سرپرست گروه محیط زیست و سلامت غذای سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، از تولید سه هزار و ۷۱۳ تن محصول گواهی شده در استان زنجان طی سال گذشته خبر داد.
 
سرپرست گروه محیط زیست و سلامت غذای سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، از تولید سه هزار و ۷۱۳ تن محصول گواهی شده در استان زنجان طی سال گذشته خبر داد.

بهروز فرخی توسعه محصولات سالم گواهی شده را از وظایف اصلی ابلاغی به گروه محیط زیست و سلامت غذا عنوان کرد و گفت: طی سال گذشته با همکاری ۱۴ مدیر کنترل کیفی، سه هزار و ۷۱۳ تن محصول در سطح زیر کشت ۱۵۲ هکتار در استان زنجان تولید شد و امیدواریم امسال با انجام برنامه‌های عملیاتی مستمر، این رقم را به چند برابر برسانیم.

سرپرست گروه محیط زیست و سلامت غذای سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، گفت: زمان بر بودن پروسه ثبت و دریافت گواهی‌نامه محصول از اداره‌کل استاندارد از مشکلات پیشرو است.

فرخی با بیان اینکه در این خصوص در حال مذاکره با اداره‌کل استاندارد هستیم تا گواهی نامه‌های استاندارد در پروسه کوتاهی به دست بهره‌برداران برسد تا بتوانند در بازار آن را عرضه کنند، ابراز کرد: ایجاد مکان عرضه محصولات سالم از جمله اقدامات دیگر می‌باشد.

وی با تاکید بر اینکه بررسی و نظارت دقیق در خصوص آبیاری مزارع و باغات توسط کارشناسان پهنه سازمان جهاد کشاورزی به صورت مستمر در حال انجام است، تصریح کرد: در صورت مشاهده آبیاری با فاضلاب و پساب طبق مصوبات کمیته ایمنی آب و کارگروه جلوگیری از آبیاری با فاضلاب و پساب، کشاورزانی که برای آبیاری باغات و مزارع خود از فاضلاب استفاده کنند، به مرکز بهداشت معرفی می‌شوند برخورد لازم با آنها انجام می‌گیرد.

سرپرست گروه محیط زیست و سلامت غذای سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، تاکید کرد: هر ساله کلاس‌های آموزشی متعدد جهت اجرای صحیح آبیاری و تولید محصول سالم توسط مدیریت هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی به کشاورزان برگزار می‌شود.

بررسی میزان آلاینده ها در محصولات کشاورزی

فرخی گفت: بررسی میزان آلاینده ها در محصولات کشاورزی با همکاری دفتر معاونت امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی در مرکز تحقیقات و اموزش سازمان جهاد کشاورزی استان انجام می شود.

وی با بیان اینکه محصولات زراعی و باغی اصلی استان در این طرح مورد ارزیابی الاینده های مختلف الی و معدنی قرار خواهند گرفت، افزود: جهت ابهام زدایی در خصوص وضعیت سلامت غذای

محصولات تولیدی در بخش کشاورزی طرح توجیهی در گروه گیاه پزشکی مرکز تحقیقات و آموزش سازمان جهاد کشاورزی و گروه محیط زیست و سلامت غذای سازمان تدوین و به معاونت امور

اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ارسال شود.

مرکز تحقیقات و خدمات پلاسما در راستای افزایش کیفیت محصولات کشاورزی و توسعه صادرات راه اندازی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، دکتر سید مهدی زیارت نیا معاون پژوهشی مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی افزود: این مؤسسه با همکاری شرکت FEMTO Science کره جنوبی، مرکز تحقیقات و خدمات پلاسما را راه اندازی کرد.

وی با بیان اینکه این شیوه امروزه در بسیاری از شاخه‌های دانش و فناوری از جمله پزشکی، صنایع الکترونیک، رنگ، پلیمر، مواد و متالوژی، کشاورزی و صنایع غذایی کاربرد گسترده ای پیدا کرده بیان کرد: در بین انواع پلاسما، پلاسمای سرد به علت کار در دمای پایین، در کاربردهای بیولوژیکی و صنایع غذایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و افق های نوید بخشی را در بهبود کیفیت محصولات غذایی به وجود آورده است.

زیارت نیا گفت: دمای پایین، پرتوهای مختلف در طول موج ها و میدان های الکتریکی متغییر، قابلیت هدایت و عکس العمل قوی در میدان های الکترو مغناطیسی به دلیل وجود حامل های باردار از جمله مشخصات عملکردی این فناوری به شمار می روند.

 وی به بیان چالش های صنعت غذا و کشاورزی در کشور پرداخت و افزود: حفظ ارزش های غذایی محصولات در مسیر فرآوری و نگهداری مواد غذایی همواره یکی از مهمترین دغدغه های محققان این عرصه است.

روند رو به گسترش استفاده از فناوری های غیر حرارتی در فرآوری مواد غذایی 

عضو هیئت علمی مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی ادامه داد: فرآیندهای حرارتی که امروزه برای تولید محصولات غذایی بکار می رود ضمن غیر فعال کردن برخی عوامل میکروبی بیماری زا، دارای اثرات منفی روی رنگ، طعم و ارزش تغذیه ای مواد غذایی هستند که برای حفظ کیفیت مواد غذایی در فرآیند تولید، استفاده از فناوری های غیر حرارتی در فرآوری مواد غذایی در حال گسترش است.

کاهش بار میکروبی مواد غذایی و گیاهان دارویی در سطح استانداردهای اروپا

زیارت نیا در خصوص سایر ویژگی‌های کاربردی پلاسمای سرد در کشاورزی و صنایع غذایی اظهار کرد: غیر فعال سازی میکرو ارگانیسم ها، اثرگذاری بالا و دراز ‌مدت، سهولت کاربرد و کوتاه بودن زمان فرآیند، عدم استفاده از مواد شیمیایی و قابلیت استفاده در فشار اتمسفری یا خلاء از جمله ویژگی های استفاده از این فناوری است.

معاون پژوهشی مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خدمات قابل ارائه در مرکز تحقیقات و خدمات پلاسما را شامل کاهش بار میکروبی در مواد غذایی و گیاهان دارویی در سطح استانداردهای اروپا، بهبود راندمان جوانه زنی و رشد رویشی بذر گیاهان دارویی و زراعی، تولید انواع آب های پلاسمایی با کاربرد در صنایع غذایی و کشاورزی و سایر خدمات پژوهشی و تخصصی مبتنی بر کاربرد پلاسما در محصولات غذایی و کشاورزی اعلام کرد.

پیام ملّت- کارشناس مسئول نهال و گیاهان دارویی جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: طی سال های اخیر چهار واحد صنعتی پرورش قارچ خوراکی در استان زنجان فعال بود اما بالا بودن قیمت نهاده ها باعث شد تا دو واحد صنعتی از چرخه تولید خار ...

پیام ملّت- کارشناس مسئول نهال و گیاهان دارویی جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: طی سال های اخیر چهار واحد صنعتی پرورش قارچ خوراکی در استان زنجان فعال بود اما بالا بودن قیمت نهاده ها باعث شد تا دو واحد صنعتی از چرخه تولید خارج شوند.

کارشناس مسئول نهال و گیاهان دارویی جهاد کشاورزی استان زنجان در گفت و گو با «پایگاه خبری تحلیلی- پیام ملت» با بیان این که حدود ۶۰ واحد فعال خانگی پرورش قارچ خوراکی در سطح استان وجود دارد، خاطر نشان کرد: ممکن است در طی ماه های متفاوت ۵۰ یا ۷۰ واحد خانگی فعالیت داشته باشند زیرا دوره پرورش قارچ دو ماه است و برخی از واحد ها ممکن است در طی دو ماه فعالیتی نداشته باشند.

زنجان-رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، گفت: در سال بیش از ۱۶۵ هزار تن شیر در استان زنجان تولید می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد تاراسی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران، به صادرات مواد لبنی در استان زنجان اشاره کرد و گفت: طی سال گذشته بیش ازسه هزار و ۳۵۶ تن به ارزش ۴ میلیون و ۹۲۵ هزار دلار به خارج از کشور مواد لبنی صادر شد.

وی اظهار کرد: مواد لبنی صادر شده شامل خامه، دوغ، ماست و پنیر به کشورهای عراق، آذربایجان، افغانستان، پاکستان، قطر، بحرین و کویت بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، با بیان اینکه زنجان یکی از استان‌های مهم تولید کننده انواع محصولات لبنی در سطح کشور است، گفت: این استان همه ساله علاوه بر تامین نیاز استان، نیاز سایر استان‌های همجوار به فرآورده‌های لبنی را تامین می‌کند.

تاراسی به ظرفیت تولید بالای شیر و محصولات لبنی در استان و کیفیت بالای تولید این محصولات اشاره کرد ویاد آورشد: صادرات محصولات لبنی نشان دهنده ظرفیت استان در این حوزه است.

وی با بیان اینکه در سال بیش از ۱۶۵ هزار تن شیر در استان زنجان تولید می‌شود، ابراز کرد: ۱۲۱ هزار تن از محصول تولید شده در داخل استان مصرف می‌شود و مابقی ۲۶ درصد میزان تولید است، به سایر استان‌های کشور صادر می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، از فعالیت ۱۲۵ واحد صنعتی گاوداری شیری با ظرفیت ۲۱ هزار و ۷۵۰ راس و ۶۲۲ واحد روستایی با ظرفیت ۱۱ هزار و ۷۰۰ راس در استان خبر داد.

تاراسی افزود: بیشترین مواد لبنی تولید شده از استان زنجان به کشور عراق صادر می‌شود.

برچسب :

وزیر جهاد کشاورزی گفت: یکی از برنامه‌های در دستور کار وزارت جهاد ایجاد یک سیستم یکپارچه اطلاعات در بخش کشاورزی است که بتوان بر اساس آن برنامه ریزی دقیق‌تری برای تولید و عرضه محصولات داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در نشست با رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: بخش کشاورزی ظرفیت‌های بسیار زیاد و بی بدیلی دارد و همکاری بخش صنعت با این بخش می‌تواند به شکوفایی بیشتر کشاورزی کمک شایانی کند.

وی گفت: یکی از برنامه‌های در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی ایجاد یک سیستم یکپارچه اطلاعات در بخش کشاورزی است که بتوان بر اساس آن برنامه ریزی دقیق‌تری برای تولید و عرضه محصولات کشاورزی داشت.

خاوازی ادامه داد: این اطلاعات پایه خوبی برای بخش کشاورزی و صنعت و همکاری این دو وزارتخانه خواهد بود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و زنجیره تولید در بخش کشاورزی، بخش صنعت می‌تواند بسیار تعیین کننده باشد.

یک مقام سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اعلام این خبر که بیش از ۹ میلیون اصله نهال در هفته منابع طبیعی توزیع و کاشته می شود گفت: هموطنان این نهال ها را از مراکز مربوطه تهیه کنند و بکارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فریبرز غیبی رئیس مرکز جنگلهای خارج از شمال سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با توجه به اینکه زندگی ماوابسته به منابع طبیعی است و در عین حال باید به فکر آیندگان هم باشیم لذا هر روز و هر ساعت باید به فکر منابع طبیعی بود.

وی افزود: ما از آذرماه به دلیل جابجایی فصول و تغییر اقلیم و دما شروع به کاشت 14 میلیون اصله نهال کردیم و در 39 هزار هکتار نیز با بذر و نهال جنگل کاری کردیم.

وی با اعلام این خبر که بیش از 9 میلیون اصله نهال در هفته منابع طبیعی توزیع و کاشته می شود گفت: هموطنان می توانند این نهال ها را از مراکز مربوطه تهیه کنند و بکارند.

غیبی کاشت نهال و درخت را از مراحل اولیه احیا و توسعه درختکاری و جنگل کاری دانست و گفت: مسئله مهم تر مراقبت و نگهداری از درختان است که ما در این راستا و در این هفته بیش از 9 میلیون نهال را توزیع می کنیم. سازمان جنگلها با همکاری هلال احمر، شهرداری، نیروی نظامی و انتظامی و وزارت کشور در حاشیه جاده ها بوستانها و پارکها درختکاری می کند.

رئیس مرکز جنگلهای خارج از شمال سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری همچنین مطرح کرد: ما با جوامع محلی قرار داد می بندیم تا از درختان و نهال ها مراقبت کنند و سازمان ویژه ای را هم برای کاشت نهال قرار دادیم تا در جای جای کشور از نهال ها و درختان مراقبت کنیم.

وی با اشاره به برنامه سازمان جنگلها برای افزایش سرانه جنگلها از 0,17 صدم به 0.25 صدم درصد اظهار داشت: ما بر اساس تجربه سازمان جنگلها و سازمان تحقیقات چاله ها و سامانه هایی را ایجاد کردیم تا از آب باران و برف استفاده بیشتری کنیم و بیشترین میزان رطوبت را داشته باشیم.

انتهای پیام/

كشاورزان زنجانی محصولات زراعی بهاره را بیمه كنند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز زنجان؛معاون خدمات صندوق بیمه ای بانك كشاورزی استان زنجان گفت: كشاورزانی كه محصولات زراعی بهاره كشت می كنند در اسرع وقت نسبت به بیمه كردن آنها اقدام كنند.

موسی خانی افزود: كشاورزانی كه اقدام به كشت محصولات زراعی بهاره از قبیل پیاز، ذرت علوفه ای، آفتابگردان، سیب زمینی، لوبیای آبی، برنج و گوجه فرنگی در فضای باز می كنند، تا 15 اردیبهشت فرصت دارند تا  محصولات خود را بیمه كنند.

وی همچنین  با بیان اینکه با هدف کاهش تردد و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، خسارات بیمه کشاورزی به صورت پیامکی ارسال می شود،تاکید کرد:  کشاورزان میتوانند برای ثبت خسارت بیمه ای با ارسال پیامک  به شماره همراه کارگزار صدور بیمه نامه یا مدیرعامل نمایندگی بیمه کشاورزی اعلام شده در سایت صندوق بیمه اقدام کنند.

جبهه جهادی منتظران خورشید در نامه سرگشاده‌ای به وزیرجهادکشاورزی از امادگی گروههای جهادی برای انتقال و واگذاری جوجه‌ها مازاد بر نیاز تولیدکنندگان به روستائیان کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، جبهه جهادی منتظران خورشید در نامه سرگشاده‌ای به وزیرجهادکشاورزی از امادگی گروههای جهادی برای انتقال و واگذاری جوجه‌ها مازاد بر نیاز تولیدکنندگان به روستاییان کشور خبر داد.

متن کامل نامه به این شرح است:

برادر بزرگوار جناب آقای دکتر خاوازی

وزیر محترم جهاد کشاورزی

سلام علیکم و خداقوت
 

بااحترام، ضمن تبریک پیشاپیش ماه عبادت و بندگی "رمضان المبارک"؛ با توجه به دفن میلیون‌ها قطعه جوجه یک روزه در اقدامی تعجب برانگیز، که قربانی سیاست‌های غرب زده ی بدنه ی کارشناسی آن وزارتخانه شدند و در دفاعیات غیر منطقی برخی مسئولان و کارشناسان آن مجموعه، کاملاً مشهود بود بویژه این جمله در مصاحبه با رسانه ملی که "در تمام دنیا این اقدام (کشتن جوجه‌های زنده) امری طبیعی است"!!! ما را یاد گفته‌ی جاهلان صدر اسلام می‌انداخت که می‌گفتند "ما به دین پدرانمان هستیم"! اگر در دنیا اشتباه می‌کنند و ما نیز تکرار کنیم؛ می‌شود امری طبیعی؟!!
حقیقتاً این چه دفاع غیر انسانی از این اقدام است که دل همه ایرانیان و هر انسانی را آزرده خاطر ساخت؟!!

و اما ضمن آنکه درخواست داریم دستگاه‌های نظارتی به این موضوع مهم ورود نمایند؛ پیشنهادی ساده و البته اجرایی داریم و آن اینکه باتوجه به ارتباط و فعالیت‌های گروه‌های جهادی در روستاها و مناطق محروم، این حیوانات زبان بسته را در اختیار این گروه‌ها قرار دهید تا نه از باب صدقه؛ بلکه به منظور تقویت چرخه‌ی اقتصاد میان خانواده‌های روستایی توزیع کنند که همواره روستاییان شریف در تأمین غذای این کشور ایثارگری نموده و بدلیل روحیه ارزشمند کار و تلاش در اهالی غیور روستایی؛ نقش فعال و مؤثری داشته اند. جبهه جهادی منتظران خورشید با ۱۸ سال سابقه‌ی فعالیت و نوکری در محروم‌ترین روستاها آمادگی این فعالیت ارزشمند اقتصادی را دارد.

-در این صورت خیال کارشناسان و مدیرانتان نیز از غذای این حیوان راحت باشد و بهانه‌ی تحریم در تأمین کنجاله و سویا و.... نیاورند که یافتن غذا و نگهداری این حیوان در دل طبیعت، ساده‌ترین و به صرفه ترین اقدام در راستای اقتصاد مقاومتی و امنیت غذایی مردم است.

و صد البته لازم و ضروری است کارشناسان متدین و انقلابی آن وزارتخانه نیز در این حوزه ورود کرده و موانع غیر کارشناسی را بردارند ودستورالعمل های مربوطه را اصلاح نمایند تا مولّد بودن روستاها بار دیگر، جان تازه ای به خود گیرد. در عین حال که هموار کننده و تسهیل گر و تسریع بخش تولید در روستاها باشند.

راهکار لازم عرض شد و اینک نوبت به تصمیم جامع و مدبرانه آن وزارتخانه‌ی محترم و شخص عزیزتان دارد.

جبهه جهادی منتظران خورشید

معاون وزیر جهاد کشاورزی از تسویه صد در صدی مطالبات گوجه کاران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی، حسین شیرزاد افزود: صد در صد مطالبات گوجه کاران تسویه شده است.

وی افزود: در شرایطی که دریافت تسهیلات از بانک‌ها بسیار دشوار است، توانستیم کلیه بدهی گوجه کاران را پرداخت و بزرگ‌ترین مطالبات آن‌ها در سال‌های اخیر را تسویه کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره جزئیات مطالبات پرداختی با تاکید بر اینکه در کل ۱۰ هزار و ۷۴۳ نفر گوجه کار و ۲۴ کارخانه از ۴۳ شهرستان در ۱۳ استان درگیر این طرح بودند، توضیح داد: در مجموع ۳۳۴,۶۲۷,۸۴۰ کیلوگرم (۳۳۴ میلیون و ۶۲۷ هزار و ۸۴۰ کیلوگرم) به ارزش ۳,۳۲۶,۲۱۴,۵۲۶,۰۱۰ ریال (۳۳۲۶ میلیارد و ۲۱۴ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۱۰ ریال) به ۱۳ استان پرداخت شد.

شیرزاد درباره این ۱۳ استان به تفکیک، توضیح داد: در استان آذربایجان شرقی ۱.۹۵۵.۷۴۰ کیلوگرم به ارزش ۱۹.۵۵۷.۴۰۰.۰۰۰ ریال، آذربایجان غربی ۱۲.۶۸۰.۶۹۴ کیلوگرم به ارزش ۱۲۶.۸۰۶.۹۴۰.۰۰۰ ریال و در استان اردبیل نیز ۲.۱۹۵.۱۵۲ کیلوگرم به ارزش ۲۰.۹۰۶.۶۵۴.۰۰۰ ریال تسویه شده است.

به گفته وی، همچنین در استان‌های اصفهان نیز ۶.۷۰۰.۷۵۷ کیلوگرم به ارزش ۶۷.۰۰۷.۵۷۰.۰۰۰ ریال از مطالبات گوجه کاران تسویه شد. در استان خراسان رضوی نیز این مطالبات ۴۱۸.۷۲۷.۷۳۰.۰۰۰ ریال به میزان ۴۱.۸۷۲.۷۷۳ و در استان خراسان شمالی ۱.۸۹۱.۳۰۳ کیلوگرم به ارزش ۱۸.۹۱۳.۰۳۰.۰۰۰ ریال تا پایان سال ۹۸ تسویه شد.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران درباره مطالبات گوجه کاران در سایر استان‌ها، اظهار داشت: در استان زنجان ۱۷۳.۰۴۰.۲۸۲.۰۰۰ ریال برای ۱۹.۲۲۶.۶۹۸ کیلوگرم گوجه پرداخت شد همچنین در استان سمنان ۲.۳۵۶.۰۶۹ کیلوگرم به ارزش ۲۳.۵۶۰.۶۹۰.۰۰۰ ریال و در استان فارس ۱۳۳.۴۲۱.۳۹۶ کیلوگرم به ارزش ۱.۳۳۴.۲۱۳.۹۶۰.۰۰۰ ریال پرداخت شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به آمار پرداختی ۴ استان دیگر اشاره کرد و افزود: در استان قزوین مطالبات بابت ۶.۵۹۳.۶۰۸ کیلوگرم گوجه به ارزش ۶۶.۴۲۲.۷۹۴.۰۰۰ ریال و در استان کردستان نیز ۲۴.۶۷۴.۵۹۸ کیلوگرم به ارزش ۲۴.۶۷۴.۵۹۸۰.۰۰۰ ریال پرداخت شده است. همچنین در کرمانشاه ۸۰.۶۱۰.۶۶۵ کیلوگرم به ارزش ۸۰۶.۱۷۲.۸۸۴.۰۰۰ ریال و در همدان به عنوان آخرین استان ۴۴۸.۳۸۷ ریال به ارزش ۴.۱۳۸.۶۱۲.۰۱۰ ریال بابت مطالبات گوجه کاران پرداخت شده است.

مصوبه اختصاص اعتبار برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی برای اجرا به وزارتخانه های کشور، امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم هیئت وزیران در جلسه 3 اردیبهشت 1399 به پیشنهاد وزارت کشور و تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور با اختصاص دویست میلیارد ریال به صورت هزینه‌ای و تملک دارایی سرمایه‌ای (به نسبت مساوی)، به منظور مبارزه کامل با آفت ملخ صحرایی در برخی از استان‌های کشور موافقت کرد.

برهمین اساس، این اعتبار به سازمان حفظ نباتات کشور اختصاص می‌یابد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود.

هم‌چنین، سازمان حفظ نباتات کشور موظف است گزارش عملکرد این تصویب نامه را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

انتهای پیام/

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در صورت وجود شیر خام مازاد در سطح مناطق مختلف کشور، سازمان تعاون روستایی نسبت به خرید این شیر از دامداران با قیمت مصوب تنظیم بازار اقدام می‌­کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی رضایی در رابطه با جذب مازاد شیر دامداران اظهار داشت: با توجه به شرایطی که در این ایام برای خرید و مصرف شیر به وجود آمد، با پیگیری‌های انجام شده توسط وزارت جهاد کشاورزی و تصویب ستاد تنظیم بازار، روز گذشته خرید حمایتی شیرخام مازاد از دامداران توسط سازمان تعاون روستایی تصویب شد.

وی افزود: براساس این مصوبه در صورت وجود شیر خام مازاد در سطح مناطق مختلف کشور، تعاون روستایی نسبت به خرید این شیر از دامداران با قیمت مصوب تنظیم بازار اقدام کند تا از التهاب در بازار جلوگیری شده و ضرر و زیان دامداران کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی رضایی در رابطه با جذب مازاد شیر دامداران اظهار داشت: با توجه به شرایطی که در این ایام برای خرید و مصرف شیر به وجود آمد، با پیگیری‌های انجام شده توسط وزارت جهاد کشاورزی و تصویب ستاد تنظیم بازار، روز گذشته خرید حمایتی شیرخام مازاد از دامداران توسط سازمان تعاون روستایی تصویب شد.

وی افزود: براساس این مصوبه در صورت وجود شیر خام مازاد در سطح مناطق مختلف کشور، تعاون روستایی نسبت به خرید این شیر از دامداران با قیمت مصوب تنظیم بازار اقدام کند تا از التهاب در بازار جلوگیری شده و ضرر و زیان دامداران کاهش یابد.

زنجان - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: سالانه ۱۶۵ هزار تن شیر در این استان تولید می‌شود که ۱۲۱ هزار تن در داخل استان مصرف و مابقی آن که ۲۶ درصد میزان تولید است، به سایر استان‌های کشور صادر می‌شود.

جواد تاراسی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  افزود: در زمان حاضر ۱۲۵ واحد صنعتی گاوداری شیری ‌با ظرفیت ۲۱ هزار و ۷۵۰ راس و ۶۲۲ واحد روستایی با ظرفیت ۱۱هزار و ۷۰۰ راس در استان وجود دارد.   
وی ادامه داد: از واحدهای صنعتی گاوداری شیری تعداد ۵۰ واحد فعال و مابقی نیمه فعال و مواردی نیز غیرفعال هستند.  
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: افزایش بیش از حد قیمت علوفه و مواد خوراکی و در قبال آن عدم افزایش قیمت شیر از چالش های پیش روی دامداران و تولید کنندگان شیر در این استان است.  

وی خاطرنشان کرد: توجه به دامداری های کوچک روستایی، حرکت به سمت دامداری ها و واحدهای دامپروری بزرگ صنعتی جزو برنامه های راهبردی ترسیم شده جهاد کشاورزی استان است.

 تاراسی افزود: با اجرای طرح ایجاد رونق اقتصادی در واحدهای تولیدی، با تزریق تسهیلات بانکی، شماری از واحدها فعالیت خود را از سر گرفته اند.

ایران جزو بزرگترین تولیدکنندگان پسته در دنیاست و این صنعت به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای حدود یک میلیون نفر در کشور اشتغال ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم- آخرین آمارها نشان می دهد پسته ایران به عنوان مهم‌ترین محصول باغی کشورمان در سال 2017 میلادی  با 429535 هکتار سطح زیر کشت و 574987 تن محصول تولید شده در میان کشورهای اصلی تولید کننده پسته توانسته رتبه نخست را به دست آورد. علاوه براین، صنعت پسته بصورت مستقیم و غیر مستقیم برای حدود یک میلیون نفر در کشور اشتغال ایجاد کرده است.

در بخش دیگری از مقاله نگاشته شده توسط سیدی و همکاران وی با اشاره به این موضوع که گونه‌های مختلف پسته ارزش اکولوژیکی خاصی دارند، این موضوع نیز مورد اشاره قرار گرفته که درخت پسته با استقرار بر روی زمین‌های معمولاً شیب دار کوهستانی و مناطقی که گیاهان دیگر توان تحمل شرایط سخت زیست محیطی آن را ندارند، نقش ارزشمندی را در حفظ تعادل زیست بوم «اکوسیستم» و تلطیف هوا و تثبیت شن‌های روان ایفا می کند. این مقاله می‌افزاید؛ از نظر اهمیت تغذیه‌ای میوه پسته در میان آجیل‌ها، بالاترین سطح γ- توکوفرول، ویتامین K، فیتواسترول‌ها، گزانتوفیل‌ها، برخی مواد معدنی مانند (Cu، Fe و Mg)، ویتامین‌هایB1  و B6 و تیامین را دارا است و همچنین پسته دارای آهن فراوان و چربی‌های مفید غیراشباع می باشد.

تعداد کشورهای تولیدکننده پسته در جهان محدود است، این نکته نیز مورد اشاره قرار گرفته که پسته تولیدی کشورمان مشتریان زیادی در خارج از کشور دارد و برای تداوم ارزآوری قابل توجه این محصول اقتصادی و با توجه به این نکته که برخی اقتصاددانان بر این باورند که پسته می تواند جایگزین نفت در اقتصاد ایران شود، توسعه کشت علمی و اقتصادی پسته برای غلبه بر رقبای اصلی ایران در این حوزه از جمله آمریکا ضروری به نظر می رسد.

 استفاده از روش‌های متنوع از جمله کشت بافت، انتخاب به کمک نشانگر، میکوریز و آفت کش برای مطالعه در سطوح مختلف فیزیولوژی، مولکولی و ژنتیکی در مورد پسته این موضوع را نیز مورد تاکید قرار داده است که علی رغم ارزآوری پسته برای کشور، این صنعت با مشکلاتی روبروست که مهمترین این مشکلات کاهش محصول ناشی از تغییرات آب و هوایی و تنش‌ های خشکی و شوری در باغات پسته است.

 با استفاده از تکنیک‌‌های جدید توالی یابی موسوم به نسل جدید توالی یابی یا توالی یابی در مقیاس وسیع، برای اولین بار به توالی یابی و مطالعه ترانسکریپتوم پسته و ساخت توالی رفرنس برای lncRNA های این گیاه پرداخته شده و در این زمینه 53220 ترانسکریپت شناسایی و معرفی شده ‌اند.

در ادامه، پس از بررسی و شناسایی lncRNA ها و miRNA ها در مقیاس وسیع، سعی شده عوامل تنظیمی دخیل در پاسخ به تنش شوری در این گیاه همراه با نگرش مقایسه‌ای بین ژنوتیپ‌های حساس و متحمل بررسی شود.

لازم به ذکر است در این پژوهش از روش‌های ابداعی برای تعیین عملکرد lncRNA ها استفاده شده که می تواند به عنوان الگو در سایر گیاهان غیر مدل نیز استفاده شود و علاوه بر این، این مقاله اطلاعات دقیق و ارزشمندی را از مسیرهای مولکولی و شبکه ‌های تنظیمی در گیاه پسته در پاسخ به تنش شوری ارائه می دهد.

 داده‌ های ارائه شده در این مقاله شامل ارائه توالی رفرنس برای lncRNA ها، شناخت مسیرهای تنظیمی این گیاه تحت تنش شوری، معرفی lncRNA ها و miRNA های دخیل در پاسخ به تنش شوری و شناسایی توالی ‌های SSR برای طراحی نشانگرهای مولکولی غربال کننده گیاهان پسته متحمل به شوری می ‌تواند مسیر را برای مطالعات آینده روی این گیاه اقتصادی هموار نماید.

در پایان لازم به ذکر است این گونه مطالعات زمینه را برای شناخت بیشتر مسیرهای مولکولی و در نتیجه انتخاب روش ‌های مناسب برای بهره ‌وری بیشتر از پسته در کشور فراهم می سازد.

مقاله علمی دکتر سید مهدی سیدی مشاور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو وابسته فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، و عضو شاخه زیست شناسی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و جمعی از همکاران وی در مجله معتبر "Scientific Reports" منتشر شد که یکی از زیر مجموعه‌های دسترسی آزاد Nature Publishing Group است.

برچسب : ,

از ظرفیت تجهیزات سمپاشی سبک و سنگین یک‌ونیم میلیون کشاورز در قالب «طرح بسیج ملی کشاورزان» علیه کرونا استفاده می‌شود.

به گزارش  خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیمانجمن تولیدکنندگان ماشینهای کشاورزی پیشنهاد استفاده از ظرفیت اجرایی بیش از یک‌ونیم میلیون کشاورز حرفه‌ای و مجهز به تجهیزات سمپاشی سبک و سنگین در قالب «طرح بسیج ملی کشاورزان» را تقدیم کرد.

حمیدرضا نامی رئیس انجمن تولیدکنندگان ماشینهای کشاورزی با ارسال نامه‌ای برای استفاده از ظرفیت این انجمن و دیگر تشکلهای بخش خصوصی و بیش از یک‌ونیم میلیون کشاورز مجهز به تجهیزات سمپاشی سبک و سنگین، در قالب «طرح بسیج ملی کشاورزان» اعلام آمادگی کرد.

در این نامه آمده است: مخاطره فراگیر و بی‌سابقه شیوع ویروس کرونا در بیشتر نقاط کشور و پیش‌بینی خبرگان حوزه بهداشت و درمان کشور در ارتباط با این بیماری و توصیه‌های مؤکد مبنی بر مؤثرتر بودن پیشگیری نسبت به درمان، و همچنین محدودیتهای موجود در امکانات ساختارهای موظف دولتی برای مقابله با شیوع این ویروس، فرصتی است تا از ظرفیت‌های بالقوه بخش خصوصی و توسعه مشارکت و همدلی در قالب «طرح بسیج ملی کشاورزان» استفاده شود.

در این نامه با استناد به وسعت آلودگی، پراکندگی نقاط در جغرافیای کشور، محدودیت‌های تجهیزات فعلی ارگانهای موظف و نیروی انسانی ناکافی در این حوزه، و نتیجتاً زمان‌بر شدن اجرای مقابله با شیوع کرونا در عمل و در عین حال شناسایی و گردآوری بیش از یک‌ونیم میلیون کشاورز توسط سازمان نظام صنفی کشاورزی که عمده آنها به‌دلیل نیاز ذاتی بخش کشاورزی به استفاده از تجهیزات سمپاشی سبک و سنگین مجهز هستند، آمده است: پراکنش مناسب کشاورزان در سراسر کشور، روحیه جهادی و مشارکت این عزیزان در تضمین امنیت غذایی کشور، می‌تواند پشتوانه خوبی برای تضمین سلامت کشور، در صورت استفاده از توانمندی آنها باشد.

این انجمن با اشاره به اینکه اگر ارکان تصمیم‌گیر در این بخش، 4 مورد اصلی شامل: تأمین و تحویل مواد ضدعفونی‌کننده مناسب به کشاورزان؛ تأمین سوخت مورد نیاز تراکتورها در قالب اعطای امتیازاتی به کشاورزان؛ آموزش روش صحیح سمپاشی و ضدعفونی معابر و اماکن به کشاورزان و در نهایت تعیین دستمزد خدمات برای پوشش هزینه‌های اجرای عملیات سمپاشی و استهلاک ماشین‌آلات برای ایجاد اطمینان و دلگرمی در کشاورزان را راهبری نمایند، تأکید کرده است: در این صورت در زمان کوتاهی، بسیج مردمی لازم جهت مقابله مؤثر با این ویروس در سراسر کشور محقق خواهد گردید.

انجمن تولیدکنندگان ماشینهای کشاورزی (اتماک) در این نامه با ابراز اینکه کشاورزان، به‌عنوان یاران همیشه وفادار نظام، بزرگترین پتانسیل اجرایی طرح ضدعفونی سراسری کشور را دارند، بر اهمیت تأثیرگذاری سرعت در تصمیم‌گیری برای استفاده از این ظرفیت بخش خصوصی در دستیابی سریع‌تر به موفقیت نهایی تأکید کرده است.

انجمن تولیدکنندگان ماشینهای کشاورزی (اتماک)، سازمان نظام صنفی کشاورزی کشور، اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران و دیگر تشکلهای بخش خصوصی با ظرفیت‌های مدیریتی بدون هزینه برای دولت، می‌توانند با همکاری و مشارکت و جهاد ملی برای ریشه‌کن کردن این مهمان منحوس و معضل بی‌سابقه، حماسه‌ای پرافتخار را رقم بزنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با توجه به توصیه هایی که در روزهای اخیر در  شبکه های اجتماعی درباره مصرف برخی از مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقاومت دربرابر کرونا می شود ، تقاضای مردم برای خرید محصولاتی مانند لیمو ترش، زنجیل تازه و سیر در بازار افزایش یافته و منجر به سو استفاده فرصت طلبان برای گران فروشی این محصولات شده است.  

قیمت لیمو ترش تا 60 هزار تومان افزایش یافت

بنابر این گزارش در حالی که قیمت هر کیلو لیمو ترش سنگی در بازار مصرف 6 هزار و 500 تومان تا 10 هزار تومان به فروش می رسید قیمت امروز این محصول در برخی از مناطق به نرخ های متفاوت 15 هزار تومان، 20 هزار تومان،31 هزار تومان، 50 هزار تومان  و حتی 60 هزار تومان افزایش یافته است.

قیمت هر کیلوگرم سیر خشک نیز به قیمت های متفاوتی مانند 20 هزارتومان، 40 هزار تومان و 49 هزار تومان به فروش می رسد.

بنابراین گزارش قیمت هر کیلوگرم زنجبیل تازه نیز که پیش از این به قیمت 40 تا 45 هزار تومان به فروش می رسید بر اساس  گزارش میدانی خبرنگار خبرگزاری تسنیم به 80 هزار تومان افزایش یافته است و برخی از فروشندگان در فروشگاه های اینترنتی قیمت این محصول را 90 هزار تومان اعلام کرده اند.

برچسب : ,

صفحه1 از8

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
11896
13294
8374940

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس جهاد کشاورزی زنجان

امروز : پنجشنبه 15 خرداد 1399

آخرین تاریخ به روز رسانی 9 ساعت و-23 دقیقه قبل می باشد