سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

اخبار اداره روابط عمومی

اولین جشنواره عشایری با حضور مسئولین کشوری در استان زنجان

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان اولین جشنواره عشایری با حضور مسئولین محترم کشوری و استانی از جمله جناب آقای مهندس قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران، جناب  آقای دکتر علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر میخا رئیس کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی، جناب آقای مهندس قاسمی زانیانی قائم مقام محترم معاون وزیر و مدیرکل اعتبارات وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی استان زنجان به همراه عشایر غیور استان زنجان در منطقه ییلاقی دیزاب شهرستان طارم و منطقه ییلاقی اولن دلبر شهرستان ماهنشان  برگزار گردید.  مهندس قندالی در اولین جشنواره روستایی و عشایری شهرستان طارم که در ییلاقات دیزاب شهر آب‌بر برگزار شد، اظهار کرد: در انعکاس فعالیت عشایر غفلت شده و نتوانسته‌ایم فعالیت آنان را به درستی منعکس کنیم، در حالی که هر چادر عشایری یک کارگاه است.

وی ادامه داد: هر چادر عشایری علاوه ‌بر اینکه می‌تواند یک کارگاه اقتصادی باشد، یک پایگاه فرهنگی و نیز یک پاسگاه امنیتی برای کشور است و مردم در این حوزه‌ها به طور خودجوش فعالیت می‌کنند و علاوه ‌بر فرهنگ اصیل ایرانی ـ اسلامی، انسان‌هایی با فرهنگ اشتغال غنی و پرکاری هستند.

وی با بیان اینکه باید کارکردهای چادر عشایری از منظرهای مختلفی مورد بررسی قرار گیرد، افزود: بحث اشتغال عشایری جزو سیاست‌های مهم در دستور کار این سازمان است و از آنجایی که جامعه عشایری جامعه‌ای خودگردان است، باید در ظرفیت‌سازی از علم روز استفاده کرد.

قندالی با اشاره به توانمندی‌های عشایر کشور، خاطرنشان کرد: عشایر قریب به ۲ درصد جمعیت کشور را دارند، ولی ۲۵ درصد گوشت قرمز، ۳۵ درصد صنایع‌دستی، ۲۸ درصد دام سبک توسط آنان تولید می‌شود که نشان از ظرفیت کم‌نظیر در این بخش است.

رئیس سازمان امور عشایری کشور، عشایر را مردمی کم‌توقع، کم‌هزینه ولی مولد دانست و یادآور شد: عشایر در حوزه زنان پتانسیل بالایی دارند؛ چرا که آنان فرآورده‌های لبنی را تولید می‌کنند و اگر زنان نباشند، زندگی عشایری فلج می‌شود.

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
4348
3987
4550253


IP شما : 3.82.51.133

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : سه شنبه 27 آذر 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 9 ساعت و-25 دقیقه قبل می باشد