اخبار شهرستان ایجرود

توسعه و مدیریت مطلوب کشت های گلخانه‌ای، گامی موثر برای کاهش مصرف آب و ارتقای عملکرد محصولات در شهرستان ایجرود

به گزارش سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود، گسترش گلخانه ها با توجه به صرفه جویی ١٠ برابری مصرف آب نسبت به فضای باز، به منظور بهینه سازی مصرف آب در شرایط کنونی بحران آب و محدودیت منابع آبی در کشور بسیار حایز اهمیت است.

امیر بازرگان با بیان اینکه تولید محصولات در محیط گلخانه علاوه بر مدیریت مصرف آب، در افزایش عملکرد محصول تولیدی نیز نقش تعیین‎‌کننده ای دارد، خاطرنشان کرد: با افزایش روزافزون جمعیت در دنیا و محدودیت در اراضی قابل کشت، افزایش عملکرد در واحد سطح به عنوان یکی از چند راه محدود باقیمانده برای تامین موادغذایی انسان است و لذا در این راستا توسعه گلخانه ها یکی از راهکارهای مهم افزایش عملکرد محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: محدودیت انرژی نیز یکی دیگر از چالش های فراروی بشر است به طوری که افزایش عملکرد بدون در نظر گرفتن انرژی مصرفی تقریبا بی معنی به نظر می رسد لذا می توان با مدیریت مطلوب در کشت گلخانه ای، اصلاح روش های کشت و تغییر در رقم بذور محصولات کشاورزی گام موثری در بهینه سازی مصرف انرژی درگلخانه ها برداشت.

بازرگان افزود: در همین راستا و به منظور بررسی و مطالعه عملکرد گلخانه های موجود در شهرستان ایجرود، محصول توت فرنگی از گلخانه هیدروپونیک سپیده و برادران به مساحت 1 هکتار که در سال 1388 در شهرک صنعتی شهر زرین آباد احداث شده است، برای کیل گیری انتخاب شد.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود عنوان کرد؛ کیل گیری از گلخانه مذکور در تاریخ 20/03/96 طبق دستورالعمل و با حضور نماینده باغبانی و ترویج استان انجام و متوسط عملکرد گلخانه 113 تن در هکتار محاسبه و برآورد شد.

وی بیان داشت: با بررسی و انجام تحقیقات لازم می توان راهکار های مناسبی را در اختیار کشاورزان شهرستان قرار داده و شاهد افزایش بهره وری و کیفیت محصولات گلخانه ای و کاهش هزینه های تولید آن‌ها باشیم.

انتهای پیام/ 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
2138
10584
6299358

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

تماس با جهاد ایجرود

شهرستان ایجرود، زرین آباد، روبروی فرمانداری

شماره تماس: 36722171-024

نمابر: 36722310-024

امروز : دوشنبه 25 آذر 1398

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 24 آذر 1398 12:16:44 ب ظ می باشد