رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بخش کشاورزی از بیشترین ظرفیت و استعداد برای کاهش واردات و تحقق جهش تولید برخوردار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمدباقر نوبخت در پایان چهارمین جلسه ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش تولید در جمع خبرنگاران افزود: در جلسه امروز مهمترین برنامه‌ها برای جایگزینی واردات و توسعه صادرات محصولات کشاورزی ارائه شد که از جمله آن ارائه برنامه‌ها برای کاهش واردات اقلام کشاورزی مانند ذرت، جو، دانه‌های روغنی، کنجاله و شکر بود.

وی گفت: برای این که بتوانیم از وضع واردات قابل توجه محصولات کشاورزی خلاص شویم طرح‌های اعلامی وزارت جهاد کشاورزی مورد توجه قرار گرفت، زیرا به طور نمونه در سال گذشته و سال قبل از آن بیش از ۱۴ میلیارد دلار به واردات اختصاص دادیم، اما امسال با توجه به محدودیت‌های ارزی باید بتوانیم به جهش تولید دست یابیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: توسعه صادرات محصولات کشاورزی یکی دیگر از اولویت هاست، زیرا به طور نمونه کیفیت محصولات ارگانیک ما آنقدر زیاد است که می‌توانیم صادرات خوبی به کشور‌های منطقه و جهان داشته باشیم از این رو ساز و کار توسعه صادرات در این بخش بررسی شد.

آقای نوبخت ادامه داد: تحقق سیاستگذاری‌های یاد شده به بهبود وضع کلان اقتصاد نیاز دارد و این که چگونه فرآیند‌ها را اصلاح کنیم تا این جهش صورت گیرد این اصلاح می‌تواند در کسب و کارها، نظام مالی و نظام مالیاتی صورت گیرد.

وی گفت: در یک تا دو سال گذشته رشد اقتصادی کشور با احتساب نفت منفی بود، اما در پاییز سال گذشته رشد اقتصادی کشور بدون نفت مثبت شد و این ناشی از رشد ۷ درصدی در حوزه کشاورزی بود این رشد نشان می‌دهد بخش کشاورزی از استعداد و ظرفیت لازم برای دستیابی به جهش تولید برخوردار است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: برای دستیابی به جهش تولید در کشاورزی به افزایش سطح زیر کشت متکی نیستیم بلکه با روش‌های فناورانه، رشد قابل توجه در تولید را خواهیم داشت ضمن این که هم اکنون نیز کشت گلخانه‌ای که با همین روش انجام می‌شود به کشور‌های همسایه صادر می‌شود.

آقای نوبخت همچنین گفت: منابع بودجه عمومی امسال کشور حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است که معادل ۲۰ درصد آن یعنی بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را در عرصه کرونا و مرتبط با کرونا صرف خواهیم کرد.

وی افزود: از این ۱۰۰ هزار میلیارد تومان، ۲۵ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های مختلف از خزانه تأمین می‌شود که حدود ۱۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد آن در دو هفته گذشته به وزارت بهداشت داده شد و ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان آن نیز برای ۵ برنامه اعلامی وزارت بهداشت تا پایان ماه آینده در اختیار این وزارتخانه قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ۷۵ هزار میلیارد تومان نیز تسهیلات ارزان قیمت و با نرخ ترجیحی به کسب و کار‌های آسیب دیده از کرونا اختصاص خواهیم داد.

آقای نوبخت افزود: علاوه بر این‌ها برای اتمام طرح‌های عمرانی نیز ۸۷ هزار میلیارد تومان منابع در نظر گرفتیم تا با اتمام این طرح ها، مردم بتوانند از مزایای آن استفاده کنند در عین حال در همین اوضاع و احوال از وضع کارمندان نیز غافل نشدیم و برای شاغلان و بازنشستگان افزایش‌هایی را در نظر گرفتیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در جلسه آینده ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش تولید که روز سه شنبه ۱۲ فروردین برگزار می‌شود وزارتخانه‌های صمت، نفت و راه و شهرسازی برنامه‌های خود در دستیابی به جهش تولید را عرضه خواهند کرد.

رئیس سازما‌ن دامپزشکی کشور، مهمترین دستاوردها و اقدامات این سازمان در مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه‌های مرجع و مطالعات کاربردی این سازمان را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علیرضا رفیعی‌پور با تاکید بر اهمیت توسعه مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه‌های مرجع و مطالعات کاربردی جهت پیشگیری از شیوع انواع بیمارهای دامی در کشور و مهار و کنترل هرگونه عامل بیماری‌زا گفت: گسترش ۱۰۰ درصدی شبکه آزمایشگاهی کشور نسبت به سال ۹۷ از جمله این اقدامات بود که موجب شد ۷۰ آزمایشگاه بخش خصوصی، ۲۰ آزمایشگاه دانشگاهی و ۲۵ آزمایشگاه غیردامپزشکی به همراه آزمایشگاه حتی ادارات کل دامپزشکی استانها و در مجموع یک شبکه آزمایشگاهی متشکل از  ۱۵۰ آزمایشگاه در کشور در حال بهره‌برداری است.

وی همچنین اعلام کرد: در این مرکز بیش از ۱۵ آزمون جدید در مرکز تشخیص راه اندازی شد و در راستای تمرکززدایی نیز راه‌اندازی آزمون مشمشه در استانهای فارس، اصفهان و تهران و راه اندازی آزمون مرس در استان خراسان جنوبی و جنوب کرمان و آزمون اندازه گیری فلزات سنگین در گلستان اشاره کرد که آموزش‌های لازم در این خصوص داده شده است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: توجه به مشکل تامین کیت جایگزین کردن تشخیص بیماریهای تب برفکی و وایت اسپات با روش‌های نوین بین‌المللی (که علاوه بر اینکه به کیتهای تخصصی و گران قیمت نیاز ندارد، بلکه هزینه و زمان را نیز کاهش داده) از جمله اقدامات دیگر این مرکز بوده است.

وی در ادامه از آموزش و واگذاری ممیزی آزمایشگاه‌های بخش خصوصی به ادارات کل دامپزشکی استانها خبر داد و افزود: آموزشهای اختصاصی بصورت حضوری به ۱۰۰ نفر از نیروی معین آزمایشگاهی پرسنل استانی که در ابتدای سال انتخاب شده بودند ارائه شد.

رفیعی‌پور با اشاره به اینکه این مرکز در حال حاضر نیز در حال انجام  NRP برای ۳ فراورده با کمک آزمایشگاههای بخش خصوصی عضو شبکه آزمایشگاهی است، یادآور شد: تشخیص علت مرگ پرندگان میانکاله برای اولین بار بر اساس پروتکل‌های بین‌المللی از جمله اقدامات ارزنده دیگر در سال ۹۸ بود.

وی همچنین در ادامه به فعال کردن بخش مطالعات کاربردی این مرکز شامل جداسازی و خالص‌سازی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان؛ فراهم‌کردن امکانات بررسی بذرهای تولید شده توسط شرکت‌های مدعی و امکان مطابقت سویه‌های موجود در واکسن‌های تب برفکی و  PPR با سویه در گردش این بیماریها اشاره کرد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پایان ضمن قدردانی از همه همکاران این سازمان به ویژه همکاران زحمتکش مرکز تشخیص در تحقق اهداف یادشده در سال ۹۸، آمادگی جهت اخذ تاییدیه بین المللی آزمایشگاه باقیمانده‌ها از مراجع بین‌المللی؛ شرکت در آزمون‌های مهارت( Pt) برای حوزه‌های مختلف و اخذ نمره عالی و مدیریت مصرف کیت و مواد آزمایشگاهی که با وجود تحریم و افزایش قیمت‌ها هیچ‌گونه خللی در انجام آزمونهای مورد نیاز نسبت به سال‌های قبل ایجاد نگردید را از سایر دستاوردهای ارزنده این مرکز برشمرد و اظهار امیدواری کرد این روند در سال "جهش تولید" موجب خدمات کمی و کیفی بیشتر و مؤثرتر برای تولیدکنندگان فراورده های پروتئینی شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرد: امسال ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید و برداشت نوبرانه این محصول از پنجم و ششم فروردین‌ماه در استان‌های بوشهر و سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، اسماعیل اسفندیاری پور در گفتگو با خبرنگار ما در رابطه با تولید گندم در سال ۱۳۹۹ اظهار کرد: از اول مهرماه سال ۹۸ تا اول فروردین‌ماه سال جاری ۱۸۴ میلی متر بارندگی داشته‌ایم و این در حالی است که در شرایط مشابه سال گذشته ۲۰۵ میلی متر بارندگی داشتیم و شاخص بارندگی در بلندمدت نیز ۱۶۶ میلی‌متر بوده است؛ بر این اساس، بارندگی امسال ۱۱ درصد بیشتر از شاخص بلندمدت و نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کمتر بوده و با این حال، شرایط مطلوب است.

وی پیش بینی کرد: حدود ۱۴ میلیون تن گندم امسال در کشور تولید شود و امکان خرید حدود هم ۱۰.۵ میلیون تن گندم وجود دارد که البته تحقق این امر به شرایطی که پیش می آید، بستگی دارد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: با همکاری پتروشیمی‌ها، کود اوره از طرف شرکت خدمات حمایتی تامین و کود مورد نیاز مصرف سرک در اختیار مناطق قرار می گیرد که حاوی عنصر نیتروژن است و مصرف آن در مراحل شیری و پر شدن دانه بر کیفیت پروتئین و گلوتن دانه گندم تاثیر مثبت دارد.

اسفندیاری پور خاطرنشان کرد: نکته مهم برای بیماری‌های گندم این است که کشاورزان علف‌های هرز و آفت سن را با چشم می بینند و به راحتی مبارزه می کنند اما در مبارزه با سایر بیماری‌ها زمانی متوجه می شوند که کاری نمی توانند بکنند.

وی توصیه کرد: کشاورزان در مزارع آبی و مناطق پر باران گندم دیم حتما دو تا سه مرحله از قارچ‌کش‌ها برای مبارزه با بیماری‌ها استفاده کنند.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که به دلیل بارندگی‌های جاری، امسال برداشت گندم در اقلیم گرم و خشک حدود ۳ تا ۵ روز به تاخیر افتاده است، بیان کرد: برداشت نوبرانه گندم از پنجم و ششم فروردین ماه در استان‌های بوشهر و سیستان و بلوچستان آغاز می شود و چیزی بین ۱.۵ تا ۲ درصد این برداشت در فروردین‌ماه و حجم ۱۷ تا ۱۸ درصد نیز در اردیبهشت‌ماه انجام می شود.

وی، تامین بذور اصلاح‌شده، کود شیمیایی، ماشین‌آلات مورد نیاز و مشاوره های فنی به کشاورزان و تولیدکنندگان را از مجموعه اقدامات صورت گرفته برای تولید گندم در سال زراعی جاری برشمرد و اظهار امیدواری کرد: با لطف و رحمت الهی امسال جزو سال‌های خوبی است که انشاالله تولید گندم مناسبی خواهیم داشت و این گندم تولیدی، تحویل سیلوها خواهد شد.

معاون سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از تشکیل کارگروه ملی ترویج پیشگیری از شیوع کرونا در جامعه روستایی و عشایری کشور در موسسه آموزش و ترویج کشاورزی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، علی‌اکبر مویدی معاون سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی و رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ایانا درباره اقدامات آموزشی و ترویجی انجام‌شده در زمینهٔ مقابله با کرونا در جامعه کشاورزی، گفت: کارگروه ملی ترویج پیشگیری از شیوع کرونا در جامعه روستایی و عشایری کشور در موسسه آموزش و ترویج کشاورزی راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: این کارگروه با هماهنگی وزارت بهداشت و سایر دستگاه‌های مرتبط راهبری، به منظور تهیه محتوا، اطلاع‌رسانی، هدایت کارشناسان و مروجان برای ارائه دستورالعمل‌های ترویجی موفق به کشاورزان تشکیل‌شده است.

 رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: در شرایط حال حاضر و با وجود شیوع ویروس کرونا، کشاورزان امنیت غذایی کشور را تأمین می‌کنند و نباید امنیت آن‌ها مختل شود؛ آنها برای تولید باید احساس امنیت کنند. همچنین مصرف‌کنندگان نیز برای استفاده باید اطمینان کامل به تولید داشته باشند.

مویدی با اشاره به اینکه این کارگروه تاکنون ۲۶ دستورالعمل و توصیه‌نامه ویژه کارشناسان، مروجان کشاورزان و کارگران کشاورزی تهیه‌کرده است، تصریح کرد: دستورالعمل و توصیه‌نامه‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله باغبانی، زراعت، آبزی‌پروری، مرتع‌داران، رانندگان ماشین‌آلات  کشاورزی و خانواده‌های آنان، زنان و جوانان روستایی و عشایری، بهره‌برداران منابع طبیعی، گردشگران روستایی و عشایری، دهیاران، شوراهای اسلامی روستاها و مصرف‌کنندگان مواد غذایی تهیه‌شده است.

وی بابیان اینکه بخش اعظم این توصیه‌نامه و دستورالعمل‌ها آماده‌شده  و مواردی دیگر نیز در حال آماده‌سازی است، گفت: تعداد زیادی پیام‌های آموزشی و ترویجی از توصیه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها نیز برای ارسال استخراج‌شده است.

رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: پیام‌های استخراجی از دستورالعمل و توصیه‌نامه‌ها به مدیران و  ۷۷۰۰ مروج مسئول پهنه که در ۱۴۰۰ مرکز جهاد کشاورزی کشور حضور دارند، ارسال می‌شود.

وی به سامانه پیام‌رسان آموزش و ترویج کشاورزی (پات) که به‌منظور انتقال با سرعت و به‌موقع پیام‌های آموزشی، ترویجی و اطلاع‌رسانی فنی ۱۰ هزار نفر از مروجان و کارشناسان کشاورزی سراسر کشور راه‌اندازی شده است، نیز اشاره کرد و گفت: برای موضوع کرونا در دو تا سه هفته گذشته نزدیک به ۱۳۰ هزار پیام به صورت مستقیم به مروجان و کارشناسان مستقر در مراکز جهاد کشاورزی ارسال‌شده است.

مویدی ادامه داد: تالار ترویج دانش و فنون کشاورزی نیز به‌صورت رایگان ۵ هزار نشریه، توصیه‌نامه و دستورالعمل را  در اختیار عموم قرار داده است.

وی در پایان با اشاره به استخراج ۶۰ پیام مرتبط با موضوعات کشاورزی در بحث کرونا برای رسانه ملی، گفت: این مطالب برای رسانه ملی ارسال‌شده و در حال آماده‌سازی برای موشن‌گرافی و زیرنویس است؛ همچنین در حال برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت شبکه‌های استانی در این خصوص هستیم.

سرپرست وزارت جهاد كشاورزی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران:

خودکفایی غذایی کشور به ۸۱ درصد رسید

مجموعه اقدامات ما در سال گذشته، باعث شد بخش کشاورزی بیشترین رشد یعنی ۷ درصدی را داشته باشد و این برای ما افتخار بزرگی است.

برای سال پیش رو تدارک همه نهاده‌ ها اعم از بذر، کود، آفت کش و مکمل‌های دامی و طیور، واکسن و سرم و فضای کاری مناسب را دیده ایم.

با کشاورزان رابطه بسیار نزدیکی داریم و برنامه کشت گندم ۶ درصد بیش از سال گذشته انجام و در کشت جو نیز ۱۶ درصد بیش از سال گذشته تدارک دیده شده و در کشت کلزا نیز ۱۴ درصد بیش از سال گذشته برنامه ریزی کرده ایم.

�چند فناوری جدید به بخش کشاورزی ارمغان آورده ایم که امیدواریم این فناوری‌ ها آثار بسیار خوبی را هم در مصرف و هم در افزایش تولید به ارمغان آورد.

خودکفایی ما در بحث غذایی در سال گذشته و سال‌ های قبل از آن در دولت تدبیر و امید، ۵۵ درصد بود؛ یعنی ۴۵ درصد باید وارد می‌کردیم، اما آن را به ۸۱ درصد رساندیم که عدد بسیار بزرگی است که این در سایه تلاش کشاورزان بوده و پیش بینی ما آن است که امسال این عدد به ۸۳ درصد برسد.

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: در سال ۹۸، بیش از ۱۲۰ هزار تن صادرات آبزیان داشتیم که ارزش تقریبی آن بیش از ۴۰۰ میلیون دلار بوده و تراز تجاری شیلات همچنان مثبت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، نبی‌الله خون میرزایی در رابطه با فعالیت‌های سازمان شیلات در حوره آبزی پروری در سال ۹۸ اظهار کرد: در حوزه آبزی پروری در سالی که گذشت، بازسازی ذخایر این بخش ۱۰۰ درصد تحقق پیدا کرده است.

وی افزود: در پرورش میگو که فصل صید آن به پایان رسیده، طبق تکلیف برنامه ششم توسعه در سال ۹۸، باید ۴۶ هزار تن میگو تولید می شد که ما ۱۰ درصد بیش از برنامه تولید داشته ایم.

خون میرزایی با اشاره به این نکته که در تولید ماهیان گرمابی و سردآبی هنوز فصل برداشت کامل نشده و به خاطر مشکلات اپیدمی ویروس کرونا کاهش صید داشته ایم، خاطرنشان کرد: برآورد ما این است که در ماهیان سردآبی حدود ۱۷۰ هزار تن و در ماهیان گرمابی حداقل ۱۳۰ هزار تن برداشت داشته باشیم.

وی در رابطه با تولید ماهیان زینتی عنوان کرد: در سال جاری، در ماهیان زینتی حدود ۲۱۰ میلیون قطعه تولید داشتیم.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به خسارت بالای مزارع ماهیان سردآبی به خاطر سیل سال ۹۸، اذعان کرد: با سیل شدید ابتدای سال ۹۸ به مزارع ماهیان سردآبی در استان های لرستان و چهارمحال و بختیاری آسیب بالایی وارد شد و از آنجایی که این دو استان، استان‌های اول و دوم تولید ماهیان سردآبی کشور محسوب می شوند، تولید پیش بینی شده اتفاق نیفتاد.

خون میرزایی در ادامه با اشاره به این نکته که در حوزه ماهیان سردآبی اقدامات خوبی در زمینه تولید تخم چشم زده باکیفیت ماهی قزل آلا انجام شد، بیان کرد: یک مرکز مدرن تکثیر در استان لرستان راه اندازی شد که قدمی به سوی تامین بیشتر تخم چشم زده در داخل کشور محسوب می‌شود و امیدواریم تولید تخم چشم زده ماهی در سال های آینده افزایش بیشتری پیدا کند تا از واردات بی نیاز شویم.

وی گفت: در زمینه پرورش ماهی در دریا از پیش بینی برنامه ششم توسعه عقب‌تر هستیم اما برآورد تولید ما برای سال ۹۸ حدود ۱۴ هزار تن است.

خون میرزایی یادآور شد: در تولید خاویار عملکرد ما نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش  و در تولید گوشت ماهیان خاویاری هم رشد عملکرد داشتیم.

 

وی در رابطه با حوزه صید و صیادی گفت: طبق پیش بینی برنامه باید ۶۳۰ هزارتن صید می‌داشتیم که حدود ۷۰۰ هزار تن صید خواهیم داشت و ۱۰ درصد از برنامه جلوتر خواهیم بود.

رئیس سازمان شیلات ایران افزود: در حوزه صید فانوس ماهیان دستآورد خوبی در سال ۹۸ داشتیم که صید هدف ما به رقم بالای ۸۱ درصد رسیده است.

وی در رابطه با صیادی در اقیانوس هند خاطرنشان کرد: صید ما در غرب اقیانوس هند هم افزایش داشته است.

خون میرزایی در رابطه با صادرات آبزیان در سال ۹۸ گفت: موفق به یافتن بازارهای هدف بیشتری در این عرصه شدیم و در کشورهای آسیای شرقی، اوراسیا و اروپا بازارها را گسترش دادیم.

وی افزود: در سال ۹۸، بیش از ۱۲۰ هزار تن صادرات آبزیان داشتیم که ارزش تقریبی آن بیش از ۴۰۰ میلیون دلار بوده و تراز تجاری شیلات همچنان مثبت است.

مدیرکل دفتر آب کشاورزی معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی کرد: در سال جاری، اجرای طرح‌های آب و خاک در کشور ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش سطح داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، رضا سرافرازی در رابطه با فعالیت های این دفتر، اظهار کرد: دفتر آب و خاک در راستای افزایش بهره‌وری و راندمان آبیاری فعالیت‌هایی را اعم از تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری، اجرای عملیات آب و خاک تعاونی‌های تولید، مرمت و بازسازی قنوات، انتقال آب به اراضی شیبدار، احیا و توسعه طرح زهکشی استان‌های شمالی و احیاء و مرمت آب بندان های استان‌های شمالی انجام می دهد.

وی افزود: عملکرد ما در سال ۹۸ برای طرح های زیربنایی انجام شده در بازسازی و نوسازی قنوات، ۵۸۰ کیلومتر پیش‌بینی عملیات بازسازی و مرمت قنوات را در برنامه داشتیم که با تخصیص اعتبار ۱۲۵ میلیارد تومانی از ۱۵۸ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده، حدود ۳۴۰ کیلومتر عملیات اجرایی داشتیم.

سرافرازی با اشاره به طرح تامین و انتقال آب برای توسعه باغات در اراضی شیبدار، تصریح کرد: طبق پیش‌بینی برنامه برای سال ۹۸، ۴ هزار و ۱۰۰ هکتار در دستورکار ما قرار داشت که با ۵۶ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته، حدود ۲ هزار و ۵۰ هکتار عملیات اجرایی انجام شد.

مدیرکل دفتر آب کشاورزی در رابطه با احیا و توسعه اراضی کشاورزی، گفت: برای احیا و توسعه اراضی کشاورزی تنها ۲۴ درصد تخصیص اعتبار انجام شد و از ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار پیش بینی در برنامه به خاطر عدم تخصیص اعتبار، تنها ۳۵۰ هکتار انجام شد.

وی افزود: تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری هم ۲۴۹۹ هکتار پیش‌بینی داشتیم که هزار هکتار انجام شده و مابقی در دست اجرا است و به خاطر بارندگی در استان‌های شمالی کار با رکود مواجه شده است.

سرافرازی خاطرنشان کرد: زهکشی اراضی هزار و ۵۰ هکتار اجرایی شده که عمدتا در استان گلستان و بخشی از آن در مازندران انجام شد و این پروژه ۸۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی افزود: در زمینه بهسازی و لایروبی در استان‌های شمالی که از ابتدای سال ۹۸ شروع شده و ۷۵۰۰ هکتار پیش‌بینی برنامه بوده، ۲۱۳۱ هکتار تا کنون انجام شده است.

مدیرکل دفتر آب کشاورزی تاکید کرد: با اجرای این طرح ها، حدود ۱۶ میلیون مترمکعب صرفه جویی آب در عملیات‌ها را داشتیم و پیش بینی می‌کنیم در سال ۹۹، ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش سطح در عملیات‌های سال گذشته را  داشته باشیم.

وی افزود: پیش بینی کرده‌ایم برای سال ۹۹، در احیا و توسعه اراضی کشاورزی و انتقال آب به اراضی شیبدار، هر کدام ۳ هزار هکتار عملیات اجرایی خواهیم داشت. همچنین، زهکشی هزار و ۳۰۰ هکتار، بهسازی آب بندان‌ها حدود ۸ هزار هکتار پیش‌بینی شده و  براساس برآوردها، پیش‌بینی می‌کنیم حدود ۲۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب داشته باشیم.

سرافرازی در رابطه با توسعه قنوات و نقش آن‌ها در آبیاری، عنوان کرد: حدود ۴۱ هزار رشته قنات فعال در کشور داریم که یکی از بهترین نظام های بهره برداری بخش کشاورزی محسوب می‌شوند و مدیریت صحیح در بهره برداری از آب دارند.

وی افزود: عمدتا اراضی پایین‌دست قنوات، کشاورزی مدرن داشته و به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز شده اند.

مدیرکل دفتر آب کشاورزی با اشاره به استان های دارای قنات، گفت: استان‌های قنات خیز ما، کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد و فارس هستند، در واقع بیشتر استان‌های فلات مرکزی ایران از قنوات استفاده می‌کنند و در غرب و شمال غرب کشور قنوات کمتر مشاهده می‌شود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در نشست شورای معاونین و مجریان طرح ها:

بخش کشاورزی ظرفیت و توان بالایی در تولید کشور داشته و خوشبختانه در سال گذشته نیز با رشد بالایی در تولید در اکثر محصولات زراعی، باغی، دامی و تامین بذر و نهاده ها همراه بوده است.

در راستای اجرای دستور مقام معظم رهبری و تاکید رئیس جمهوری برای جهش تولید در بخش کشاورزی باید طرح هایی را برای اجرا در دستور کار قرار دهیم که هم نیاز داخل را تامین و واردات را کاهش و صادرات را افزایش دهد.

معاونین و مجریان طرح های کشاورزی برنامه ریزی های لازم برای تعیین و اجرای چنین طرح ها و پروژه هایی برای سال جاری را در اسرع وقت در دستور کار قرار دهند.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: طی دو ماه فروردین و اردیبهشت سال ۱۳۹۹ بیش از ۶۰۰ هزار تن کود اوره در سراسر کشور توزیع می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حمید رسولی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به این که خوشبختانه روزی ۱۰ هزار تن کود اوره به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور تحویل می‌شود، تصریح کرد: شرایط تحویل کود در سال ۱۳۹۹ بسیار خوب است چراکه با مجوز و هماهنگی‌هایی که با پلیس راهنمایی و رانندگی کشور انجام داده‌ایم در تعطیلات نوروز و طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت، روزانه ۱۰ هزار تن و در مجموع هر ماه بیش از ۳۰۰ هزار تن کود اوره تحویل و در نقاط مختلف کشور توزیع می‌شود که این امر طی سال‌های اخیر کم نظیر است.

وی با بیان این که در مورد کودهای فسفاته و پتاسه‏، هم از محل تولید داخل و هم از محل واردات تدارک مناسبی انجام شده است، افزود: با مجوزهای اخذ شده در طول تعطیلات نیروهای کشیک حضور دارند و حمل و ارسال کود به سایر نقاط کشور با قوت ادامه دارد، بنابراین کشاورزان عزیز نگران این موضوع نباشند.

رسولی خاطرنشان کرد: شاید روز نخست و سیزدهم فروردین توزیع متوقف شود، اما روزهای دیگر فروردین ماه، حمل و ارسال کود با تدارک خیلی خوبی که انجام شده با قوت ادامه خواهد داشت و جای هیچ نگرانی نیست.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی یادآور شد: شرکت‌های پتروشیمی در دی ماه و بهمن ماه به دلیل برودت هوا ۳۸ روز تولید کود اوره را متوقف و از تحویل آن خودداری و بعد از سوم اسفند ماه تولید را آغاز کردند.

مجری طرح گندم از افزایش ۵۰ درصدی قیمت خرید تضمینی این محصول خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صداوسیما، اسماعیل اسفندیاری پور در رابطه با خرید تضمینی گندم گفت: روز گذشته قیمت تضمینی گندم اعلام شد و قیمت برای هر کیلو گندم معمولی نان ۲۵۰۰ تومان است که سال گذشته به قیمت ۱۷۰۰ تومان از کشاورزان خریداری شد.

مجری طرح گندم از افزایش ۵۰ درصدی قیمت خرید تضمینی این محصول خبر داد و گفت: قیمت تضمینی گندم به کشاورزان اعلام شد و از کشاورزان با رشد ۵۰ درصدی نسبت به سال قبل خریداری می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به بارندگی ها، امسال سال خوبی برای تولید است و براساس براورد اولیه ما امسال از حدود ۱۴ میلیون تن گندم تولیدی حدود ۱۰.۵ میلیون تن خرید تضمینی گندم خواهیم داشت. البته برآورد‌ها ادامه دارد و ممکن است رقم افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه امسال لطف خدا شامل حال ما شده و باران خوبی در کشور داشتیم، اما زمینه برای بیماری گندم نیز فراهم شده است، گفت: تقاضای ویژه‌ای از کشاورزان دارم که با اقدامات خود کمک به افزایش تولید کنند که یکی از آن‌ها اقدامات مفید برای جلوگیری از آفت و علف‌های هرز است و باید ۳ بار سم پاشی کنند.

اسفندیاری پور با بیان اینکه امنیت غذایی از تولید گندم تامین می‌شود، افزود: کشاورزان با رعایت نکات ایمنی دولت را همراهی کنند و ارگان‌های دیگر نیز مانند وزارت راه، پلیس راهور و وزارت بهداشت تقاضا دارم همکاری‌های لازم را برای برداشت سالم محصول داشته باشند.

وی بیان کرد: در کشور ۱۷ هزار دستگاه کمباین وجود دارد که ۱۳ هزار کمپاین به صورت مهاجر به سایر شهر‌ها می‌رود که در بحث ایمنی کشاورزان و حمل ونقل این کمباین‌ها نیازمند حمایت سایر دستگاه‌های اجرایی هستیم.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در پی بروز برخی شبهات و نگرانی ها از احتمال انتقال ویروس بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ از انسان به حیوانات خانگی و بالعکس،جدیدترین یافته‌های تحقیقاتی در این خصوص را ارائه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علی‌صفر ماکنعلی معاون بهداشتی و پیشگیری این سازمان، ضمن تبریک فرارسیدن سال نو خورشیدی، در مورد شبهات و نگرانی‌ها در خصوص وجود سند و مدرکی دال بر انتقال ویروس جدید کرونا از حیوانات خانگی به انسان گفت: دپارتمان کشاورزی، شیلات و محافظت از منابع هنگ‌کنگ برای نخستین بار در ۷ اسفند ۱۳۹۸ از یک سگ خانگی که گفته می‌شود یک پورمنیایی ۱۷ ساله است، نمونه‌گیری و یک روز بعد،  SARS-CoV-۲ را در نمونه‌های جمع‌آوری شده شناسایی می‌کنند. این دپارتمان دوباره در تاریخ‌های ۹، ۱۲ و ۱۵ اسفند ماه ۹۸ نمونه‌گیری را تکرار و نتایج آن بصورت 'مثبت ضعیف' تایید شد.

وی در تشریح ویژگی نتیجه 'مثبت ضعیف' تشریح کرد: این به معنای آن است که مقدار کمی از RNA SARS-CoV-۲ در نمونه‌ها دیده شده و نمی‌تواند تفریق کند که این نمونه‌ها آیا حاوی خود ویروس هستند یا فقط قطعات RNA  از RNA SARS-CoV-۲ ویروس هستند.

ماکنعلی با بیان اینکه آزمایش (RT PCR) توسط آزمایشگاههای دپارتمان کشاورزی، شیلات و محافظت از منابع هنگ‌کنگ و دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه این کشور انجام شده است، تصریح کرد: 'آزمایشگاه دوم یک آزمایشگاه مرجع معتبر برای WHO جهت انجام آزمایش SARS-CoV-۲ است و البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که آزمایش RT PCR یک تست حساس و ویژه است و با سایر ویروس‌های کرونا در سگ و گربه واکنش متقاطع  ندارد. نتایج آزمایش از هر دو آزمایشگاه نتایج مشابهی به همراه داشته است 'م

این مقام صاحب‌نظر در سازمان دامپزشکی کشورمان با بیان اینکه کارشناسان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هنگ‌کنگ، کالج پزشکی دامپزشکی و علوم زندگی از دانشگاه شهر هنگ‌کنگ و سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) معتقدند سازگاری و پایداری نتایج نشان می‌دهد سگ خانگی ممکن است از نظر ویروس، سطح پایینی از آلودگی را داشته باشد، اظهار کرد: در حالی که مراجع ذیصلاح هنگ‌کنگ اظهارکرده اند این ممکن است یک مورد انتقال انسان به حیوان باشد، اما این هنوز حدس و گمان است و آزمایش‌های بیشتری جهت اطمینان خاطر انجام خواهد پذیرفت.

وی افزود: این سگ خانگی، یکی از ۲ سگ خانگی است که در اتاق‌های جداگانه در یک مرکز در بندر هنگ‌کنگ پل هنگ کنگ- ژوآی- ماکائو تحت قرنطینه است. سگ خانگی دوم از نظر آلودگی به ویروس 'منفی' بوده است.

ماکنعلی با بیان اینکه سگ‌های خانگی مورد مراقبت قرار گرفته اند و هیچ علائمی از ابتلا به بیماری COVID-۱۹  را نشان نداده‌اند، تصریح کرد: علاوه بر این، کارشناسان بیماری‌های عفونی و سازمانهای بین‌المللی بهداشتی در زمینه حیوانات اعتقاد دارند هیچ مدرکی در این مرحله از زمان وجود ندارد که نشان دهد حیوانات اهلی می‌توانند COVID-۱۹ را به حیوانات دیگر یا انسان منتقل کنند.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا SARS-CoV-۲  می‌تواند حیوانات خانگی را آلوده کند، چنین پاسخ داد: 'در حال حاضر پاسخ روشنی به این پرسش وجود ندارد و هیچ مدرکی مبنی اینکه حیوانات خانگی به این بیماری مبتلا بشوند به دست نیامده است. و کارشناسان بیماری‌های عفونی و همچنین مراجع ذیصلاح بین‌المللی بهداشت اعم از سازمان جهانی بهداشت دام (OIE )، سازمان جهانی بهداشت (WHO ) و مرکز کنترل بیماری‌های ایالات متحده آمریکا (CDC)  اعلام کرده اند هیچ مدرکی دال بر اینکه سگ و گربه‌های خانگی می‌توانند منشاً یا عامل پخش  SARS-CoV-۲ باشند، وجود ندارد. با این وجود تحقیقات بیشتری در حال انجام است و هرچه اطلاعات بیشتری کسب شود، اطلاع‌رسانی صورت خواهد پذیرفت. با این حال  از آنجا که حیوانات می‌توانند بیماری‌های دیگری را به مردم منتقل کنند و انسانها نیز می‌توانند بیماری‌ها را به حیوانات منتقل کنند، ضروری است که انسانها همیشه( قبل و بعد از تماس با حیوانات)، دستان خود را بشویند.'

مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی از افزایش قیمت خرید تضمینی چغندرقند در سال زراعی جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، پیمان حصادی در رابطه با قیمت خرید تضمینی چغندرقند اظهار کرد: به منظور حمایت از کشاورزان چغندرکار و در راستای پایداری تولید، به پیشنهاد سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، قیمت تضمینی چغندرقند در سال زراعی جاری با پیگیری‌های انجام شده و با توجه به خروج شکر  از گروه کالایی یک و واردات آن با ارز نیمایی، تغییر کرده است.

وی افزود: با شیوع بیماری کرونا مصوبه شورای اقتصاد به دست ما نرسیده اما قیمت قطعی خرید تضمینی  چغندرقند افزایش داشته است.

حصادی ادامه داد: قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم چغندرقند بهاره، پیش از این ۵۰۲ تومان اعلام شده بود که در حال حاضر قیمت پیشنهادی ۶۲۴ تومان مصوب شده و ۳۴ درصد افزایش قیمت داشته است.

وی با اشاره به افزایش قیمت خرید تضمینی چغندرقند پاییزه تصریح کرد: چغندرقند کشت پاییزه از ۴۹۱ تومان به ۵۹۰ تومان پیشنهاد افزایش داشته که ۳۵ درصد افزایش قیمت تصویب شده است.

مجری طرح چغندرقند وزارت جهاد کشاورزی افزود: در کشت بهاره علاوه بر نرخ خرید تضمینی ۵۰ تومان به عنوان کمک کرایه حمل پرداخت می شود اما در کشت پاییزه ۱۰۰ تومان کمک کرایه حمل در نظر گرفته شد، بنابراین نسبت به سال گذشته، چغندرقند بهاره ۶۱ درصد و چغندرقند پاییزه ۶۲ درصد افزایش قیمت دارد. این می تواند انگیزه بسیار خوبی برای تشویق کشاورزان به کشت چغندرقند باشد.

حصادی در رابطه با برنامه کشت چغندر قند در واحد سطح گفت: برنامه کشت ما برای سال جاری ۱۱۰ هزار هکتار است که طبق این برنامه، ۶ میلیون و ۳۸۰ هزار تن تولید محصول چغندر قند خواهیم داشت.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در وزارت جهاد کشاورزی، جزئیات اقدامات این وزارت برای مقابله با شیوع و گسترش ویروس کرونا را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سیدرضا پورنقی با اشاره به محوریت مرکز پزشکی شهید شوریده در ستاد مبارزه با کرونا در وزارت جهاد کشاورزی، گفت: غربالگری اطلاعات پزشکی و تهیه لیست کارکنان در معرض خطر برای اولویت‌بندی دورکاری و یا استفاده از مرخصی استعلاجی اجباری همکاران انجام شده است.

وی، تب سنجی با دستگاه دیجیتال در بدو ورود همکاران و مراجعین به ساختمان‌ها را از دیگر اقدامات عنوان کرد و افزود: دستگاه ضدعفونی کننده دست در ورودی ساختمان‌ها نصب شده است و ماسک و دستکش بین همکاران -به تناسب کار و فعالیت آنها- توزیع می‌شود.

مدیرکل رفاه و پشتیبانی وزارت جهاد کشاورزی، گندزدایی و ضدعفونی روزانه بخش‌های مختلف ساختمان‌ها را از دیگر اقدامات برای مبارزه با کرونا برشمرد و خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی به موقع از طریق تبلیغات محیطی و سایر روش‌های موثر نیز انجام شده است.

رییس سازمان مرکزی در پی نامگذاري سال جديد توسط مقام معظم رهبري تحت عنوان "جهش توليد" و  نقش و رسالت سازمان در تحقق اين شعار موارد ذيل را براي هماهنگي و اجرا به سازمان نظام مهندسی استان ها  اعلام نمود:

به دنبال  پيشنهادات، تمهيدات و تلاش هاي گسترده و مؤثر اين سازمان  براي تحقق شعار رونق توليد در سال 1398 و به ويژه از طريق تسهيل و تسريع در صدور مجوز فعاليت هاي كشاورزي؛ نام گذاري سال 1399 با شعار "جهش توليد" از سوي مقام معظم رهبري فرصت كارساز و اثربخشي است كه مي تواند به تحقق جهت گيري ها و اقدامات سازمان بيانجامد. در سند راهبردي سازمان كه به عنوان نقشه راه جهت فعاليت در دوره پنجم (1398ـ 1402) تهيه و به تصويب شوراي مركزي رسيده است؛ "سرمايه و دانش" دو عامل اساسي براي تحقق جهش توليد در كشاورزي مي باشد كه متأسفانه در سال هاي گذشته  جريان ورود هر دو عامل به محيط كشاورزي همواره ضعيف و كند بوده است؛ به طوري كه علي رغم وجود سرمايه هاي فراوان مردمي و نقدينگي در كشور، شاهد ورود حداقلي از سرمايه هاي مردمي به فعاليت هاي كشاورزي در مقايسه با ساير فعاليت هاي اقتصادي مي باشيم. بررسي ها حاكي از آن است كه در كنار ماهيت و ويژگي هاي طبيعي سرمايه ناپذيري كشاورزي؛ بخش عمده اي از اين عدم رغبت و جذابيت براي ورود سرمايه هاي مردمي مربوط به سختي ها و پيچيدگي هاي اخذ مجوز كسب و كارهاي كشاورزي مي باشد كه در اين ارتباط مي توان فرآيند صدور مجوزهاي كشاورزي را به عنوان دروازه ورود سرمايه و سرمايه گذاري به اين بخش نام برد كه آسان سازي صدور مجوزها مي تواند منجر به تقويت جريان ورود سرمايه مردم به محيط كشاورزي گردد.

در اين راستا، در سال گذشته پيشنهادات و پيگيري هاي مؤثر اين سازمان براي تسهيل و تسريع در صدور مجوزها از قبيل كاهش زمان بري، حذف استعلام هاي موازي و غيرضرور، رفع انحصار در صدور مجوز و ...، به دستاوردهاي راهگشايي منجر گرديد؛ اما همان طور كه مقام معظم رهبري فرمودند اين اقدامات نه تنها كفايت لازم را در تناسب با شعار رونق توليد نداشته است، بلكه مقدمه‌اي براي انجام وظايف محوله بوده كه نام‌گذاري "جهش توليد" براي سال جاري در استمرار و تأكيد بر رونق توليد مي باشد.
عدم انسجام و يكپارچگي مرجع صدور مجوزهاي كشاورزي، منوط بودن صدور مجوزها به اخذ نظر از دستگاه هاي متعدد و بعضا غيرضرور، مقاومت در واگذاري كامل فرآيند صدور مجوزها باعث شده است كه مردمِ آماده براي سرمايه گذاري و تزريق سرمايه خود به كشاورزي در برخي فعاليت ها با  گذشت يك سال موفق به اخذ مجوز نشوند.  سرمايه گذاران متقاضي پرورش انواع حشرات، زنجيره هاي پشتيبان  فعاليت و كسب و كار هاي خرد روستايي و... مثال هايي از سختي و پيچيدگي مجوزها به عنوان مانع ورود سرمايه هاي مردمي به كشاورزي مي باشند. از اين رو، شناسايي موانع پيش روي صدور مجوزها و پيگيري در رفع آنها، نظارت و پيگيري مستمر بر فرآيند صدور مجوزها همچنان ضرورت داشته و از اولويت هاي اين سازمان مي باشد. لذا ضروري است تمامي موانع، محدوديت ها، تعارضات و تضادهاي موجود در تصميمات و دستورالعمل ها، آيين نامه ها و قوانين مربوطه با فرمان رهبري، شناسايي و براي پيگيري به مراجع مسؤول و از جمله هيأت مقررات زدايي و تسهيل مجوزهاي كسب و كار اعلام گردد تا همه اين موانع با فرمان رهبري تطبيق داده شوند بر اين اساس، انتظار دارد ضمن احصاء و شناسايي، موارد به سازمان مركزي منعكس شود و در راستاي وظيفه صدور مجوزها؛ سازمان استان ها مجاز به اخذ  استعلام، مدرك و مرحله غيرضرور به واسطه اعلام دستگاه‌هاي اجرايي استان نمي باشند.

همچنين دانش نيز به عنوان عامل تحول در رونق و جهش توليد در بخش كشاورزي با كندي نفوذ و گسترش در كشاورزي مواجه است.دانش كه بنا بر  فرموده مقام معظم رهبري در بيانيه گام دوم، آشكارترين وسيله عزت و قدرت يك كشور محسوب مي شود، علي رغم فراواني در مراكز توليد آن در حوزه كشاورزي از فرآيند انتقال و اشاعه مناسب برخودار نيست.  با دانش گستري در محيط كشاورزي مي توان جهش اساسي در توليدات كشاورزي بدون افزايش سطح، كه براي كشاورزي ايران به دليل محدويت هاي اقليمي امكان كمتري دارد، ايجاد نمود. مردمي كردن بهره وري در كشاورزي مي تواند به گسترش مستمر "نهاده دانش" به كشاورزي منجر شود و از اين طريق مي توان سطح متوسط توليدات را به ميزان حداكثر توليد به دست آمده در واحد هاي بهره‌ور و پيشرو نزديك نمود كه اين  اختلاف سطح در توليد در واحد هاي پيشرو با واحدهايي با عملكرد متوسط، بطور متوسط ده برابر است.

.خوشبختانه، اقدام براي نهادسازي، ايحاد  شبكه غيردولتي و زيرساخت هاي مورد نياز براي انتقال و اشاعه دانش و فن آوري هاي جديد در كشاورزي از سوي اين سازمان در سال گدشته آغاز و آماده نقش آفريني مي باشد؛  توسعه مناسبات جديد در كشاورزي از جملهاشتغال دانش مزدمحوري، سهم بري دانش از توليد، مردمي كردن بهره وري كشاورزي با هدف انتفاع اقتصادي بيشتر  كشاورزان از بهره وري،  ايجاد و راه‌اندازي مراكز خدمات كشاورزي غيردولتي، مراكز مهارت آموزي و توان افزايي، انتقال دانش و تكنولوژي هاي نوين كشاورزي، اصلاح نژاد  غيردولتي با اتكاي به ظرفيت هاي مردمي فراهم شده است و  براين اساس اولويت اصلي و سرلوحه فعاليت هاي سازمان در سال جاري رونق و جهش توليد در كشاورزي خواهد بود و تمامي ارزيابي هاي سازمان نيز بر همين اساس انجام خواهد شد.

با عنايت به مراتب مذكور،  پيرو مكاتبات و مذاكرات سال گذشته تمامي قابليت ها، توانمندي ها و ظرفيت هاي ايحاد شده براي تحقق شعار سال بكار گرفته شود و نتيجه بررسي ها، پيشنهادات و راهكار هاي استان را متناسب با شرايط منطقه به اين سازمان اعلام تا آنچه كه مربوط به نقش سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي جمهوري اسلامي ايران در اين خيزش ملي است، توسط ستاد سازمان تدوين و پيگيري شود.

 اميدواريم با همت مضاعف مسؤولان، مشاركت حداكثري ظرفيت هاي مردمي و بسيج همه امكانات و ظرفيت ها بتوانيم شعار امسال را به خوبي محقق كرده و فرصت هاي بي بديلي را پيش روي كشور به ويژه بخش كشاورزي قرار دهيم.

 

شاهرخ رمضان نژاد

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی

جمهوری اسلامی ایران

دوم فروردین 1399

 

در راستای پیگیری‌ها و هماهنگی‌های بین‌المللی صورت گرفته از محل طرح‌های (تی سی پی)، یادداشت تفاهم همکاری‌های ایران و فائو برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی در کشور توسط رئیس سازمان حفظ نباتات و نماینده سازمان خواربار جهانی (فائو) در ایران امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات، در جلسه امروز دکتر محمدرضا درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با دکتر گرولد بودکر نماینده سازمان خواربار جهانی (فائو) در ایران، یادداشت تفاهمی برای تامین تجهیزات، ادوات و آفت‌کش‌های مورد نیاز و همچنین برگزاری دوره های آموزشی، انجام امور رسانه‌ای در زمینه مبارزه و سرکوب آفت ملخ صحرایی بین دو طرف امضا شد.

در این جلسه، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ضمن تشکر از سازمان فائو و دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارتخانه برای پیگیری های انجام شده، اظهار کرد: با توجه به اینکه ایران اولین کشور عضو گروه SWAC هست که آفت ملخ صحرایی پس از مهاجرت به آن وارد می شود، مبارزه و سرکوب این آفت در منطقه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و چنانچه مبارزه خوب و مناسب صورت پذیرد، سایر کشورهای عضو از جمله هندوستان پاکستان و افغانستان نیاز کمتری به مبارزه گسترده بر علیه این آفت خواهند داشت.

دکتر درگاهی تصریح کرد: کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و عمان نیز باید با حساسیت بیشتری نسبت به مبارزه با این آفت اقدام کنند تا حجم ورودی آفت به کشور ایران کاهش یابد.

 وی از سازمان فائو خواست تا هشدارهای لازم را به کشورهای این منطقه اعلام کند.

در ادامه این جلسه، نماینده سازمان فائو در ایران با قدردانی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده و همچنین حساسیت ویژه‌ای که کشور ایران نسبت به مبارزه با آفت ملخ صحرایی دارد، موارد مطرح شده از سوی رئیس سازمان حفظ نباتات را تایید کرد و افزود: کمک های انجام شده در قالب طرح تی سی پی تنها قطره‌ای از دریای هزینه ها و امکانات مورد نیاز برای سرکوب حجم بسیار زیاد از این آفت است که امیدواریم این اقدام زمینه‌ای باشد تا بتوانیم در گام‌های بعدی کمک های دیگری تخصیص داده و همچنین مشارکت صندوق های بین المللی را نیز در این زمینه جلب نماییم.

دکتر گرولد بودکر خاطرنشان کرد: با امضاء این سند از همین امروز نسبت به انجام رایزنی‌های لازم در زمینه خرید و ارسال ادوات و امکانات مورد نیاز و ارسال آنها به ایران اقدام می شود ضمن آنکه برخی از نیازها هم که در داخل ایران قابل تولید و تامین باشد از ظرفیت آن ها استفاده خواهد شد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در حاشیه امضای این یادداشت تفاهم در گفتگو با خبرنگار ما اعلام کرد: تاکنون، عملیات مبارزه با آفت ملخ صحرایی در سطح ۳۶ هزار و ۹۹۳ هکتار از اراضی پنج استان جنوبی کشور انجام شده است.

دکتر درگاهی ادامه داد: مبارزه با آفت ملخ صحرایی در استان های هرمزگان در سطح ۱۸ هزار و ۷۷۰ هکتار، خوزستان در ۵ هزار و ۹۵۲ هکتار، سیستان و بلوچستان در ۴ هزار و ۶۱۷ هکتار، فارس در ۴ هزار و ۶۴ هکتار و در بوشهر در سطح ۳ هزار و ۵۹۰ هکتار انجام گرفته است.

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
7897
8927
7505401

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس جهاد کشاورزی زنجان

امروز : يكشنبه 10 فروردين 1399

آخرین تاریخ به روز رسانی 11 ساعت و-5 دقیقه قبل می باشد