آرشیو اخبار سازمان

وزیر جهاد کشاورزی گفت: جدیت همه جانبه در موضوع اقتصاد مقاومتی باعث شده که علیرغم فشارهای دشمنان و تحریم های اقتصادی بی سابقه، وضعیت اقتصادی کشور در شرایط با ثبات و مناسبی قرار داشته باشد و اقتصاد کشور چندان متاثر از تحریم ها دچار اختلال نشود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و جانشین رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان کرمانشاه در هفتمین نشست ستاد اقتصاد مقاومتی این استان با قدردانی از اقدامات استاندار و مجموعه مدیریتی استان در مساله زلزله کرمانشاه، اظهار کرد: دشمنان معاند در مساله زلزله تلاش می کردند دولت را در کمک به زلزله زدگان ناکارآمد جلوه دهند اما عملکرد در بخش مسکن، مسایل زیربنایی و کشاورزی در استان به خوبی مدیریت شد.

وی با بیان این که در پیشبرد طرح های اقتصاد مقاومتی نیز در همه زیربخش ها از جمله کشاورزی توفیقات ملموس و قابل توجه و خوبی حاصل شده است، تصریح کرد: مقاوم کردن اقتصاد ملی برای همه کشورها از بدیهیات است و ما در کشور ایران هم باید با جدیت و از سال ها قبل در این موضوع با جدیت بیشتر ورود می کردیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال های اخیر، جدیت همه جانبه در موضوع اقتصاد مقاومتی باعث شده که علیرغم فشارهای دشمنان و تحریم های اقتصادی بی سابقه وضعیت اقتصادی کشور در شرایط با ثبات و مناسبی قرار داشته باشد و اقتصاد کشور چندان متاثر از تحریم ها دچار اختلال نشود.

وی با اشاره به این که استان کرمانشاه از نظر منابع آب و خاک از استان های نمونه است، خاطرنشان کرد: متوسط بارندگی استان کرمانشاه، دو برابر متوسط کشور و عمده خاک کشاورزی دشت های کرمانشاه از خاک های غنی و درجه یک کشور محسوب می شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که کمبود منابع آب، اشتغال و ارتقای تولید از جمله چالش های اصلی در کشور است، اذعان کرد: توسعه گلخانه ها یکی از راهکارهای مهم برای رفع بخشی از این چالش ها است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه عملکرد رسانه ملی در زمینه حمایت از تولید بویژه در بخش کشاورزی بسیار مثبت و خوب بوده است، گفت: رسانه ملی تاکنون مکمل بخش تولید در کشور بوده و عملکرد مناسبی داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما‏‏، محمود حجتی پس از دیدار با علی عسکری رئیس رسانه ملی گفت: رسانه ملی در کنار دستگاه‌های اجرای بویژه جهاد کشاورزی می‌تواند کمک‌های زیادی بخصوص و در آموزش و ترویج داشته باشد و در این جلسه راهکار‌های این مسئله بررسی شد.

وی با بیان اینکه اگر با آموزش و ترویج بهره وری را افزایش دهیم می‌توان تولید ملی در کشاورزی را دو برابر کرد گفت: اگر تولید ملی به ازای همین آب و خاکی که داریم بطور متوسط به میزان نصف تولید کنندگان نمونه و برتر کشور افزایش یابد، تولید ملی ما در دو برابر می‌شود و این ثروت بسیار بزرگی است که با افزایش بهره وری و آموزش و ترویج حاصل خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه رسانه ملی آمادگی کامل خود را برای انجام کار‌های مشترک در زمینه تولید و عرضه خدمات اعلام کرده است افزود: یکی دیگر از زمینه‌هایی که رسانه ملی می‌تواند به ما کمک کند معرفی ظرفیت‌های مغفول مانده در کشور است که افکار عمومی و اهل فن چندان با آن آشنا نیستند.

حجتی تولید گیاهان دارویی و تولید ماهی در دریا را نمونه‌هایی از ظرفیت‌های مغفول مانده کشور ذکر کرد و افزود: با توجه به تنوع اقلیمی و بازار مناسب تولید گیاهان دارویی و همچنین وجود سواحل مناسب بویژه در مناطق محروم وکمتر توسعه یافته جنوب کشور اگر بتوان این ظرفیت‌ها را به جامعه معرفی کرد تاثیر بسیاری در ایجاد اشتغال و تولید خواهد داشت.

حجتی با بیان این که در این جلسه با رئیس و مدیران ارشد رسانه ملی رایزنی‌های خوبی در زمینه تولیدات مشترک رادیویی و تلویزیونی شد، گفت: در این جلسه مقرر شد تا یک میز همکاری ایجاد شود تا به صورت مکمل در خدمت مردم و اقتصاد کشور باشیم.

حجتی همچنین درپاسخ به خبرنگار ما در خصوص نرخ خرید تضمینی گندم نیز گفت: نرخ گندم امسال هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شد و تاکنون سه ونیم میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده و این روند همچنان ادامه دارد.

وی درباره احتمال قاچاق معکوس گندم با توجه به افزایش نرخ ارز و گرانتر بودن قیمت گندم در کشور‌های همسایه نسبت به قیمت خرید تضمینی در داخل کشور افزود: از آنجا که احتمال می‌رفت با توجه به افزایش نرخ ارز امسال شاهد قاچاق معکوس باشیم بنابراین سازوکاری اندیشیده شد تا هر نوع حمل و نقل گندم در کشور مستند سازی و شناسنامه دار شود و این اقدام بحث قاچاق را به شدت کاهش داده است.

حجتی با تاکید براینکه هم اکنون هر گونه حمل ونقل گندم در مبادی و مسیر‌ها کنترل می‌شود گفت: محموله‌های گندم در مسیر کنترل می‌شود و باید مبدا و مقصد آن مشخص باشد و اگر باری خلاف قانون و مقررات حمل شود با آن برخورد خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه آمادگی موجود دربین دستگاه‌ها اعم از گمرکات، نیروی انتظامی و دستگاه‌های نظارتی و همکاری خوب بین بخشی احتمال قاچاق معکوس گندم را بسیار پایین آورده است گفت: البته ممکن است بصورت پراکنده مواردی مشاهده شود، اما بصورت سازمان یافته امکان قاچاق معکوس گندم وجود ندارد.

مجری طرح گندم گفت: به رغم سیلی که اتفاق افتاد به سبب بارندگی خوب و ارتقای بهره وری، تولید و خرید گندم ۱۰ تا ۱۵ درصد نسبت به پارسال بیشتر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از شبکه خبر، اسماعیل اسفندیاری پور در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ با اعلام این خبر گفت: امسال چهارمین سال است که در تولید گندم خودکفا هستیم و اگر مثل سال های ۹۰ تا ۹۲ برنامه ادامه می یافت الان باید وارد کننده گندم بودیم، اما با خودکفایی سالانه ۹ تا ۱۰ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی شده است.

او با اشاره به افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی قیمت خرید تضمینی گندم گفت: دولت هر سال قیمت خرید گندم را اعلام می کند که امسال هم قیمت تضمینی خرید گندم نان ۱۷۰۰ تومان است و خرید گندم برای صنعت ۱۷۷۰ تومان و تاکنون ۲ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

مجری طرح گندم با بیان این که سطح زیر کشت گندم ۱۲ درصد کاهش یافته افزود: با وجود کاهش سطح کشت به واسطه ارتقای بهره وری با نوسازی ماشین آلات از جمله کمباین و تراکتور و کارنده ها تولید افزایش یافته است.

او با اشاره به این که استان خوزستان استان اول در تولید گندم است گفت: بوشهر امسال رکورد شکست، پارسال این استان ۱۶ هزار تن خرید داشت که امسال این رقم به ۱۴۱ هزار تن رسید که حاکی از رشد نزدیک به ۸۰۰ درصدی در تولید گندم است.

اسفندیاری پور با اشاره به متوسط مصرف سرانه کشور که ۱۶۵ کیلوگرم است گفت: متوسط مصرف سرانه برای نان حدود ۱۱۰ کیلوگرم و برای صنف و صنعت حدود ۱۳۰ کیلوگرم است. 

وزیر جهاد کشاورزی از رشد ۲۶ درصدی تولیدات بخش کشاورزی در دولت تدبیر و امید خبر داد و توسعه گلخانه ها را به عنوان راهکار حل سریع دو چالش آب و اشتغال کشور دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در هفتمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی سال ۹۹_۹۸ با اشاره به عقب ماندگی کشور در احداث گلخانه ها اظهار کرد: وسعت گلخانه های کشور با رشد ۲۵ درصدی از ۱۲ هزار هکتار در سال ۹۶ به ۱۵ هزار هکتار در سال ۹۷ افزایش یافته است اما با این وجود، در مقایسه با کشورهایی مانند ترکیه که ۶۰ تا ۷۰ هزار هکتار گلخانه دارد، نیاز به پیشرفت داریم.

وی با تاکید بر این که آب و خاک با هم مفهوم پیدا می کند و در بخش کشاورزی موضوعیت می یابد، تصریح کرد: آب و اشتغال دو چالش بزرگ کشور و توسعه گلخانه ها راهکار حل سریع این دو چالش است.

حجتی خاطرنشان کرد: در گلخانه ها، مصرف آب ۸۵ تا ۹۰ درصد کاهش و تولید چند برابر افزایش می یابد ضمن آن که به ازای احداث هر هکتار گلخانه، ۱۰ اشتغال مستقیم ایجاد می شود.

وی با اشاره به این که بازار مصرف محصولات گلخانه ها در منطقه وجود دارد، بر لزوم بازاریابی محصولات گلخانه ای کشور تاکید کرد و افزود: برای اجرای برنامه توسعه ۵۸۰۰ هکتاری گلخانه ها در سال جاری از آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور درخواست ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات کرده ام.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ۲۳ درصد اشتغال کشور پارسال در روستاها بوده و ۶۵ تا ۷۰ درصد تسهیلات طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری در شاخه های بخش کشاورزی جذب شده است، بر ضرورت تسهیل گری در دادن مجوز گلخانه ها تاکید کرد.

حجتی با بیان این که تغییر کاربری برای انجام فعالیت های تولیدی بخش کشاورزی تغییر کاربری اراضی نیست، تصریح کرد: یک سری مقررات دست و پاگیر هست باید اصلاح و حذف شود و دولت و مجلس در زمینه مقررات زدایی های زاید مشارکت می کنند.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با بیان این که دشمن جنگ و شرایط سختی را در مقابل ملت ایران ایجاد کرده و در این راه همه امکانات و قدرت اقتصادی و نظامی خود را به کار گرفته است، اذعان کرد: با حمایت های به عمل آمده و تلاش های انجام شده، نهاده ها اعم از بذر، ادوات مکانیزه و کود و سم بیش از گذشته تامین و تدارک شده است.

وی با اشاره به این که در امور زیربنایی و زمینه آب و خاک با موافقت مقام معظم رهبری در برداشت از صندوق توسعه ملی اقدامات بی سابقه ای انجام شده، گفت: اجرای سیستم های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی از مرز دو میلیون هکتار عبور کرده است،

وزیر جهاد کشاورزی کرد: در تولید گندم به عنوان نماد استقلال و قوت اصلی مردم برای چهارمین سال پیاپی به خوداتکایی رسیده ایم.

حجتی با بیان این که افزایش تولید کلزا با هدف کاهش وابستگی در روغن و بهره گیری از کنجاله آن در خوراک دام و طیور در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، گفت: با اجرای برنامه افزایش تولید دانه های روغنی، ضریب خوداتکایی کشور در روغن نیز ار ۶ درصد به ۱۶ درصد افزایش یافته است.

دکتر اسحاق جهانگیری روز سه شنبه با حضور در اجتماع مردم روستای دوتپه سفلی در شهرستان خدابنده با بیان این که در هیچ مقطعی در ۴۰ سال گذشته شرایط کشور مثل امروز خاص نبوده است، گفت: ملت ایران هشت سال در برابر تهاجم همه جانبه دشمن و ۴۰ سال در برابر فشار‌ها و تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل پایداری و ایستادگی کرد و نشان داد که نامش با مقاومت و ایستادگی در تاریخ ماندگار خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، معاون اول رییس جمهور ضمن تشریح شرایط خاص کشور در مقطع کنونی تأکید کرد: امروز دشمن به گونه‌ای دیگر و با حیله جدیدی جلو آمده اما راهبرد ملت ایران راهبرد مقاومت است و مقاومت به معنای تأمین نیازهای کشور، خودکفایی و امنیت غذایی ملت ایران است.

معاون اول رییس جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از مذاکرات طولانی به توافقی با شش کشور بزرگ و قدرتمند دنیا رسید و به همه تعهدات خود در این توافق عمل کرد و سازمان بین المللی انرژی اتمی نیز طی ۱۴ گزارش به هم پیوسته پایبندی کشورمان به تعهدات را اعلام کرده است اما به یکباره فردی در آمریکا به عنوان یکی از کشورهای طرف توافق با ایران روی کار آمد که این توافق را بدترین توافق تاریخ کشورش توصیف کرد و گفت از آن توافق خارج می شود.

دکتر جهانگیری اظهار داشت: آمریکا به همین میزان نیز بسنده نکرده و پس از خروج از این توافق بین المللی گفت: چون من زور دارم پس از خروج از این توافق ایران را تحریم کرده و تحت فشار قرار می دهم و از همین روی مهمترین نقاط و کلیدی ترین بخش های حیات اقتصادی کشور را هدف قرار داد که متأسفانه حتی کشورهای بزرگ جهان نیز از ترس آمریکا از سیاست های او در اعمال فشار به ایران تبعیت می کنند.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: اما مردم ایران از سرور و سالار شهیدان خود حضرت اباعبدالله الحسین(ع) آموخته اند که زیر بار ذلت و ستم نروند. آمریکایی ها عادت کرده اند و بر اساس رفتار کشورهای دیگر در برابر تهدیداتشان باورشان شده است که وقتی ملتی را تهدید به اعزام ناوگان دریایی و هواپیماهای جنگنده کنند آن ملت باید از این موضوع بترسد اما با وجود تهدیدهای گوناگون و اعلام اخبار اعزام تجهیزات و نیروهای مسلح آمریکایی به منطقه دیدند که ملت ایران هیچ ترسی به خود راه نمی دهد.

دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: آمریکایی ها فکر می کردند ملت ایران وقتی ببینند که آمریکایی ها با حمله به عراق و افغانستان سرنوشت این کشورها را تحت تأثیر قرار داده اند واهمه کرده و کوتاه می آیند و هر چه آمریکا بگوید گوش می کنند اما دیدند ملت ایران هیچ ترسی به خود راه نمی دهد.

معاون اول رییس جمهور گفت: پس از این که آمریکایی ها دیدند ملت ایران از تهدیدهای آنها نمی هراسد حالا می گویند بیایید مذاکره کنید، اما ما می گوییم مذاکره کنیم که چه شود؟ نتیجه نهایی هر مذاکره ای می تواند رسیدن به یک توافق باشد، اما آیا وقتی آمریکایی ها از توافق موجود بین ایران با خودشان خارج شدند منطقی است که ما دوباره با آنها مذاکره کنیم؟

دکتر جهانگیری گفت: مقام معظم رهبری به پشتوانه مردم، دولت، مجلس، نیروهای مسلح و همه نهادها یک حرف زده اند و آن این بود که آن کس که زور می گوید، ظلم کرده و به ملت ایران خسارت زده باید جبران کند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به این که ملت ما در طول تاریخ ثابت کرده است که هیچ گاه اهل جنگ و تجاوز نبوده بلکه اهل منطق و گفتگوست خاطرنشان کرد: با ملت ایران تنها در چارچوب احترام و ادب می توان سخن گفت و مسایل را حل کرد، نمی توان با ملت تمدن ساز و بافرهنگ ایران با زبان تهدید و زور و بی احترامی سخن گفت.

دکتر جهانگیری تأکید کرد: راهبرد ما راهبرد مقاومت است، ما باید بتوانیم در این شرایط حساس نیازهای کشور را تأمین کنیم و نگذاریم زندگی آسیب پذیرترین اقشار جامعه دچار اختلاف شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان این که امنیت منطقه را ایران تأمین کرده است گفت: تنها برای مقطعی کوتاه ایران خود را کنار کشید و شاهد بودیم که چه حوادثی در خلیج فارس و دریای عمان رخ داد، حالا این حوادث را به ایران نسبت می دهند، متأسفانه آنها فکر می کنند عربستان و امارات متحده عربی می توانند امنیت منطقه را حفظ کنند اما واقعیت این است که امنیت آنها را نیز ایران حفظ می کند.

دکتر جهانگیری ادامه داد: سابقه و تجربه فعالیت آنها در عراق و سوریه و ایجاد داعش نشان داد که نمی توانند امنیت در منطقه ایجاد کنند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به بازدید خود از مزارع کشاورزی گفت: وقتی از کشاورزان منطقه درباره میزان برداشت محصول سوال کردم پاسخ شان رقم خیره کننده هشت تن گندم در هر هکتار بود که باید به آنها دستمریزاد گفت، زیرا آنها در راه مقاومت و ایستادگی کشور گام برمی دارند.

دکتر جهانگیری افزود: مقاومت یعنی تولید هر چه بیشتر کالاهای مورد نیاز مردم، مقاومت یعنی تأمین امنیت غذایی ملت ایران، حرکتی که در سال های گذشته انجام شد باعث شده تا ما از واردات سالانه یک میلیون تن گندم بی نیاز شده و در سه سال گذشته به همت کشاورزان خودکفا شده و حتی صادرات داشته باشیم.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: برخی فکر می کردند به خاطر حادثه سیل در ابتدای سال جاری، کشور برای تأمین نیاز گندم خود به سمت خارجی ها دست دراز کند اما خوشبختانه آمارها نشان می دهد که حتی در خوزستان که بخش زیادی از اراضی آن زیر آب رفت بیشتر از سال گذشته تولید گندم خواهیم داشت.

دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید براین که وظیفه دولت توجه به مسایل کشاورزان است گفت: با تصمیمات خوبی که انجام شد ۱.۵ تا دو برابر سال های پیش در روستاها گازرسانی انجام شد و بعید می دانم که در منطقه خدابنده و زنجان روستایی با ۲۰ خانوار وجود داشته باشد که از زیرساخت هایی نظیر راه، گاز و ‌آب لوله کشی برخوردار نباشد. به فضل الهی اگر جایی هم از این امکانات بهره مند نشده به زودی مشکلاتشان مرتفع خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: روستا کانون تولید کشور و کشور متکی به روستاییان است، روستاییان بزرگ، عزیز و شریف کشور با تلاش خود برای بی نیازی کشور مقابل خارجی ها کاری کردند تا مسئولان با جرأت و شجاعت و به پشتوانه خودکفایی و استقلال با خارجی ها سخن بگویند.

دکتر جهانگیری در پایان با بیان این که در سال ۹۸ اقدامات بیشتری در حوزه معیشت و اشتغال در روستاها انجام خواهیم داد گفت: امیدوارم با تحت پوشش رفتن اراضی بیشتر در حوزه آبیاری نوین علاوه بر تولید محصولات، صرفه جویی در مصرف آب هم انجام شود.

در ابتدای این مراسم استاندار زنجان، رییس شورای شهر و روستا و نماینده خدابنده در سخنانی مسایل پیش روی منطقه را مطرح کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز (سه‌شنبه) در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با تأکید بر ضرورت تقوای مسئولان بویژه در «رسیدگی به امور مردم، رعایت بیت المال و اجتناب از اشرافیت» به بیان وظایف اساسی مسئولان سه قوه برای حل مشکلات اقتصادی و رونق تولید پرداختند و با اشاره به اقدامات خبیثانه امریکا برای «تغییر محاسبات و تسلیم شدن مسئولان» و نیز «فاصله گرفتن مردم از نظام» افزودند: گزینه قطعی ملت ایران در مواجهه با دشمن، مقاومت در همه زمینه هاست، چرا که مذاکره با دولت کنونی امریکا سمّ مضاعف است، البته جنگی نخواهد شد بلکه برخورد، برخورد اراده هاست و در این زمینه، اراده ملت ایران و نظام اسلامی قوی تر از دشمن است و به فضل الهی این بار هم پیروز خواهیم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنانشان ماه رمضان را «ماه تقوا» و زمینه و بستری برای رواج پروا از خداوند متعال خواندند و گفتند: قرآن وعده داده است که تقوا موجب بصیرت، رستگاری، جلب رحمت و هدایت و ایجاد قدرت تشخیص حق از باطل خواهد شد و با وجود تقوا، هیچ بن‌بستی وجود نخواهد داشت.

حضرت آیت الله خامنه‌ای جنبه دیگر تقوا از منظر قرآن کریم را «تقوای از غیر خدا» برشمردند و افزودند: معنای تقوای از غیر خدا این است که از هیچ قدرتی غیر از خدا نترسیم و زندگی و آینده خود را وابسته و به دست آنها ندانیم.

ایشان با یادآوری کلامی حکمت‌آمیز از امام راحل مبنی بر لزوم پرهیز از شهوات معنوی در ماه رمضان بویژه قدرت‌طلبی، خطاب به مسئولان تأکید کردند: گفتار، رفتار و تصمیم‌های ما مسئولان در سرنوشت مردم مؤثر است، بنابراین مسئولان بیش از همه به تقوا نیاز دارند، چرا که با بی‌تقوایی آنها، حقوق مردم به طرز جبران‌ناپذیری پایمال خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی، «تقوا و امانتداری» را جزو مهمترین شاخصها در سپردن امور و مسئولیتها دانستند و با تأکید بر لزوم مراقبت مسئولان در رعایت بیت‌المال، خویشتنداری در برابر طغیان نفس و پرهیز جدی از مال‌اندوزی و میل به اشرافیت، گفتند: سلوک پیغمبر اکرم(ص) و امیرالمؤمنین(ع) کاملاً بر خلاف دنیاطلبانی بود که به دنبال کسب قدرت برای رسیدن به شهوات نفسانی و مال و ثروت هستند و در جمهوری اسلامی نیز مسئولان موظفند با تمسک به سیره آن بزرگواران، از اسراف و زندگی اشرافی و تجملاتی پرهیز کنند.

رهبر انقلاب اسلامی سخنان خود را با ورود به مباحث و مسائل اقتصادی کشور ادامه دادند و با اشاره به سخنان رئیس جمهور مبنی بر لزوم جدی تر شدن مدیریت ها و برنامه ریزی ها، گفتند: سخنان آقای رئیس جمهور، سخنان درستی است که باید انجام شود و انجام دادن آن هم به دست خود مسئولان و دولت است و راه هم در این زمینه باز است.

حضرت آیت الله خامنه ای مهمترین مسئله کشور را در شرایط کنونی «مسئله اقتصاد و مشکلات معیشتی و فشار بر مردم به‌ویژه طبقات ضعیف و متوسط» دانستند و افزودند: مشکلات اقتصادی و نداشتن برنامه اقتصادی علاوه بر اینکه به اعتبار هر کشوری لطمه وارد می کند، به دلیل آنکه مردم و طبقات ضعیف تحت فشار قرار می گیرند، زمینه ساز طمع دشمن نیز می شود.

ایشان با تأکید بر اینکه حل مسائل و مشکلات اقتصادی باید به‌طور جدی در دستور کار مسئولان قرار گیرد، خاطرنشان کردند: در زمینه مسائل اقتصادی موانع وجود دارد ولی هیچ بن بستی وجود ندارد.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مسائل و مشکلات اقتصادی باعث شده است که دشمنان ما و در رأس آن امریکا به زعم خود تصور کنند، با تحریم های بی سابقه می توانند به ایران ضربه بزنند در حالی که فلز جمهوری اسلامی به همت مردم و مسئولان مستحکم است.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه اقتصاد کشور از زیرساخت ها و ظرفیت های خوبی برخوردار است، گفتند: اقتصاد کشور از چند بیماری مزمن رنج می برد که اگر در شرایط تحریمی فعلی بتوان این بیماری‌ها را برطرف کرد، اقتصاد ایران حرکت جهشی خواهد کرد.

ایشان «وابستگی به نفت و خام فروشی»، «مداخلات غیر لازم دستگاههای حکومتی در مسائل اقتصادی و عدم اجرای مناسب سیاستهای اصل ۴۴» و «تخریب فضای کسب و کار و قوانین دست و پا گیر» را از جمله بیماریهای مزمن اقتصاد کشور برشمردند و افزودند: اصلاح ساختاری بودجه که قرار بود مجلس و دولت، در چهار ماهه اول امسال آن را انجام دهند و همچنین اصلاح نظام بانکی از دیگر کارهای مهم و اساسی است که باید انجام شوند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: تحقق این امور زیربنایی و ساختاری نیازمند مدیریت شجاعانه، امیدوارانه، جهادی، همراه با اشراف میدانی بر مشکلات، عدم انفعال در برابر دشمن و شرطی نکردن اقتصاد به مسائل خارج از اختیار خودمان است.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: متأسفانه در سالهای اخیر به‌طور مکرر، اقتصاد کشور به تصمیم های دیگران گره زده شد و بسیاری از کارها به تصمیم های امریکا موکول شد و در نتیجه سرمایه گذار و فعال اقتصادی نیز کارهای خود را موکول به این امور کرد.

ایشان یکی از راههای حل مشکلات اقتصادی را استفاده از ظرفیت وسیع مردمی کشور دانستند و با تأکید بر اینکه برخورد دولت با عوامل مخرب در بخشهای گوناگون اقتصادی بسیار ضروری است، افزودند: باید با قاچاق، دلالی ها، خریدهای خیانتکارانه‌ی ارزاق عمومی و احتکار، بدون هراس از جنجال ها، برخورد قاطع شود و همه باید از دولت در این عرصه حمایت کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای در بیان چند کار و وظیفه اساسی که باید به عنوان تفکری عام مورد توجه و عمل سه قوه قرار گیرد، «رونق تولید» را کلید حل بسیاری از مشکلات خواندند و افزودند: در سایه عزم جهادی و به‌کارگیری جوانان متخصص، موانع رونق تولید قابل رفع است که اگر این هدف محقق شود، مسائلی نظیر اشتغال، کاهش تورم، رفاه مردم و صادرات، شتاب خوبی خواهد گرفت.

ایشان «اعتماد به جوانان» را راه حل اصلی برشمردند و خاطرنشان کردند: هر جا به نسل جوان اعتماد کردیم و حداقلِ امکانات را در اختیارش گذاشتیم، پیش رفتیم.

رهبر انقلاب تولیدات تحسین برانگیز نظامی از جمله موشک‌های نقطه زن بالستیک و کروز با برد ۲ هزار کیلومتر را نتیجه اعتماد به جوانان مؤمن، با انگیزه و خستگی ناپذیر خواندند و افزودند: در بحث غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم و تأمین نیازهای پزشکی هسته ای نیز وقتی کار را به جوانان محول کردیم، در میان ناباوری بسیاری، کار به این مهمی را به سرانجام رساندند، ضمن اینکه مشکل ترین بخش غنی سازی، رسیدن به ۲۰ درصد است و مراحل بعدی، آسانتر از این مرحله است.

ایشان پرسیدند: آیا اینگونه جوانان نمی توانند مشکلات صنایع را حل کنند و با یافتن حلقه های مفقوده بخش های مختلف، کارها را به سامان برسانند؟

رهبر انقلاب با ابراز تلخ کامی از شنیدن خبر تعطیلی برخی واحدهای تولیدی یا کشاورزی، وزارت صنایع را به تهیه فهرست موارد مورد نیاز واحدهای تولیدی (اعم از ماشین آلات، قطعات و مواد اولیه) و ارائه فراخوان برای رفع این نیازها توصیه مؤکد و خاطرنشان کردند: بسیاری از این موارد در داخل کشور قابل تأمین است.

حضرت آیت الله خامنه ای دومین کار و وظیفه اساسی دولت و دیگر قوا را «تلاش برنامه ریزی شده و بی وقفه برای خودکفایی بویژه در زمینه کشاورزی» برشمردند و افزودند: متأسفانه در مقطعی با این حرف که خرید محصولات از بیرون ارزان‌تر تمام می شود و تولید در داخل صرفه اقتصادی ندارد، روند خودکفایی دچار ضربه شد.

ایشان افزودند: البته ممکن است خرید برخی محصولات از جمله گندم از خارج به صرفه باشد، اما اگر جلوی واردات این محصول مهم را گرفتند چه کار خواهیم کرد؟ بنابراین باید با تلاش بیشتر به راه عاقلانه خودکفایی ادامه دهیم.

رهبر انقلاب خودکفایی در زمینه بنزین را مهم برشمردند و افزودند: پالایشگاه ستاره خلیج فارس که به همت سپاه احداث و راه اندازی شد، حدود یک‌سوم مصرف مسرفانه کنونی بنزین را تأمین می کند که بسیار مهم است.

حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این محور تأکید کردند: اقتدار و آبروی کشور در «خودکفایی» است و باید نیازهای مهم کشور را خودمان تولید و تأمین کنیم.

«سهولت کسب و کار» سومین مسئله ای بود که رهبر انقلاب به عنوان دستور کار عمومی قوا مطرح کردند و افزودند: «مقررات و قوانینِ بسیار و گاه متناقض» عملاً مانع رونق فضای کسب و کار شده است که باید خیلی جدی این مشکل دست و پا گیر را برطرف کرد.

رهبر انقلاب بخش کشاورزی را دارای اولویت خواندند و افزودند: این بخش، هم از جهت تأمین مواد غذایی و هم از جهت سهم اشتغال، بسیار مهم است و باید با احداث صنایع تبدیلی در روستاها و برطرف کردن مشکل فروش محصولات کشاورزی روستاییان، به آن توجه کامل کرد چرا که در پیشرفت و قدرت کشور بسیار مؤثر خواهد بود.

رهبر انقلاب نیروی انسانی کارآمد، جوان، پرانگیزه و خستگی ناپذیر را ثروتی عظیم و بی نظیر دانستند و افزودند: هزاران گروه تحقیقاتی در داخل و خارج از دانشگاهها وجود دارند که می‌توانند با ایده ها و فکرهای خوب و راهگشا، چرخه کارها در بخش صنایع و معادن و دیگر بخشها را روان سازی و مسائل زمین مانده را راه‌اندازی کنند.

ایشان فرصت جبران خسارات سیل را فرصت خوبی برای رونق بخشهای مختلف تولید خواندند و تأکید کردند: باید اعتبارات جبرانی مناطق سیل‌زده را به گونه ای برنامه ریزی و هدایت کرد که به رونق کارخانه ها بینجامد.

حضرت آیت الله خامنه ای مسکن سازی را از جمله رشته های کارآفرین خواندند و گفتند: از جمله غفلت های چند سال اخیر، بی توجهی به موضوع مسکن سازی بوده است.

ایشان افزودند: باید از فرصت ترمیم یا ساخت مسکن برای هموطنان سیل زده استفاده کرد و با کمک دستگاههای مختلف و بخش خصوصی حرکت عظیم اشتغال‌زا و تولید آفرین در بخش مسکن را بوجود آورد.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان به موضوع تلاشها و اقدامات ضد ایرانی امریکا پرداختند و خاطرنشان کردند: در مواجهه با دشمن دو راه بیشتر وجود ندارد یا عقب‌نشینی ما و پیشروی متقابل آنها و یا مقاومت و ایستادگی که تجربه ما در جمهوری اسلامی نشان می‌دهد هر جا در مقابل دشمن مقاومت کردیم، جواب گرفتیم.

ایشان مقاومت در عرصه اقتصادی را متفاوت از مقاومت در عرصه نظامی دانستند و افزودند: مقاومت در عرصه اقتصادی به معنای مستحکم کردن ساخت اقتصادی کشور است که لازمه آن هم برخورد جدی با مسائل و پیگیری امور است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه برای اصلاح امور نباید چشم به خارج دوخت، خاطرنشان کردند: چشم دوختن به بیگانه موجب ضربه به کشور می شود که نمونه آن را در برخورد اروپایی ها در قضیه برجام می بینیم.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: ما با اروپایی ها، مشکل و دعوایی نداشتیم اما آنها به هیچیک از تعهدات خود عمل نکردند و نمی کنند و در عین حال مدام ادعا می کنند که ما به برجام پایبند هستیم.

ایشان با تأکید بر اینکه علاوه بر دولت، مردم نیز باید برای حل مسائل اقتصادی، نقش آفرینی کنند، گفتند: مردم با خرید محصولات داخلی و استمرار حمایت از کالای ایرانی، پرهیز از اسراف، توجه نکردن به شایعات در فضای مجازی و زیاده روی نکردن در خرید، می توانند به رونق تولید کمک کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه سخنان خود، در تبیین طراحی امریکایی‌ها در شرایط فعلی گفتند: آنها تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا با فشارهای شدید اقتصادی، اولاً نظام محاسباتی مسئولان را به‌گونه‌ای تغییر دهند تا آنان مجبور به تسلیم شوند و ثانیاً مردم را در مقابل نظام قرار دهند.

ایشان با تأکید بر اینکه طراحی و محاسبه امریکا همانند محاسبات چهل سال گذشته غلط است و به نتیجه هم نخواهند رسید، افزودند: امریکایی‌ها این بار نیز قطعاً شکست خواهند خورد و در این موضوع تردیدی نیست.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: سردمداران امریکا به دلیل بغض و کینه ای که به جمهوری اسلامی ایران دارند، کور شده اند و نمی توانند درست محاسبه کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به مخالفت بسیاری از صاحبنظران در امریکا با شیوه برخورد با ایران و گروههای مقاومت گفتند: مسئولان کنونی امریکا واقعاً درک درستی نسبت به مسائل گوناگون و همچنین جمهوری اسلامی ندارند.

ایشان با تأکید بر اینکه هیچکس نباید از هیبت ظاهری، تشرها و هیاهوهای امریکا بترسد، افزودند: ابرقدرتها معمولاً کار خود را با تشر و هیاهو پیش می برند و هرگونه جا زدن در مقابل این تهدیدها خطا است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: علاوه بر امریکا، از ثروت قارون های منطقه خلیج فارس نیز نباید ترسید زیرا هیچ غلطی نمی توانند بکنند.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: امریکا در سال ۱۳۵۷ و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بسیار قدرتمندتر از شرایط فعلی بود و کارتر رئیس جمهور آن زمان، هم عقل و هم قدرت بیشتری از رئیس جمهور کنونی امریکا داشت و محمدرضا پهلوی نیز به عنوان مأمور آنها بر همه امور مسلط و کاملاً تابع بود اما ملت ایران توانست با دست خالی همان امریکا را شکست دهد، ضمن آنکه جوانهای انقلابی امروز کمتر از سال ۵۷ نیستند و عمق اندیشه انقلابی آنها نیز بیشتر است.

ایشان با تأکید بر اینکه دشمنی امریکا با جمهوری اسلامی بیشتر نشده بلکه نسبت به چهل سال گذشته، آشکارتر و صریح تر شده است افزودند: باید بدانیم، کسی که با صدای بلند تهدید می‌کند، قدرت و توانایی او به اندازه آن صدای بلند نیست.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: دولت فعلی امریکا علاوه بر دشمنی صریح تر با نظام اسلامی بیش از هر دولت دیگر این کشور، در خدمت مصالح رژیم صهیونیستی است و به عبارتی بسیاری از سیاستهای امریکا در دست صهیونیستها است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ادعا و جنجال مقامات فعلی امریکا از جمله رئیس جمهور این کشور مبنی بر اینکه سیاستهای ما موجب تغییر در ایران شده است، گفتند: بله، تغییر در ایران ایجاد شده اما این تغییر به این صورت بوده است که نفرت مردم از امریکا، ده برابر شده است.

ایشان «دست نیافتنی تر شدن منافع جمهوری اسلامی»، «افزایش همت جوانان» و «افزایش آمادگی نیروهای نظامی و امنیتی» را از دیگر تغییرات در ایران برشمردند و تأکید کردند: سخنان مقامات امریکایی نشانگر میزان دوری آنها از واقعیات و محاسبات اشتباه و غلط آنها است.

رهبر انقلاب اسلامی سخنان مقام‌های امریکایی درباره ایران را نشان دهنده حماقت بالای آنها دانستند و افزودند: رئیس جمهور امریکا می گوید از وقتی که من آمده ام، هر جمعه در ایران راهپیمایی علیه نظام برگزار می شود باید به این فرد گفت، اولاً روز جمعه نیست بلکه شنبه است و ثانیاً تهران نیست بلکه پاریس است.

رهبر انقلاب با اشاره به مشکلات درونی و بزرگ امریکا در زمینه های اجتماعی و اقتصادی افزودند: این نکته البته غالباً مورد توجه قرار نمی گیرد اما مشکلات مهم اجتماعی و تناقض و آشفتگی در دولت امریکا، واقعیتی است که وضع ضعیف دشمن را نشان می دهد.

ایشان با استناد به گزارشهای رسمی مراکز دولتی امریکا، «وجود ۴۱ میلیون امریکایی دچار گرسنگی و ناامنی غذایی»، «نامشروع بودن چهل درصد نوزادان»، «وجود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار زندانی (که بالاترین میزان جهانی به نسبت جمعیت است)»، «بیشترین آمار مصرف مواد مخدر» و «وقوع ۳۱ درصد تیراندازیهای جمعی دنیا در امریکا» را از جمله واقعیات این کشور خواندند و افزودند: برخی ها، امریکا را خیلی بزرگ و پرهیبت و خطرناک جلوه ندهند البته نباید از دشمنیِ دشمن غفلت بشود اما حقیقت آن است که امریکا گرفتار مشکلات مختلف است.

ایشان افزودند: علاوه بر این گرفتاری های درونی، سیاستهای غلط امریکا از لحاظ سیاسی و امنیتی عموماً به ضرر این کشور تمام شده و در منطقه ما، اروپا و مواجهه با برخی قدرتهای آسیایی، آنها را دچار مشکلات بیشتر کرده است، ضمن اینکه روند هزینه های ۷ هزار میلیارد دلاری و بی نتیجه آنها در منطقه، همچنان ادامه دارد اگر چه دستشان در کیسه سعودی ها نیز هست.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به هشدار برخی صاحبنظران امریکایی مبنی بر اینکه فشار بر جمهوری اسلامی به جهش اقتصادی ایران منجر خواهد شد، گفتند: امریکا در مواجهه با ملت ایران و استحکام روزافزون نظام اسلامی قطعاً شکست خواهد خورد.

ایشان با اشاره به برخی که می گویند مذاکره با امریکا چه عیبی دارد، تأکید کردند: مذاکره با امریکا تا وقتی به تعبیر حضرت امام آدم نشده سمّ است ضمن اینکه مذاکره با دولت فعلی این کشور سمّ مضاعف است.

رهبر انقلاب در تبیین این واقعیت افزودند: معنای حقیقی مذاکره، معامله و بده بستان است و آنها دقیقاً در این معامله، دنبال نقاط قوت ایران هستند.

ایشان افزودند: می گویند بیایید درباره موشک مذاکره کنیم، معنای حقیقی این حرف این است که شما باید بُرد و دقت موشک هایتان را کم کنید تا اگر روزی شما را هدف قرار دادیم، نتوانید جواب بدهید. اما بدیهی است که کسی در ایران این حرف را نمی پذیرد؛ بنابراین همین سر و صداها ادامه خواهد یافت.

حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: این مسئله بحث دین و انقلاب نیست، بلکه هیچ ایرانی غیرتمند و با شعوری حاضر نیست با طرفی که می خواهد نقاط قوت کشور را از دست او درآورد، معامله کند.

ایشان در مثال دیگری در زمینه اهداف واقعی دشمن در بحث مذاکره افزودند: عمق راهبردی سیاسی و امنیتی برای هر کشوری مسئله ای حیاتی است، برای ما نیز عمق راهبردی در منطقه خیلی مهم است، آنها از این مسئله ناراحتند و می خواهند بر سر عمق راهبردی بسیار خوب ایران با آنها معامله کنیم؛ آیا کسی می پذیرد؟

رهبر انقلاب تأکید کردند: براساس این واقعیات اصل مذاکره با امریکا حتی با کسی که آدم حسابی باشد غلط است و مذاکره با اینها که به هیچ چیز از جمله اخلاق و قانون و عرف بین المللی پایبند نیستند، مسخره است و مطلقاً معنا ندارد.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته در عقلای ما کسی دنبال مذاکره نیست، مردم هم که دنبال مذاکره نیستند، فقط برخی گوشه کنار حرفی می زنند.

رهبر انقلاب با اشاره به نامه های رئیس جمهور قبلی امریکا به ایشان افزودند: اوباما که ظاهرش خیلی اتو کشیده تر از اینها بود یک نامه فدایت شوم برای ما نوشت و بنده بعد از مدتی جوابی به او دادم، بلافاصله نامه دوم را نوشت، می خواستم جواب بدهم که فتنه ۸۸ پیش آمد و او با فراموش کردن همه آن حرف ها و ابراز ارادت ها، با خوشحالی به حمایت و دفاع از فتنه و فتنه‌گرها شتافت.

رهبر انقلاب با اشاره به اینکه امریکا مجبور به عقب نشینی در مقابل مقاومت ملت ایران خواهد شد افزودند: بحث مقاومت، بحث برخورد نظامی نیست و اینکه برخی در روزنامه یا فضای مجازی مسئله جنگ را مطرح می کنند، حرف بیخود و غلطی است.

ایشان تأکید کردند: بنا نیست جنگی انجام بگیرد و انجام هم نخواهد گرفت، چرا که ما ابتدا به ساکن هیچگاه دنبال جنگ نیستیم و آنها هم می دانند که جنگ به صرفه‌شان نیست.

رهبر انقلاب در پایان سخنانشان خاطرنشان کردند: رویارویی کنونی، برخورد اراده هاست و چون ما اراده ای قوی تر داریم و به خدا توکل می کنیم، ان‌شاءالله آینده خوبی در انتظار ملت است.

ایشان تأکید کردند: جمهوری اسلامی ایران به فضل الهی، در پرتو ایستادگی، هوشیاری و اراده ملت و مدیریتها و تدابیر جدیدی که رئیس جمهور محترم اشاره کردند پیروز این میدان خواهد بود.

 

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با تجهیز ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور به سامانه‌ آبیاری نوین، از سال ۹۲ تاکنون چهار میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان خراسان جنوبی، مهندس علیمراد اکبری امروز در حاشیه بازدید از پروژه تجهیز و نوسازی اراضی حسین‌آباد سادات شهرستان بیرجند در جمع خبرنگاران افزود: با اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار تحول عظیمی در کارایی و بهینه کردن مصرف آب در کشور رخ داد.

وی بیان کرد: به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار حدود چهار هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب به ویژه در مناطقی که رویکرد آنها به سمت آبیاری میکرو است، صرفه‌جویی می‌شود.

اکبری یادآور شد: با دستیابی به این مهم، تقریباً توانسته‌ایم با انباشت خشکسالی در سال‌های گذشته سازگاری داشته باشیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به چهارمین سال خودکفایی در تولید گندم،‌ اظهار داشت: با وجود این که در ۱۰ سال گذشته شاهد خشکسالی در سطح کشور بودیم اما توانستیم در تولید گندم به مدت چهار سال خودکفا باشیم همچنین در بحث شکر در آستانه خودکفایی هستیم و در بحث دانه‌های روغنی با بهینه کردن مصرف آب و عملیات بهزراعی و به‌نژادی توانستیم از ضریب وابستگی ۹۵ درصد به حدود ۸۲ درصد برسیم.

به گفته وی، این نتیجه انجام اقدامات موثر در دوره تدبیر و امید است که سبب شده بهره‌وری از ۹ دهم کیلوگرم بر مترمکعب به یک و ۳۲ کیلوگرم بر متر مکعب کاهش یابد و راندمان آبیاری از ۳۹ درصد به ۴۵ درصد برسد.

اکبری در ادامه استان خراسان جنوبی را یکی از استان‌های پیشرو در اجرای سیستم‌های نوین آبیاری برشمرد و یادآور شد: متوسط اجرای آبیاری تحت فشار در این استان در برنامه پنجم توسعه حدود ۶۰۰ هکتار بوده که سال گذشته به هفت هزار هکتار افزایش یافت.

وی اضافه کرد: همچنین امسال حدود یکهزار هکتار از اراضی استان به سامانه آبیاری تحت فشار مجهز شد و ۱۰ هزار هکتار دیگر نیز در دست انجام است که نشان می‌دهد مسئولان استان عزم راسخی برای بهینه کردن مصرف آب در استان طراحی و پیگیری می‌کنند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: میزان سطح آبیاری تحت فشار در استان نسبت به اراضی آبی حدود ۱۶ درصد و کشور ۲۲ درصد است و در دو سال گذشته ۵۰ درصد سطح آبیاری تحت فشار که در سال‌های گذشته انجام شده در خراسان جنوبی اجرا شده است.

وی افزود: تلاش داریم منابع مورد نیاز بهره‌برداران بخش کشاورزی برای اجرای آبیاری نوین را تامین کنیم که در این زمینه به استاندار خراسان جنوبی قول داده‌ایم هرچه در استان آبیاری تحت فشار انجام شود منابع اعتباری را تامین کنیم لذا هیچ گونه محدودیت اعتباری نداریم.

گفتنی است؛ پروژه تجهیز و نوسازی اراضی سنتی حسین‌آباد سادات بیرجند به مساحت ۴۴ هکتار به نحوی که ۴۵۰ قطعه قبل از اجرا به ۶۰ قطعه بعد از اجرا تبدیل شده است و در ضمن، اعتبار هزینه شده برای اجرای پروژه مبلغ ۷ هزار میلیون ریال، که مبلغ ۶ هزار میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی و ۱۰۰۰ میلیون ریال سهم آورده بهره‌برداران است.

 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه افتتاح دو طرح بسیار عظیم و بزرگ آب و خاک در منطقه غرب کشور در قبل از ماه رمضان در کرمانشاه و در نیمه ماه رمضان در آذربایجان غربی و در ماکو و افتتاح سد کرم‌آباد، بویلاق پوش و سردشت با صدها کیلومتر کانال‌کشی‌های متعدد و کانال‌های آب و زهکشی‌ها، برای آبادانی این مرز و بوم، افتخار بزرگ برای کشورمان است، تاکید کرد: پس می‌توانیم روی پای خودمان بایستیم. اینکه طبق اعلام معاون وزیر جهاد کشاورزی، با اجرایی شدن این طرح ها در استان، ۷۲۰ هزار تن بر محصولات ما افزوده می‌شود، افتخار بزرگی برای کشور بوده و  بویژه در آذربایجان غربی و استان‌های مرزی که بسیار حائز اهمیت است.

دکتر روحانی با اشاره به حادثه سیل اخیر و بروز مشکلات و سختی برای برخی از هموطنان، تصریح کرد:  اما علیرغم این سختی‌ها، باران رحمت الهی یک نعمت بسیار بزرگ برای کشور ما بود چراکه غربی‌ها پیش‌بینی کرده بودند که ایران تا سال ۲۰۵۰ آبی در کشور نخواهد داشت و تمام مردم ایران باید مهاجرت کنند و گفته بودند که تنها در گوشه‌هایی از منطقه شمال و غرب ایران نقاطی باقی می‌ماند و بقیه کشور در اثر خشکسالی نابود می‌شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه الحمدالله همه پیش‌بینی‌ها به عکس شد و امروز بهترین سال ما از لحاظ شرایط آبی در کشور است و امیدواریم خداوند سال‌های دیگر هم لطف و عنایت خودش را بر ما ارزانی بدارد، تاکید کرد: امروز باید از این آب استفاده کنیم و امروز روز تحول در کشاورزی است.

رییس جمهور با بیان اینکه با علم و دانش و فناوری می توان تحولات بزرگی در زندگی بوجود آورد ، گفت: اینترنت اشیاء تحول بزرگی را در جهان بوجود می‌آورد و شرایط زندگی متفاوت خواهد شد. یک فرد با استفاده از فناوری در حالیکه در خانه‌اش نشسته و فرمان را از خانه صادر می‌کند، آبیاری انجام می‌گیرد. اصلاً آبیاری اتوماتیک انجام می‌گیرد و به محض اینکه رطوبت ‌کاهش می یابد، آبیاری شروع می‌شود . در دامپروری هم همینطور است اینترنت اشیاء به موقع به دام آب می‌دهد به موقع قطع می‌کند و به موقع غذای مورد نیاز را می‌دهد.

دکتر روحانی با بیان اینکه با علم، فناوری، جهاد، تلاش و کوشش می توانیم موفق بوده و دستاوردهای بزرگی را ایجاد کنیم ،اظهارداشت: سدی که امروز افتتاح کردیم، چند سال پیش در همین استان عملیات اجرایی آن را اعلام کرده بودیم و این معنایش آنست که ما ملت توانمندی داریم. مهندسین کارشناس، کارگران غیور و کشاورزان با استعداد در این کشور داریم.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه مبارزه امروز ما با آمریکا این است که تولید را تقویت و صادرات را افزایش دهیم ، گفت: مگر لازم است که فقط صادرات کشورمان متکی به نفت یا به موادی باشد که وابسته به نفت است. اینطور نیست بلکه راه باز است. گردشگری می‌تواند بزرگترین تحول را در کشورمان ایجاد کند. چون در یکسال گذشته گردشگری در کشور ۵۰ درصد افزایش یافته است. گردشگری می‌تواند اشتغال درست کند و در یکسال گذشته ۷۰ هزار شغل بوجود آورده است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر ۳۰۰ هزار شغل از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان بوجود آمده است. در دولت یازدهم و دوازدهم از ۴ هزار و ۴۰۰شرکت دانش‌بنیان حمایت شده است. هر روز که می‌گذرد ۱.۵ تا ۲ نفر از تحصیلکردگان رده بالای ایرانی که خارج از کشور بودند ،به کشور برمی‌گردند.

رئیس جمهور با بیان اینکه این به اندازه همان باران، رحمت است که در بسیاری از تحولات علمی و فناوری در این چند سال، دانشمندان ایرانی از خارج به داخل آمدند، تصریح کرد: در عرض ۲ سال گذشته، ۱۱۳۰ دانشمند و متخصص از دانشگاه‌های برتر دنیا به ایران برگشتند و در مراسم افطاری در چند شب پیش با عده‌ای از این عزیزان، هر کدام می‌گفتند چقدر مشغول کار و فعالیت با درآمدهای سرشار هستند.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه پس خداوند استعداد، سرزمین خوب، فرهنگ خوب، بهترین دین، بهترین راهنمایان به نام اهل بیت عصمت و طهارت(س) و عنایت ولی عصر(عج) را به ما ارزانی داشته است، تصریح کرد: کسی فکر نکند، ایران تنها است و مخالفین ایران دست روی دست گذاشتند و دست به دست هم دادند و می‌خواهند علیه ما اقدام کنند چراکه جوان‌های پرتلاش و انسان‌های شایسته داریم و همین نزول باران رحمت باید وسیله برای کشاورزی بهتر و آبادتر  و صادرات بیشتر شود.

دکتر روحانی با اشاره اینکه کشاورزی گلخانه‌ای یک تحول بسیار بزرگ است و  توانستیم از آغاز فعالیت دولت یازدهم طرح‌های گلخانه‌ای را بیش از ۲ برابر افزایش دهیم، گفت: بشر می‌تواند تحول بزرگ درست کند و لازم نیست با همان شیوه‌های سنتی ادامه کار دهیم.

رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه تقویت تولید، اشتغال و رفع فقر مطلق، سه شعاری بود که از ابتدای دولت دوازدهم آنرا مطرح کرده ام ، گفت: در روز مراسم تنفیذ در خدمت مقام معظم رهبری اعلام کردم که در دولت دوازدهم تلاشم بالا بردن تولید و اشتغال و رفع فقر مطلق است و امروز در هر سه زمینه در حال تلاش هستیم البته کار ما سخت و مشکل شده است، اما اگر همه به صحنه بیایند ،می‌توانیم از این فرصت استفاده بیشتری کنیم و کاری کنیم که اشتغال در این کشور به مرز قابل قبول برسد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: مسأله بیکاری مشقت و خطر بزرگی برای کشورمان است. تولید را می‌توانیم ارتقاء دهیم ، در بعضی از زمینه‌ها مشکلاتی داریم اما در بعضی زمینه‌های دیگر شرایط مان شرایط بهتری است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه در رفع فقر مطلق تلاش زیادی انجام شده است، گفت: در دولت دوازدهم تبصره ۱۴ را برای همین منظور فعال کردیم و ۲ سال است که تبصره ۱۴ را برای رفع فقر مطلق به مجلس می دهیم و تقریباً مستمری که دولت برای اقشار مستضعف جامعه پرداخت می‌کند در عرض ۲.۵ سال اخیر بین ۳.۵ تا ۴ برابر افزایش دادیم البته هنوز کم است و خیلی کارهای دیگر باید انجام بگیرد.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه در برابر تحریم آمریکا باید با اراده محکم بایستیم، اظهارداشت: آمریکا باید بفهمد که این راهی که انتخاب کرده، غلط است و این را شما باید به آمریکا بفهمانید نه دولت. ملت ایران باید با کار و تلاش و تولید و خودکفایی بییشتر به آنها بفهماند.

رییس جمهور اضافه کرد: اینکه در دانه‌های روغنی از پارسال تا امسال، تولید ۳ برابر شده است یعنی توان داریم و می‌توانیم این کار را بکنیم بنابراین، معتقدم ما در برابر تحریم می‌توانیم بایستیم و جایی که باید بیشتر به ما کمک کند استان‌های مرزی و مناطق آزاد هستند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: استان‌های مرزی خیلی راحت می‌توانند تحریم را دور بزنند، استان‌های مرزی می‌توانند با آن سوی مرز رابطه برقرار کنند، شرکت‌های خصوصی با شرکت‌های خصوصی‌ آن طرف مرز ، دولتی‌ها با دولتی‌های آن طرف، مردم عادی با مردم عادی آن طرف و همچنین مناطق آزاد براحتی می توانند رابطه برقرار و در زمینه دور زدن تحریم ها نقش آفرینی کنند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مناطق آزاد شرایطی دارند که راحت‌تر می‌توانند تحریم را دور بزنند، تاکید کرد: البته ما تحریم را با افتخار دور می‌زنیم و الان هم در فروش نفت تحریم را دور می‌زنیم و با افتخار هم این کار را می‌کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در خط مقدم مبارزه با تحریم بانک مرکزی، وزارت خارجه، وزارت نفت و وزارتخانه‌های اقتصادی ما هستند، که می‌توانند تحریم را بشکنند و الان این کار را می‌کنند، تاکید کرد: همه بخش‌ها، مردم و نهادهای ما این فعالیت را انجام می‌دهند و موفق خواهیم شد که در برابر تحریم پیروز شویم.

 

 

رئیس جمهور با اشاره به تصمیم آمریکا برای متوقف کردن صادرات نفت ایران و اخلال در صادرات غیرنفتی و فشار روانی و تبلیغی، تصریح کرد: با ایثار و وحدت مردم و با سازماندهی، برنامه ریزی، مدیریت بهتر و هماهنگی بیشتر و تمرکز در اداره کشور می توانیم از این معضلات عبور کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از پایگاه اطلا رسانی دولت‏، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر سه شنبه در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: سال ۹۷ سال سختی برای مردم کشورمان بویژه از لحاظ فشار بر معیشت و زندگی مردم و کاهش درآمدهای دولت بود.

رئیس جمهور به افتتاح طرح های بزرگ در سال های گذشته از جمله افتتاح ۱۵ فاز پارس جنوبی اشاره کرد و اظهارداشت: در این مدت بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی که در خاورمیانه بی‌نظیر است، افتتاح شد که موجب تولید دو برابری و خودکفایی در تولید بنزین شد.

دکتر روحانی از افتتاح بزرگترین طرح های مربوط به ارتباطات، راه و راه آهن و همچنین اتصال چهار استان به راه آهن سراسری خبر داد و با یادآوری بهبود تراز تجاری محصولات کشاورزی، به بارش باران های بی سابقه اخیر اشاره کرد و گفت: علاوه بر افزایش خرید تضمینی گندم، افزایش تولید دانه های روغنی و خودکفایی در تولید گندم، در زمینه کشت گلخانه ای از ۸ هزار و ۸۰۰ هکتار به ۱۵ هزار هکتار رسیده ایم و در آینده به ۲۰ هزار هکتار خواهیم رسید.

وی به افزایش سه تا پنج برابری پرداختی مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی اشاره کرد و افزود: در زلزله کرمانشاه در مدت ۱۴ ماه، سه و نیم میلیون متر مربع ساختمان سازی شده که این کاری بسیار بزرگ است.

رئیس جمهور با تاکید بر نیاز به وحدت و اتحاد در کشور گفت: کاری که ملت و مسئولان در ماجرای سیل انجام دادند بی نظیر بود و به وحدتی شبیه آنچه که در ماجرای سیل شاهد بودیم نیاز داریم چرا که آن اتحاد توانست یک تهدید را به یک فرصت بزرگ تبدیل کند.

دکتر روحانی با بیان اینکه مردم در فشار هستند و باید به معیشت آنان توجه ویژه کرد، افزود:اگر بتوانیم در کالاهای وارداتی نظارت بیشتری کنیم می توانیم مشکلات مردم را در زمینه معیشت کمتر و بر تحریم غلبه کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه با متحد بودن می توانیم از معضلات عبور کنیم، معیار دوستی در درون نظام را اعتقاد و التزام به قانون اساسی برشمرد و اظهارداشت: اگر هر کسی به قانون اساسی پایبند باشد و همه ظرفیت های قانون اساسی بکار گرفته شود می توانیم از مشکلات عبور کنیم.

وی با بیان اینکه اداره کشور بدون تغییر در ساختار بودجه و اقتصاد امکانپذیر نیست گفت: این کار تنها در اختیار دولت نیست، باید اختیارات متمرکز و درک مجلس و دولت از شرایط کشور و منطقه و جهان یکسان شود.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه می توانیم به جای درآمد نفتی درآمد غیرنفتی را جایگزین کنیم، گفت: آمریکایی ها با محاسبات اشتباه و غلط فکر می کردند ظرف چند ماه می توانند ملت بزرگ ایران را به زانو در آورند و تاریخ هایی را برای این موضوع تعیین کردند اما ملت ایران با استقامت، ایستادگی و مقاومت روزها و ساعات زرینی را در تاریخ جمهوری اسلامی ایران خلق کرد.

وی با بیان اینکه ملت، رهبری، دولت و مجلس موجب ناکامی دشمن شدند، ادامه داد: امروز هم دشمن در پی زور و تزویر است، صبح ناوگانش را می فرستد و شب شماره تلفن می دهد. البته ما شماره تلفن های زیادی از آنها داریم و هر تاریخی که آنها در آن روز جنایتی علیه ملت ایران انجام داده اند شماره تلفن واقعی آنهاست.

رئیس جمهور ادامه داد: اختلاف ما و شما در ظلم و تجاوز نسبت به ملتها و ملت ایران است، توبه کنید و برگردید، راه باز است شاید مردم ایران از ظلم و جنایت تاریخی شما بگذرند.

دکتر روحانی با بیان اینکه دنیا به بردباری ملت ایران پی برده است، افزود: بعد از تخلف امریکا از توافق هسته ای به دوستانمان و اتحادیه اروپا که هر دو از ما مهلت خواسته بودند تا به وظایفشان عمل کنند به اندازه کافی فرصت دادیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز باید از مسیر حقوقی استفاده کنیم و این را دولت و شورای عالی امنیت ملی و نظام با رهنمود رهبری آغاز کرده، گفت: این مسیری است که اقدام و اعلام کردیم.

وی افزود: برخی به اشتباه می گویند که ۶۰ روز مهلت دادیم تا ۶۰ روز دیگر عمل کنند در حالی که ما از روز ۱۸ اردیبهشت عمل کردیم و ۲ تعهد را کنار گذاشتیم و ۲ تعهد دیگر را نیز بعد از ۶۰ روز کنار خواهیم گذاشت.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه با مشارکت مردم، مدارا با یکدیگر و مقاومت می توانیم به پیروزی برسیم، گفت:امروز در یک آزمایش بزرگ الهی قرار گرفته ایم و بی تردید با ایستادگی و مقاومت از این مرحله عبور خواهیم کرد.

بنا بر اعلام وزارت امور خارجه، نمایشگاه ماشین آلات کشاوری،فناوری جنگلداری و آبزی‌پروری ویتنام نهم تا یازدهم آبان‌ماه سال جاری - برابر با ۳۱ اکتبر تا دوم نوامبر ۲۰۱۹ میلادی - توسط وزارت علوم و فناوری، کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت این کشور در شهر هانوی برگزار شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این مطلب اظهار کرد: بخش های غیردولتی کشاورزی مرتبط و علاقمند حضور در این نمایشگاه می توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی (در زمینه اجاره غرفه، مشارکت کنندگان در نمایشگاه و گزارش فعالیت دوره های پیشین نمایشگاه) از طریق وب سایت www.vietnamgrowtech.vnاقدام کنند.

هومن فتحی اضافه کرد: در خلال برگزاری این نمایشگاه، سمینار معرفی آخرین دستاوردهای فناوری در حوزه کشاورزی و فرصت های سرمایه گذاری مشترک برگزار می شود.

چهل و پنجمین نمایشگاه مواد غذایی FOODEX ژاپن فتحی خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام وزارت امور خارجه کشورمان، چهل و پنجمین نمایشگاه مواد غذایی ژاپن ۲۰ تا ۲۳ اسفندماه امسال - برابر با ۱۰ تا ۱۳ مارس ۲۰۲۰ میلادی - در محل نمایشگاه های ماکاهاری توکیو در زمینه های غذاهای تازه (شامل سبزیجات، میوه، گوشت، غذاهای دریایی و..) غذاهای فریز شده، انواع روغن های گیاهی و حیوانی و غذاها و نوشیدنی های ارگانیک برگزار شود.

 

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۲ رقم گل محمدی که از نظر تولید، عملکرد بهتری دارند معرفی شده و تولیدکنندگان این ارقام گل، از یارانه حمایتی این وزارتخانه برخوردار می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، محمدعلی طهماسبی در حاشیه بازدید از دهمین همایش گل و گلاب لایزنگان داراب افزود: از آنجا که گل محمدی از گیاهان دارویی است و توسعه کشت گیاهان دارویی از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است، اعتباراتی از ردیف های قانونی در حمایت از تولیدکنندگان گل محمدی قرار می گیرد.

وی اظهار داشت: گل محمدی، آویشن، زعفران و زرشک از نمونه های گیاهان دارویی و مورد حمایت است که تولیدکنندگان آنها در مناطق غیربرخوردار از تسهیلات با نرخ هفت درصد و در مناطق برخوردار از وام با نرخ ۹ درصد برخوردار می شوند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: بانک کشاورزی و دو بانک دیگر، این تسهیلات را در اختیار معرفی شدگان به این بانک ها قرار می دهند.

طهماسبی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شهرستان داراب میزبان یکی از بزرگترین دشت گل های گل دیم جهان است که ویژگی های بیشترین حجم تولید گل و ارگانیک و طبیعی بودن گل ها، از ویژگی های برتری گل و گلاب داراب در سطح بین المللی است.

وی ادامه داد: افزون بر پنج هزار هکتار سطح گل دیم و تولید بیش از هفت هزار تن انواع گل در داراب، سبب رونق تولید و اشتغال پایدار در این منطقه شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: سطح کشت گل محمدی در برخی کشورهای مدعی بین دو تا سه هزار هکتار است و از این رو، دشت گل محمدی در لایزنگان داراب از ظرفیت های مهم برای کشور است.

طهماسبی همچنین به برنامه وزارت جهاد کشاورزی در زمینه احداث بیش از ۶۰۰ هکتار گلخانه در استان فارس اشاره کرد و گفت: امسال با برنامه ریزی صورت گرفته، این استان بیشترین تعداد گلخانه در مقیاس کوچک و بزرگ را راه اندازی خواهد کرد و در این راستا، اعتباری افزون بر پنج هزار میلیارد تومان تخصیص خواهد یافت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین از سرمایه گذاران دعوت کرد تا در صنایع فرآوری گل محمدی و تولید اسانس گل در شهرستان داراب سرمایه گذاری کنند و گفت: این اقدام ضمن کمک به رونق اشتغال در این شهرستان، از خام فروشی محصولات جلوگیری می کند.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز در حاشیه این آیین گفت: ارگانیک و طبیعی بودن گلهای محمدی و وسعت دشت گل محمدی داراب، این منطقه را به گلستان بی نظیر گل در دنیا تبدیل کرده است.

محمدمهدی قاسمی با اشاره به مشکلات برخی باغداران منطقه لایزنگان و کوهستان‌های اطراف داراب افزود: برخی از باغات این منطقه هنوز سند ندارند که باید بر اساس نقشه‌های دهه ۴۰ وضعیت این مناطق را بررسی کرد تا اگر باغ‌هایی وجود داشته و مربوط به اجداد اهالی باشد سند صادر شود.

وی ادامه داد: در غیر این صورت، می‌توان از دیگر ظرفیت های قانونی، این باغ ها را به آنها واگذار کرد.

علی مظفری فرماندار داراب نیز در حاشیه این آیین گفت: پیگیری سند دار شدن باغات این منطقه، ترمیم مسیر جاده‌ای باغات و ثبت این جشنواره و دشت گل محمدی داراب به عنوان بزرگترین جاذبه طبیعی گردشگری از برنامه‌های است که در دستور کار مسئولان شهرستان است.

دهمین جشنواره گل و گلاب داراب در روستای هدف گردشگری لایزنگان برگزار شد. علاوه بر برگزاری نشست‌های تخصصی، برپایی غرفه‌های عرضه محصولات محلی و ارگانیک و همچنین برنامه‌های فرهنگی و هنری حال و هوایی خاص به این جشنواره داد.

مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری کشور گفت: ۱۵۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به اجرای سامانه‌های نوین آبی اختصاص یافته که تا کنون ۲۵ درصد آن تخصیص گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی کردستان، عباس زارع ظهر امروز در جلسه ستاد سامانه‌های نوین آبیاری استان کردستان اظهار کرد: هماهنگی خوبی در بین مجموعه دست‌اندرکاران و بهر‌ه‌برداران حوزه جهاد کشاورزی وجود دارد.

وی تصریح کرد: کشاورزان کردستانی از سامانه آبیاری نوین استقبال خوبی داشته‌اند که این مهم‌ بستر را برای تحقق هرچه بیشتر اهداف در این حوزه فراهم می‌سازد.

مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری کشور افزود: علی‌رغم اینکه اراضی در استان کردستان خورد و پراکنده است اما همکاری خوبی در بین کشاورزان وجود دارد که این مهم حاصل اعتماد کشاورزان به مجموعه همکاران سازمان جهاد کشاورزی در استان است.

زارع اذعان داشت: در راستای بحث تخصیص آب یک حق است که باید در کردستان عملیاتی شود که با پیگیری‌هایی که در این راستا از سوی استاندار و رئیس سازمان جهاد کشاورزی صورت گرفته امیدواریم شاهد تخصیص آب در شهرستان‌های مختلف استان باشیم.

وی اضافه کرد: با توجه به سطح زیرکشت استان که در بحث اراضی دیمی و آبی وجود دارد افزایش حق آبه این استان ضروری است.

مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری کشور عنوان کرد: در این راستا هرچه در توان داشته باشیم در سطح ملی انجام خواهیم داد و رایزنی‌های لازم را انجام می‌دهیم.

وی به وضعیت استان درحوزه توسعه سامانه‌های نوین آبی هم گریزی زد و عنوان کرد: میزان اجرای‌سامانه‌های نوین نسبت به اراضی آبی استان در مقایسه با کشور دو برابر میانگین کشوری است.

وی اضافه کرد: در سند توسعه استان قطعا بحث افزایش سامانه‌های نوین آبی مورد توجه قرار گرفته و تحولات خوبی در این راستا اتفاق خواهد افتاد.

زارع گفت: امسال با توجه به محدویت‌هایی اعتباری که وجود دارد در بحث سامانه‌های نوین آبی چون در شرایط خشکسالی به کشور کمک کرد، تخصیص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی به این بخش به دستور مقام معظم رهبری در سال‌جاری نیز انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر پیش‌بینی اعتبار در بودجه سنواتی، امسال ۱۵۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به اجرای سامانه‌های نوین آبی اختصاص داده شد که تاکنون ۲۵ درصد از این میزان تخصیص گرفته است.

وی افزود: این یک ظرفیت استثنایی است که باید استفاده شود که با توجه به هماهنگی که بین مجموعه سازمان و بهره‌برداران کردستان وجود دارد در این زمینه موفق عمل خواهد کرد.

زارع اضافه کرد: یکی از افتخارات وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌های این وزارت در سطح استان‌ها این است که ۱۶ هزار پروژه آبیاری نوین در سال گذشته در کشور اجرا شده که براساس ارزیابی‌های صورت گرفته تمام اصول فنی و مهندسی در آنها رعایت شده است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: افزایش قیمت‌ها موضوعی کشوری است که تنها به موضوع تجهیزات اجرای سیستم‌های آبیاری نوین خلاصه نمی‌شود.

وی افزود: اسفندماه سال گذشته قیمت‌ها آنالیز شده است و براساس قیمت‌های روز، نرم قیمت اجرای این پروژه‌ها تعریف می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با بهره برداری از طرح زنجیره تولید نهال گواهی شده گردوی پیوندی تویسرکان، ایران به تکنولوژی تولید کشت بافت نهال گردو دست یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز پنج شنبه در سفر به استان همدان و در مراسم بهره برداری از طرح زنجیره تولید نهال گواهی شده گردوی پیوندی تویسرکان با بیان این که روزی ما در آرزوی آن بودیم که بتوانیم نهال کشت بافتی را داخل کشور تولید کنیم و امروز به تکنولوژی تولید نهال کشت بافتی گردو به صورت علمی و تخصصی آن هم به این عظمت در شهرستان تویسرکان که مهد پرورش گردو است، دست یافته ایم، اظهار کرد: این زنجیره عظیم تولید نهال پیوندی گواهی شده گردو در تویسرکان نگرانی نسل های آینده را در زمینه تولید این محصول اقتصادی برطرف می کند.

وزیر جهاد کشاورزی از همه دست اندرکاران اجرای این طرح به ویژه کشاورزان و اتحادیه تعاونی تولید، قدردانی کرد و با اشاره به پیگیری های نماینده مردم تویسرکان در مجلس در حمایت از بخش کشاورزی و پرداخت غرامت باغداران خسارت دیده از سرمازدگی طی سال های گذشته، اظهار امیدواری کرد: با پیگیری از ستاد حوادث غیر مترقبه و سازمان برنامه و بودجه، خسارت به تعویق افتاده کشاورزان تویسرکانی پرداخت شود.

وی گفت: اجرای طرح زنجیره تولید نهال گواهی شده گردوی پیوندی تویسرکان با افزایش مقاومت درختان گردو، باغات را از خسارت های آتی مصون می کند.

 

هرگونه خرید و فروش، حمل و نگهداری دام سبک و سنگین بدون پلاک و هویت گذاری، ممنوع و کالای قاچاق محسوب می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارتخانه در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام این مطلب افزود: در پی قاچاق دام زنده از کشور در ماه های اخیر، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شیوه نامه ای را با کمک کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور تنظیم کرد که در دی ماه ۹۷ توسط دولت تصویب و اواخر سال گذشته ابلاغ شد.

دکتر مختار عباسی اظهار داشت: بر اساس این شیوه نامه ۴ ماده ای، چنانچه دام های کشور بعد از یک مدت مشخص، هویت دار نشوند، مصداق کالای قاچاق محسوب می شوند.

وی تصریح کرد: مهلتی که برای پلاک گذاری و هویت دار کردن دام های سنگین تعیین شده شش ماه و برای دام های سبک یکسال از زمان تصویب شیوه نامه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

عباسی گفت: بر اساس این شیوه نامه، هرگونه خرید و فروش و تغییر مالکیت دام باید در سامانه هویت مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی ثبت شود و هرگونه حمل و نقل دام بدون پلاک ممنوع است و دامداران و مالکینی که مبادرت به حمل دام می کنند باید از سازمان دامپزشکی و سایر ارگان ها مجوز دریافت کنند.

وی ادامه داد: بر اساس این شیوه نامه، استان های کشور به دو گروه الف و ب تقسیم شده اند و گروه الف شامل استان های مرزی و بخشی از استان های مرکزی هستند که تردد دام در آنجا زیاد است و از هم اکنون در این استان ها هر گونه حمل و نقل دام باید با پلاک و مجوز صورت گیرد.

رییس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اذعان داشت: برای استان های گروه ب، شش ماه از زمان تصویب شیوه نامه، فرصت برای هویت دار کردن دام داده شده است.

وی افزود: در راستای اجرای شیوه نامه ستاد مرکزی مبارزه با کالا و ارز و همچنین قانون نظام جامع دامپروری کشور، ضرورت داشت که مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی اقداماتی را از جمله بازنگری سامانه هویت دام انجام دهد.

عباسی با بیان این که سامانه هویت دام این مرکز به روز شده است، اظهار داشت: ظرف چند روز آینده، نسخه جدید هویت دار کردن دام در این سامانه در دسترس عموم دامداران و مالکین دام قرار می گیرد.

وی ارتباط سامانه هویت دام مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی با سامانه قرنطینه دامپزشکی از طریق سامانه پنجره واحد خدمات وزارت جهاد کشاورزی و تهیه دستور العمل جدید هویت گذاری دام برای سازگاری با شیوه نامه جدید و کاهش هزینه های هویت گذاری را از دیگر اقدامات این مرکز برشمرد.

رییس مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: با توجه به اهمیت شماره پلاک دام و جلوگیری از سوء استفاده احتمالی در شیوه نامه جدید شماره و پلاک از سامانه هویت دام مرکز اصلاح نژاد و تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اخذ می شود و ارگان هایی که با این مرکز تفاهم نامه هویت گذاری دام امضا کرده اند، امکان دسترسی و سفارش شماره پلاک را دارند.

وی گفت: از این پس برای دام های اصلاح نژادی و گله های صنعتی، نصب شماره و پلاک در دو گوش و برای سایر دام های کشور نصب پلاک در یک گوش دام در نظر گرفته شده است.

عباسی درباره اجرای عملیات پلاک گذاری دام اذعان داشت: اتحادیه های سراسری دامداران ایران، اتحادیه صنعت همگام، اتحادیه عشایری، سازمان دامپزشکی و صندوق بیمه کشاورزی با استفاده از واحدهای استانی خود در اقصی نقاط کشور ،اقدام به نصب پلاک گوش دام ها خواهند کرد و اطلاعات دام های پلاک گذاری شده در سامانه هویت دام مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی ثبت می شود.

وی افزود: هزینه پلاک گذاری دام ها بر عهده مالکین دام ها است و هزینه پلاک گذاری هر راس دام سبک و سنگین پس از ارزیابی نهایی اعلام خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: صدور کد شناسایی و نشان حد مجاز آلاینده ها در افزایش و توسعه صادرات محصولات غذایی موثر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس محمود حجتی در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه صدور پروانه نشان حد مجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی در جمع خبرنگاران گفت: نشانه گذاری ها و روند شناسنامه دار کردن محصولات غذایی در موافقتنامه ها و پروتکل های همکاری مورد پذیرش دولت ها قرار می گیرد.

وی با بیان این که شناسنامه دار کردن محصولات به لحاظ ایمنی و سلامت همواره از آرزوهای دیرینه آحاد مردم و مسوولان دلسوز کشور بوده است، اظهار داشت: مردم می خواهند بدانند محصول غذایی را با چه کیفیتی و با چه مشخصاتی تهیه  می کنند و این که ایمنی و سلامت غذا تا چه درجه ای قابل اطمینان است.

حجتی افزود: امروز با یک کار فشرده ممتد توسط دست اندرکاران وزارتخانه های جهاد کشاورزی ، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران شاهد رونمایی از سامانه صدور پروانه نشان حد مجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی بودیم که به شناسنامه دار کردن مواد غذایی کمک می کند.

وی نشانه گذاری و شناسنامه دار کردن محصولات کشاورزی را کاری بزرگ توصیف کرد و آن را قابل تقدیر دانست.

صفحه1 از2

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
4447
7048
5520277

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس جهاد کشاورزی زنجان

امروز : پنجشنبه 28 شهريور 1398

آخرین تاریخ به روز رسانی چهارشنبه 27 شهریور 1398 12:13:30 ب ظ می باشد