معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در صورت وجود شیر خام مازاد در سطح مناطق مختلف کشور، سازمان تعاون روستایی نسبت به خرید این شیر از دامداران با قیمت مصوب تنظیم بازار اقدام می‌­کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی رضایی در رابطه با جذب مازاد شیر دامداران اظهار داشت: با توجه به شرایطی که در این ایام برای خرید و مصرف شیر به وجود آمد، با پیگیری‌های انجام شده توسط وزارت جهاد کشاورزی و تصویب ستاد تنظیم بازار، روز گذشته خرید حمایتی شیرخام مازاد از دامداران توسط سازمان تعاون روستایی تصویب شد.

وی افزود: براساس این مصوبه در صورت وجود شیر خام مازاد در سطح مناطق مختلف کشور، تعاون روستایی نسبت به خرید این شیر از دامداران با قیمت مصوب تنظیم بازار اقدام کند تا از التهاب در بازار جلوگیری شده و ضرر و زیان دامداران کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی رضایی در رابطه با جذب مازاد شیر دامداران اظهار داشت: با توجه به شرایطی که در این ایام برای خرید و مصرف شیر به وجود آمد، با پیگیری‌های انجام شده توسط وزارت جهاد کشاورزی و تصویب ستاد تنظیم بازار، روز گذشته خرید حمایتی شیرخام مازاد از دامداران توسط سازمان تعاون روستایی تصویب شد.

وی افزود: براساس این مصوبه در صورت وجود شیر خام مازاد در سطح مناطق مختلف کشور، تعاون روستایی نسبت به خرید این شیر از دامداران با قیمت مصوب تنظیم بازار اقدام کند تا از التهاب در بازار جلوگیری شده و ضرر و زیان دامداران کاهش یابد.

زنجان - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: سالانه ۱۶۵ هزار تن شیر در این استان تولید می‌شود که ۱۲۱ هزار تن در داخل استان مصرف و مابقی آن که ۲۶ درصد میزان تولید است، به سایر استان‌های کشور صادر می‌شود.

جواد تاراسی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  افزود: در زمان حاضر ۱۲۵ واحد صنعتی گاوداری شیری ‌با ظرفیت ۲۱ هزار و ۷۵۰ راس و ۶۲۲ واحد روستایی با ظرفیت ۱۱هزار و ۷۰۰ راس در استان وجود دارد.   
وی ادامه داد: از واحدهای صنعتی گاوداری شیری تعداد ۵۰ واحد فعال و مابقی نیمه فعال و مواردی نیز غیرفعال هستند.  
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: افزایش بیش از حد قیمت علوفه و مواد خوراکی و در قبال آن عدم افزایش قیمت شیر از چالش های پیش روی دامداران و تولید کنندگان شیر در این استان است.  

وی خاطرنشان کرد: توجه به دامداری های کوچک روستایی، حرکت به سمت دامداری ها و واحدهای دامپروری بزرگ صنعتی جزو برنامه های راهبردی ترسیم شده جهاد کشاورزی استان است.

 تاراسی افزود: با اجرای طرح ایجاد رونق اقتصادی در واحدهای تولیدی، با تزریق تسهیلات بانکی، شماری از واحدها فعالیت خود را از سر گرفته اند.

رئیس اداره امورفناوری‌های مکانیزه جهاد کشاورزی استان زنجان از جذب ۱۲۵ درصدی اعتبارات مکانیزاسیون کشاورزی به مبلغ ۶۶۸ میلیارد ریال خبرداد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان ، یوسفی پور رئیس اداره امورفناوری‌های مکانیزه جهاد کشاورزی استان گفت: اعتبار ابلاغی به استان جهت مکانیزاسیون در سال جاری ۵۳۳ میلیارد ریال بود که با جذب ۱۲۵ درصدی به مبلغ ۶۶۸ میلیارد ریال رسیده است. 

یوسفی پور افزود: از این میزان اعتبار تعداد ۲۴۵ دستگاه تراکتور، ۹۶ دستگاه کمباین و ۳۲۰ دستگاه سایر ماشین‌های کشاورزی جذب بخش کشاورزی استان شده است.

او گفت: با بیان اینکه امسال با تامین و تجهیز تعداد ۹۶ دستگاه کمباین جدید شاهد ریزش زیر ۲ درصد و افزایش بهره وری در بخش کشاورزی شده ایم افزود: در ۳ سال اخیر افزایش ۱۷۰ دستگاه کمباین به ناوگان برداشت غلات استان اضافه شده است.

رئیس اداره امورفناوری‌های مکانیزه جهاد کشاورزی استان گفت: استان زنجان جایگاه دوم درارتقاء شاخص ضریب مکانیزاسیون را حفظ نموده است.

از ظرفیت تجهیزات سمپاشی سبک و سنگین یک‌ونیم میلیون کشاورز در قالب «طرح بسیج ملی کشاورزان» علیه کرونا استفاده می‌شود.

به گزارش  خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیمانجمن تولیدکنندگان ماشینهای کشاورزی پیشنهاد استفاده از ظرفیت اجرایی بیش از یک‌ونیم میلیون کشاورز حرفه‌ای و مجهز به تجهیزات سمپاشی سبک و سنگین در قالب «طرح بسیج ملی کشاورزان» را تقدیم کرد.

حمیدرضا نامی رئیس انجمن تولیدکنندگان ماشینهای کشاورزی با ارسال نامه‌ای برای استفاده از ظرفیت این انجمن و دیگر تشکلهای بخش خصوصی و بیش از یک‌ونیم میلیون کشاورز مجهز به تجهیزات سمپاشی سبک و سنگین، در قالب «طرح بسیج ملی کشاورزان» اعلام آمادگی کرد.

در این نامه آمده است: مخاطره فراگیر و بی‌سابقه شیوع ویروس کرونا در بیشتر نقاط کشور و پیش‌بینی خبرگان حوزه بهداشت و درمان کشور در ارتباط با این بیماری و توصیه‌های مؤکد مبنی بر مؤثرتر بودن پیشگیری نسبت به درمان، و همچنین محدودیتهای موجود در امکانات ساختارهای موظف دولتی برای مقابله با شیوع این ویروس، فرصتی است تا از ظرفیت‌های بالقوه بخش خصوصی و توسعه مشارکت و همدلی در قالب «طرح بسیج ملی کشاورزان» استفاده شود.

در این نامه با استناد به وسعت آلودگی، پراکندگی نقاط در جغرافیای کشور، محدودیت‌های تجهیزات فعلی ارگانهای موظف و نیروی انسانی ناکافی در این حوزه، و نتیجتاً زمان‌بر شدن اجرای مقابله با شیوع کرونا در عمل و در عین حال شناسایی و گردآوری بیش از یک‌ونیم میلیون کشاورز توسط سازمان نظام صنفی کشاورزی که عمده آنها به‌دلیل نیاز ذاتی بخش کشاورزی به استفاده از تجهیزات سمپاشی سبک و سنگین مجهز هستند، آمده است: پراکنش مناسب کشاورزان در سراسر کشور، روحیه جهادی و مشارکت این عزیزان در تضمین امنیت غذایی کشور، می‌تواند پشتوانه خوبی برای تضمین سلامت کشور، در صورت استفاده از توانمندی آنها باشد.

این انجمن با اشاره به اینکه اگر ارکان تصمیم‌گیر در این بخش، 4 مورد اصلی شامل: تأمین و تحویل مواد ضدعفونی‌کننده مناسب به کشاورزان؛ تأمین سوخت مورد نیاز تراکتورها در قالب اعطای امتیازاتی به کشاورزان؛ آموزش روش صحیح سمپاشی و ضدعفونی معابر و اماکن به کشاورزان و در نهایت تعیین دستمزد خدمات برای پوشش هزینه‌های اجرای عملیات سمپاشی و استهلاک ماشین‌آلات برای ایجاد اطمینان و دلگرمی در کشاورزان را راهبری نمایند، تأکید کرده است: در این صورت در زمان کوتاهی، بسیج مردمی لازم جهت مقابله مؤثر با این ویروس در سراسر کشور محقق خواهد گردید.

انجمن تولیدکنندگان ماشینهای کشاورزی (اتماک) در این نامه با ابراز اینکه کشاورزان، به‌عنوان یاران همیشه وفادار نظام، بزرگترین پتانسیل اجرایی طرح ضدعفونی سراسری کشور را دارند، بر اهمیت تأثیرگذاری سرعت در تصمیم‌گیری برای استفاده از این ظرفیت بخش خصوصی در دستیابی سریع‌تر به موفقیت نهایی تأکید کرده است.

انجمن تولیدکنندگان ماشینهای کشاورزی (اتماک)، سازمان نظام صنفی کشاورزی کشور، اتحادیه مرکزی تعاونی‌های روستایی و کشاورزی ایران و دیگر تشکلهای بخش خصوصی با ظرفیت‌های مدیریتی بدون هزینه برای دولت، می‌توانند با همکاری و مشارکت و جهاد ملی برای ریشه‌کن کردن این مهمان منحوس و معضل بی‌سابقه، حماسه‌ای پرافتخار را رقم بزنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با توجه به توصیه هایی که در روزهای اخیر در  شبکه های اجتماعی درباره مصرف برخی از مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقاومت دربرابر کرونا می شود ، تقاضای مردم برای خرید محصولاتی مانند لیمو ترش، زنجیل تازه و سیر در بازار افزایش یافته و منجر به سو استفاده فرصت طلبان برای گران فروشی این محصولات شده است.  

قیمت لیمو ترش تا 60 هزار تومان افزایش یافت

بنابر این گزارش در حالی که قیمت هر کیلو لیمو ترش سنگی در بازار مصرف 6 هزار و 500 تومان تا 10 هزار تومان به فروش می رسید قیمت امروز این محصول در برخی از مناطق به نرخ های متفاوت 15 هزار تومان، 20 هزار تومان،31 هزار تومان، 50 هزار تومان  و حتی 60 هزار تومان افزایش یافته است.

قیمت هر کیلوگرم سیر خشک نیز به قیمت های متفاوتی مانند 20 هزارتومان، 40 هزار تومان و 49 هزار تومان به فروش می رسد.

بنابراین گزارش قیمت هر کیلوگرم زنجبیل تازه نیز که پیش از این به قیمت 40 تا 45 هزار تومان به فروش می رسید بر اساس  گزارش میدانی خبرنگار خبرگزاری تسنیم به 80 هزار تومان افزایش یافته است و برخی از فروشندگان در فروشگاه های اینترنتی قیمت این محصول را 90 هزار تومان اعلام کرده اند.

برچسب : ,

اصفهان- ایرنا - سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت :در زمان حاضر وضعیت امنیت غذایی به عنوان یکی از رسالت‌های بخش کشاورزی در کشور خوب است.

عباس کشاورز روز چهارشنبه در نشست روسای کمیسیون های کشاورزی اتاق های بازرگانی سراسر کشور در اتاق بازرگانی اصفهان با بیان این که اکنون بیش از ۸۰ درصد انرژی و بالغ بر ۹۰ درصد پروتئین در داخل تولید می‌شود. اظهارداشت: می‌توان پیش بینی کرد که تا سال ۱۴۰۰ می‌توانیم در تولید بیش از ٨۵ درصد کالری به خودکفایی دست یابیم.
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی افزود: وضعیت اقتصاد کشور از دهه ۶٠ تاکنون در تلاطم‌های بسیاری بوده است زیرا به لحاظ سیاسی برخی کشورها با ما سازگار نبوده اند.
وی تصریح کرد: با این وجود مجموعه خدمتگزاران کشور در تلاش بودند تا هیچ نگرانی برای تولید و تولیدکننده در هیچ مقطعی ایجاد نشود.
کشاورز یادآور شد: با وجود تمام مشکلات و اتفاقات اقلیمی و اقتصادی در داخل و خارج رشد بخش کشاورزی از سال ۹۲ به بعد به سمت فزاینده و پایداری بوده است.
وی با اشاره به اتفاقات ارزی در کشور گفت : در سال ۹۷ به دلایل سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی نرخ دلار پایین نگه داشته شد و همین امر باعث اعتراض بسیاری از بنگاه‌ها ، نهادها و فعالان اقتصادی بخش خصوصی شده بود. 
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در سال ۹۷ دولت مجبور شد به سمت شفافیت برود و فشاری که روی پایین نگه داشتن قیمت ارز و دلار بود برداشته شد.
وی خاطرنشان کرد : همین امر باعث شد که در سال زراعی گذشته شاهد لجام گسیختگی در افزایش تولید بسیاری از محصولات باشیم.
وی همچنین برخی از اتفاقات در عرصه‌های کشاورزی را ناشی از پدیده‌های اقلیمی دانست که قابل کنترل توسط بشر نیست  از جمله می توان به  وقوع سیل در خوزستان، تخریب زمین‌های کشاورزی بلوچستان و جنوب کرمان اشاره کرد.
وی یادآور شد : در این راستا در خوزستان مجبور شدیم که واحدهای نیشکر را به استخر تبدیل کنیم که آب وارد شهرها نشود و مزارع شکر از بین نرود و در قبال آن مخازن سد پر از آب شود و کشاورزان توانست ۹۰۰ هزار تن شلتوک بکارند.

 اقتصاد کار دولت نیست
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: معتقدم که کار اقتصاد کار دولت نیست و اعتقادی به مداخله دولت در امر اقتصاد ندارم.
 وی ادامه داد: تنها در مقوله امنیت غذایی دولت وظیفه خاصی دارد که باید به آن توجه کند و آن در خصوص توجه به تولید گندم شکر و روغن است.
به تاکید سرپرست وزارت جهاد کشاورزی کار اقتصاد باید به فعالان اقتصادی واگذار شود.
وی بیان کرد : باید هسته تولید و بازرگانی به هم گره بخورد و بر مبنای مدل برد -برد بین ارکان تولید و بازرگانی و سرمایه و صنعت، تعامل و رابطه ایجاد شود. کشاورز تصریح کرد : کسی که در امر صادرات صنعت و تولیدات کار می‌کند باید بر مبنای یک قرارداد بلند مدت و مشخصات دار  اقدام کند.
وی خاطرنشان کرد: در موضوع کربن و آزادسازی کربن معلوم نیست درآمد کشور چقدر اجازه بدهد و به جای آن می‌توان به سمت اقتصاد سبز برویم.
کشاورز یکی از راهکارهای کمک به حل بحران آب را بورس آب یا آب مجازی ذکر و اضافه کرد: از نظر فعالان اقتصادی اگر روی آب مجازی کار کنیم باید به صادرات محصولات کم آب بر و واردات کالاهای آب بر بپردازیم.
وی با اشاره به سیستم زنجیره‌ای که از کشاورز به عرضه کالا خط می‌شود تاکید کرد و گفت: باید این سیستم به صورت صنعتی باشد و بصورت برد برد دیده شود  تا اتفاقات مقطعی دیده نشود.
کشاورز همچنین بر برندسازی تاکید و به فعالان اقتصادی توصیه کرد که به این سمت و سو گرایش یابند زیرا این امر اعتبار می‌آورد و باید از آن حفاظت و حراست کنند تا بسیاری از مشکلات منطقه آنها حل شود.

نخستین نشست مشترک روسای کمیسیون کشاورزی اتاق های بازرگانی سراسر کشور امروز با حضور سرپرست وزارت کشاورزی و روسای کمیسیون‌های کشاورزی اتاق های بازرگانی کشور در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

این نشست با هدف بررسی مشکلات و چالش‌های حوزه کشاورزی استان‌های مختلف از جمله خرید تضمینی، نبود آمار دقیق تولید محصولات برای تعیین قیمت و صادرات و مسائل مربوط به حوزه آب برگزار شد.

پیام ملّت- کارشناس مسئول نهال و گیاهان دارویی جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: طی سال های اخیر چهار واحد صنعتی پرورش قارچ خوراکی در استان زنجان فعال بود اما بالا بودن قیمت نهاده ها باعث شد تا دو واحد صنعتی از چرخه تولید خار ...

پیام ملّت- کارشناس مسئول نهال و گیاهان دارویی جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: طی سال های اخیر چهار واحد صنعتی پرورش قارچ خوراکی در استان زنجان فعال بود اما بالا بودن قیمت نهاده ها باعث شد تا دو واحد صنعتی از چرخه تولید خارج شوند.

کارشناس مسئول نهال و گیاهان دارویی جهاد کشاورزی استان زنجان در گفت و گو با «پایگاه خبری تحلیلی- پیام ملت» با بیان این که حدود ۶۰ واحد فعال خانگی پرورش قارچ خوراکی در سطح استان وجود دارد، خاطر نشان کرد: ممکن است در طی ماه های متفاوت ۵۰ یا ۷۰ واحد خانگی فعالیت داشته باشند زیرا دوره پرورش قارچ دو ماه است و برخی از واحد ها ممکن است در طی دو ماه فعالیتی نداشته باشند.

رئیس شورای تامین کنندگان دام گفت: نرخ منطقی گوشت قرمز اعم از گوساله و گوسفندی در کشور به ترتیب به ازای هرکیلوگرم باید در دامنه ۶۰ و ۷۵ هزار تومان باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، منصور پوریان افزود: همیشه بین قیمت دام زنده و گوشت در بازار تفاوت فاحشی وجود دارد.

وی اظهار داشت: شوربختانه برخی مواقع گوشت گوساله و گوسفندی بالاتر از این نرخ ها به مصرف کنندگان عرضه می شود که اجحاف در حق مردم است.

رئیس شورای تأمین کنندگان دام گفت: به‌طورکلی با نزدیک شدن به فصل بهار خیلی از دامداران به خصوص در بخش دام سبک سعی دارند تولید سال گذشته و ابتدای سال خود را به سرعت روانه بازار مصرف کنند چون حجم گله ها در حال بزرگتر شدن است و به‌طور طبیعی قیمت گوشت قرمز در کشور کاهش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: متأسفانه در بخش دام سنگین نیز وزن گوساله ها بسیار افزایش پیدا کرده و دامداران توان نگهداری دام ها را بیش از این ندارند چون هزینه زیادی برآنان تحمیل خواهد شد بنابراین چاره ای جز حراج دام ها در پیشروی خود نمی بینند و بدون شک این حراج به ضرر تولید و تولیدکنندگان است.

پوریان ادامه داد: بازار داخلی، دام سنگین پرواری را نمی پسند همیشه به دنبال دام با جثه ریز تر است به عبارتی سعی می کند گوساله با وزن 400 کیلوگرم و گوسفند با وزن 25 کیلوگرم را مصرف کند.

وی گفت: این در حالی است که در بخش پرواربندی گوساله باید وزن دام از 500 کیلوگرم عبور کند و همینطور در بخش پروار بندی گوسفند باید وزن دام 50 کیلوگرم باشد تا پرواربند وضعیت اقتصادی خود را بهبود بخشد.

رئیس شورای تأمین کنندگان دام افزود: متأسفانه واحدهای پرواربندی بزرگ از ابتدای سال جاری با انباشت دام رو به رو هستند.

وی اظهار داشت: تلاش های زیادی برای خارج کردن این میزان دام در قالب صادرات یا ایجاد بازار تقاضا انجام شد اما متأسفانه همچنان دام های پرواری بدون تقاضا مانده اند.

پوریان ادامه داد: حداقل در حال حاضر چهارمیلیون راس دام سبک و 800 هزار راس دام سنگین در کشور وجود دارد که بدون مشتری است.

وی اذعان داشت: انباشتگی دام در بخش سبک روز به روز در حال افزایش بوده که باید فکری عاجل برای این حوزه کرد.

رئیس شورای تأمین کنندگان دام یادآور شد: امسال تولید دام اعم از سبک و سنگین در کشور افزایش چشمگیری یافت اما به دلیل نبود مشتری واحدهای پروار بندی با مشکل انباشت دام مواجه شدند به نظر می رسد برای خیلی از دامداران در سال آینده امکان پرواربندی دام برای آنان وجود نداشته باشد چون دام های سال گذشته و امسال روی دست شان مانده است.

انتهای پیام/

ایسنا/زنجان مدیرکل تعاون روستایی استان زنجان گفت: امسال دو تعاونی شامل تعاونی روستایی زنان جزلاندشت و شرکت تعاونی سعیدآباد از بن‌بست رکود خارج شده است.

محمود نوری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تعداد ۶۴ شرکت فعال تعاون روستایی در سطح استان زنجان دایر و مشغول به فعالیت وجود دارد و این تعداد تعاونی‌های روستایی فعال همه روستاهای استان زنجان را تحت پوشش خود قرار داده‌اند و در حال خدمت‌رسانی در سطح استان هستند؛ البته لازم به ذکر است که هم‌اینک تعداد ۴ شرکت تعاون روستایی در سطح استان زنجان وجود دارد که در حال حاضر غیرفعال هستند.

وی به بذرهای اصلاح شده و کود توزیع شده در سطح استان زنجان اشاره و ابراز کرد: میزان توزیع بذرهای اصلاح شده امسال در سطح استان زنجان معادل ۱۳۵۲ تن بوده است، لازم به ذکر است که امسال مقدار توزیع کود ازته معادل ۱۳ هزار و ۹۰۰ تن بوده؛ این در حالی است که کود پتاسه به میزان ۴۶۰ تن توزیع شده است. از سوی دیگر توزیع کود فسفاته معادل ۳۴۰۰ تن بوده و کود سولفاته استان به میزان ۱۰۰ تن در سطح استان توزیع شده است.

مدیرکل تعاون روستایی استان زنجان به توزیع مواد نفتی نیز در سطح استان زنجان اشاره و عنوان کرد: در سال‌جاری میزان مواد نفتی توزیع شده در سطح استان زنجان اعم از بنزین گازوئیل و نفت‌سفید معادل ۸۲ میلیون و ۴۶۳ هزار و ۶۸۴ لیتر بوده است. از سوی دیگر مقدار سه میلیون و ۵۸۹ هزار و ۸۱۳ کیلوگرم مایع CNG نیز در سطح استان زنجان توزیع شده است.

انتهای پیام

یک مقام سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اعلام این خبر که بیش از ۹ میلیون اصله نهال در هفته منابع طبیعی توزیع و کاشته می شود گفت: هموطنان این نهال ها را از مراکز مربوطه تهیه کنند و بکارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فریبرز غیبی رئیس مرکز جنگلهای خارج از شمال سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با توجه به اینکه زندگی ماوابسته به منابع طبیعی است و در عین حال باید به فکر آیندگان هم باشیم لذا هر روز و هر ساعت باید به فکر منابع طبیعی بود.

وی افزود: ما از آذرماه به دلیل جابجایی فصول و تغییر اقلیم و دما شروع به کاشت 14 میلیون اصله نهال کردیم و در 39 هزار هکتار نیز با بذر و نهال جنگل کاری کردیم.

وی با اعلام این خبر که بیش از 9 میلیون اصله نهال در هفته منابع طبیعی توزیع و کاشته می شود گفت: هموطنان می توانند این نهال ها را از مراکز مربوطه تهیه کنند و بکارند.

غیبی کاشت نهال و درخت را از مراحل اولیه احیا و توسعه درختکاری و جنگل کاری دانست و گفت: مسئله مهم تر مراقبت و نگهداری از درختان است که ما در این راستا و در این هفته بیش از 9 میلیون نهال را توزیع می کنیم. سازمان جنگلها با همکاری هلال احمر، شهرداری، نیروی نظامی و انتظامی و وزارت کشور در حاشیه جاده ها بوستانها و پارکها درختکاری می کند.

رئیس مرکز جنگلهای خارج از شمال سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری همچنین مطرح کرد: ما با جوامع محلی قرار داد می بندیم تا از درختان و نهال ها مراقبت کنند و سازمان ویژه ای را هم برای کاشت نهال قرار دادیم تا در جای جای کشور از نهال ها و درختان مراقبت کنیم.

وی با اشاره به برنامه سازمان جنگلها برای افزایش سرانه جنگلها از 0,17 صدم به 0.25 صدم درصد اظهار داشت: ما بر اساس تجربه سازمان جنگلها و سازمان تحقیقات چاله ها و سامانه هایی را ایجاد کردیم تا از آب باران و برف استفاده بیشتری کنیم و بیشترین میزان رطوبت را داشته باشیم.

انتهای پیام/

 
زنجان-رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، گفت: از ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی استان زنجان، تاکنون ۵۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم آبیاری تحت فشار تجهیز شده است.

جواد تارا سی در گفتگو با خبرنگار مهر ، به اجرا ی آبیاری تحت فشار در استان زنجان اشاره کرد و گفت: از ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی استان زنجان، تاکنون ۵۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم آبیاری تحت فشار نصب شده است.
وی با بیان اینکه استان زنجان در توسعه سامانه های نوین آبیاری رتبه خوبی در سطح کشور دارد، اظهار کرد: آبیاری تحت فشار در بیش از ۴۴ درصد از اراضی کشاورزی استان اجرا شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: اجرای طرح آبیاری تحت فشار در استان زنجان رشد دارد و با استقبال خوب کشاورزان همراه است.
تاراسی تأکید کرد: اولویت مهم این سازمان اجرای طرح آبیاری تحت فشار است و توجه به امر مهم طرح آبیاری تحت فشار باعث صرفه جویی در آب می شود و طی یک سال گذشته اجرای این طرح در استان ۸.۵ درصد رشد دارد.
وی با بیان اینکه اجرای آبیاری نوین تحت فشار از سال ۹۳ در استان اجراشده و توفیقات خوبی هم داشته است، تصریح کرد: در هر هکتار ۴ هزار و ۵۰۰ متر مکعب در مصرف آب صرفه جو یی می شود.
رئیس جهاد کشاورزی استان زنجان، به ضریب مکانیزاسیون کشاورزی اشاره کرد و افزود: طی سال گذشته ضریب مکانیزاسیون در استان زنجان ۱.۹۸ اسب بخار در هکتار بود که در حال حاضر به ۲.۴ درصد رسیده است.
تاراسی با بیان اینکه اجرای هر یک صدم ضریب مکانیزاسیون کشاورزی ۱۲ میلیارد تومان نیاز دارد، گفت: در استان زنجان طی سال های اخیر اعتبارات تجهیز شبکه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی خوب دیده شده است.

 
به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان، در آستانه دهه مبارک فجر جلسه شورای فرهنگی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با حضور اعضای محترم، مدیرکل این اداره کل و حجت الاسلام والمسلمین حسینی مسئول حوزه نمایندگی، ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد.


حجت الاسلام والمسلمین حسینی مسئول حوزه نمایندگی، ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان با تاکید به تداوم اجرای طرح ارزشمند سفیران انفال گفت: این طرح نسبت به دوره‌های گذشته باید با نوآوری و خلاقیت همراه باشد.

او در ادامه بر نقش منابع طبیعی در عملیاتی ساختن شعار سال تاکید کرد و افزود: رونق تولید در حوزه منابع طبیعی هم به بخش کشاورزی و هم به موضوع اقتصاد مقاومتی می‌تواند کمک به سزایی داشته باشد.

برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی برای کارکنان. فرزندان و خانواده‌های آنان و همچنین برگزاری نشست گفتمان انقلاب با موضوع تبیین گام دوم انقلاب و نقش منابع طبیعی، از برنامه‌های پیش بینی شده اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان در دهه فجر امسال است.

 گفتنی است که شرکت پرشور همکاران منابع طبیعی در راهپیمایی ۲۲ بهمن و برنامه‌های دهه فجر و افتتاح ۵ طرح بزرگ آبخیزداری و آبخوانداری و پخش سیلاب از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و استانی از جمله برنامه‌های مورد تصویب این شورا در دهه فجر می‌باشد.

انتهای پیام /ن

معاون وزیر جهاد کشاورزی از تسویه صد در صدی مطالبات گوجه کاران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی، حسین شیرزاد افزود: صد در صد مطالبات گوجه کاران تسویه شده است.

وی افزود: در شرایطی که دریافت تسهیلات از بانک‌ها بسیار دشوار است، توانستیم کلیه بدهی گوجه کاران را پرداخت و بزرگ‌ترین مطالبات آن‌ها در سال‌های اخیر را تسویه کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره جزئیات مطالبات پرداختی با تاکید بر اینکه در کل ۱۰ هزار و ۷۴۳ نفر گوجه کار و ۲۴ کارخانه از ۴۳ شهرستان در ۱۳ استان درگیر این طرح بودند، توضیح داد: در مجموع ۳۳۴,۶۲۷,۸۴۰ کیلوگرم (۳۳۴ میلیون و ۶۲۷ هزار و ۸۴۰ کیلوگرم) به ارزش ۳,۳۲۶,۲۱۴,۵۲۶,۰۱۰ ریال (۳۳۲۶ میلیارد و ۲۱۴ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۱۰ ریال) به ۱۳ استان پرداخت شد.

شیرزاد درباره این ۱۳ استان به تفکیک، توضیح داد: در استان آذربایجان شرقی ۱.۹۵۵.۷۴۰ کیلوگرم به ارزش ۱۹.۵۵۷.۴۰۰.۰۰۰ ریال، آذربایجان غربی ۱۲.۶۸۰.۶۹۴ کیلوگرم به ارزش ۱۲۶.۸۰۶.۹۴۰.۰۰۰ ریال و در استان اردبیل نیز ۲.۱۹۵.۱۵۲ کیلوگرم به ارزش ۲۰.۹۰۶.۶۵۴.۰۰۰ ریال تسویه شده است.

به گفته وی، همچنین در استان‌های اصفهان نیز ۶.۷۰۰.۷۵۷ کیلوگرم به ارزش ۶۷.۰۰۷.۵۷۰.۰۰۰ ریال از مطالبات گوجه کاران تسویه شد. در استان خراسان رضوی نیز این مطالبات ۴۱۸.۷۲۷.۷۳۰.۰۰۰ ریال به میزان ۴۱.۸۷۲.۷۷۳ و در استان خراسان شمالی ۱.۸۹۱.۳۰۳ کیلوگرم به ارزش ۱۸.۹۱۳.۰۳۰.۰۰۰ ریال تا پایان سال ۹۸ تسویه شد.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران درباره مطالبات گوجه کاران در سایر استان‌ها، اظهار داشت: در استان زنجان ۱۷۳.۰۴۰.۲۸۲.۰۰۰ ریال برای ۱۹.۲۲۶.۶۹۸ کیلوگرم گوجه پرداخت شد همچنین در استان سمنان ۲.۳۵۶.۰۶۹ کیلوگرم به ارزش ۲۳.۵۶۰.۶۹۰.۰۰۰ ریال و در استان فارس ۱۳۳.۴۲۱.۳۹۶ کیلوگرم به ارزش ۱.۳۳۴.۲۱۳.۹۶۰.۰۰۰ ریال پرداخت شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به آمار پرداختی ۴ استان دیگر اشاره کرد و افزود: در استان قزوین مطالبات بابت ۶.۵۹۳.۶۰۸ کیلوگرم گوجه به ارزش ۶۶.۴۲۲.۷۹۴.۰۰۰ ریال و در استان کردستان نیز ۲۴.۶۷۴.۵۹۸ کیلوگرم به ارزش ۲۴.۶۷۴.۵۹۸۰.۰۰۰ ریال پرداخت شده است. همچنین در کرمانشاه ۸۰.۶۱۰.۶۶۵ کیلوگرم به ارزش ۸۰۶.۱۷۲.۸۸۴.۰۰۰ ریال و در همدان به عنوان آخرین استان ۴۴۸.۳۸۷ ریال به ارزش ۴.۱۳۸.۶۱۲.۰۱۰ ریال بابت مطالبات گوجه کاران پرداخت شده است.

سامانه یکپارچه حلال ایران با حضور نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سامانه حلال ایران امروز همزمان با چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی آغاز به کار کرد.

با راه اندازی این سامانه آنچه در حوزه محصولات حلال مورد توجه شده تحت این سامانه پیگیری می شود.

بر اساس این سامانه همچنین تمام فعل و انفعالات در حوزه محصولات حلال به صورت برخط مورد بررسی و پایش قرار میگیرد.

بنابر این گزارش تمام فعالیت هایی که برای صدور مجوز حال در دیگر کشورها از جمله برزیل انجام می شود به صورت برخط و با سرعت و هزینه کمتری انجام خواهد شد‌.

در حوزه حلال فعالیت های جزیره ای میان دستگاه های مختلف وجود دارد که با راه اندازی این سامانه این فعالیت ها به صورت یکپارچه در میان دستگاه ها یی مانند وزارت جهاد کشاورزی، سازمان استاندارد، گمرک و نهاد نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی انجام میشود.

گفتنی است راه اندازی این سامانه منجر به کاهش هزینه های تولید و زمان صدور فرآیند مجوز ها در حوزه حلال خواهد شد.

دبیر انجمن صنایع لبنی با اشاره به رقابتی بودن صنایع لبنی ایران گفت: بخش صنایع لبنی ایران توانسته است سرمایه‌گذاری صد در صد خارجی جذب کند که این امر افتخاری برای صنعت لبنی در شرایط تحریم به حساب می‌آید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رضا باکری امروز در اولین همایش بین‌المللی صنعت لبنیات، اظهار کرد: براساس مصوبه هیئت وزیران در تاریخ 4 تیرماه سال 1395 در راستای تامین زنجیره شیر ابلاغی صورت گرفت اما به دلایل مختلف توفیقی در اجرای این امر نداشتیم که برگزاری این همایش گامی برای ایجاد این زنجیره‌ در کشور است.

وی افزود: بالا بودن میزان مصرف شیر در هر جامعه نماد پیشرفت آن به حساب می‌آید، اما مصرف شیر در کشورمان پایین‌تر از استانداردهای جهانی است.

دبیر انجمن صنایع لبنی ادامه داد: حدود 2 میلیون نفر در طول زنجیره‌های فراورده‌های لبنی مشغول به کارند و این صنعت اشتغالزایی خوبی داشته و کاملاً رقابتی است.

باکری تصریح کرد: 400 شرکت فعال و 400 شرکت نیم فعال لبنی در کشور وجود دارند که تمام نیاز کشور را به لبنیات تامین می‌کنند و از صنایع موفق به حساب می‌آیند.

وی یادآور شد: در بازار لبنیات ایران علاوه بر جذف سرمایه‌گذاران داخلی، سرمایه‌گذاران خارجی را نیز جذب کرده به طوری که اکنون در برخی از برندها سرمایه‌گذاران خارجی به صورت صد در صدی سرمایه‌‌گذاری کرده‌اند که از افتخارات این صنعت به حساب می‌آید.

دبیر انجمن صنایع لبنی میزان صادرات سالانه لبنیات را حدود 700 میلیون دلار در سال اعلام و اظهار داشت: امیدواریم که در این دولت زنجیره تولید شیر در کشور ایجاد شود و از طرفی مصرف سرانه شیر در کشورمان بهبود یابد.

باکری گفت: امیدواریم که ذینفعان زنجیره تولید لبنیات در کشور باید با یکدیگر همبستگی داشته باشند و منافع خود را در راستای همکاری با یکدیگر ببینند.

انتهای پیام/

صفحه1 از7

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
7982
8927
7505486

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس جهاد کشاورزی زنجان

امروز : يكشنبه 10 فروردين 1399

آخرین تاریخ به روز رسانی 11 ساعت و10 دقیقه قبل می باشد