سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

آرشیو اخبار سازمان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر تصریح کرد: ایران رویشگاه اصلی بسیاری از گونه‌های دارویی با ارزش است به طوری که این گونه‌ها در شرایط طبیعی و یا بارندگی مختصر مواد مؤثره نسبتاً بالایی تولید می کنند.

مجید قزوینیان اضافه کرد: خشکی یکی از مهم‌ترین عوامل محدود کننده رشد گیاهان در سرتاسر جهان و شایع‌ترین تنش محیطی محسوب می شود که تقریباً تولید 25 درصد اراضی جهان را محدود کرده است. در مقایسه با بسیاری از گیاهان دیگر گیاهان دارویی مقاوم به خشکی می توانند عملکرد قابل ملاحظه ای داشته باشند به طوری که از نظر درآمد و ایجاد اشتغال مقرون به صرفه باشد.

وی از احداث کلکسیون گیاهان دارویی با کشت حدود 20 نوع گونه دارویی مختلف برای نخستین بار در سطح شهرستان ابهر خبر داد و خاطرنشان کرد: این کلکسیون با هدف معرفی گونه‌های دارویی مناسب منطقه در محوطه ساختمان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان احداث شده است.

قزوینیان عنوان کرد: در این مجموعه تعدادی از مهم‌ترین گیاهان دارویی قابل کشت در منطقه به دو صورت دیم و آبی معرفی شده است که از جمله آن ها می‌توان به زعفران، گل‌محمدی، اسطوخودوس، اسفرزه، نعناع فلفلی و آویشن اشاره کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر با بیان اینکه این کلکسیون در حال توسعه است و همه ساله گیاهان دارویی مناسب از مراکز تحقیقاتی منطقه جمع‌آوری و در آن کشت می‌شود، ادامه داد: در این گیاهان کم آبی به عنوان عامل تهییج تولید متابولیت‌های ثانویه عمل می‌کند و از این دیدگاه، خشکی می‌تواند به عنوان یک عامل مثبت در افزایش تولید مواد موثره دارویی در گیاهان دارویی تلقی شود.

وی در پایان بیان داشت: علاقه‌مندان به کشت گیاهان دارویی می‌توانند با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ابهر با نحوه‌ی کشت و پرورش این گیاهان از نزدیک آشنا شوند.

انتهای پیام/

 

 

 

به گزارش مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر، براساس برنامه ریزی های انجام گرفته در زمینه پهنه بندی عرصه های تولید کشاورزی طی سال زراعی 96-95 تعداد 86 فقره سایت جامع الگوئی در زیربخش های مختلف زراعی، دامی، صنایع تبدیلی، شیلات، فنی و زیربنائیو غیره... در شهرستان ابهر شناسایی وایجاد شده که هم اکنون بخش اعظم فعالیت های آموزشی و ترویجی همانند کلاس،کارگاه ودوره آموزشی درمحل سایت های جامع الگوئی واقع در پهنه های مصوب شهرستان توسط کارشناسان مسئول پهنه درحال انجام است.

علی محمدی با تاکید بر اهمیت پهنه بندی عرصه های کشاورزی ابراز امیدواری کرد: با توجه به تحلیل های انجام گرفته توسط کارشناسان از داده ها و اطلاعات پایه کشاورزی پهنه ها،  اثربخشی آموزش و ترویج در زمینه های مختلف ارتقاء یابد.

انتهای پیام/

 

 

 

دربازدید ریاست سازمان سازمان جهاد کشاورزی استان بهمراه فرماندارشهرستان ابهر وهئیت همراه از پروژه آبیاری قطره ای باغات روستای فنوش آباد، مدیرجهادکشاورزی شهرستان ابهراعلام کرد: پروژه فوق در سطح 100 هکتار با پیشرفت فیزیکی 90 درصد از محل اعتبارات استانی سال 94-93 بااعتباربالغ بر7میلیارد ریال در حال اجرا می باشد، که امید است تا پایان خرداد ماه به بهره برداری برسد.

 

به منظور ایجاد خودباوری در بین زنان روستایی جهت ایجاد اشتغال پایدار تعداد 20 نفراز اعضای صندوق‌های اعتبارات خرد زنان روستایی شهرستان ابهر از طرح‌های نوغانداری، صنایع تبدیلی، و استخر پرورش ماهی زنان روستایی شهرستان طارم بازدید نمودند.

 

 

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر اعلام کرد در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی، اولین بانک نشاء محصولات زراعی گوجه فرنگی، لوبیا، ذرت، هندوانه در شهرستان ابهر فعالیت خود را در سطح 8000 متر مربع آغاز نمود. همچنین ایشان در مورد مزایای استفاده از روش نشاکاری در زراعت محصولات به صرفه جویی 20 درصدی در آب مصرفی گیاه ،    کاهش احتمال بروز صدمات و خسارت ناشی از بلایای طبیعی،   کنترل آفات و بیماریها و تغذیه مناسب در مراحل اولیه رشد گیاه و تامین نیاز بازار در موعد مناسب اشاره نمودند و در پایان از کلیه علاقمندان به سرمایه گذاردر این زمینه دعوت بعمل آوردن جهت آشنایی هرچه بیشتر با این فعالیت به مدیریت جهادکشاورزی شهرستان ابهر مراجعه فرمایند.

 

 

 

به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ابهر:کلاس آموزشی با موضوع تغذیه باغات انگور با حضور رئیس محترم گروه میوه های دانه ریز معاونت باغبانی وزارتخانه ،محقق محترم مرکزتحقیقات استان سمنان، مدیریت محترم باغبانی سازمان، کلیه کارشناسان باغبانی شاغل در سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در محل سالن اجتماعات این مدیریت برگزارگردید،همچنین به اطلاع کلیه کارشناسان وبهره برداران باغدار استان میرساند جهت دریافت فایل آموزشی کلاس فوق الذکر به اداره آموزش ترویج مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ابهرمراجعه فرمایند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر با بیان اینکه ارتقای بهره وری و افزایش تولید انواع محصولات باغی به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل موثر و کارآمد در امر صادرات محصولات خشکباری و ارزآوری برای کشور محسوب می‌ شود، تصریح کرد: با توجه به پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی باغبانی در سطح جهان، حرکت در مسیر علوم نوین باغداری با ضریب مکانیزاسیون بالا، لازمه توسعه همه جانبه در بخش کشاورزی است.

مجید قزوینیان افزود: در این راستا مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ابهر برای نخستین بار در سطح استان زنجان، اقدام به احداث کلکسیون باغ مادری انواع ژنوتیپ‌های برتر و تجاری ارقام انگور در محوطه اداری مدیریت در سال جاری کرده است که بی‌شک یکی از منابع ژنتیکی غنی و قابل توسعه در استان خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: این کلکسیون باغ مادری علاوه بر داشتن مزیت شناساندن و معرفی ارقام مهم انگور برای محققین، باغداران و... می‌تواند به‌ عنوان یک باغ مادری ایده‌آل برای اجرای انواع طرح‌های پایلوت باغبانی و نیز پایان‌نامه‌های باغبانی حتی تا سطح دکترا مطرح باشد.

قزوینیان بیان داشت: به مرور زمان همچنین با تحقیق علمی و فنی در بخش مورفولوژی و مارکرهای مولکولی، می‌توان با شناسائی و سلکسیون بهترین رقم سازگار به شرایط نامساعد اقلیمی و خاکی از جمله سرما و یخبندان، خشکی و شوری، ارقام مذکور را برای کشت به باغداران ایران زمین گواهی و معرفی کرد.

انتهای پیام/

 

 

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر اعلام کرد عملیات مبارزه با آفت سن گندم در مزارع این شهرستان با جدیت در جریان می باشد وهمچنین ایشان اظهار نمود: با پایش های انجام گرفته از مزارع گندم توسط کارشناسان جهاد کشاورزی و همکاری شایسته گندمکاران در امر سمپاشی به موقع مزارع خود ،پیش بینی میشود امسال ، محصول گندم  تحویلی به سیلو توسط کشاورزان از کیفیت مناسب وبالای برخوردارباشندودرانتها نهایت همکاری ازسوی کشاورزان درامرمبارزه با این آفت مورد درخواست می باشد.

 

 

 

به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ابهر:کارگاه آموزشی اصلاح و هرس باغات سیب پایه کوتاه ویژه کارشناسان با حضور جناب آقای دکتر آتشگاه عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم باغی کشور و کلیه کارشناسان باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان  در محل باغات سیب پایه کوتاه شهرستان ابهر برگزار گردید. در این کارگاه آموزشی مطالب و یافته های جدید تحقیقاتی در خصوص نحوه هرس و اصلاح باغات سیب پایه کوتاه توسط مدرس کارگاه بیان و تشریح گردید.

 

قلع و قمع ۶۰ مورد مستحدثات ايجاد شده در اراضی کشاورزی شهرستان ابهر

به گزارش مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، در راستای اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، 14 آذر ماه جاری اقدام به برخورد قانونی با ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح حدود ۲۰ هکتار از اراضي منطقه حسین آباد شهرستان ابهر در استان زنجان شد.

جمال انصاری تصریح کرد: در تاریخ مذکور اقدام به قلع و قمع ۶۰ مورد مستحدثات ايجاد شده در اراضی زراعی و باغی و ۲۰ مورد پی کنی در شهرستان ابهر شده و همچنین در ۲۵ مورد نیز اقدام به دپو مصالح ساختمانی موجود در اراضی کشاورزی این شهرستان شد.

در راستای ارتقاء سلامت افراد جامعه روستائی و ترویج فرهنگ استفاده از منابع پروتئینی سالم و دارای ارزش غذائی بالای آبزیان ، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ابهر با همکاری اداره شیلات استان اقدام به برگزاری دو فقره کارگاه آموزشی طبخ آبزیان در روستاهای تابع ابهر نموده است ، که در این کارگاه آموزشی روشهای مختلف طبخ انواع ماهی به زنان روستائی علاقمند آموزش داده شد.

به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ابهر : ثبت رکورد ملی تولید محصول لوبیا با بیشترین عملکرد کشوری در واحد سطح با بکارگیری سیستم نوین آبیاری و همچنین مصرف بهینه آب و رعایت اصول بهزراعی در بخش کشاورزی توسط کشاورز ابهری کسب شد.استفاده حداکثری از توصیه و نظرات کارشناسان ترویجی یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت ایشان در امر کسب مقام برترین تولید کننده حبوبات در سطح ملی می باشد .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر برداشت هفت تن کلزا در هکتار در یکی از مزارع این شهرستان را موفقیت و رکوردی دیگر در بخش کشاورزی شهرستان ابهر اعلام کرد.

علی محمدی اظهار کرد: شهرستان ابهر در تولید محصول بسیار مهم و استراتژیک دانه روغنی کلزا به رکورد و افتخار دیگری دست یافت.

وی به دلایل دستیابی به عملکرد بالا در مزرعه کلزای شهرستان ابهر اشاره و تصریح کرد: کشاورز ابهری با رعایت تاریخ کشت و اصول فنی، موفق به برداشت حدود ۷ تن کلزا در هر هکتار شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهر تولید محصول مهم و استراتژیک کلزا با عملکرد ۷ تن در هکتار در شرایط اقلیمی کنونی را یک موفقیت در سطح استان و کشورمان دانست و عنوان کرد: این موفقیت با زحمت و تلاش کشاورز، همت کارشناسان، رعایت اصول به‌زراعی و صرف دانش و مدیریت مطلوب مزرعه حاصل شده است.

محمدی افزود: امید است همه کشاورزان با الگوپذیری از این نوع مزرعه و کشاورز برتر با استفاده حداقلی از نهاده‌ها از جمله آب، زمین و انرژی، تولید حداکثری و اقتصادی‌تری را داشته و با تکیه بر دانش و این تجربه ارزشمند در راستای تامین نیاز کشور به روغن خوراکی، رسیدن به مرزخودکفایی واصلاح الگوی کشت، تولید این محصول مهم در شهرستان گسترش یابد.

انتهای پیام/

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ابهراعلام کرد: باتوجه به اهمیت کشت دانه های روغنی به لحاظ کاهش وابستگی به واردات روغن درکشور،همچنین نیازکم آبی و ویژگی تناوبی مناسب بامحصولات دیگر، یکی از اولویت های کاری زیربخش زراعت  این مدیریت در سال  زراعی95 توسعه کشت دانه های روغنی بویژه دانه روغنی کلزا می باشد. ایشان همچنین در ادامه تصریح نمودند که در سال زراعی جاری 51 هکتار از اراضی آبی شهرستان زیر کشت دانه روغنی کلزا می باشد که انتظار می رود با برنامه ریزی  های تدوین شده و همچنین فعالیت های آموزشی-ترویجی انجام گرفته در این رابطه، سطح زیر کشت دانه های روغنی در شهرستان ابهر افزایش چشم گیری بیابد.

 

به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ابهر:همایش راههای مقابله و کنترل آفت زنجره مو باغات شهرستان ابهر با مشارکت مدیریت جهاد کشاورزی  و بسیج مهندسین کشاورزی با حضور باغداران ، در محل سالن اجتماعات مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان  برگزار گردید. در این همایش مدیر جهاد کشاورزی ابهر بر اهمیت موضوع  مقابله و کنترل بیولوژیک و به زراعی آفت زنجره مو باغات شهرستان تاکید داشتند و همچنین کارشناسان باغبانی و حفظ نباتات مطالب مهم و مفید در این خصوص ارائه نمودند.

صفحه1 از2

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
3069
5717
4813503


IP شما : 54.226.23.160

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : دوشنبه 29 بهمن 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 28 بهمن 1397 1:12:42 ب ظ می باشد