آرشیو اخبار سازمان

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: رشد ۲۶ درصدی تولیدات بخش کشاورزی در دولت تدبیر و امید/ توسعه گلخانه ها راهکار حل سریع دو چالش آب و اشتغال کشور

وزیر جهاد کشاورزی از رشد ۲۶ درصدی تولیدات بخش کشاورزی در دولت تدبیر و امید خبر داد و توسعه گلخانه ها را به عنوان راهکار حل سریع دو چالش آب و اشتغال کشور دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در هفتمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی سال ۹۹_۹۸ با اشاره به عقب ماندگی کشور در احداث گلخانه ها اظهار کرد: وسعت گلخانه های کشور با رشد ۲۵ درصدی از ۱۲ هزار هکتار در سال ۹۶ به ۱۵ هزار هکتار در سال ۹۷ افزایش یافته است اما با این وجود، در مقایسه با کشورهایی مانند ترکیه که ۶۰ تا ۷۰ هزار هکتار گلخانه دارد، نیاز به پیشرفت داریم.

وی با تاکید بر این که آب و خاک با هم مفهوم پیدا می کند و در بخش کشاورزی موضوعیت می یابد، تصریح کرد: آب و اشتغال دو چالش بزرگ کشور و توسعه گلخانه ها راهکار حل سریع این دو چالش است.

حجتی خاطرنشان کرد: در گلخانه ها، مصرف آب ۸۵ تا ۹۰ درصد کاهش و تولید چند برابر افزایش می یابد ضمن آن که به ازای احداث هر هکتار گلخانه، ۱۰ اشتغال مستقیم ایجاد می شود.

وی با اشاره به این که بازار مصرف محصولات گلخانه ها در منطقه وجود دارد، بر لزوم بازاریابی محصولات گلخانه ای کشور تاکید کرد و افزود: برای اجرای برنامه توسعه ۵۸۰۰ هکتاری گلخانه ها در سال جاری از آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور درخواست ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات کرده ام.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ۲۳ درصد اشتغال کشور پارسال در روستاها بوده و ۶۵ تا ۷۰ درصد تسهیلات طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری در شاخه های بخش کشاورزی جذب شده است، بر ضرورت تسهیل گری در دادن مجوز گلخانه ها تاکید کرد.

حجتی با بیان این که تغییر کاربری برای انجام فعالیت های تولیدی بخش کشاورزی تغییر کاربری اراضی نیست، تصریح کرد: یک سری مقررات دست و پاگیر هست باید اصلاح و حذف شود و دولت و مجلس در زمینه مقررات زدایی های زاید مشارکت می کنند.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با بیان این که دشمن جنگ و شرایط سختی را در مقابل ملت ایران ایجاد کرده و در این راه همه امکانات و قدرت اقتصادی و نظامی خود را به کار گرفته است، اذعان کرد: با حمایت های به عمل آمده و تلاش های انجام شده، نهاده ها اعم از بذر، ادوات مکانیزه و کود و سم بیش از گذشته تامین و تدارک شده است.

وی با اشاره به این که در امور زیربنایی و زمینه آب و خاک با موافقت مقام معظم رهبری در برداشت از صندوق توسعه ملی اقدامات بی سابقه ای انجام شده، گفت: اجرای سیستم های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی از مرز دو میلیون هکتار عبور کرده است،

وزیر جهاد کشاورزی کرد: در تولید گندم به عنوان نماد استقلال و قوت اصلی مردم برای چهارمین سال پیاپی به خوداتکایی رسیده ایم.

حجتی با بیان این که افزایش تولید کلزا با هدف کاهش وابستگی در روغن و بهره گیری از کنجاله آن در خوراک دام و طیور در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، گفت: با اجرای برنامه افزایش تولید دانه های روغنی، ضریب خوداتکایی کشور در روغن نیز ار ۶ درصد به ۱۶ درصد افزایش یافته است.

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
266
87
6030108

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس جهاد کشاورزی زنجان

امروز : پنجشنبه 30 آبان 1398

آخرین تاریخ به روز رسانی 6 ساعت و9 دقیقه قبل می باشد