سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

آرشیو اخبار سازمان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مدیر توسعه بازرگانی سازمان تصریح کرد: با هدف نظارت و بازرسی هدفمند بر قیمت و توزیع کالاهای اساسی بهره‌مند از ارز رسمی و  همچنین به منظور تامین به هنگام کالا با توجه به افزایش هزینه های نقل و انتقال ارز، مطابق بررسی اسناد و مدارک دریافتی از شرکت های واردکننده و منطبق با ضوابط قیمت‌گذاری مصوب هیات تعیین و ثبت قیمت‌ها، با اعلام حداکثر قیمت فروش نهاده های دامی، تمامی واردکنندگان و تامین کنندگان مکلفند نسبت به توزیع کالا در شبکه های منتخب و اعلامی اقدام و فهرست خریداران را به تفکیک به دستگاه های نظارتی ارائه کنند.

عبدالله جعفری حداکثر قیمت فروش هرکیلوگرم جو و ذرت وارداتی در مبادی ورودی کشور را یک هزار و 350 تومان و همچنین حداکثر قیمت فروش هرکیلوگرم کنجاله سویا وارداتی و داخلی در مبادی ورودی کشور یا کارخانجات را 2 هزار و 450 تومان اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه قیمت های فوق مربوط به مبادی و بنادر ورودی بوده و هزینه حمل به عهده خریدار است، خاطرنشان کرد: تولید کنندگان در صورت مشاهده مغایرت و گران فروشی می توانند اسناد خرید خود را برای پیگیری و برخورد لازم، به سازمان جهاد کشاورزی استان و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت ارائه کنند.

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مدیر توسعه بازرگانی سازمان تصریح کرد: در حال حاضر با هدف تنظیم بازار روند عرضه گوشت گرم و منجمد با نرخ مصوب در سطح استان زنجان ادامه دارد.

عبدالله جعفری با اشاره به توزیع گوشت گوساله منجمد وارداتی توسط شرکت پشتیبانی امور دام عنوان کرد: این نوع گوشت هم‌اکنون به قیمت 29 هزار تومان از طریق فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی های مصرف منتخب استان توزیع می شود.

وی افزود: روند توزیع گوشت گرم گوسفندی وارداتی نیز همچنان در سطح استان ادامه داشته و با نرخ مصوب متناسب با نوع گوشت و کیفیت لاشه از طریق فروشگاه‌های منتخب زنجیره ای و تعاونی های مصرف سطح استان در دسترس شهروندان قرار دارد.

جعفری با تشریح قیمت گوشت گرم گوسفندی توزیعی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ربع لاشه سر دست 36 هزار و 500 تومان، ربع لاشه ران 37 هزار و 500 تومان، سردست پاک شده بشقابی 48 هزار تومان و ران پاک شده بشقابی به قیمت 49 هزار تومان در سطح استان در حال توزیع است.

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، فارم ۲ پروژه پرورش بوقلمون مادر شرکت تعاونی صنعت یکپارچه بوقلمون شمال غرب کشور (هندوشکا)، اولین و تنها زنجیره تولید گوشت بوقلمون در کشور به مساحت ۳.۵ هکتار و ظرفیت سالانه ۵ هزار و ۴۵۰ قطعه با حضور مرتضی رضایی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دام، حسین جعفری، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان و سایر مسئولان استانی و شهرستانی روز یکشنبه ۱۱ شهریور ماه جاری در شهرستان زنجان افتتاح و به بهره برداری رسید.

با افتتاح فارم ۲ این پروژه، استان زنجان سهم ۴۰ درصدی در تامین جوجه یک روزه بوقلمون کشور خواهد داشت.

سال گذشته استان زنجان با تامین ۲۶ درصد نیاز کشور در فارم یک این پروژه، رتبه نخست را در تولید و تامین جوجه یک روزه بوقلمون کشور به خود اختصاص داد.

گفتنی است، با افتتاح فارم ۲ این پروژه سالانه در مجموع ۲ میلیون تخم مرغ نطفه دار و یک میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه جوجه یک روزه بوقلمون در استان زنجان تولید می شود.

شایان ذکر است، برای احداث و راه اندازی فارم ۲ پروژه مذکور ۶۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است و با افتتاح آن برای ۱۰ نفر به طور مستقیم اشتغالزایی می شود.

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان با اشاره به اینکه پرورش زنبور عسل علاقه مندان بسیاری در استان زنجان دارد، تصریح کرد: طبق سرشماری انجام گرفته در سال جاری، این استان دارای 2 هزار و 252 زنبورستان است که یک هزار و 733 نفر در این زنبورستان ها مشغول به کار بوده و شغل اصلی870 نفر از بهره برداران استان،زنبورداری است.

سید محمدعلی صادقی با اشاره به رشد بیش از 15 درصدی تولید عسل استان نسبت به مدت مشابه سال قبل، از تولید بیش از یک هزار و 77 تن عسل طی سال جاری در استان زنجان خبر داد و عنوان کرد: همه ساله علاوه بر عسل، سایر فرآورده های فرعی همچون بره موم، موم، گرده گل و ژل رویال توسط زنبورداران استان تولید می‌شود.

وی همچنین از تولید 16 هزار و 343 کیلوگرم موم طی سال جاری در استان زنجان خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال همچنین یک هزار و 128 کیلوگرم بره موم، 3 هزار و 666 کیلوگرم گرده گل و 97 کیلوگرم ژل رویال در استان تولید شده است.

صادقی بیان داشت: حمايت از تشکيل و تقويت تشکل هاي زنبورداري بویژه زنجيره هاي توليد عسل يکي از اولويت هاي معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان محسوب می شود و تلاش بر این است در شهرستان هاي مختلف استان اين زنجيره ها تشکيل شود به طوری که در اين راستا تاکنون مجوز فعاليت براي 6 پشتيبان در شهرستان هاي زنجان، سلطانيه، ايجرود، خدابنده و ماهنشان صادر شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه زنبورداران استان از تخصص و تجربه کافی در زمينه پرورش زنبور عسل برخوردار هستند، افزود: 142 نفر از زنبورداران استان داراي تحصيلات فوق ديپلم و بالاتر هستند و مابقي زنبورداران نيز علاوه بر داشتن تجربه عملي، در مراكز ترويجي جهاد كشاورزي و فني حرفه اي آموزش هاي لازم را كسب مي كنند.

وی خاطرنشان کرد: عمده نژادهای زنبور عسلی كه در استان زنجان پرورش داده می شود نژاد  مداMeda و نژادهاي بومي است و طی سال هاي اخير نژادهاي اصلاح شده از جمله كارنيولا و کارنیکا نیز توسط زنبورداران مورد استفاده قرار گرفته است.

انتهای پیام/

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان با اشاره به وجود 244 واحد مرغداری گوشتی در استان، ظرفیت این واحدها در هر دوره را بالغ بر 6 میلیون و 856 هزار قطعه اعلام کرد.

محمدعلی صادقی از تولید 20 هزار و 580 تن گوشت مرغ صنعتی طی نیمه نخست امسال در استان زنجان خبر داد و تصریح کرد: طی این مدت بالغ بر 11 میلیون و 291 قطعه در واحدهای مرغداری گوشتی استان جوجه ریزی شده است.

وی با اشاره به بهبود قابل ملاحظه‌ شاخص های پرورشی مرغ گوشتی در استان زنجان عنوان کرد: طی سال های اخیر توجه ویژه به بهبود مدیریت واحدهای مرغداری استان از لحاظ افزایش سطح دانش و معلومات مرغداران، بهبود کیفیت ساخت و ساز واحدهای مرغداری، رعایت مسائل قرنطینه ای و بهداشتی، کنترل جوجه ریزی از طرف اتحادیه های استانی، استفاده از جوجه‌های درجه یک با توجه به شرایط آب و هوایی استان و افزایش گرایش به همکاری با زنجیره‌های تولید گوشت مرغ سبب شده شاخص های پرورش مرغ گوشتی در استان بهبود قابل توجهی داشته باشند.

انتهای پیام/

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، همزمان با چهارمین روز از هفته دولت، معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری در سفر به استان زنجان از بزرگ ترین فارم مادر تخم گذار کشور در استان زنجان بازدید کرد.

گفتنی است، شرکت مرغک اولین پرورش دهنده اجداد تخم گذار در ایران و تامین کننده ۶۵ درصد جوجه یک روزه مادر تخم گذار کشور است که دارای ۹ فارم مادر تخم گذار در کشور بوده و بزرگ ترین فارم آن که هم اکنون ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد با سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۱۰۰۰ نفر  تا ۴۵ روز دیگر در استان زنجان افتتاح و به بهره برداری می رسد.

شایان ذکر است، این فارم با تولید ۱۰ میلیون قطعه جوجه یک روزه تخم گذار تجاری، ۲۵ درصد جوجه تخم گذار کشور را تامین خواهد کرد.

بهراد زندیه، مدیرعامل شرکت مرغک در جریان بازدید معاون رییس جمهوری از بزرگ ترین فارم مادر تخم گذار کشور در استان زنجان از همکاری ها و پشتیبانی های استاندار زنجان و بویژه  حمایت های رییس سازمان جهاد کشاورزی استان و معاونت امور دام سازمان تشکر و قدردانی کرد.

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به نقل از سایت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، در بخشی از رساله دکتری و پروژه تحقیقاتی که توسط آقای دکتر سید سعید موسوی عضو هیات علمی بخش تحقیقات علوم دامی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان زنجان و با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و دانشگاه زنجان انجام شده به یک روش نوین پرواربندی تحت عنوان پرواربندی بره به روش تغذیه خزشی دست یافته اند که اقتصادی ترین روش نه تنها در ایران بلکه در جهان محسوب شده و سن کشتار بره پروار افشاری را از 270 روز به 145روز در وزن مناسب کشتار 50 کیلوگرم کاهش داده است. 

در این روش بره ها بعد از تولد و دریافت آغوز و شیر مادر، از سن 10 روزگی خوراک خزشی دریافت می کنند و  تا سن 75 روزگي همراه میش بوده و سپس میش‌ها از مراتع بهاری استفاده و بره‌ها یکبار در روز شیرمادر را دریافت نموده و پس از پروار شدن بوسیله خوراک خزشی در سن 145 روز با وزن 50 كيلوگرم کشتار می‌شوند این روش به عنوان روش برتر و جدید پروار بره ها از لحاظ ترکیب لاشه و توجیه اقتصادی اعلام می گردد. 

در این روش با رویکرد خفظ منابع پایه ژنتیکی، تولید پایدار، اشتغال، قطع وابستگی و صرفه جویی ارزی اقدام شده و سبب آثار اقتصادي و اجتماعي بوده که می توان به کاهش هزینه های پرورش دام، افزایش بهره وری، کاهش طول مدت برگشت سرمایه جاری، استفاده بهینه از پتانسیل دام جهت تولید گوشت بیشتر و چربی کمتر، ایجاد روند تولید در جهت ذائقه و سلامتی مردم، افزایش توسعه و توجیه اقتصادی صنعت گوسفندداری، کاهش تخریب مراتع به واسطه خروج دام از مرتع، کاهش اثرات زیانبار زیست محیطی به واسطه کاهش فرسایش مراتع، بهبود ظرفیت چرای مراتع، امکان بره گیری و 3 بار زایش میش در دوسال و امکان برگشت سریع میش از وضعیت تولید شیر دوره جاری به وضعیت تولید مثلی دوره بعدی اشاره کرد. 

لازم به ذکر است دستاورد تحقیقاتی مذکور در چندین مرحله در گزارش های خبری رادیویی و تلویزیونی از شبکه سراسری خبر و شبکه استانی اشراق سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان پرواربندی بره به روش تغذیه خزشی پخش شده است. 

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان از تولید بالغ بر 130 هزار و 548 تن انواع فرآورده های دامی طی نیمه نخست سال در استان خبر داد و تصریح کرد: این میزان تولید شیرخام، تخم مرغ، گوشت قرمز و گوشت طیور را شامل می شود.

محمدعلی صادقی با اشاره به تولید 24 هزار و 778 تن گوشت طیور طی 6 ماهه نخست سال جاری در استان زنجان افزود: طی این مدت همچنین بالغ بر 7 هزار و 761 تن گوشت قرمز در استان تولید شده است.

وی میزان تخم مرغ صنعتی تولیدی در استان را 6 هزار و 250 تن اعلام و خاطرنشان کرد: همچنین میزان تولید شیر خام طی نیمه نخست سال جاری در استان به 91 هزار و 759 تن رسیده است.

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان تصریح کرد: استان زنجان یکی از استان های موفق کشور در زمینه پرورش بوقلمون بوده و در حال حاضر 25 واحد پرورش بوقلمون در سطح استان فعال است.

محمدعلی صادقی با اشاره به فعالیت 23 واحد پرورش بوقلمون گوشتی در استان زنجان خاطرنشان کرد: ظرفیت این واحدها در مجموع به 156 هزار و 700 قطعه در هر دوره می رسد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر همچنین دو واحد پرورش بوقلمون مادر در استان زنجان فعال است که ظرفیت آن ها در مجموع بیش از 10 هزار قطعه در سال برآورد شده است.

صادقی با بیان اینکه استان زنجان سهم 60 درصدی در تولید و تامین جوجه یک روزه بوقلمون گوشتی کشور دارد، افزود: زنجان دومین استان تولید کننده گوشت بوقلمون در کشور به حساب می آید.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از تولید 3 هزار و 200 تن گوشت بوقلمون طی سال گذشته در این استان خبر داد و بیان داشت: هم اکنون 2 هزار و 150 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در واحدهای پرورش بوقلمون استان مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به اینکه اولین و تنها زنجیره تولید گوشت بوقلمون کشور در استان زنجان راه اندازی شده است، اضافه کرد: گوشت بوقلمون تولیدی استان علاوه بر تامین نیاز استان به سراسر کشور ارسال می شود.   

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان با بیان اینکه استان زنجان با دو نوع شرایط آب و هوایی یکی از مناطق مستعد پرورش زنبور عسل در کشور محسوب می شود، تصریح کرد: امسال آمارگیری زنبورستان های استان از 14مهر ماه با حضور بیش از 140 نفر از کارشناسان پهنه و ادارات امور تولیدات دامی شهرستان ها در سطح استان آغاز و تا 3 آبان ماه ادامه پیدا کرد.

سید محمدعلی صادقی با اشاره به ثبت نتایج سرشماری در سامانه جامع مدیریت داده های کشاورزی خاطرنشان کرد: طبق سرشماری انجام گرفته استان زنجان داری 2 هزار و 252 زنبورستان است که یک هزار و 733 نفر در این زنبورستان ها مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه شغل اصلی 870 نفر از بهره برداران استان زنجان زنبورداری است، افزود: بر اساس سرشماری 111 هزار و 691 کندوی زنبور عسل در استان به ثبت رسیده که از این تعداد 270 کندو بومی و مابقی مدرن بوده است.

صادقی با اشاره به رشد بیش از 15 درصدی تولید عسل استان نسبت به مدت مشابه سال قبل، از تولید بیش از یک هزار و 77 تن عسل طی سال جاری در استان زنجان خبر داد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان عنوان کرد: نتایج سرشماری امسال نشان می دهد شهرستان زنجان با 393 تن بیشترین و شهرستان ایجرود با 31 تن کمترین مقدار تولید عسل را داشته اند.

 وی بیان داشت: عمده نژادهای زنبور عسلی كه در استان زنجان پرورش داده می شود نژاد  مدا « Meda »  و نژادهاي بومي است و طی سال هاي اخير نژادهاي اصلاح شده از جمله كارنيولا و کارنیکا نیز توسط زنبورداران مورد استفاده قرار گرفته است.

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان، زنجان را از استان های مهم تولید کننده محصولات لبنی در سطح کشور دانست و بیان داشت: طی 6 ماهه نخست امسال بالغ بر 91 هزار و 760 تن شیر خام در استان زنجان تولید شده است.

محمدعلی صادقی افزود: در حال حاضر تعداد 107 مرکز جمع آوری شیر با ظرفیت روزانه بالغ بر 465 تن در سطح استان زنجان فعال است.

انتهای پیام/

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع، و آبخیزداری کشور و هیات همراه روز یکشنبه 27 آبان ماه از پروژه اصلاح نژاد گوسفند افشاری در استان زنجان بازدید کردند.

مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع، و آبخیزداری کشور طی جلسه ای که پیش از این بازدید با حضور معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و مدیر پروژه اصلاح نژاد گوسفند افشاری برگزار شد، تصریح کرد: در حال حاضر تعداد دام در مراتع کشور حدود دو برابر ظرفیت موجود است و این موضوع موجب شده عرصه‌های مرتعی وضعیت مطلوبی نداشته باشند به طوری که تغییر اقلیم و کاهش بارندگی ها تشدید تخریب پوشش گیاهی در مراتع را سبب شده است.

ترحم بهزاد با بیان اینکه نا مطلوب بودن وضعیت پوشش گیاهی عرصه های طبیعی معیشت و درآمد بهره برداران را نیز تحت الشعاع قرار داده است، افزود: در راستای استفاده بهینه از مراتع و تقویت پوشش گیاهی عرصه های طبیعی و به تبع آن ارتقای معیشت بهره‌برداران، باید راهکار و رویه ای را در پیش گرفت که در عین حال که دام کم تری وارد عرصه ها می شود، درآمد و اقتصاد مرتع دار نیز بهبود قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

وی عنوان کرد: در نگاه کلان به موضوع، توانمندسازی مرتع داران و حرکت از دامداری سنتی به سمت دامداری نوین باید اولویت اصلی برای حل مساله باشد به طوری که دامداران در مناطق مختلف کشور با برنامه ها و سیستم های تسهیلگری، تسهیلاتی و حمایتی به دامداری‌های نیمه صنعتی و صنعتی روی آورند.

 بهزاد با تاکید بر اینکه کار ارزشمند و تحسین برانگیزی که در حوزه اصلاح نژاد دام و تثبیت ژن چندقلوزایی در استان زنجان انجام گرفته است می تواند ضمن ایجاد یک درآمد پایدار اقتصادی برای دامداران، در کاهش فشار بر مراتع و تقویت پوشش گیاهی عرصه‌ها بسیار راهگشا باشد، بیان کرد: با هدف بهره گیری از تجربیات موفق استان زنجان در این حوزه، سفر به این استان و بازدید از این پروژه را در دستور کار خود قرار دادیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 916 هزار خانوار در سطح کشور وابسته به مرتع هستند که 5 میلیون نفر را شامل می شود و به همین تعداد دامدار نیز در سطح روستا ها زندگی می کنند، اضافه کرد: با بازدید از این پروژه برای موفقیت در دستیابی به اهداف مورد نظر امیدواری بیش تری حاصل شد.

 معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز در این جلسه ارتقای معیشت دامداران و اقتصادی کردن فعالیت دامداری را از اصلی ترین اهداف پروژه اصلاح نژاد گوسفند افشاری و تثبیت ژن چندقلوزایی در استان اعلام و خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل های ایجاد شده در گوسفند افشاری اصلاح شده در استان زنجان، این طرح مورد استقبال کم نظیر گوسفندداران داخل و خارج استان قرار گرفته است.

محمدعلی صادقی توان تولید 3 تا 4 بره در هر زایش، بهبود 30 درصدی سرعت رشد، بهبود 100درصدی ضریب تبدیل غذایی، بهبود کمیت و کیفیت پشم و کاهش قابل توجه حجم دنبه را از جمله ویژه گی های گوسفند اصلاح شده در استان زنجان برشمرد.

وی عنوان کرد: تجاری سازی یافته های تحقیقاتی توسط تیم تحقیق با تشکیل شرکت دانش بنیان، همراه کردن چند دستگاه دولتی برای اجرای پروژه، ایجاد پلان توسعه ای دام اصلاح شده در سطح استان و اجرای بیش از 90 طرح تحقیقاتی (پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری) در دانشگاه زنجان با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان برای تکمیل پروژه اصلاح نژادی از وجوه تمایز روش اعمالی در اصلاح گوسفند افشاری در استان زنجان به شمار می رود.

صادقی با بیان اینکه در حال حاضر 25 استان کشور گوسفندان افشاری اصلاح شده در استان زنجان را وارد گله های خود کرده اند، افزود: طبق اعلام موسسه تحقیقات علوم دامی کشور، استان زنجان قطب تحقیقات دام سبک در کشور محسوب می شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان بیان داشت:  هم اکنون گوسفند افشاری اصلاح شده تنها طرحی در کشور است که تسهیلات یارانه دار توسط بانک به آن پرداخت می شود.

انتهای پیام/

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان با اشاره به اینکه سرشماری و آمارگیری از زنبورستان های استان همه ساله در مهر ماه انجام می گیرد، تصریح کرد: طبق سرشماری سال 96، استان زنجان دارای 2 هزار و 170 زنبورستان است که حدود 2 هزار و 500 نفر به صورت مستقیم در این زنبورستان‌ها مشغول به کار هستند.

محمدعلی صادقی با اشاره به وجود 96 هزار و 582 کندوی مدرن و بومی در زنبورستان های استان افزود: تنوع اقلیم و همچنین وجود گونه های گیاهی متنوع در استان زنجان سبب شده تا این استان برای پرورش زنبور عسل بسیار مستعد باشد.

وی با بیان اینکه امسال تولید بالغ بر 980 هزار کیلوگرم عسل در استان زنجان برآورد شده است، خاطرنشان کرد: سال گذشته زنبورداران استان موفق به استحصال 934 هزار و 569 کیلوگرم عسل شدند.

صادقی با اشاره به اینکه همه ساله برداشت عسل از زنبورستان های استان زنجان از خرداد ماه در شهرستان طارم آغاز شده و تا اواسط شهریور ماه در سایر شهرستان های استان ادامه می یابد، عنوان کرد: امسال سرشماری زنبورستان های استان نیمه دوم مهر ماه انجام می گیرد.

انتهای پیام/

سهم 60 درصدی استان زنجان در تولید جوجه یک روزه بوقلمون گوشتی در کشور/ شهرستان زنجان دومین تولیدکننده گوشت بوقلمون در سطح کشور

در هفتمین روز از ایام الله دهه فجر، چندین پروژه کشاورزی شهرستان زنجان با حضور استاندار زنجان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و سایر مسئولان استانی و شهرستانی به طور همزمان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این مراسم، پروژه پرورش بوقلمون مادر گوشتی را یکی از مهم ترین پروژه‎‌های مورد افتتاح بخش کشاورزی استان در ایام الله دهه فجر برشمرد و تصریح کرد: با افتتاح این پروژه، استان زنجان سهم 60 درصدی در تولید جوجه یک روزه بوقلمون گوشتی در سطح کشور خواهد داشت.

دکتر حسین جعفری با بیان اینکه در حال حاضر 14 درصد گوشت بوقلمون کشور در استان زنجان تولید می شود، عنوان کرد: شهرستان زنجان دومین تولید کننده گوشت بوقلمون در سطح کشور محسوب می شود.

وی افتتاح پروژه بوقلمون مادر گوشتی را گامی بسیار مهم در تکمیل زنجیره گوشت بوقلمون در استان زنجان دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمام زنجیره های مربوط به گوشت بوقلمون در استان ایجاد شده است.

صفحه1 از6

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
2801
5717
4813235


IP شما : 54.226.23.160

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : دوشنبه 29 بهمن 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 28 بهمن 1397 1:12:42 ب ظ می باشد