سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

اخبار اداره روابط عمومی

با حضور کرمعلی قندالی؛ نخستین جلسه شورای عشایری استان زنجان برگزار شد/ جامعه عشایری مصداق واقعی تحقق شعار سال

با حضور کرمعلی قندالی؛ نخستین جلسه شورای عشایری استان زنجان برگزار شد/ جامعه عشایری مصداق واقعی تحقق شعار سال

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، نخستین جلسه شورای عشایری استان زنجان با حضور کرمعلی قندالی، رئیس سازمان امور عشایر کشور، آیت الله خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان، اسدالله درویش امیری، استاندار زنجان، حسین جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و جمعی از مدیران و روسای دستگاه های اجرایی استان روز چهارشنبه 22 فروردین ماه جاری در تالار پیامبر اعظم استانداری برگزار شد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور در این جلسه تصریح کرد: شورای عالی عشایر به عنوان یک شورای قانونی مصوب شورای انقلاب در سال 59 است و بعد از اصلاحاتی که انجام شد هم اکنون این شورا در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی تشکیل شده است.

کرمعلی قندالی عنوان کرد: فعال کردن شورای عشایری در هر سه سطح ملی، استانی و شهرستانی یکی از اهداف جدی سازمان امور عشایر کشور محسوب می شود چراکه جامعه عشایری یک جامعه فرابخشی است و لازم است تمامی دستگاه‎‌های ذیربط برای خدمت رسانی به عشایر کشور در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیرساختی ورود کنند.

وی با بیان اینکه سیاست سازمان امور عشایر در کل کشور ساماندهی به کوچ و اسکان بخشی از عشایر داوطلب است، افزود: در دولت تدبیر و امید دو مصوبه بسیار خوب در حوزه آموزش و فرهنگ عشایر داریم و تلاش بر این است که این دو مصوبه در تعامل با دستگاه های اجرایی مطرح و بر اجرای آن ها تاکید شود.

قندالی خاطرنشان کرد: در بحث ساماندهی به کوچ، افزایش بهره وری منابع تولید و اشتغال از اهداف جدی سازمان است و در این راستا با حکم بند «ب» ماده 52 قانون احکام دایمی، سالانه یک درصد از ورودی به صندوق توسعه ملی برای زنجیره تولید گوشت قرمز اختصاص پیدا می کند به طوری که تاکنون طی سه سال گذشته 450 میلیارد تومان از این محل تخصیص پیدا کرده و براساس شاخص ها بین استان ها توزیع شده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور بیان داشت: همچنین از محل مدیریت بحران طی سه سال گذشته 400 میلیارد تومان تسهیلات با سود 4 درصد و دور برگشت پنج ساله و ضمانت زنجیره ای در اختیار جامعه عشایری کشور قرار داده شده است.

وی عنوان کرد: اختصاص حدود 850 میلیارد تومان اعتبارات مذکور طی سه سال گذشته به حوزه عشایری کشور، کمک بسیار خوبی به تولیدات عشایری بویژه تولیدات دامی و حوزه گردشگری بوده است.

قندالی ادامه داد: خوشبختانه برای اولین بار در طول برنامه های میان مدت در بند «ب» ماده 6 قانون برنامه ششم، مالیات بر ارزش افزوده شامل جامعه عشایری هم شد و برآورد می شود سالانه 250 میلیارد تومان از این محل برای عمران و توسعه مناطق عشایری هزینه شود.

رئیس سازمان امور عشایر کشور تصریح کرد: استان زنجان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و مناطق عشایری نسبتا مرطوبی که دارد، از ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه کشت گیاهان دارویی به صورت طبیعی و حتی کشت علوفه در دیم زارهای مناطق عشایری دارد.

وی اضافه کرد: همچنین در زمینه تکمیل زنجیره تولید و تثبیت ژن چند قلوزایی گوسفند افشار به عنوان یک طرح مطرح در سطح ملی و بین المللی ظرفیت های بسیار خوبی در استان زنجان وجود دارد که می توان از این ظرفیت ها در ارتقای بهره وری منابع و افزایش تولید در واحد دامی به خوبی بهره گرفت.

قندالی با اشاره به تشکیل کارگروه گردشگری و صنایع دستی عشایر در سطح ملی خاطرنشان کرد: با پیگیری های انجام گرفته 15 مهر ماه به عنوان روز ملی عشایر در تقویم کشورمان نامگذاری و ثبت شده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور جامعه عشایری را مصداق واقعی در تحقق شعار سال دانست و گفت: تخصیص اعتبارات به هر میزان برای حمایت از جامعه عشایری کمک به اقتصاد ملی است.

استاندار زنجان نیز در این جلسه تشکیل شورای عشایری در سطح استانی و شهرستانی را اقدامی مهم در راستای تقویت جامعه عشایری دانست و بر لزوم مدیریت تولیدات عشایری و ایجاد شبکه ای تعریف شده برای بازاررسانی مطلوب تولیدات آن ها تاکید کرد.

در ادامه این جلسه نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان نیز به سابقه تاریخی و فرهنگی عشایر اشاره و عنوان کرد: جامعه عشایری منشاء تولید هستند و با حمایت از آن ها گام مهمی در تحقق شعار سال برداشته می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان همچنین در این جلسه با اشاره به اینکه جامعه عشایری کشور 28 درصد دام سبک و 4 درصد دام سنگین کشور را در اختیار دارد، تصریح کرد: به استناد مطالعات میدانی جمعیت عشایری استان زنجان در چهار شهرستان ماهنشان، طارم، زنجان و ایجرود به حدود 7 هزار نفر می رسد که به منظور ساماندهی و هدفمند کردن حمایت از آن ها جلسات شورای عشایری در هر کدام از شهرستان ها برگزار خواهد شد.

گفتنی است، در این جلسه یک نفر به نمایندگی از جامعه عشایری استان به بیان مسائل و مشکلات این قشر زحمتکش پرداخته و خواستار توجه بیش از پیش و رفع دغدغه ها و مشکلات عشایر استان شد.

انتهای پیام/

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
4445
3987
4550350


IP شما : 3.82.51.133

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : سه شنبه 27 آذر 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی 9 ساعت و6 دقیقه قبل می باشد