۱۱۲ هزار تن سیب از باغ های زنجان برداشت شد

زنجان - ایرنا - مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: امسال ۱۱۲ هزار تن انواع سیب درختی از سطح ۹ هزار هکتار باغ های این استان برداشت شد.

بهنام اوجاقلو روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تعداد بهره برداران کشت این محصول را چهار هزارو ۵۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: بیشترین ارقام سیب این استان، رد دلیشز، گلدن دلیشز، دو رنگ فرانسه، گرانی اسمیت و گالا محسوب می شود که بسیار بازارپسند هستند.
وی به سطح باغات استان زنجان اشاره کرد و اظهار داشت: زنجان دارای سه هزار و ۲۳۴ هکتار، ابهر ۸۳۴ هکتار، خرمدره ۶۲۳ هکتار، ایجرود ۵۶۸ هکتار ، طارم ۱۰۵ هکتار، خدابنده یک هزار و ۵۶۴، سلطانیه یک هزار و ۱۴۶ هکتار و ماهنشان یک هزار و ۱۲۳ هکتار، است.
اوجاقلو با بیان اینکه دیگر در باغات سیب این استان از وجود سیب ترش خبری نیست و به چشم نمی آید، افزود: میانگین درآمد ناخالص از باغ سیب زنجان ۲۶۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان است که سالانه عاید استان می شود.
وی با یادآوری اینکه سال ۹۷ میزان خسارات وارده به باغ های استان زنجان شدید بود و قریب ۸۰ درصد محصول سیب درختی را از بین برد، اظهار داشت: باتوجه به اینکه درختان سیب دیرتر از سایر گونه های درختی به شکوفه می نشینند بنابراین میزان خسارت ناشی از سرمازدگی این محصول نیز کمتر می شود.
اوجاقلو به وجود آفت سیب اشاره کرد و افزود: کرم، تنها آفت سیب است و این نیز تهدید جدی نیست و باغداران با استفاده از سموم شیمیایی با آن مبارزه می کنند.
مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه بطور معمول سیب زنجان بیشتر به تهران صادر می شود، گفت: فرآوری محصول سیب درختی در زنجان را نداریم و تهیه سرکه و کمپوت آن نیز به صورت خانگی صورت می گیرد.

 

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
2196
10584
6299416

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس جهاد کشاورزی زنجان

امروز : دوشنبه 25 آذر 1398

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 24 آذر 1398 12:16:44 ب ظ می باشد