یکی از بزرگترین ذخایر ژنتیکی زیتون خاورمیانه در استان زنجان قرار دارد

۶۰ رقم و ۲۴۰ ژنوتیپ مختلف زیتون از استان‌ها و کشورهای مختلف در ایستگاه تحقیقاتی زیتون طارم جمع‌آوری شده و یکی از بزرگترین ذخایر ژنتیکی زیتون خاورمیانه به عنوان گنجینه‌ای ارزشمند در استان زنجان قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، درخت زیتون یکی از اولین و قدیمی‌ترین درختان میوه است که امروز در مناطقی با آب و هوای مدیترانی کشت می‌شود و به دلیل اهمیت و نقش بارز روغن زیتون در سلامتی انسان این روغن در دنیا و ایران از مصرف قابل ملاحظه‌ای برخوردار است، به طوری که در طی چندین سال اخیر بر اساس آمار سازمان فائو کشورهای مختلفی مثل چین،پاکستان، ایران و چند کشور دیگر برنامه توسعه کشت زیتون را به اجرا در آورده‌اند.

به منظور توسعه و احیای زیتون در کشور نیز از سال 1371 طرح اصلاح و توسعه باغات زیتون توسط معاونت باغبانی وزارت کشاورزی به مورد اجرا در آمد که از جمله این استان‌ها خوزستان، فارس، گلستان، قزوین و زنجان بود.

در استان زنجان در شهرستان طارم سطح زیر کشت باغات بارور نشان می‌دهد که گسترش تولید محصول زیتون از روند رو به رشدی برخوردار است و بعد از گذشت چندین سال از شروع طرح توسعه کشت زیتون در کشور، سطح کشت این محصول در منطقه طارم زنجان نیز به حدود 20 هزار هکتار رسیده است و متوسط عملکرد شهرستان نیز حدود 4 هزار و 500 کیلوگرم در هکتار است که از میانگین عملکرد کشوری بالاتر است اما با عملکردهای بیش از 10 تن فاصله زیادی دارد.

به منظور بررسی ارقام مختلف زیتون برای استفاده از لحاظ روغنی، کنسروی و نیاز غذایی مرکز تحقیقات کشاورزی زنجان اقدام به احداث ایستگاههای از جمله ایستگاه تحقیقات زیتون طارم کرد که تاکنون طرح‌های تحقیقاتی متعددی در این ایستگاه انجام شده است.

در این خصوص پرویز مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از زنجان، با اشاره به اینکه ایستگاه تحقیقات زیتون طارم وابسته به مرکز تحقیقات کشاورزی در سال 1373 در زمینی به مساحت 15 هکتار در شهرستان طارم احداث شده است، اظهار داشت: با همراهی سازمان جهاد کشاورزی و با توجه به مساعدت‌های انجام شده وسعت این مرکز به 42 هکتار افزایش یافته است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در طی سال‌های فعالیت ایستگاه حدود 60 رقم تجاری و 240 ژنوتیپ زیتون از کشورهای مختلف دنیا و همچنین مناطق مختلف ایران جمع‌آوری و کشت شده و هم‌اکنون در دست ارزیابی است، خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین ذخایر 
ژنتیکی زیتون خاورمیانه در این ایستگاه ایجاد شده است که گنجینه‌ای ارزشمند برای انجام تحقیقات در زمینه‌های مختلف روی این محصول است.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به اینکه حدود 60 درصد طرحهای به زراعی و به نژادی زیتون کشور با مصوبه موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در این ایستگاه انجام می‌شود، عنوان کرد: ایستگاه زیتون طارم در رده ایستگاه‌های درجه یک تحقیقاتی قرار گرفته است و ارقامی از جمله زیتون کورنیکابرا، پیکوال، پیکودو، گوردال، مانزانیلا از اسپانیا و چندین ارقام دیگر از سوریه و یونان نیز در این ایستگاه کشت شده و مورد تحقیق قرار دارند.

مرادی با اشاره به اینکه طرح‌هایی از جمله بررسی سازگاری تعدادی از ارقام ژنوتیپ‌های امیدبخش زیتون در مناطق مختلف کشور در فاز دوم قابل اجراست، اظهار داشت: در ایستگاه زیتون طارم زنجان نیز عملیاتی از جمله ارزیابی صفات مهم فیزیولوژیکی، ژنوتیپ‌های انتخابی زیتون متحمل به سرما، بررسی نیاز دمایی، خصوصیات گلدهی 145 ژنوتیپ، ارزیابی خصوصیات رویشی، کاربرد سیستم قطره‌ای زیر سطحی درختان، تحمل به تنش شوری و خشکی در حال بررسی در این ایستگاه است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه سالانه چند صد تن میوه زیتون کنسروی و روغنی در این ایستگاه تولید می‌شود، تصریح کرد: مدیریت باغ با آخرین اصول علمی، تحقیقاتی و نیروهای مجرب انجام می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان زنجان، خاطرنشان کرد: تولید روغن زیتون در سطح فرابکر از جمله سایر اقداماتی است که در این مرکز انجام می‌شود و همچنین استحصال روغن زیتون در فاصله زمانی کمتر از 10 ساعت پس از برداشت و استحصال روغن زیتون با دستگاه‌های پیشرفته با دمای پایین و استاندارد، محافظت از روغن زیتون در مخازن استیل با قابلیت تزریق از جمله اقدامات دیگری است که در ایستگاه تحقیقات زیتون طارم انجام می‌شود.

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
5229
11241
6734307

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس جهاد کشاورزی زنجان

امروز : چهارشنبه 2 بهمن 1398

آخرین تاریخ به روز رسانی 0 ساعت و11 دقیقه قبل می باشد