اخبار شهرستان ابهر

تغییر الگوی کشت؛ نجات‌بخش کشاورزی

مدیر جهاد كشاورزي شهرستان ابهر با اشاره به کاهش منابع آبی و بروز بحران در مناطق کشاورزی، گفت: تغيير الگوي كشت و افزايش كشت گلخانه‌اي از راهكارهاي جدي افزايش توليد و كاهش مصرف آب است.

آقای مهندس مجید قزوینیان افزود: کشور عزیز ما در كمربند خشك كره زمين واقع است و در سال‌های اخیر در شرایط بحرانی آبی قرار دارد، لذا مديريت مصرف آب در اين حوزه از اهميت ويژه اي برخوردار است، و در همین راستا یکی از مهم‌ترین راهكارهاي صرفه‌جويي: تغيير الگوي كشت و افزايش كشت گلخانه‌اي است.

ایشان تاكيد كرد: تغيير الگوي كشت بحث بسيار مهمي است كه بايد به آن توجه ويژه شود، در دنياي امروز ديگر صلاح نيست كشاورزان به سمت كاشت محصولات آب‌بَر و با ارزش افزوده پايين بروند. وي با تاكيد بر اهميت مديريت كشت، تصريح كرد: بايد بررسي شود كه هر محصول به اندازه و در مكان مناسب كشت شود، به طور مثال سبزيجات و ميوه هاي آب‌بَر كه نياز مردم است را نمي‌توان توليد نكرد بلكه با مديريت آن و كشت در مكان مناسب با مصرف آب کم‌تر و با راندمان بالاتر آن محصول را مي‌توان توليد كرد.

مهندس قزوینیان تصريح كرد: در الگوي كشت، محصولات كشاورزي كه ارزش افزوده بيش‌تري دارند و آب كم‌تري مصرف مي‌كنند براي كاشت به كشاورزان توصيه مي‌شود، كشاورزان نيز در فعالیت کشاورزی خودشان هميشه بايد اين دو ملاك را مدنظر خود قرار دهند.

مدیر جهاد كشاورزي شهرستان ابهر با اشاره به مزيت هاي فراوان كشت گلخانه‌اي، افزود: توليد در محيط‌هاي گلخانه‌اي 12 برابر افزايش و هم‌چنين مصرف آب به شدت كاهش مي‌يابد.

آقای مهندس مجید قزوینیان تصريح كرد: شرايط براي توسعه كشت گلخانه‌اي در شهرستان ابهر فراهم است، آن‌چه دولت بايد در خصوص تامين تسهيلات و صدور مجوزها انجام دهد، به خوبي صورت گرفته است ولی برای پایدار کردن تولیدات گلخانه‌ای بایستی به نکات فنی، امکان‌سنجی، مکان‌یابی، بسترسازی، فرهنگ‌سازی، تحقیقات و بازاریابی مناسب توجه ویژه مبذول نمود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
12232
13294
8375276

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

تماس با جهاد ابهر

شهرستان ابهر، بلوار اثیرالدین ابهری، مدیریت جهادکشاورزی ابهر

تلفن: 024 35276001-4

فکس: 35276006

ایمیل: abhar@agrizanjan.ir

سامانه پیام کوتاه:  30009900099710

آدرس جهاد کشاورزی ابهر

آدرس جهاد کشاورزی ایجرود

امروز : پنجشنبه 15 خرداد 1399

آخرین تاریخ به روز رسانی 9 ساعت و7 دقیقه قبل می باشد