سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

اخبار حوزه نمایندگی ولی فقیه

پیش‌بینی برداشت 1800 تن کلزا در استان زنجان/ رشد دو برابری تولید کلزا در استان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مدیر زراعت سازمان با اشاره به اینکه سال زراعی جاری بیش از 2 هزار هکتار از اراضی زراعی استان زنجان به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافت، تصریح کرد: متاسفانه امسال سطح قابل برداشت کلزا در استان به دلایل مختلفی از جمله خسارت ناشی از سرمازدگی و خسارت پرندگان به یک هزار هکتار کاهش پیدا کرده است.

حسین عامری با اشاره به پیش بینی برداشت حدود یک هزار و 800 تن کلزا در استان زنجان عنوان کرد: امسال خسارت سرمازدگی در مزارع کلزای استان بین 10 تا 40 درصد متغیر بوده است.

وی با تاکید بر اهمیت تاریخ کشت و آبیاری به موقع کلزا به عنوان مهم‌ترین عامل موثر در کمیت و کیفیت محصول تولیدی بیان داشت: کلزا در مناطق مختلف استان زنجان باید تا اواخر شهریور ماه کشت و آبیاری شده باشد ولی در شهرستان طارم تا اواخر مهر ماه فرصت کشت وجود دارد.

عامری با بیان اینکه کلزا محصول مدیریت پذیری بوده و عملکرد آن وابسته به مدیریت مزرعه است، افزود: علی‌رغم نامساعد بودن شرایط جوی، سال گذشته برخی مزارع کلزای استان زنجان عملکردهای چهار، پنج و 6 تنی داشته اند به طوری که در یکی از مزارع شهرستان ابهر عملکرد 6 تن و 600 کیلوگرم در هکتار به ثبت رسید.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان رمز موفقیت در حصول عملکرد بالا در مزارع کلزا را رعایت اصول به‌زراعی و کشت و آبیاری به موقع برشمرد و خاطرنشان کرد: سال گذشته مزارع کلزاکارانی که در استان زنجان عملکردهای بالایی داشته اند با تامین به موقع بذر مورد نیاز و کشت و آبیاری به موقع، از خسارت سرمازدگی و حمله پرندگان در امان بوده است.

عامری با اشاره به پیش بینی افزایش دو برابری تولید کلزا نسبت به مدت مشابه سال قبل در استان زنجان، مدیریت مطلوب مزرعه از جمله تغذیه مناسب و آبیاری اصولی و به موقع را از دلایل این رشد تولید برشمرد.

وی بیان داشت: توسعه کشت دانه روغنی کلزا از جمله سیاست ها و اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است و در این راستا با توجه به انگیزه و رغبت بالای کشاورزان پیشرو و عمده کار برای کشت کلزا، به منظور اجرای موفقیت‌آمیز طرح در استان و نتیجه بخش بودن امور، از سال زراعی آتی تلاش بر این خواهد بود که تمرکز اصلی در توسعه کشت کلزا روی تولید کنندگان عمده باشد.    

انتهای پیام/

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
4497
3987
4550402


IP شما : 3.82.51.133

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : سه شنبه 27 آذر 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 9 ساعت و21 دقیقه قبل می باشد