين رابطه حساسيت به خرج دهند. ايشان در پايان بر اجراي قوانين متعدد حاكميتي نظير اجراي امور باقيمانده اصلاحات ارضي، قانون جوگيري از خرد شدن اراضي كشاورزي­­­­، قانون افزايش بهره وري بخش كشاورزي و قانون حفظ كاربري اراضي وباغها تاكيد كرد و گفت مي بايست در اين رابطه همه سازمان ها نهايت همكاري ها را داشته باشند.

 

 

رييس سازمان امور اراضي كشور در مشهد اعلام كرد گشت هاي ويژه حفاظت اراضي كشاورزي تشكيل مي شود

دكتر قباد افشار رييس سازمان امور اراضي كشور  در گفت و گو با ايرنا افزود : در بسياري از نقاط كشور كه اكنون به شدت تغيير كاربري اراضي و ساخت و سازهاي غير مجاز در آنها مشهود است در گذشته در حوزه توليدات محصولات مختلف كشاورزي داراي رتبه بوده اند.

     وي اظهار داشت : در طرقبه و شانديز كه در جوار شهر مشهد قرار دارد طي سال هاي اخير به شدت باغات و اراضي كشاورزي از بين رفته و در اين زمينها، ويلا ، واحدهاي صنعتي ، تجاري و مانند آن ايجاد شده است.

وي گفت : فقط در يك مورد در اين منطقه شركت پديده شانديز از 55 هكتار زميني كه در اختيار گرفته فقط 15 هكتار آن در محدوده شهر است و 45 هكتار ديگر آن خارج از محدوده شهري مي باشد.افشار اظهار داشت : آنان براي آنكه قانون را دور بزنند اين بخش را به شهر الحاق كردند كه سازمان امور اراضي به طور جدي اين موضوع را پيگيري مي كند.وي گفت : در منطقه ديگري در اطراف مشهد با عنوان ˈده نو ˈ نيز مجوز ساخت و ساز 10 تا 12 هزار متر مربع از اراضي كشاورزي منطقه داده شده كه اين موضوع پيگيري مي شود.ايشان ادامه داد : اين سازمان از امسال به طور جدي به بحث حفظ كاربري اراضي كشاورزي با تشكيل گشت هاي ويژه ورود يافته و در نخستين گام  سه شهرستان دماوند در تهران ، نوشهر در مازندران و طرقبه شانديز در خراسان رضوي را تحت پوشش مي برد.

    رييس سازمان امور اراضي كشور افزود : براي سال آينده اين طرح در 50 شهرستان و تا پايان سال 94 در كليه شهرستان هاي كشور اجرا و به اين گشت ها تجهيز مي شوند.

     وي گفت: در قالب اين طرح، گشت هاي يگان حفاظت خاصي متشكل از نيروهاي انتظامي ، حقوقي و فني تشكيل مي شود تا بتوان به سرعت  با تغيير كاربري هاي غير مجاز برخورد و از اراضي كشاورزي حفاظت كرد.وي اظهارداشت : سازمان امور اراضي در تلاش است تا پوشش حفاظتي اراضي كشاورزي در نقاط بحراني كشور از جمله هفت استان بصورت 100 درصدي انجام شود. افشار افزود: استان هاي تهران ، مازندران ،البرز، گيلان ، گلستان، قزوين و اردبيل و نيز حاشيه تمامي كلانشهرهاي كشور از جمله استانهاي مذكور است كه تمام امكانات و تجهيزات لازم براي آنها فراهم خواهد شد.وي نظارت جدي بر صدور مجوزهاي تغيير كاربري را از برنامه هاي سازمان امور اراضي اعلام كرد و گفت : اين سازمان همچنين زمين هايي كه براي اجراي طرح واگذار كرده اما طرح آن انجام نشده را باز پس خواهد گرفت .وي بحث يكپارچه سازي اراضي و جلوگيري از خرد شدن آنها و تعيين مشوق هايي براي اين امر را از ديگر محورهاي مورد نظر سازمان امور اراضي كشور اعلام كرد.      

 

وي گفت : پروژه كاداستراراضي كشاورزي هم با هماهنگي هاي انجام شده با ثبت اسناد و املاك پيگيري            مي شود.رييس سازمان امور اراضي كشورگفت :براي حفظ كاربري اراضي ، استفاده از اراضي باير ، جلوگيري از خرد شدن اراضي و مانند آن قوانين ارزشمندي وجود دارد كه تاكنون به علل مختلف اجرا نشده و سازمان امور اراضي در تلاش است تا با قاطعيت آنها را اجرايي كند.وي در پايان افزود : اراده دولت بر آن است تا قانون اجرا شود و با وجود محدوديت هاي منابع در بخش هاي مختلف در برخي از حوزه هاي حفاظت اراضي اعتبارات هفت تا 10 برابر افزايش يافته كه اين خود بيانگر عزم دولت در اين زمينه است.

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
1340
5005
4543258


IP شما : 54.82.10.219

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : دوشنبه 26 آذر 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 25 آذر 1397 1:15:13 ب ظ می باشد