مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی، بر ایجاد اشتغال پایدار، رونق تولید و تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی با توسعه شهرک‌های کشاورزی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک‌های کشاورزی، مهندس علی‌اشرف منصوری در جلسه صبحانه کاری با استاندار خراسان جنوبی، گفت: این شرکت برای رفع محرومیت و تقویت بنیان‌های اقتصادی استان و بالاخص ایجاد اشتغال پایدار و رونق تولید گام‌های اساسی برداشته و برای این منظور و بالاخص تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، ایجاد و توسعه شهرک‌های کشاورزی را در استان شتاب می‌دهد.

وی با اشاره به این که هم اکنون برای ایجاد ۷۰۰ هکتار شهرک کشاورزی در استان خراسان جنوبی برنامه‌ریزی شده است، اظهار داشت: با رفع موانع پیش رو و تسریع در فرآیند تخصیص آب و اراضی، این شرکت آمادگی کامل جهت انجام مطالعات، تکمیل بخشی از زیرساخت‌ها و نیز جذب سرمایه‌گذار خواهد داشت.

استاندار خراسان جنوبی نیز در این نشست با اشاره به محدودیت‌های استان خواستار توسعه گسترده شهرک‌های کشاورزی به منظور محرومیت‌زدایی و ایجاد اشتغال و افزایش تولید در این استان شد.

وی همچنین با اعلام آمادگی برای اختصاص منابع مالی و اعتباری جهت کاهش سود بانکی، همه دستگاه‌های اجرایی استان خراسان جنوبی را همسو با سیاست استان جهت رفع موانع در مسیر ایجاد و توسعه شهرک‌های کشاورزی دانست.

 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: خروجی نابکا، پیوند اقتصاد روستا و بازار محصولات کشاورزی، اقتصاد ملی و در نهایت اقتصاد بین المللی محصولات کشاورزی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، حسین شیرزاد در جلسه اتاق بازرگانی ایران که در خصوص تبیین سند نظام آموزش بازرگانی و کسب و کارهای کشاورزی ایران «نابکا» برگزار شد، اظهار کرد: نابکا یک نظام آموزشی است که علاوه بر ظرفیت سازی مثبت در فضای بازاری نامتعارف ما، سعی دارد به نوعی ظرفیت سازی منفی هم انجام دهد.

وی افزود: ظرفیت سازی منفی، زیستن بازاری در شرایط ریسک های متنوعی است که فضای بازار ما را در برگرفته است، این آموزش‌ها به ما نشان می‌دهد چگونه تاب آوری سیستم بازاری محصولات کشاورزی را در شرایط ریسک‌های متنوع ارتقا دهیم.

شیرزاد ادامه داد: نابکا پدیده گذر از یک آموزش غریزی به آموزش سیستمیک، برنامه ریزی شده و علمی است و نوعی آموزش است که علاوه بر آموزش‌های حوزه بازرگانی، مهارت‌های دانشی و بینشی گروه هدف آموزشی را هم در برگرفته است.

رئیس هیئت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران عنوان کرد: خروجی نابکا، پیوند اقتصاد روستا و بازار محصولات کشاورزی، اقتصاد ملی و در نهایت اقتصاد بین المللی محصولات کشاورزی است.

وی تأکید کرد: ما در بازار گرفتار رقابت مخرب در بین تجار هستیم، سیستم‌های بازاری ما استاندارد نیست، رویه‌های ما در استمرار محصولات صادراتی مناسب نیست و با یک وعده صادرات خوشحال می‌شویم، بنابراین نیازمند تغییر در عملکرد هستیم.

شیرزاد اذعان کرد: ما نیاز به کشف قیمت منصفانه در بازار عادلانه داریم؛ بورس کالا در برخی محصولات صادراتی همچون زعفران، خرما، شیرخشک، چای و گوجه فرنگی که اخیرا حاصل شده است به کمک ما آمده‌ است.

وی با اشاره به اینکه در برندینگ محصولاتی مانند پسته و‌ زعفران ضعف داریم، بیان کرد: این در حالی است که در زعفران بسته‌بندی‌های خوبی داریم.

شیرزاد با اشاره به اینکه ما نیازمند یک بسته هستیم تا بتوانیم زیرساخت های لازم را در این بخش به کار ببریم، تصریح کرد: امیدواریم که کمک این زیرساخت ها بتواند در جهت بهبود آن کمک رسان باشد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خاطرنشان کرد: ما نیاز داریم بخش حمل و نقل ما با یک نظام سالم محصولات را به بازارهای هدف برساند و نیازمند زنجیره های ارزش هستیم تا به کمک کشاورزی قراردادی کار تولید را تا عرضه در بازارهای هدف بر عهده بگیرند.

هیئت وزیران با اختصاص اعتبار لازم و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات وارده به عشایر و تشکل‌های عشایری ناشی از حوادث غیرمترقبه موافقت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در جلسه امروز هیئت وزیران که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت به منظور جبران خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه به عشایر و تشکل های عشایری با سود و کارمزد چهار درصد اختصاص یافت.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در بازدید از بزرگترین سایت پرورش میگو در کشور در جریان جزئیات خسارات وارد شده از سیل به این سایت و مشکلات راه اندازی مجدد آن قرار گرفت و راهکارها و اقدامات لازم را به منظور پیگیری جهت فعالیت مجدد این مرکز و راه های پیشگیری از بیماری پس از شروع به تولید آن در آینده ارائه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علیرضا رفیعی‌پور دکتر علیرضا رفیعی‌پور امروز پس از بازدید از سایت گواتر در چابهار پس از مشاهدات خود از وضعیت سایت گواتر گفت: برای دوره جدید پرورش نیاز به اقدامات اساسی در تعمیر، اصلاح و بازسازی قسمت های تخریب شده است.

وی با بیان اینکه سایت گواتر با ۴ هزار هکتار وسعت بزرگترین سایت پرورش میگو در کشور است و تا پیش از این خسارت سیل ۲۶۰۰ هکتار از مساحت مفید آن به بهره‌برداری رسیده بود، اظهار کرد: بر اساس آمار موجود پارسال ۶۸۰ هکتار از مساحت مفید سایت زیرکشت بود که منجر به تولید ۱۶۰۰ تن میگو شد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور که از ضایعه وارد شده به این سایت بسیار متاثر شده بود؛ در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس سرمایه‌گذاری انجام شده برای سالجاری تولید۳۰۰۰ تن میگو آماده سازی اولیه زمینه شده بود که با بارندگی شدید اخیر این سایت به زیر آب رفته و گل و لای زیادی در سایت مشاهده می شود، اظهار امیدواری کرد تا با رشادت و همکاری تمام ارگان های مسئول در این استان و همچنین همکاران سازمان شیلات، لایروبی لازم در سریعترین زمان ممکن انجام شود.

رفیعی‌پور در ادامه ضمن ابراز تأسف مجدد از بروز این خسارت کوشید با استناد به سوابق بلایای گذشته مانند برزو خسارات خشکسالی شدید، به مدیران حاضر در سایت قوّت قلب دهد که باردیگر این مجموعه با همکاری همه دست اندرکاران از جمله دستگاه های اجرایی ذیربط و پرورش دهندگان احیا خواهد شد و تولید به چرخه طبیعی خود باز خواهد گشت.

او با اشاره به متوسط ارزآوری هر کیلوگرم میگو که بالغ بر حدود ۵ دلار ارزیابی می‌شود به تجربه مخاطرات بعد از سیل در تولید با ریسک بالای بیماری اشاره کرد و افزود: از آنجا که مخاطرات ناشی از بیماری‌ها، پس از سیل از خود این واقعه خطرناک‌تر است، لذا لازم است همه همکاران سازمان دامپزشکی در این منطقه تلاش نمایندتا با اقدامات فوری نظیر بستن ورودی کانال های آبرسان، نصب دریچه روی زهکش اصلی برای جلوگیری از ورود آب هنگام مَدّ  لایروبی زهکش اصلی، تعبیه مسیری دیگر برای هدایت سیلاب به دریا به غیر از کانال زهکش اصلی سایت گواتر و لایروبی زهکش های فرعی سایت، شرایط سایت را به حالت طبیعی قبل از برزو سیل بازگردانند.

هشدار بروز مخاطرات ناشی از بیماری‌های دامی و مشترک متعاقب بروز سیل

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: بروز و شیوع بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام، یک تهدید جدی در شرایط وقوع سیل در منطقه است.

رئیس این سازمان که جهت بررسی و ارزیابی مباحث مرتبط با جهاد کشاورزی بویژه حوزه دامپزشکی عازم چابهار شده است، خطاب به مسئولین این استان در خصوص اقدامات انجام شده گفت: ما و مردم استان سیستان و بلوچستان قبل از این هم شرایط سخت خشکسالی را کنار هم تجربه کرده‌ایم و امیدوارم پس از حل مشکلات و رفع خسارات پیش آمده، بتوانیم از برکات منابع آبی ایجاد شده استفاده نماییم.

وی ضمن تأیید همه کمبودها و مشکلات موجود، گفت: در این سیل یا سیل های اوایل سال جاری در کشور بخش‌های کشاورزی کشور خسارات جدی متحمل شدند اما در کنار همه این مشکلات، به واسطه اقدامات خوب ملت، دولت، نیروهای نظامی و انتظامی توفیق های خوبی در زمینه دامپزشکی حاصل شد که می تواند مایه خشنودی، قوت و قدرت برای ادامه خدمت به مردم و مرزداران عزیز ما در این استان باشد.

رفیعی‌پور تصریح کرد: علیرغم همه مشکلات و مباحث به وجود آمده اخیر و شهادت سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی، جز همدلی همه آحاد جامعه شامل نظامی‌ها، سیاسیون، امنیتی‌ها، بهداشتی‌ها و خدماتی‌ها و چیزی ندیدم و همه برای حفظ و تنومندشدن نظام جمهوری اسلامی دست به دست هم دادند و در کنار هم بودند.

 

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: در هر دو نظام تولید و بازار کشاورزی نیاز به دانش محور شدن مشهود است، سیستم برندینگ، بسته بندی، آموزش و حمل و نقل نیازمند دانش محور شدن هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، شاهرخ رمضان نژاد در جلسه اتاق بازرگانی ایران که در خصوص تبیین سند نظام آموزش بازرگانی و کسب و کارهای کشاورزی ایران «نابکا» برگزار شد، اظهار کرد: باید هم پیوندی در نظام تولید و بازار را ایجاد کنیم و پیوند این دو را افزایش دهیم.

وی افزود: تجار پیش از این هم در خدمت کشاورزان بوده اند اما به عنوان یک سیستم کارآمد نبوده است.

رمضان نژاد تاکید کرد: در هر دو نظام تولید و بازار کشاورزی نیاز به دانش محور شدن مشهود است، سیستم برندینگ، بسته بندی، آموزش و حمل و نقل نیازمند دانش محور شدن هستند.

وی افزود: سرمایه های فردی در بخش کشاورزی وارد نمی شود و تا کنون بر روی آن کار نشده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: کار ما در نظام مهندسی این است که سرمایه مردمی را به بخش کشاورزی وارد کنیم و ما در این سازمان برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن می‌کنیم.

رمضان نژاد تاکید کرد: ما هنوز در آغاز راه هستیم و برای توازن نظام تولید و بازار تفاهم‌نامه‌ای را برقرار کردیم تا نظام آموزش بازرگانی کشاورزی با نام نابکا را راه اندازی کنیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از کارهای ما نهادسازی و ظرفیت سازی است، عنوان کرد: به همین منظور مراکز خدمات کشاورزی غیر دولتی را برای نهاد سازی ایجاد کرده‌ایم.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: اگر بتوانیم سالانه یک دهم درصد به مواد آلی خاک اضافه کنیم، در ۱۰ سال آینده می‌توانیم ۳۰ تا ۴۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کرده و ضریب تولید را هم افزایش دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، علیمراد اکبری در جلسه هم‌اندیشی مدیران ستادی و استانی امور آب و خاک، اظهار کرد: بنا به دستور و ابلاغ ارسال شده به استانها ظرفیتی را به عنوان مشاور راهبردی ایجاد کردیم که اگر استان ها نتوانید از این ظرفیت استفاده کنند، کار در استان‌ها سخت می شود.

وی افزود: ظرفیت جذب نیرو وجود دارد و مشاور راهبردی یک ضرورت برای بخش آب و خاک است.

اکبری در رابطه با کارگروه سازگاری با کم آبی اذعان کرد: با وزارت نیرو در کارگروه سازگاری با کم آبی یک دستورالعمل در حال تدوین داریم که به زودی ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: تنها بر سر برخی مسائل با وزارت نیرو به تفاهم نرسیدیم که در صورت حل مشکل و رفع موانع، دستورالعمل تکمیل می شود.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: ما یک سند بهره وری آب را با اتاق بازرگانی امضا کردیم که پایه و اساس بحث بهره وری آب در آینده خواهد شد و تمام تلاش های استان‌ها باید در بحث آب، در مفاد این سند خود را نشان دهد.

اکبری تاکید کرد: مدیریت آب در گرو مدیریت خاک است و اگر خاک را مدیریت نکنید، نمی‌توانید آب را مدیریت کنید، همچنین مقام معظم رهبری هم بر روی مسئله خاک و اهمیت آن تاکید بسیار دارند.

وی افزود: اگر بتوانیم سالانه یک دهم درصد به مواد آلی خاک اضافه کنیم، در ۱۰ سال آینده می‌توانیم ۳۰ تا ۴۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کرده و ضریب تولید را هم افزایش دهیم.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: ۸۸ درصد از اعتبارات وزارت جهاد کشاورزی مربوط به بخش آب و خاک است و باید برای بخش‌های فنی آب و خاک هم اعتبار در نظر گرفته شود.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی، بخشی از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای امدادرسانی در سه استان سیل‌زده سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سید محمد موسوی با اشاره به این که تا کنون حدود ۲ هزار تن علوفه دام تامین و به صورت رایگان در مناطق سیل‌زده توزیع شده است، اظهار کرد: ۷۱۴ تن آرد، ۵۰ تن گوشت، ۱۰۱۰ تخته پتو، ۵۰۰۰ بسته غذایی و صدها قلم کالای مصرفی نیز در اختیار مردم مناطق سیل‌زده سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: جابجایی موقت ۲۱ هزار راس دام، دفن بهداشتی ۲۵۱۰ راس دام، واکسیناسیون ۲۱۱۰۰ راس دام، توزیع ۳۲۰۰۰ دز واکسن و سمپاشی ۳ هزار مترمربع اماکن دامی، تخلیه آب از سطح حدود ۱۰۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی، بازسازی ۴۰ کیلومتر جاده های بین مزارع، ۱۰ کیلومتر انتقال آب با لوله و ۲ کیلومتر سیل بند از دیگر اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در سه استان سیل‌زده بوده است.

سرپرست معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ما باید در صادرات استمرار داشته باشیم، خدمات توسعه کسب و کار می‌تواند به این بخش کمک کند و ما امیدواریم به سمت استمرار در صادرات و بازار هدف پایدار برویم تا منجر به رونق تولید در بخش کشاورزی کشور شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، مهدی کاظم نژاد در جلسه اتاق بازرگانی ایران که در خصوص تبیین سند نظام آموزش بازرگانی و کسب و کارهای کشاورزی ایران «نابکا» برگزار شد، اظهار کرد: در تمام دولت ها، همیشه افزایش تولید جزو برنامه ها و اهداف بوده است و گذار از کشاورزی سنتی به سمت کشاورزی صنعتی از اهداف وزارت جهاد کشاورزی است.

وی افزود: ما باید نوع گفتمان‌مان را با بخش خصوصی تغییر دهیم و تغییر گفتمان به عنوان پدیده‌ای که در بهبود کسب و کار کمک می‌کند باید سرلوحه کار و اهداف ما قرار گیرد.

کاظم نژاد خاطرنشان کرد: باید سهم بخش کسب و کارهای تجاری را در ارزش افزوده کشاورزی افزایش دهیم که یکی از شاخص هایی که در بودجه ریزی به آن پرداخته می‌شود هم سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی است.

سرپرست معاونت توسعه صنایع تبدیلی و کسب و کارهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: در برنامه ششم و در ماده ۳۱ و ۳۲ به تقویت زنجیره ها، ایجاد زنجیره های جدید و پیوند صنایع پیشین و پسین و همچنین توسعه صادرات توجه شده اما سرعت عمل به آن پایین بوده است.

وی افزود: بازارهای هدف پایدار نیستند و خود را در بازار ناپایدار عراق متمرکز کرده ایم، بنابراین تغییر الگوی تجاری در پیدایش بازارهای جدید باید اتفاق بیفتد.

کاظم نژاد تاکید کرد: بیش از دو سال طول کشید تا به اوراسیا بپیوندیم و اگر از فضا استفاده نکنیم چگونه می توانیم از کشاورزی سنتی به کشاورزی تجاری گذر کنیم.

وی افزود: بخش خصوصی و اتاق بازرگانی باید از ظرفیت صادراتی ایجاد شده استفاده کرده و تعرفه های ترجیحی را به کار ببندد.

کاظم نژاد تصریح کرد: ما باید در صادرات استمرار داشته باشیم، خدمات توسعه کسب و کار می‌تواند به این بخش کمک کند و ما امیدواریم به سمت استمرار در صادرات و بازار هدف پایدار برویم تا منجر به رونق تولید در بخش کشاورزی کشور شود.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: از اول بهمن ماه، دوره بخشودگی جریمه‌ی نداشتن سابقه بیمه در ماشین های کشاورزی به مدت سه ماه تمدید شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، کامبیز عباسی از آخرین دوره بخشودگی جریمه‌ی نداشتن سابقه بیمه ماشین‌های کشاورزی خبر داد و گفت: از اول بهمن ها، دوره بخشودگی جریمه‌ی نداشتن سابقه بیمه در ماشین های کشاورزی به مدت سه ماه تمدید شده است.

وی یادآور شد: به منظور پلاک‌گذاری ماشین‌های کشاورزی، صاحبان آن ها ملزم هستند برای وسیله‌ی نقلیه‌ی خود بیمه شخص ثالث تهیه کنند  و این درحالی بوده که در گذشته برای بیمه ماشین‌های کشاورزی، شرط جریمه نداشتن در سنوات گذشته اعمال می شده است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ادامه داد: این موضوع سبب شد تا کشاورزان رغبتی برای بیمه کردن ماشین های کشاورزی نداشته باشند، بنابراین با رایزنی های انجام شده با حوزه بیمه‌ای کشور، طی چندین مرحله بخشودگی این نوع جرایم اعمال شده است.

عباسی با تاکید بر اینکه تقاضای بخشودگی دائم جریمه‌ی نداشتن بیمه ماشین های کشاورزی را درخواست کرده‌ایم، تاکید کرد: پلاک‌گذاری ماشین‌های کشاورزی از برنامه های جدی در حال پیگیری حوزه توسعه مکانیزاسیون کشاورزی است.

این مقام مسئول بابیان اینکه ریسک در بیمه شخص ثالث ماشین‌های کشاورزی پایین‌تر از خودروها است، گفت: سوابق نیز نشان می دهد که سوانح ماشین‌های کشاورزی از بخش خودرویی کمتر است و به همین دلیل حق بیمه شخص ثالث ماشین‌های کشاورزی ۳۰ درصد تعدیل‌شده است.

وی با یادآوری اینکه تا سال ۹۲ بیش از ۲۰ هزار دستگاه کمباین و تراکتور پلاک گذاری شده است، افزود: از سال ۹۲ تاکنون نیز بیش از ۲۵۰ هزار دستگاه کمباین و تراکتور با همکاری پلیس راهور و جهاد کشاورزی استان‌ها پلاک‌گذاری شده است و شاهد رشد ۱۱ برابری در این بخش هستیم.

عباسی گفت: پیش‌بینی می شود تا سال ۱۴۰۰ نیز سایر کمباین و تراکتورهای موجود در کشور پلاک گذاری شوند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با تأکید بر اینکه ماشین‌های کشاورزی پلاک گذاری شده، دارای سند رسمی خواهند بود، تصریح کرد: پس‌از پلاک گذاری و دریافت سند، مالکین این دستگاه‌ها، می‌توانند از کارت سوخت و مزایای هویت بخشی بهره‌مند شوند.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۳ میلیون تن محصولات باغبانی در کشور تولید می شود، گفت: بخشی از این حجم تولید در فضای گلخانه و مابقی در فضای باز است که می‌توان با یک هرس و یک تغذیه مناسب این میزان را به دو برابر افزایش داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر ما حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار باغ داریم که از این میزان حدود ۹۰۰ هزار هکتار نیاز به بازسازی دارد و دلیل آن این است که برخی مخروطی کاشته شده‌اند و از سویی دیگر پایه‌ها و رقم‌ها قدیمی است و یا نقشه باغ استاندارد نیست، درحالی‌که هر ۳۰ سال باید این نقشه تغییر یابد و این چرخه همیشه ادامه‌دار است.

۹۰۰هزار هکتار باغ نیازمند بازسازی است

محمدعلی طهماسبی ادامه داد: این ۹۰۰ هزار هکتار، نهال، پایه و رقم‌های جدید می‌خواهد و باید رقم‌های قبلی را کنار بگذاریم، اکنون پایه‌های بسیار خوبی آمده است. سال پیش ۱۴۲ رقم و پایه جدید معرفی شده بود. امسال هم ۱۰ الی ۲۰ رقم از طریق موسسه تحقیقات باغبانی اعلام می‌شود. از لحاظ پیوندک مقداری هم کمبود داشته‌ایم که توانستیم از ترکیه بیاوریم.

طهماسبی در ادامه با بیان اینکه برخی روی باغات مادری سرمایه‌گذاری کرده‌اند، گفت: اکنون ما می‌توانیم نهال لیبل آبی بدهیم، این نهال حاصل زحمات محققین بود که در حال تکثیر است.

تغییر اقلیم را بپذیریم

معاون امور باغبانی گفت: یکی از دلایل و مشکلات پیشین آن است که در حال تغییر اقلیم هستیم و این را باید بپذیریم. باید در کاشت نوع پسته دقت کنیم به‌عنوان مثال، نوع احمدآقایی، کله قوچی،‌ اکبری و... هریک نیاز به شرایط اقلیمی و سرمایشی خاص خود را دارد. ما آسیب‌هایی هم از سرمایش و هم از گرمایش اقلیم داریم. از سویی دیگر توجه به تغذیه باغات مهم است، در بخش تغذیه کارهای خوبی انجام شده است. باید به مرحله رویش تا زایش توجه کرد و متناسب با آن تغذیه‌ای مناسب هر مرحله را انجام داد تا با کمترین هزینه بتوان بیشترین برداشت را از باغات داشت.

تولید ۲۳ میلیون تن محصولات باغی در کشور

او با بیان اینکه در حال حاضر ۲۳ میلیون تن محصولات باغبانی در کشور تولید می شود، تصریح کرد: بخشی از این حجم تولید در فضای گلخانه و مابقی در فضای باز است که می‌توان با یک هرس و یک تغذیه مناسب این میزان را به دو برابر افزایش داد.

نبود تشکل در بخش باغبانی

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با نقد نبود تشکل‌های توانمند در عرصه باغبانی، گفت: نبود تشکل در این بخش سبب می‌شود آنچه در بخش باغبانی به بار می‌آید را به ثمن‌بخس بفروشیم. در این بین لازم است که ما بازار را خودمان کنترل کنیم و یک تشکل قوی را تشکیل دهیم. در محصول زعفران این تشکل به‌وجود آمده است. به عنوان مثال زرین زعفران مشرق زمین چند هزار نفر عضو دارد، زعفران را به بورس برده و کاملا قیمت بازار را کنترل کرده است و ارتباط تنگاتنگی با تولیدکننده و مردم دارد.

او با بیان اینکه بستر مناسبی برای صادرات از طریق اتحادیه اوراسیا فراهم شده است، ادامه داد: اتحادیه اوراسیا روی تعرفه توجیهی ایران با کشورهای دیگر تمرکز کرده است. این اتحادیه ضوابط قرنطینه‌ای را در کشور مقابل، ثبت و ضبط می‌کند و به این ترتیب به کمک صادرکننده می‌‌آید. این اقدامات، کارهایی است که باید در استان با همکاری بخش خصوصی انجام شود.

خط اعتباری ۶۰۰میلیارد تومانی برای صادرات

طهماسبی در ادامه افزود: حدود ۶۰۰ میلیارد تومان یک خط اعتباری با عاملیت بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان پنج محصول باغی ایجاد شد که تنها پسته‌کاران توانستند بهره‌برداری کنند و بخش‌های دیگر بهره زیادی نبردند. این خط با سود ۱۴.۵ درصد تنها برای تجارت و صادرات محصولات باغبانی در نظر گرفته شده است. برای اینکه به باغداران ضرری نرسد نیاز است که یک اتحادیه و تعاونی در هر استان ایجاد شود تا دست واسطه‌ها کوتاه شود. در پسته و زعفران این اتحادیه و تعاونی‌ها ایجاد شده‌اند و امیدواریم که در هسته‌داران، سبزی و صیفی نیز به‌وجود بیاید.

مجمع ملی خبرگان، به دنبال کشاورزی قراردادی

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه از کشاورزی قراردادی و تشکیل زنجیره‌ها حمایت می‌کنیم، ادامه داد: در این زمینه با سرمایه‌گذاری چند ده میلیاردی در قالب کشاورزی قراردادی روبرو بودیم و سرمایه‌گذار با دریافت این مبلغ از وزارت جهاد کشاورزی، تعهد داده که با کشاورزان قرارداد داشته و محصولات آنها را جمع‌آوری کرده تا تولیدکننده متضرر نشود. اینجا، یک کشاورز پیشرو است که می‌تواند بیشترین بهره‌برداری را از این فرصت داشته باشد.

در راستای تأکید طهماسبی بر اهمیت کشاورزی قراردادی و بهره‌گیری آن در تولید محصولات باغی، محمد جعفری فشارکی، مدیرعامل مجمع ملی خبرگان نیز گفت: مجمع ملی خبرگان به دنبال کشاورزی قراردادی است. شهرستان نظرآباد استان البرز را به‌عنوان پایلوتی برای کشاورزی قراردادی انتخاب کرده‌ایم و در نظر داریم تا در هر استان یک شهرستان را به‌صورت پایلوت انتخاب کنیم و امیدوارم این روند برای کل استان‌ها فراگیر شود.

 

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: حدود یک میلیون راس دام تحت تاثیر سیلاب قرار گرفته و علوفه یا محل نگهداری آنها از بین رفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی که برای بازدید از مناطق سیل‌زده به چابهار سفر کرده است در رابطه با خسارت  ناشی از سیل در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با توجه به بارندگی بی سابقه ای که در منطقه سیستان و بلوچستان بوده از همان ساعات اولیه طبق دستور سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، گروه‌های مختلف عازم این منطقه شده اند.

وی افزود: بخش معاونت امور دام هم از صبح امروز در منطقه چابهار و در حال حاضر در منطقه عورکی مستقر هستند.

رضایی ادامه داد: حجم بارندگی بسیار سنگین بوده و خسارات وارده به زمین های کشاورزی و دامداری ها بسیار بالا است اما در این زمینه نمی توان در حال حاضر آمار رسمی را اعلام کرد و میزان خسارت همچنان در حال ارزیابی است.

وی تصریح کرد: ارزیابی نهایی فردا که جناب رئیس جمهور وارد منطقه خواهند شد به سمع و نظر ایشان خواهد رسید.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به میزان خسارت به دام های مناطق سیستان اذعان کرد: در رابطه با دام‌هایی مانند بز، بزغاله و گوسفند، انبارهای خوراک دام دامداری ها خسارت دیده و از روز گذشته بیش از ۱۵۰۰ تن انواع نهاده مانند ذرت، جو و سبوس برای این استان ارسال شده و به صورت منطقه‌ای و به مرور در استان توزیع خواهد شد.

وی افزود: این خوراک دام با اعلام نیازی که روستاهای منطقه داشتند و با نظارت سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان در حال توزیع است تا به دست دامدارانی که در این زمینه خسارت دیده‌اند، برسد.

رضایی عنوان کرد: تا چند روز آینده شرایط منطقه پایدار خواهد شد و باید به این مناطق کمک شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: بزرگترین کمک ما تأمین علوفه دامی برای دامداران بوده اما گروه های دامپزشکی هم در منطقه مستقر شده اند و مباحث بهداشت دام و دفن بهداشتی لاشه های باقی مانده را پیگیری می‌کنند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر نمی‌توان به صورت قطعی رقمی برای برآورد خسارت به بخش کشاورزی و دامداری استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد اما حدود یک میلیون راس دام تحت تاثیر سیلاب قرار گرفته و علوفه یا محل نگهداری آنها از بین رفته است.

رضایی تصریح کرد: در روستاهایی که حجم آب سنگین بوده و روان آب در آن حرکت کرده، میزان خسارت بیشتری دیده شده است.

وی افزود: تمام گروه‌ها اعم از وزارت راه، وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی در تمام قسمت‌های استان به صورت گروه به گروه درحال بازدید هستند و اوضاع را تحت بررسی گرفتند تا مشکلات مردم منطقه سریعتر برطرف شود.

 

 

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حوزه کشاورزی باید نهضت علمی ایجاد شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، حجت الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی در سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی و منابع طبیعی  امروز با شعار "کشاورز نمونه،پیشگامان رونق تولید" که با حضور رئیس جمهوری و مدیران و فعالان بخش کشاورزی در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: در فرهنگ اسلامی تولید ارزش محسوب می شود و اسلام تولیدکننده را مجاهد می داند. 

وی اظهار کرد: در فرهنگ اسلامی، افرادی که امکانات تولید داشته باشند و از آن استفاده نکنند از مغفرت الهی به دور خواهند بود.

حجت الاسلام و المسلمین تقوی با بیان اینکه تولیدکنندگان گنج های خدا هستند، تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی تلاش های بسیاری می کند تا کمبودی در اقلام معیشتی و بازار وجود نداشته باشد.

وی با بیان اینکه باید در حوزه کشاورزی نهضت علمی ایجاد شود، افزود: البته این نهضت با شیب کم در حال انجام است و باید شتاب بگیرد.

بنا بر اطلاعات دریافت شده از وزارت امور خارجه، مقرر است هشتمین نمایشگاه بین المللی کشاورزی همراه با دومین نمایشگاه بین المللی محیط زیست قطر در بازه زمانی ۲۷ اسفندماه سال جاری تا دوم فروردین ماه سال ۱۳۹۹ برابر با ۱۷ تا ۲۱ مارس سال ۲۰۲۰ میلادی در شهر دوحه برگزار شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، هومن فتحی مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی با اعلام این مطلب، افزود: فعالان اقتصادی و علاقه مندان به حضور در این نمایشگاه می توانند از طریق وب سایت http://agriteq.com/en/agrtieq-home اطلاعات مورد نیاز را دریافت نمایند.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: روز گذشته ۵۰ تن گوشت قرمز برای مصارف انسانی و ۵۰۰ تن ذرت و ۵۰۰ تن جو برای مصرف حیوانی دام های استان سیستان و بلوچستان ارسال شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، حسن عباسی معروفان ضمن همدردی با مردم سیل زده استان سیستان و بلوچستان، در رابطه با ارسال محموله به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با دستور مقام معظم رهبری، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و قائم مقام بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت، روز گذشته ۵۰ تن گوشت قرمز برای مصارف انسانی و ۵۰۰ تن ذرت و ۵۰۰ تن جو برای مصرف حیوانی دام های این استان ارسال شد.

وی افزود: در همین راستا امروز هم ۵ کامیون با ظرفیت هرکدام ۱۰۰ تن، در منطقه سیستان و بلوچستان، جو توزیع کردیم تا علوفه دامی کاهش پیدا نکند و مشکل دامداران از این طریق حل شود.

عباسی معروفان تاکید کرد: این توزیع برای مرحله اول است بنابراین با نظر ستاد بحران و جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان توزیع در صورت نیاز انجام خواهد شد و ما اعلام کردیم که در هر ساعت از شبانه روز که درخواست نیاز کنند بدون هیچ محدودیتی تا زمان نیاز ارسال کالا را ادامه خواهیم داد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با اشاره به اینکه در مناطق کرمان و هرمزگان اعلام نیاز برای ارسال محموله نشده اذعان کرد: ما منتظر درخواست از سوی ستاد بحران استان های کرمان و هرمزگان هم برای ما ارسال محموله هستیم و وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد هیچ محدودیتی برای کمک به استان‌های کشور نداریم.

وی افزود: اقدامات در سیستان و بلوچستان انجام شده اما از استان‌های دیگر اعلام نیاز نداشته اند.

عباسی معروفان تاکید کرد: انبارهای پشتیبانی امور دام کاملاً پر از کالا است و تا هر زمان، بدون محدودیت و بدون تشریفات معمول در خدمت مردم هستیم.

وی افزود: به مدیر پشتیبانی امور دام در استان های سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار و کنارک اعلام کردیم، بررسی‌های لازم را انجام داده و میزان نیاز را اعلام کنند تا بتوانیم کمک‌ها را به استان برسانیم

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: سطح در نظر گرفته شده برای اجرای طرح آبیاری نوین در سال جاری ۲۲۰ هزار هکتار بود که تا امروز ۹۰ هزار هکتار آن انجام شده و ۱۳۰ هزار هکتار آن در حال انجام است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، علی مراد اکبری در حاشیه افتتاحیه چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی سامانه‌های نوین آبیاری (ماشین‌آلات و نهاده‌ها) در جمع خبرنگاران، پیش بینی کرد: تا پایان سال مالی جاری یعنی تیرماه سال آینده موفق به اجرای طرح آبیاری نوین تا ۲۰۰ هزار هکتار بشویم.

اکبری با اشاره به روش‌های متنوع آبیاری نوین در مزارع و باغات تصریح کرد: ما در مزارع و باغات بیشتر از روش میکرو استفاده می‌کنیم که با توجه به شرایط کم‌آبی در کشور این روش بیش از ۹۰ تا ۹۵ درصد بازدهی دارد.

وی افزود: بعداز روش میکرو ترجیح ما استفاده از سیستم کم‌فشار است که در این روش نیز مانند روش میکرو انتقال آب با لوله انجام می‌شود که کمترین هدرروی آب را به همراه دارد.

اکبری تصریح کرد: هدف ما این است که از روش‌های ثقلی دور شویم و تا چند سال آینده به طور کلی روش‌های ثقلی را از آبیاری مزارع و باغات حذف کنیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با آخرین وضعیت سیستم‌های نوین آبیاری در مناطق سیل‌زده عنوان کرد: شهر زابل اصلی‌ترین منطقه‌ای است که ما سیستم آبیاری نوین را در آن پیاده کردیم که در سیل چند روز اخیر کمترین آسیب را داشته است.

اکبری افزود: در حال حاضر بیشتر خسارات سیل به زیرساخت‌ها از جمله راه‌ها و پل‌ها وارد شده است که می‌تواند برای کشاورزان آن مناطق مشکل‌ساز باشد.

وی در رابطه با میزان مصرف آب در بخش کشاورزی اذعان کرد: در حال حاضر میزان مصرف آب در بخش کشاورزی ۶۵ تا ۷۰ درصد است اما برای اطلاع از میزان دقیق آن طرحی با عنوان تعیین مصرف آب کشاورزی در حال اجرا است.

اکبری افزود: در طرح تعیین مصرف آب کشاورزی میزان مصرف آب برای ۳۵ محصول مورد بررسی قرار خواهد گرفت که تاکنون میزان مصرف آب ۲۳ محصول تعیین شده که اعداد و ارقام ما نشان می‌دهد که مصرف آنها کمتر از ۷۰ درصد است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: نتایج ما تاکنون نشان می‌دهد که در بیشتر محصولات کشاورزی با کم‌آبیاری روبرو هستیم که این موضوع موجب کاهش تولید و بهره‌وری شده است.

اکبری افزود: به طور مثال در برخی مناطق میزان آبیاری پسته کمتر از ۵۰ درصدِ میزان مورد نیاز گیاه است که در کاهش تولید تاثیر زیادی دارد.

وی گندم را یکی از محصولاتی دانست که با کم‌آبیاری روبرو است و افزود: قریب به اتفاق کشاورزان و باغداران به دلیل کم‌آبیاری بسیار کمتر از متوسط تولید کشور محصول تولید می‌کنند ضمن اینکه این امر بر کیفیت و کمیت محصول نیز موثر است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این پرسش که آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت خاک در چه مرحله‌ا‌ی است، گفت: پس از آنکه قانون حفاظت خاک در مجلس مصوب شد به دولت ابلاغ شد و جهاد کشاورزی مکلف به تدوین آیین‌نامه اجرایی آن شد.

اکبری ادامه داد: ما موظف بودیم که طی شش ماه آیین‌نامه اجرایی قانون حفاظت خاک را تنظیم و آن را به دولت ارائه دهیم که اکنون در مراحل پایانی آن هستیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای تدوین آیین‌نامه مذکور از اساتید، دانشمندان و دستگاه‌های ذیربط کمک گرفته شد اظهار کرد: در تدوین این آیین‌نامه که اکنون در مراحل پایانی آن هستیم علاوه بر کارشناسان و دانشمندان دستگاه‌های ذیربط شامل سازمان حفاظت از محیط زیست، وزارت بهداشت و درمان و آمزوش پزشکی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت نیرو و ... نظرات خود را ارائه و پس از جمع‌بندی آن را برای تصویب به دولت خواهیم برد.

وی اضافه کرد: هر گونه برنامه‌ریزی برای آب بدون توجه به مساله خاک مفهومی ندارد چرا که خاک به عنوان مخزن آب است و تنها با مدیریت خاک است که می‌توان به بهره‌وری آب نیز دست یافت.

اکبری تصریح کرد: با حاصلخیزی خاک می‌توانیم تولید را تا دو برابر افزایش داده و بهره‌وری را تا حد بسیار زیادی بالا ببریم.

وی در پایان سخنان خود زمان احتمالی ارسال آیین نامه  قانون حفاظت از خاک به دستگاه‌های مربوطه را هفته آینده اعلام کرد.

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
5548
11241
6734626

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس جهاد کشاورزی زنجان

امروز : چهارشنبه 2 بهمن 1398

آخرین تاریخ به روز رسانی 0 ساعت و29 دقیقه قبل می باشد