۴ میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی صرفه جویی شد

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با تجهیز ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه‌ آبیاری نوین، از سال ۹۲ تاکنون چهار میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان خراسان جنوبی، مهندس علیمراد اکبری امروز در حاشیه بازدید از پروژه تجهیز و نوسازی اراضی حسین‌آباد سادات شهرستان بیرجند در جمع خبرنگاران افزود: با اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار تحول عظیمی در کارایی و بهینه کردن مصرف آب در کشور رخ داد.

وی بیان کرد: به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار حدود چهار هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب به ویژه در مناطقی که رویکرد آنها به سمت آبیاری میکرو است، صرفه‌جویی می‌شود.

اکبری یادآور شد: با دستیابی به این مهم، تقریباً توانسته‌ایم با انباشت خشکسالی در سال‌های گذشته سازگاری داشته باشیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به چهارمین سال خودکفایی در تولید گندم،‌ اظهار داشت: با وجود این که در ۱۰ سال گذشته شاهد خشکسالی در سطح کشور بودیم اما توانستیم در تولید گندم به مدت چهار سال خودکفا باشیم همچنین در بحث شکر در آستانه خودکفایی هستیم و در بحث دانه‌های روغنی با بهینه کردن مصرف آب و عملیات بهزراعی و به‌نژادی توانستیم از ضریب وابستگی ۹۵ درصد به حدود ۸۲ درصد برسیم.

به گفته وی، این نتیجه انجام اقدامات موثر در دوره تدبیر و امید است که سبب شده بهره‌وری از ۹ دهم کیلوگرم بر مترمکعب به یک و ۳۲ کیلوگرم بر متر مکعب کاهش یابد و راندمان آبیاری از ۳۹ درصد به ۴۵ درصد برسد.

اکبری در ادامه استان خراسان جنوبی را یکی از استان‌های پیشرو در اجرای سیستم‌های نوین آبیاری برشمرد و یادآور شد: متوسط اجرای آبیاری تحت فشار در این استان در برنامه پنجم توسعه حدود ۶۰۰ هکتار بوده که سال گذشته به هفت هزار هکتار افزایش یافت.

وی اضافه کرد: همچنین امسال حدود یکهزار هکتار از اراضی استان به سامانه آبیاری تحت فشار مجهز شد و ۱۰ هزار هکتار دیگر نیز در دست انجام است که نشان می‌دهد مسئولان استان عزم راسخی برای بهینه کردن مصرف آب در استان طراحی و پیگیری می‌کنند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: میزان سطح آبیاری تحت فشار در استان نسبت به اراضی آبی حدود ۱۶ درصد و کشور ۲۲ درصد است و در دو سال گذشته ۵۰ درصد سطح آبیاری تحت فشار که در سال‌های گذشته انجام شده در خراسان جنوبی اجرا شده است.

وی افزود: تلاش داریم منابع مورد نیاز بهره‌برداران بخش کشاورزی برای اجرای آبیاری نوین را تامین کنیم که در این زمینه به استاندار خراسان جنوبی قول داده‌ایم هرچه در استان آبیاری تحت فشار انجام شود منابع اعتباری را تامین کنیم لذا هیچ گونه محدودیت اعتباری نداریم.

گفتنی است؛ پروژه تجهیز و نوسازی اراضی سنتی حسین‌آباد سادات بیرجند به مساحت ۴۴ هکتار به نحوی که ۴۵۰ قطعه قبل از اجرا به ۶۰ قطعه بعد از اجرا تبدیل شده است و در ضمن، اعتبار هزینه شده برای اجرای پروژه مبلغ ۷ هزار میلیون ریال، که مبلغ ۶ هزار میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی و ۱۰۰۰ میلیون ریال سهم آورده بهره‌برداران است.

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
12166
13294
8375210

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس جهاد کشاورزی زنجان

امروز : پنجشنبه 15 خرداد 1399

آخرین تاریخ به روز رسانی 9 ساعت و-8 دقیقه قبل می باشد