سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

آرشیو اخبار سازمان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان تصریح کرد: استان زنجان یکی از استان های موفق کشور در زمینه پرورش بوقلمون بوده و در حال حاضر 25 واحد پرورش بوقلمون در سطح استان فعال است.

محمدعلی صادقی با اشاره به فعالیت 23 واحد پرورش بوقلمون گوشتی در استان زنجان خاطرنشان کرد: ظرفیت این واحدها در مجموع به 156 هزار و 700 قطعه در هر دوره می رسد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر همچنین دو واحد پرورش بوقلمون مادر در استان زنجان فعال است که ظرفیت آن ها در مجموع بیش از 10 هزار قطعه در سال برآورد شده است.

صادقی با بیان اینکه استان زنجان سهم 60 درصدی در تولید و تامین جوجه یک روزه بوقلمون گوشتی کشور دارد، افزود: زنجان دومین استان تولید کننده گوشت بوقلمون در کشور به حساب می آید.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از تولید 3 هزار و 200 تن گوشت بوقلمون طی سال گذشته در این استان خبر داد و بیان داشت: هم اکنون 2 هزار و 150 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در واحدهای پرورش بوقلمون استان مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به اینکه اولین و تنها زنجیره تولید گوشت بوقلمون کشور در استان زنجان راه اندازی شده است، اضافه کرد: گوشت بوقلمون تولیدی استان علاوه بر تامین نیاز استان به سراسر کشور ارسال می شود.   

انتهای پیام/

 

 

دولت از تولید گوسفندان دارای ژن چندقلوزایی در زنجان حمایت خواهد کرد

معاون توسعه روستایی معاون اول رییس جمهوری گفت: دولت دوازدهم با توسعه شرکت های دانش بنیان در کشور، از تولید گوسفندان دارای ژن چندقلوزایی در زنجان حمایت خواهد کرد

 

به گزارش ایرنا، سید ابوالفضل رضوی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از موسسه مصباح ( محل تولید و فروش عمده گوسفندان دارای ژن چندقلوزایی) در گفت و گو با خبرنگاران زنجان افزود: تولید و فروش عمده گوسفندان دارای ژن چندقلوزایی در زنجان یک طرح علمی، عقلی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است
رضوی گفت: طرح هایی که برای نخستین بار در کشور اجرا و بومی سازی می شود، به این معنی است که جمهوری اسلامی ایران توانایی های چشمگیری دارد و می تواند ظرفیت های خود را تبدیل به احسن کند
وی با بیان اینکه طرح تولید گوسفندان چندقلوزا طرح بسیار مطلوبی است، تصریح کرد: این طرح در واقع هم راستا با الگوی اقتصاد مقاومتی و در راستای تحقق آن حرکت می کند
معاون توسعه روستایی معاون اول ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: پروژه علمی موسسه مصباح زنجان علاوه بر اینکه باعث افتخار ایران شده است، برای جوانان این کشور ایجاد اشتغال کرده و در نوع خود یک کار فرهنگی نیز محسوب می شود 
رضوی با بیان اینکه حمایت دولت از این نوع طرح ها ضروری است، اظهار داشت: مشکلی در حمایت از شرکت های دانش بنیان نداریم
به گزارش ایرنا، برای نخستین بار در موسسه کشت و صنعت مصباح حسینیه اعظم زنجان تولید و فروش عمده گوسفندان دارای ژن چندقلوزایی تحقق یافته است
در دامداری این موسسه ۳۰۰ راس گوسفند ژن دار نر و ماده پرورش داده می شود، که ۱۵۰ راس از این تعداد گوسفند، میش بالغ است و قادر به زایش سه الی چهار قلو می باشد
این گوسفندان به طور متوسط طی 2 سال توان سه بار زایش را دارند، همچنین هر میش در مدت 2 سال صاحب ۹ راس بره می شود
این پروژه بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است و منافع زیادی از حیث تامین گوشت گوسفند کشور خواهد داشت

به گزارش معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، تعداد 24 طرح صنعتی و کوچک روستایی طی شش ماهه نخست سال جاری در زیر بخش امور دام و طیور استان زنجان به بهره برداری رسیده است که یک واحد پرواربندی بره، 11 واحد پرورش مرغ گوشتی، چهار واحد پرورش گاو شیری، سه واحد پرواربندی گوساله، چهار واحد پرورش گوسفند داشتی و یک واحد پرورش بوقلمون را شامل می شود.

رحمان رستمخانی تصریح کرد: با به بهره برداری از این واحدها سالانه یک هزار و 651 تن به مجموع تولیدات زیر بخش امور دام و طیوراستان اضافه و برای 82 نفر نیز اشتغال مستقیم ایجاد شده است.

وی سرمایه گذاری انجام شده برای راه‌اندازی این واحدها را 106 میلیارد ریال اعلام کرد.

انتهای پیام/ 

اولین همایش ملی گوسفند افشاری در استان زنجان برگزار می شود

به گزارش معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، استان زنجان به عنوان یک استان پیشرو در تحقیقات و اصلاح نژاد گوسفند در سطح کشور مطرح بوده و کارهای منحصر به فردی در این زمینه در استان به سرانجام رسیده است.

رحمان رستمخانی تصریح کرد: به منظور معرفی پتانسیل ها و اقدامات انجام گرفته در زمینه اصلاح نژاد گوسفند افشاری در استان زنجان و همچنین ارائه مقالات مرتبط، با موضوعات مختلفی همچون مدیریت، ژنتیک و اصلاح نژاد دام و بهداشت، فیزیولوژی و تغذیه، اولین همایش ملی گوسفند افشاری چهارم بهمن ماه سال جاری در دانشگاه زنجان برگزار می شود.

وی با اشاره به برپایی نمایشگاهی از گوسفند افشاری در حاشیه این همایش با هدف آشنایی شرکت کنندگان با این دام عنوان کرد: براساس برنامه ریزی های انجام گرفته این همایش به صورت سالیانه در دانشگاه زنجان برگزار خواهد شد.

 به گزارش معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، با توجه به پتانسیل های ایجاد شده در گوسفند افشاری اصلاح شده در استان زنجان، این دام مورد استقبال کم نظیر گوسفندداران داخل و خارج استان قرار گرفته است.

رحمان رستمخانی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد 132راس قوچ افشاری اصلاح شده در بین گوسفندداران  داخل و خارج استان توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 17 استان کشور متقاضی خرید قوچ افشاری اصلاح شده استان زنجان هستند، عنوان کرد: از محل فروش این دام ها بالغ بر 600 میلیون تومان عاید پرورش دهندگان گوسفند افشاری اصلاح شده استان شده است.

انتهای پیام/

سهم 60 درصدی استان زنجان در تولید جوجه یک روزه بوقلمون گوشتی در کشور/ شهرستان زنجان دومین تولیدکننده گوشت بوقلمون در سطح کشور

در هفتمین روز از ایام الله دهه فجر، چندین پروژه کشاورزی شهرستان زنجان با حضور استاندار زنجان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و سایر مسئولان استانی و شهرستانی به طور همزمان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این مراسم، پروژه پرورش بوقلمون مادر گوشتی را یکی از مهم ترین پروژه‎‌های مورد افتتاح بخش کشاورزی استان در ایام الله دهه فجر برشمرد و تصریح کرد: با افتتاح این پروژه، استان زنجان سهم 60 درصدی در تولید جوجه یک روزه بوقلمون گوشتی در سطح کشور خواهد داشت.

دکتر حسین جعفری با بیان اینکه در حال حاضر 14 درصد گوشت بوقلمون کشور در استان زنجان تولید می شود، عنوان کرد: شهرستان زنجان دومین تولید کننده گوشت بوقلمون در سطح کشور محسوب می شود.

وی افتتاح پروژه بوقلمون مادر گوشتی را گامی بسیار مهم در تکمیل زنجیره گوشت بوقلمون در استان زنجان دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمام زنجیره های مربوط به گوشت بوقلمون در استان ایجاد شده است.

 به گزارش معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، میزان سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش دام، طیور صنعتی و زنبور عسل استان زنجان تا پایان سال 95، بالغ بر 13 هزار و 850 میلیارد ریال برآورد شده است.

رحمان رستمخانی تصریح کرد: این حجم سرمایه‌گذاری در 4 هزار و 165 واحد پرورشی در بخش های مختلف پرورش طیور شامل طیور اجداد گوشتی، مادر گوشتی، پرورش مرغ تخمگذار، پرورش مرغ گوشتی، بوقلمون مادر گوشتی، واحدهای پرورش بوقلمون گوشتی، شتر مرغ، کارخانجات جوجه کشی، مرغ بومی و پولت تخمگذار و بخش پرورش دام صنعتی شامل پرورش گاو شیری، گوسفند داشتی، گوساله پرواری و بره پرواری و بخش زنبور عسل شامل زنبورستان‌ها و ایستگاه پرورش ملکه انجام گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: 4 هزار و 165 واحد مذکور در حال حاضر برای بیش از 9 هزار نفر اشتغالزایی مستقیم به همراه داشته است.

رستمخانی خاطرنشان کرد: مجموع سرمایه‌گذاری های انجام شده و در دست اقدام در بخش دام و طیور صنعتی استان طی سال جاری نیز بالغ بر 650 میلیارد ریال برآورد شده است.

انتهای پیام/

به گزارش معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، پنجمین مرکز پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشاری در آخرین روز از هفته دولت در مجموعه موسسه مصباح حسینیه اعظم زنجان به بهره برداری رسید.

رحمان رستمخانی افزود: این مجموعه با ظرفیت پرورش350 راس گوسفند مولد افشاری تنها گله در استان است که کل دام های آن از گوسفندان اصلاح شده هستند.

وی تصریح کرد: موسسه مصباح حسینیه اعظم زنجان از سال 92 همکاری خود را با سازمان جهاد کشاورزی استان در بخش تکثیر گوسفند افشاری اصلاح شده آغاز کرد و درحال حاضر دارای دو مزرعه پرورش گوسفند افشاری است.

رستمخانی بیان کرد: این مجموعه نقش مهمی در تکثیر و توزیع گوسفندان اصلاح شده افشاری در داخل و خارج از استان داشته و در صورت حمایت های مالی امکان افزایش ظرفیت پرورش را دارد. 

انتهای پیام/

 

افتتاح 15 طرح در حوزه دام و طیور زنجان

به گزارش معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، امسال همزمان با ایام الله دهه فجر تعداد 15 طرح صنعتی و کوچک روستایی پرورش دام و طیور در استان زنجان به بهره برداری می رسد.

رحمان رستمخانی تصریح کرد: 15 پروژه مذکور یک واحد پرواربندی بره، هفت واحد پرورش مرغ گوشتی، یک واحد پرورش گاو شیری، یک واحد پرورش گوسفند داشتی و پنج واحد پرورش بوقلمون را شامل می شود که با بهره برداری از آن ها سالانه یک هزار و 269 تن به مجموع تولیدات زیر بخش امور دام و طیور استان افزوده می شود.

وی میزان اشتغالزایی واحدهای فوق را 69 نفر اعلام کرد و افزود: برای راه اندازی این واحدها 149 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است.

به گزارش معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، در حال حاضر طرح های مختلفی در حوزه دام و طیور صنعتی در استان زنجان در حال احداث است که فارم شماره 2 پرورش بوقلمون مادر گوشتی از جمله مهم ترین آن ها به شمار می رود.

**** احداث فارم شماره 2 پرورش بوقلمون مادر گوشتی به منظور تکمیل زنجیره تولید گوشت بوقلمون در استان

رحمان رستم‌خانی با اشاره به اینکه اعطای مجوز برای احداث فارم شماره 2 پرورش بوقلمون مادر گوشتی به منظور تکمیل زنجیره تولید گوشت بوقلمون در استان زنجان بوده است، تصریح کرد: واحد پرورش مرغ مادر تخم‌گذار به ظرفیت مولد 75 هزار قطعه طرح بزرگ دیگری است که در شهرستان سلطانیه در حال احداث است.

وی میزان تولیدات واحد مذکور در یک دوره تولیدی را حدود 25 تا 27 میلیون تخم مرغ نطفه دار اعلام کرد و بیان داشت: سرمایه گذاری ثابت این طرح حدود 150 میلیارد ریال به صورت آورده شخصی بوده و سالانه 300 میلیارد ریال سرمایه در گردش خواهد داشت.

رستم‌خانی افزود: این واحد سهم 20 درصدی از فارم های مرغ مادر تخم گذار کشور داشته و برای 35 نفر نیز اشتغالزایی مستقیم به همراه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود بیش از 25 طرح دام و طیور صنعتی تا پایان سال جاری در استان زنجان به بهره برداری برسد.

انتهای پیام/

به گزارش معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، در چهار سال نخست فعالیت دولت تدبیر و امید در زیر بخش تولیدات دامی استان زنجان  تعداد 444 طرح صنعتی و کوچک روستایی دام و طیور به بهره برداری رسیده است.

رحمان رستم خانی افزود: با شروع فعالیت این واحدها علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم برای یک هزار و 36 نفر، سالانه 17 هزار و 648 تن نیز به مجموع تولیدات دامی استان افزوده شده است. 

وی تصریح کرد: برای احداث مجموع واحدهای فوق 820 میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده است.

انتهای پیام/

اولین همایش ملی گوسفند افشاری" در زنجان برگزار شد/ زنجان قطب تحقیقات دام سبک در کشور

"اولین همایش ملی گوسفند افشاری" با حضور اسکندر زند، معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، عبا‌س‌علی ارفع، معاون مرکز توسعه راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آیت الله خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان، حسین جعفری، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان، و جمعی از محققان و دانشگاهیان روز چهارشنبه 4 بهمن ماه جاری در سالن بین المللی الغدیر دانشگاه زنجان برگزار شد.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در این همایش با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی به عنوان محور توسعه در کشور باید در عمل به طور جدی مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: بخش کشاورزی در کشورمان متاثر از ۴ عامل طبیعی و ۴ عامل انسانی است و تکنولوژی به عنوان یکی از عوامل انسانی بسیار تاثیرگذار در این بخش، می تواند کمبودها و کاستی های ناشی از عوامل طبیعی را جبران کند.

اسکندر زند بهره گیری از پتانسیل های بخش خصوصی، دانشگاه ها و استفاده از ظرفیت های بین المللی را ارکان افزایش نفوذ تکنولوژی در بخش کشاورزی دانست و بیان داشت: در این راستا ایجاد و تقویت شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد، صندوق های حمایتی و پارک های علم و فناوری نقش تعیین کننده ای دارد.

وی با بیان اینکه عمده فعالیت های تحقیقاتی در بخش کشاورزی محصول محور است، بر لزوم خروجی محور کردن این فعالیت ها تاکید کرد و افزود: با خروجی محور کردن فعالیت های تحقیقاتی، سه هدف افزایش درآمد بهره برداران، امنیت غذایی و پایداری اکوسیستم در بخش کشاورزی محقق می شود.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار کرد: در حال حاضر انگیزه ها در بخش تحقیقات کشاورزی کشور گمراه کننده شده و لذا سمت و سوی انگیزه ها و مقاله ها در این حوزه باید مزرعه و مرز علم باشد.

اسکندر زند خاطرنشان کرد: در حال حاضر آنچه که از دانشگاه ها در حوزه تحقیقات کشاورزی انتظار می رود، «جریان‌سازی» و «تحول‌سازی» است.

وی تصریح کرد: طرح نظام نوین ترویج کشاورزی هم اکنون با جدیت تمام در سطح کشور در حال اجراست و در این راستا عرصه های کشاورزی کشور به ۱۰ هزار پهنه تقسیم بندی شده و یک هزار محقق معین در هزار و 200 مرکز جهاد کشاورزی فعالیت دارند.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه تمامی یافته های قابل ترویج کشاورزی را خریداری می کنیم، اضافه کرد: از دانشکده ها دعوت می شود تمامی یافته های قابل ترویج خود در حوزه کشاورزی را در تالار ترویج دانش و فنون کشاورزی بارگذاری کنند تا گام موثری برای ترویج یافته های تحقیقاتی در این بخش باشد.

عبا‌س‌علی ارفع، معاون مرکز توسعه راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این همایش با اشاره به فعالیت 3 هزار و 300 شرکت دانش بنیان در سطح کشور خاطرنشان کرد: این شرکت ها که بخش عمده ای از آن ها در حوزه زیست_ فناوری فعالیت دارند با افزایش سهم خود در بازار، نقش بسزایی در عرصه اقتصادی کشور ایفا می کنند.

وی عنوان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حمایت از طرح هایی همچون اصلاح نژاد گوسفند افشاری و تقویت استارتاپ ها برای حمایت از تولید و توسعه اشتغال پایدار اهتمام جدی دارد.

گفتنی است؛ در این همایش با حضور دکتر زند از محققانی که با تلاش 15 ساله خود موفق به ثثبیت ژن چند قلوزایی در گوسفند افشاری شده‌اند، تقدیر و تجلیل شد.

شایان ذکر است؛ دکتر زند به همراه سایر مسئولان حاضر در این همایش همچنین از نمایشگاه گوسفند افشاری اصلاح شده که در حاشیه این همایش برپا شده بود بازدید کردند.

در این همایش چندین مقاله با موضوعات ژنتیک و اصلاح نژاد، بهداشت و فیزیولوژی، تغدیه و مدیریت ارایه شد.

*****طبق اعلام موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، استان زنجان قطب تحقیقات دام سبک در کشور است.

به گزارش معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، در سال جاری مجموع سرمایه‌گذاری های انجام شده و در دست اقدام در بخش دام و طیور صنعتی استان بالغ بر 650 میلیارد ریال برآورد شده است.

رحمان رستم‌خانی تصریح کرد: طی 6 ماهه نخست سال جاری تعداد 24 طرح صنعتی دام و طیور در استان زنجان به بهره برداری رسیده که ارزش سرمایه‌گذاری آن ها بالغ بر 100 میلیارد ریال بوده است.

انتهای پیام/

چهارمین مرکز پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشاری استان زنجان روز پنجشنبه 19 مرداد ماه جاری با حضور آیت الله خاتمی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، فرماندار شهرستان سلطانیه و سایر مسئولان استانی و شهرستانی با سرمایه گذاری شرکت راهبران اندیشه توسعه زنجان در روستای خیرآباد شهرستان سلطانیه افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

محمدرضا نهاوندی پور، رئیس هیئت مدیره شرکت راهبران اندیشه توسعه زنجان در مراسم افتتاح این مرکز تصریح کرد: پروژه اصلاح نژاد و تثبیت ژن چندقلوزایی در گوسفند افشاری جزو پروژه هایی است که از سال 85 در استان زنجان کلید خورد و در حال حاضر ژنی در گوسفند افشاری در استان تثبیت شده که فقط تعداد محدودی  از کشورها در دنیا موفق به تثبیت این ژن شده اند به طوری که نژاد خالص دارای توان دوقلو زایی و چندقلو زایی را داشته باشد.

وی افزود: سرمایه گذاری انجام گرفته در این مرکز با هدف استقرار 300 راس دام مولد بوده است و طبق پیش‌بینی های انجام گرفته با وجود 300 راس میش حاوی ژن می توانیم سالانه به طور میانگین 900 راس بره حاوی ژن داشته باشیم و با سه بار زایش در دو سال به ازای هر میش بین 6 الی 12بره خواهیم داشت.

دکتر حسین جعفری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در این مراسم عنوان کرد: طبق بررسی ها و تحقیقاتی که به تفصیل طی سال های گذشته انجام گرفته، فعالیت های مرتبط با دامداری بویژه گوسفند داری و پرورش دام سبک با توجه به شرایط اقلیمی جزو فعالیت های دارای مزیت نسبی و با سود اقتصادی بالا در کشورمان و استان زنجان معرفی شده است.

وی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که طی سال های گذشته اهمیت و ضرورت خودکفایی در تولید برخی محصولات از جمله گندم در کشورمان باعث شده تا بیش تر روی تولید محصولات زراعی تمرکز شده و این موضوع کاهش سرمایه‌گذاری، تسهیلات دهی و کمک های فنی و اعتباری از فعالیت های دامداری در کشور را به دنبال داشته است.

****سرمایه گذاری یک هزار و 348 میلیارد تومانی در بخش دام و طیور استان زنجان

دکتر جعفری با اشاره به سرمایه گذاری یک هزار و 348 میلیارد تومانی در بخش دام و طیور استان زنجان طی چند سال اخیر، این میزان سرمایه گذاری را بسیار قابل توجه دانست و افزود: سرمایه گذاری صورت گرفته در بخش دام و طیور با هیچ صنعت دیگری در استان قابل مقایسه نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان بیان داشت: حمایت، پشتیبانی و مشارکت دانشگاهیان، مراکز تحقیقاتی و سازمان جهاد کشاورزی این امکان را به وجود آورد تا با اتکا به دانش فنی و بومی موجود در استان زنجان، پروژه اصلاح نژاد گوسفند افشاری به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر استان زنجان به عنوان قطب اصلاح نژاد دام سبک در کشورمان شناخته می‌شود، تصریح کرد: با روندی که در این راستا در استان در پیش گرفته شده و با موفقیت های حاصل شده در این حوزه، به یقین پرورش گوسفند در آینده ای نزدیک به عنوان یک فعالیت اقتصادی سود ده مطرح خواهد بود.

دکتر جعفری خاطرنشان کرد: سال گذشته و امسال 7 هزار راس دام سبک از گله های مردمی در استان زنجان تحت پوشش پروژه اصلاح نژادی قرار گرفته است.

در ادامه این مراسم همچنین معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، پروژه اصلاح نژاد و تثبیت ژن چندقلوزایی گوسفند افشاری در استان را کاری بی بدیل و بی نظیر دانست و اظهار کرد: برای انتقال یک صفت و بهبود راندمان تولید در یک دام حداقل 12 سال زمان لازم است ولی همت و تلاش متخصصان و دانشمندان دانشگاه زنجان سبب شد 3 الی 4 صفت به طور همزمان در مدت 6 سال به طور 100 درصد در گوسفند افشاری در استان تثبیت شود که یک دستاورد بزرگ علمی به حساب می آید.

رحمان رستم خانی بیان داشت: موفقیت و به نتیجه رسیدن پروژه اصلاح نژاد و تثبیت ژن چندقلوزایی گوسفند افشاری در استان زنجان به خوبی ثمرات ارتباط دهی و مشارکت دانشگاهیان با دستگاه های دولتی را نمایان می‌کند.

وی اضافه کرد: همراهی چند دستگاه دولتی در پروژه اصلاح نژاد و تثبیت ژن چندقلوزایی گوسفند افشاری در استان زنجان سبب شده که در حال حاضر امکان پرورش و بهره برداری از گوسفند افشاری به صورت کاملا بسته و صنعتی فراهم شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه زنجان هم اکنون به عنوان استان مرجع در مباحث پرورش و اصلاح نژاد دام سبک در کشور شناخته می شود، تصریح کرد: در حال حاضر دامداران 17 استان کشور قوچ های اصلاح نژاد شده استان زنجان را وارد گله های خود کرده اند.

رستم خانی با بیان اینکه پروژه اصلاح نژاد و تثبیت ژن چندقلوزایی گوسفند افشاری تمام مباحث اقتصاد مقاومتی را در برمی گیرد، عنوان کرد: با اجرای این پروژه در سیستم پرواربندی موفق به افزایش وزن روزانه 500 الی 600 گرم شدیم که این کار در دنیا بی نظیر است.

وی توان تولید 3 تا 4 بره در هر زایش، بهبود 30 درصدی سرعت رشد، بهبود 100درصدی ضریب تبدیل غذایی، بهبود کمیت و کیفیت پشم و کاهش قابل توجه حجم دنبه را از جمله ویژه گی های گوسفند اصلاح شده در استان زنجان برشمرد.

رستم خانی در پایان بر نقش مدیریت جهادی در به ثمر رسیدن طرح اصلاح نژاد گوسفند افشاری در استان زنجان تاکید کرد و از افتتاح دو مرکز پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشاری دیگر در آینده ای نزدیک در استان زنجان خبر داد.

 انتهای پیام/

 

 

 

صفحه1 از6

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
1229
6553
3423348


IP شما : 54.92.170.149

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : جمعه 29 تير 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی چهارشنبه 27 تیر 1397 12:41:47 ب ظ می باشد