وزیر جهاد کشاورزی از آغاز به کار ستاد تنظیم بازار نهاده‌های دامی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی امروز در دیدار با انجمن گاوداران ایران اظهار کرد: قدردان زحمات ارزشمند دامداران ایران هستیم که در شرایط سخت تحریم نقش آفرین هستند و به کشور خدمت می کنند.

وی تصریح کرد: برای بهبود شرایط تولیدکنندگان دام نیازمند برنامه‌ریزی مطلوب با اولویت بندی هستیم.

وی با بیان این که در خصوص آزادسازی نهاده‌ها باید با رعایت حقوق مصرف کننده، اقتصاد تولید نیز رعایت شود، گفت: ستاد تنظیم بازار در خصوص نهاده های دامی بزودی فعالیتش را آغاز خواهد کرد تا بتواند در بازار این حوزه مدیریت کند.

خاوازی تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی در خصوص رونق صادرات محصولات کشاورزی و دامی ورود می کند.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از این دیدار، اظهار داشت: قرار است برنامه "رویش" در شبکه آموزش صدای تولیدکنندگان و بهره برداران و کشاورزان باشد نه تریبون مدیران دولتی.

خاوازی خاطرنشان کرد: کمیته ملی راهبردی تولید و بهداشت دام که در سازمان دامپزشکی راه اندازی شده است با حضور نمایندگان بخش خصوصی می تواند در سیاستگذاری حوزه دام تاثیر گذار باشد.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: امسال با بیش از ۲۰ درصد افزایش سطح مزارع، ۱۱۰ هزار هکتار محصول پنبه در استان‌های مختلف ایران کشت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، ابراهیم هزارجریبی روز چهارشنبه در بازدید از مزارع پنبه شهرستان پارس‌آباد مغان، توسعه کشت پنبه را از جمله برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: سال گذشته ۹۰ هزار هکتار از اراضی استان‌ها به زیر کشت محصول پنبه رفته بود.

وی با بیان این که دشت مغان یکی از مناطق مهم پنبه کشت پنبه در سطح کشور محسوب می‌شود، افزود: شهرستان پارس‌آباد مغان با بیش از ۱۰ هزار هکتار مزارع پنبه کشت شده، از نظر کشت این محصول در رتبه نخست کشوری قرار دارد.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی برای کارشناسان و پنبه کاران پیشرو با هدف ارتقای دانش و مهارت فنی به منظور مدیریت صحیح مزارع پنبه، خواستار آمادگی کامل کلیه کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی برای ارائه این خدمات شد.

وی بر ضرورت فعالیت مستمر کارشناسان پنبه مراکز جهاد کشاورزی و کلینیک گیاهپزشکی برای ارائه خدمات فنی و مشاوره‌ای به پنبه کاران تاکید کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پارس آباد نیز در این بازدید افزود: سال گذشته به علت بازار مناسب، سطح زیر کشت پنبه در منطقه مغان دو برابر شده و این امر موجب آغاز فعالیت دوباره کارخانه‌های راکد پنبه پاک‌کنی منطقه شد.

حسن نظیفی بیان کرد: با توزیع به موقع بذر، کود و سموم مورد نیاز و همچنین توصیه‌ فنی کارشناسان، مزارع پنبه منطقه در وضعیت مناسبی قرار دارد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور از انجام عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۲۹۳ هزار از اراضی هفت استان جنوبی کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدرضا درگاهی در گفتگو با خبرنگار ما ضمن تشکر از کلیه اقدامات انجام شده توسط همکاران استانی، آخرین وضعیت مبارزه با آفت ملخ صحرایی در هفت استان جنوبی کشور را بالغ بر ۲۹۳ هزار هکتار اعلام کرد.

وی همچنین درباره آخرین آمار مبارزه با آفات و بیماری های گندم را در سطح کشور گفت: مبارزه با سن گندم در سطح ۹۸۷ هزار و ۲۸۶ هکتار،  مبارزه با زنگ زرد گندم در سطح ۴۵۸ هزار و ۱۴۸ هکتار، مبارزه با علف های هرز گندم در سطح ۴ میلیون و ۳۰۳ هزار و ۷۴۵ هکتار و مبارزه با سایر بیماری های گندم در سطحی معادل ۸۶۱ هزار و ۲۰ هکتار انجام شده است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل جدید شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، بر ضرورت توانمندسازی این شرکت و صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی و لزوم بهره مندی از توانمندی این تشکل ها و صندوق ها تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی شرکت مادر تخصصی، جانعلی بهزادنسب در جلسه معارفه با حضور اعضای هیات مدیره، مدیران و مشاورزان شرکت و مدیران عامل و تعدادی از نمایندگان این شرکت در صندوق های تخصصی – محصولی و استانی که امروز به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی در توسعه پایدار اقتصاد کشور، گفت: شرکت مادر تخصصی با بهره مندی از توانمندی های تشکل های بخش کشاورزی و نهادینه کردن این امر، می تواند با ایجاد هم افزایی نقش ارزنده در چارچوب برنامه ریزی استراتژیک در توسعه بخش کشاورزی ایفا کند.

وی بر اهمیت اطلاع رسانی، بهره برداری بهینه از جایگاه اتاق فکر به عنوان استفاده از خرد جمعی و انتخاب فرایندهای مطلوب در انجام امور اشاره و تاکید کرد: ارتباط با دیگر موسسات پژوهشی داخلی و خارجی به منظور استفاده از ظرفیت های آنها در تبیین موانع و راهکارهای ذی ربط برای تامین و تجهیز منابع مورد نیاز صندوق های غیردولتی از منابع داخلی و خارجی ضروری است مورد بهره برداری قرار گیرد.

بهزادنسب، حضور مدیران عامل قبلی در این جلسه نشان دهنده از وفاق و همدلی موجود در مجموعه شرکت مادر تخصصی دانست و ادامه داد: استفاده از تجارب گرانقدر مدیران قبلی برای رقم زدن تغییر و تحولات کیفی در شرکت مادر تخصصی و صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی با هدف خدمت به دوست داشتنی ترین و زحمت کش ترین قشر جامعه که همانا روستائیان و کشاورزان است، از اولویت های کاری اینجانب محسوب می شود.

وی افزود: همت بلند همکاران در مجموعه حاکی از مرام و منشی است که در عرصه های خدمت حاکم است.

بهزادنسب تصریح کرد: ایمان دارم که صندوق ها به عنوان بهترین تجربه ایران و از نادرترین پدیده های ساختارهای مالی و اعتباری است که از تلفیق منابع مالی دولتی و بخش غیردولتی در راستای توسعه بخش کشاورزی شکل گرفته اند که توسعه و تقویت این صندوق ها و همگرایی آنها موجب اعتلای کشاورزی و توسعه روستایی می شود.

مدیرعامل سابق شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در این جلسه، اظهار کرد: خداوند متعال و بزرگ را شاکرم، با تلاش و همت همکاران تاکنون ۱۵۲ صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در سطوح مختلف تخصصی- محصولی، استانی، شهرستانی و زنان روستایی و عشایری با مشارکت نزدیک به ۸ هزار تشکل و بیش از ۱۲۰ هزار بهره بردار و تولید کننده در این بخش پایه عرصه حیات برای خدمت در راستای تامین، تجهیز و ساماندهی منابع مالی مورد نیاز این بخش نهاده اند و امروز سرمایه اجتماعی عظیمی را به عنوان دستاورد بزرگی برای بخش کشاورزی فراهم ساخته اند.

سید عبدالکریم رضوی اردکانی افزود: برای دکتر بهزادنسب که از نیروهای ارزشمند وزارت جهاد کشاورزی هستند و از اندوخته های علمی و تجارب بالایی برخوردارند، از درگاه خداوند متعال آرزوی توفیق و سرافرازی را در مسئولیت جدیدی که پذیرفته اند، می کنیم.

در ادامه جلسه گزارش اجمالی از وظایف و اقدامات ذیربط توسط مدیریت های شرکت مادر تخصصی و تعدادی از مدیران عامل صندوق های تخصصی – محصولی و استانی ارائه شد.

در حکمی از سوی کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جانعلی بهزادنسب به سمت رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی منصوب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در بخشی از این حکم آمده است: به استناد مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده مورخ ۰۹/۰۲/۱۳۹۹ شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و به موجب این حکم جنابعالی به عنوان عضو موظف، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مذکور به مدت ۴ سال منصوب می شوید.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با صدور بیانیه ای اعلام کرد: تقارن روز قدس به عنوان نماد ظلم‌ستیزی و مبارزات ضدصهیونیستی با سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر بیانگر پیوند عمیق و معنادار آرمان قدس شریف با ارزش‌های ناب انقلاب اسلامی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از تارنمای حوزه نمایندگی ولی فقیه، متن بیانیه حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی به شرح زیر است:

یوم‌الله قدس روز دمیدن خون تازه در رگ‌های امت اسلامی و برافراشته تر کردن پرچم مبارزه با رژیم صهیونیستی و مقاومت توأم با امید و معنویت تا آزادی فلسطین و محو کامل غاصب قبله اول مسلمین و جرثومه فساد یعنی رژیم جعلی، کودک‌کش و نژادپرست صهیونیستی است.

امسال، تقارن ارزشمند روز جهانی قدس، به عنوان نماد ظلم‌ستیزی و مبارزات ضدصهیونیستی امت اسلامی، با سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس و روز مقاومت، ایثار و پیروزی بیانگر پیوند عمیق و معنادار آرمان قدس شریف با ارزش‌های ناب انقلاب اسلامی است.

همان گونه که رزمندگان دوران دفاع مقدس با اقتداء به حضرت امام خمینی«ره» و با محوریت رکن رکین ولایت فقیه در سوم خرداد ۱۳۶۱ موفق به خلق حماسه‌ی بی‌بدیل فتح خرمشهر شدند، اینک همان فرزندان انقلاب اسلامی و نسل‌های بعد از آن، با تأسی به روح ایمان، خودباوری و اتکاء به خداوند قادر متعال، تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری «مدظله العالی» را سرلوحه کار خویش قرار داده‌اند.

نام گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس، یادگار ماندگار و ارزشمند امام خمینی (ره) و یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است که در وهله نخست تذکر موضوع اشغال فلسطین از سوی صهیونیست های کودک کش و آرمان آزادی قدس شریف، یک وظیفه همگانی است و ملتهای جهان نباید نسبت به این ظلم بی حد و حصر در حق انسانیت بی تفاوت باشند، پس فلسفه حمایت از ملت ستمدیده و آواره فلسطین دارای مبنای انسانی است، انسانیت حکم می کند که از مظلوم دفاع کنیم و در برابر ظالم بایستیم.

مطلب حائز اهمیت اینکه، بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) با اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز جهانی قدس به دنبال زنده نگه داشتن مسئله مهم فلسطین در بین وجدانهای بیدار جهان بود؛ همانا مردم دنیا نباید موضوع اشغال یک سرزمین و آواره شدن و کشتار وحشیانه مردم آن را به فراموشی بسپارند.

روز قدس در حقیقت روز ملت ها است، ملت های آزاده و انسان دوستی که جدا از سیاست دولتهایشان، هرساله حرف دل خود را نسبت به جنایات صهیونیستهای اشغالگر فریاد میزنند.

روز جهانی قدس در واقع نماد و نشان دهنده صف بندی حق در برابر باطل است، باید مرز میان حق و یاطل کاملاً روشن شود، بی تردید یکی از دلایل هوشمندانه امام راحل(ره) برای نام گذاری آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز قدس تحقق این نکته مهم است.

اصل مهم نام گذاری روز جهانی قدس از سوی رهبرکبیر انقلاب اسلامی، حمایت از مجاهدان و مبارزانی دانست که با نثار جان و خون خود از آرمان آزادی سرزمینشان دفاع میکنند؛ مجاهدانی که صهیونیستها، خانه ها و زمین ها و سرزمین آبا و اجدادی آنها را غصب کرده اند، اکنون ما با بزرگداشت روز قدس به هرشکل ممکن، به آنها اعلام می کنیم که حامی و یاور آنها هستیم.

روز جهانی قدس، پیوند انقلاب اسلامی ملت بزرگ ایران و انقلاب و انتفاضه ملت مظلوم فلسطین می باشد و معتقدیم انقلاب ما از ابتدا با خیزش انقلابی و مقاومت ملت ستمدیده فلسطین پیوندی مبنایی و ناگسستنی داشته و دارد که در یک مسیر مقدس حرکت میکند.

حال باید به این سؤال مهم پاسخ دهیم که مبنای حمایت ما از ملت مظلوم فلسطین چیست؟ اولاً لزوم دفاع از مظلوم؛ آنگونه که رسول گرامی اسلام(ص)، میفرماید: " مَنْ سَمِعَ رجلا ینادی یا لَلْمُسْلِمینَ فَلَمْ یجِبْهُ فَلَیسَ بِمُسْلِمٍ " هرکس بشنود صدای انسانی را که فریاد می‌‏کند، ای مسلمانان به فریاد من برسید، و او را کمک نکند، مسلمان نیست.

اهتمام به امور مسلمین که مورد تأکید پیامبراسلام و دین ما است، عدم سکوت و لزوم ایستادگی در برابر ظالم، کمک به همنوعان صرف نظر از هردین و آیین، جهانی بودن اسلام فارغ از مرزهای جغرافیایی یعنی هرکجا مسلمانی مورد تعرض قرارگیرد وظیفه داریم دست ظالم را قطع کنیم، لزوم دفاع از هویت دینی خود و بیت المقدس به عنوان قبله اول ما و بخش مهمی از تاریخ اسلام، از دلایل و مبانی حمایت ما از ملت مظلوم فلسطین است.

دنیا بداند، تا این غده سرطانی صهیونیستی در منطقه باشد، انسان ها و دنیا روی آرامش را نخواهند دید، باید این غده را ریشه کن کنیم؛ ما با یهودیان مشکلی نداریم اما صهیونیست های جنایتکار را دشمن اصلی خود می دانیم، همانا در برابر رژیم جعلی اسرائیل تنها چیزی که مؤثر است مقاومت و مبارزه است و امت بزرگ اسلام باید حمایت از ملت فلسطین را دفاع از اسلام و وظیفه خود بدانند.

در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان هستیم و امیدواریم تمام عبادات و شب زنده داری مردم و همه انفاق و صدقات و کمک به محرومین در این ماه مورد قبول درگاه حق قرار بگیرد.

اینجانب ضمن گرامیداشت یاد وخاطره شهدای عزیز ۸ سال دفاع مقدس و شهدای عرصه امنیت و سلامت و پاسداشت شهیدان جبهه مقاومت به ویژه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی(سید الشهداء مقاومت) ، این روز بزرگ و پیروزی تاریخی فتح خرمشهر و این میراث معنوی ماندگار را به عموم ملت اسلامی و تمامی آزادگان جهان  بویژه تلاشگران و جهادگران عرصه تولید در بخش کشاورزی تبریک و تهنیت نموده و تجدید میثاق خود را با آرمان‌های والای حضرت امام خمینی(ره) وبیعت ناگسستنی با مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مد ظله العالی ) و شهدای بزرگوار انقلاب اسلامی و فرج مولای خوبی ها حضرت صاحب الزمان (عج) و سلامتی همه دلسوزان نظام جمهوری اسلامی ایران و رهایی قدس را از خداوند منان مسئلت داریم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در حوزه اقتصادی بر اساس آمار ۷۵ درصد درآمد عشایر متکی به دام است و یکی از کارهایی که ما انجام می دهیم اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از سازمان امور عشایر، کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر به همراه رئیس سازمان دامپزشکی کشور به منظور بررسی مشکلات و مسائل عشایر در حوزه دام و دامپزشکی، در سفر به استان مرکزی با عشایر استان های مرکزی، قزوین، قم و البرز در منطقه "یعقوب حصاری" شهرستان زرندیه دیدار و گفتگو کردند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در این دیدار در سخنانی با بیان اینکه دکتر ماکنعلی، رئیس سازمان دامپزشکی از کسانی است که عشایر را به خوبی می شناسد و به نوعی درد آشنا است، اظهار داشت: موضوع دامپزشکی  و بهداشت دام در مناطق عشایری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

کرمعلی قندالی ابراز داشت: سالانه حدود ۱۰.۸ درصد دام عشایر معادل دو میلیون و ۳۰۰ هزار راس بر اثر بیماری های دامی تلف می شود که اگر بتوانیم این تلفات را به ۵ درصد برسانیم یک میلیون ۵۰۰ هزار راس دام در سال ارزش افزوده برای مردم و کشور خواهیم داشت.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که با سازمان دامپزشکی کشور باید پیگیری کنیم این است که بهداشت دام در مناطق عشایری را با جدیت و بصورت عملی، در زمان کوچ از ییلاق به قشلاق و برعکس و همچنین در استقرارگاه های عشایر، اجرا کنیم تا نگرانی های عشایر در این خصوص برطرف می شود.

قندالی با تاکید بر هم افزایی دو دستگاه برای ارائه خدمات بیشتر به عشایر، گفت: با توافقی که با وزارت بهداشت داشته ایم کانکس های سیار بهداشتی در مناطق عشایری راه اندازی شده است و در حوزه دامپزشکی نیز باید اقداماتی متناسب با نوع زندگی عشایر انجام دهیم که خود عشایر هم باید پای کار باشند و همکاری کنند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش،  اظهار داشت: با همکاری و تفاهم با سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور تهیه دو شیوه نامه در دست تدوین است که یک بخش از آن مربوط به ایجاد سرپناه برای عشایر است تا اجازه داده شود با تیپ و متراژ خاصی عشایر در ییلاق یا قشلاق سرپناهی برای خودشان بسازند.

وی اضافه کرد: یک بخش از مشکلات نیز مربوط به مراتعی است که به عنوان حریم روستا مطرح می شوند که مشکل بزرگی را برای عشایر ایجاد کرده در صورتی که ما مرتع حریم روستا نداریم و خیلی از این روستاها دام ندارند و مراتعی را که پیش از این متعلق به خود عشایر بوده را به آنان اجاره می دهند که برای برطرف کردن این مشکلات شیوه نامه ای با تفاهم با سازمان جنگلها در دست تدوین است.

قندالی با اشاره به اینکه دام بدون مرتع معنایی ندارد و مشکلات مربوط به مرتع مشکلاتی است که در همه مناطق عشایری کشور وجود دارد، توضیح داد: یکی دیگر از مشکلات در این حوزه نهادهایی هستند که مراتع عشایر را تصرف کرده اند و با قیمت گزاف به عشایر اجاره می دهند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با تاکید بر توجه به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جامعه عشایری، افزود: در حوزه اقتصادی بر اساس آمار ۷۵ درصد درآمد عشایر متکی به دام است و یکی از کارهایی که ما انجام می دهیم اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری است.

وی ادامه داد: به استناد قانون بند ب ماده ۵۲ قانون احکام دائمی، سالانه یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی در قالب تسهیلات برای اجرای زنجیره تولید در مناطق عشایری اختصاص می یابد که پیش بینی می کنیم امسال  ۵۰۰ میلیارد تومان از این محل اختصاص یابد.

وی گفت: تامین نهاده دامی یکی از ضروریات اجرای طرح زنجیره تولید است که خود تشکلها و تعاونی های عشایری باید برای راه اندازی کارخانه های تولید نهاده دامی اقدام کنند و اقدامات خوبی نیز در این زمینه انجام شده است.

قندالی ادامه داد: در طرح زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری، اصلاح نژاد دام با تاکید بر نژاد بومی در دست اجرا است که هدف اما ین است بتوانیم زادآوری در دام مولد عشایر را به ۱۲۰ تا ۱۳۰ راس برسانیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه زندگی عشایری فوق العاده سخت است و عشایر صبح تا شام باید فعالیت کنند و با حوادث طبیعی و وحوش بجنگند، خاطرنشان کرد: زنان در خانوارهای عشایری بیشتر از مردان کار می کنند و ضمن انجام کارهای خانه، فرایند تولید نیز بیشتر برعهده زنان عشایری است.

وزیر جهاد کشاورزی با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود بر نقش‌آفرینی کشاورزان در تصمیم‌گیری‌ها تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، متن پیام کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی به شرح زیر است: برآنم که کشاورزان و نمایندگان آنها باید در تصمیم‌گیری‌های وزارت جهاد کشاورزی نقش داشته باشند.

وی همچنین با انتشار پیامی دیگر، تصریح کرد: با وجود شرایط پیچیده کرونا در کشور هیچ خللی در تولید و تامین مایحناج اولیه و اساسی مردم به وجود نیامد که این امر را مدیون تولیدکنندگان بخش کشاورزی هستیم.

نشست شورای مشاوران وزیر جهاد کشاورزی به منظور بررسی و تحلیل شرایط بخش کشاورزی و ارائه پیشنهادات راهبردی پساکرونا با حضور دکتر کیانی راد رئیس موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، دکتر نجفی علمدارلو عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس و همچنین دکتر عمادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در فائو به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در این نشست ضمن تحلیل شرایط جهانی و انطباق و تفاوت شرایط کشورمان نسبت به دیگر کشورها که علاوه بر کرونا به دلیل تحریم‌ها به کشور تحمیل شده است، درباره تاثیر کرونا بر چرخه تأمین و امنیت غذایی، نقش مجامع بین‌المللی در کاهش تاثیرات کرونا بر بازار عرضه و تقاضای جهانی، تاثیر محدودیت‌های صادرات بر قیمت غذا در کشورهای وارد کننده، ارزیابی و شناخت دقیق تاثیرات کرونا بر انواع عوامل و تولیدات کشاورزی و شیوه پاسخگویی و اقدام در برابر آنها مورد بحث قرار گرفت.

 

رئیس سازمان دامپزشکی کشور و رئیس کمیته ملی راهبردی تولید و بهداشت دام کشور از تدوین برنامه‌ای راهبردی برای عشایر در ۳ محور بهداشت دام در مناطق قشلاقی و ییلاقی (زمستان گذر و تابستان گذر) و امداد در مسیر کوچ خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، علی‌صفر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی کشور و رئیس کمیته ملی راهبردی تولید و بهداشت دام کشور امروز پنج‌شنبه در جمع عشایر منطقه یعقوب حصاری و عشایر استان های مرکزی، قم و قزوین اظهار کرد: در کمیته ملی راهبردی تولید و بهداشت دام کشور توجه ویژه به عشایر کشور خواهد شد.

ماکنعلی با اشاره به تاکید وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر حمایت واقعی از عشایر کشور بیان کرد: در کمیته ملی راهبردی نسبت به تدوین برنامه در ۳ محور بهداشت دام در مناطق قشلاقی و ییلاقی (زمستان گذر و تابستان گذر) و امداد در مسیر کوچ اقدام خواهد شد.

وی با یادآوری فرمایش امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه عشایر ذخایر انقلاب هستند، افزود: با تأمین نهاده‌های دامی و ارائه خدمات و با همکاری خود عشایر می‌توان فرصت های مناسبی برای بازار داخلی و صادرات تولیدات عشایر فراهم کرد.

وی با بیان اینکه تشکل های صنفی و بخش خصوصی نباید به دید درآمدزایی به عشایر نگاه کنند، از توسعه خدمات و حمایت همه جانبه بخش دولتی از عشایر خبر داد.

ماکنعلی در این دیدار به استفاده از ظرفیت‌های عشایر برای اجرای برنامه‌های آموزشی در حوزه بهداشت و پیشگیری از بیماری‌های دامی اشاره کرد و افزود: این برنامه‌ها با همکاری سازمان تحقیقات، تحقیقات و ترویج کشاورزی اجرا خواهد شد.

در این دیدار که با برگزاری جلسه پرسش و پاسخ با حضور عشایر و مسئولین محلی همراه بود، کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران، دکتر فدایی فرماندار شهرستان زرندیه و تعدادی از مدیران سازمان دامپزشکی و سازمان امور عشایر نیز حضور داشتند.

رئیس پیشین سازمان حفط نباتات در مراسم تودیع خود با بیان اینکه کرونای بخش کشاورزی ملخ بود، گفت: امروز خیلی راحت بیان می‌کنیم که توانستیم با مبارزه به‌موقع با ملخ‌های صحرایی، امنیت غذایی کشور را حفظ کنیم و هیچ زراعت و باغی در کشور دچار آسیب نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، محمدرضا درگاهی، رئیس پیشین سازمان حفط نباتات در مراسم تودیع خود با بیان اینکه فعالیت در این سازمان تنها با عشق امکان‌پذیر است، گفت: در دو سالی که در این سازمان حضور داشتم با وجود تحریم‌ها، مدیران طوری عمل کردند که نه دچار خودتحریمی شدیم و در عین حال قوانین را طوری رعایت کردند که کشورهایی که دوست ما به شمار می‌روند، نتوانند به بهانه عدم رعایت قانون، ما را دچار تحریم کنند.

درگاهی در ادامه افزود: مدیران بسیار متخصصی در حوزه حفظ نباتات و تولید آفت‌کش‌ها در کشور وجود دارد و اگر فعالیت‌های شبانه‌روزی همکارانم در این سازمان نبود، قطعا امروز با مشکل جدی در مبارزه با آفات در کشور روبرو بودیم.

رئیس پیشین سازمان حفط نباتات ادامه داد: امروز با اطمینان می‌توانیم بگوییم که امسال با آفت زنگ، چهاربرابر سال گذشته در ۴۰۰هزار هکتار مبارزه کردیم. امسال در حدود یک میلیون هکتار با سن گندم مبارزه صورت گرفته است. همنین با بیش از چهار میلیون هکتار با انواع علف‌های هرز گندم مبارزه کردیم. دوبرابر سال گذشته با انواع آفات و بیماری‌های گندم مبارزه کردیم.

درگاهی در ادامه با اشاره به موفقیت در مبارزه با هجوم ملخ‌های صحرایی، تصریح کرد: ایران باوجود تحریم‌ها بهتر از هندوستان، پاکستان و کشورهای عربی مبارزه کردیم که اگر فعالیت شبانه‌روزی همکارانم نبود، این امر میسر نمی‌شد.

به گفته او، اگر تلاش همکارانم نبود، امروز باید سموم را در بازار آزاد با چندین برابر قیمت خریداری می‌کردیم.

او ادامه داد: من عشق را در کارشناسانی دیدم که در چابهار و بندرعباس باوجود رعایت تمام اصول ایمنی، به علت مسمومیت در مبارزه با هجوم ملخ‌های صحرایی روانه بیمارستان شدند.

درگاهی با بیان اینکه کرونا بسیاری از بخش‌های اقتصادی را متأثر کرد، اما کرونای بخش کشاورزی ملخ بود، گفت: همین امروز هم بسیاری از همکارانم در ۱۰ استان درگیر با هجوم ملخ‌های صحرایی، درحال مبارزه با آنها هستند که جا دارد که از همه آنها تشکر ویژه کنم.

رئیس پیشین سازمان حفط نباتات ادامه داد: امروز خیلی راحت بیان می‌کنیم که توانستیم با مبارزه به‌موقع با ملخ‌های صحرایی، امنیت غذایی کشور را حفظ کنیم و هیچ زراعت و باغی در کشور دچار آسیب نشده است.

او با اشاره به اینکه حمایت ویژه مدیریت مالی و پشتیبانی این سازمان باوجود کمبودهای اعتباری تصریح کرد: این بخش طوری عمل کرد که کارشناسان فنی در هیچ زمانی با تنگنای مالی مواجه نشوند و هیچ محدودیتی برای اعزام کارشناسان به استان‌ها وجود نداشت.

درگاهی در قالب درخواستی از وزیر جهاد کشاورزی درباره تعاونی مسکن کارکنان سازمان حفظ نباتات کشور، گفت: از شما می‌خواهم به این موضوع رسیدگی کنید تا همکارانم دیگر با این دغدغه روبرو نباشند.

این درخواست او البته با موافقت وزیر جهاد کشاورزی روبرو شد و خاوازی وعده داد که این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

ضرورت جهش تولید در سه بخش

حجت الاسلام و المسلمین بیت‌الهی، مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان حفظ نباتات نیز در این مراسم با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۹ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «جهش تولید» گفت: سازمان حفظ نباتات در راستای تحقق شعار سال باید به سه بخش مبارزه با آفات، تولید، واردات، صادرات و توزیع سموم و قرنطینه واردات و صادرات توجه کند.

بیت‌الهی افزود: جهش تولید در سازمان حفظ نباتات با تمرکز بر بخش‌های یاد شده، در قالب عدد و رقم و کیفیت و بهبود عملکرد قابل ارزیابی است. بر همین اساس انتظار می‌رود ریاست جدید این سازمان این موارد را مورد توجه ویژه قرار دهد.

اهم عملکرد دو ساله سازمان حفظ نباتات

علیمراد سرافرازی، معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات نیز در این مراسم با اشاره به عملکرد دو ساله این سازمان اشاره کرده و گفت: راه‌اندازی میز خدمت، تدارک آفت‌کش‌ها به میزان دو برابر نیاز کشاورزان، اصلاح ساختار فنی و اجرایی نظارت بر سموم به شورای سیاستگذاری کلان در حوزه آفت‌کش‌های شیمیایی و غیرشیمیایی، تسهیل فرایند ثبت سموم، توسعه و تقویت همکاری با نظام مهندسی با هدف نظارت بر فعالیت‌های گیاهپزشکی، تشکیل ستاد گیاهپزشکی در سطح کشوری و استانی از جمله مواردی بود که در این دوره دوساله انجام گرفت.

او در ادامه با اشاره به مبارزه جدی و گسترده با ملخ صحرایی در این مدت، افزود: با مبارزه به‌موقع و دقیق در برابر هجوم ملخ صحرایی، هیچگونه خسارتی به مزارع و باغات کشاورزان وارد نشد و به ساماندهی در وضعیت لجستیکی در همه استان‌ها و تقویت نیروهای انسانی مجرب، فعال‌سازی هواپیمایی ویژه و جلب حمایت‌های مالی و فنی مجامع بین‌المللی نظیر فائو در منطقه جنوب غرب آسیا سواک (SWAC)  بخش‌هایی از فعالیت این سازمان در مبارزه با هجوم ملخ‌های صحرایی بود.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات همچنین ادامه داد: حضور بی‌سابقه مدیران ستادی و اجرایی در سطح استانی، تأکید بر همکاری بین‌المللی و حضور اساتید بین‌المللی، تقویب ارتباطات با چین، هند و پاکستان در راستای انتقال تجربه مبارزه با ملخ‌های صحرایی، حمایت تولید در قالب تفاهمنامه همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، حضور سازمان در مجامع داخلی از جمله مجلس و سازمان برنامه و بودجه که منجر به شناخت عمیق آنها از مسائل و اهمیت فعالیت‌های این سازمان شد، توجه ویژه به اصلاح ساختار پاشنده‌ها همچون پهپادها، توسعه همکاری با گمرک در بخش قرنطینه‌های مرزی و ... از جمله مواردی بود که در این سازمان در دوره مدیریت قبلی انجام گرفت.

 

 

 

در حکمی از سوی کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، محمد رضا قدسی به سمت مشاور وزیر و مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان ها منصوب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در بخشی از این حکم آمده است: انتظار دارد با تعامل با معاونین و مدیران، هماهنگی لازم بین ستاد وزارتخانه و سازمان های جهاد کشاورزی استان ها را به منظور اجرای سیاست ها، برنامه ها و ماموریت های وزارت متبوع مد نظر قرار داده و در اجرای وظایف نحوله کوشا باشید.

همچنین در حکمی جداگانه از سوی وزیر جهاد کشاورزی، رامین عرفانیان سلیم به عنوان مشاور وزیر و رئیس گروه امور مجامع و شرکت ها منصوب شد.

در بخشی از این حکم آمده است: ساماندهی، هماهنگی، و هم افزایی مجموعه های ذیربط، هدایت و نظارت بر روند کار شرکت ها، تشکیل به موقع مجامع و برنامه ریزی در جهت استقرار سامانه اطلاعاتی شرکت ها و موسسات وابسته مورد انتظار است.

 

وزیر جهاد کشاورزی گفت: بهره گیری از ظرفیت جوانان توانمند و متخصص در سطوح مدیریتی و اجرایی از برنامه های مهم و اولویت دار وزارت جهاد کشاورزی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر کاظم خاوازی در نشست مشترک کمیسیون مرکزی ایثارگران و فرماندهان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد با اشاره به سلحشوری و ایثارگری‌های جهادگران گفت: رویکرد ما به حوزه ایثارگران همچون دوره های گذشته است و در حد توان و در چارچوب اختیارات قانونی برای حل مشکلات آنها تمام قد در کنار شما ایستاده ام.

وی افزود: بهره گیری از ظرفیت جوانان توانمند و متخصص خصوصاً ایثارگران در سطوح مدیریتی و اجرایی از برنامه های مهم و دارای اولویت وزارت جهاد کشاورزی است که روند انتصاب مشاور وزیر و مدیرکل امور ایثارگران نشان دهنده این موضوع است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: عنایت ویژه به مباحث حوزه ایثارگران و همراهی با ادارات امور ایثارگران در استان  ها در نشستهای مشترک با روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها به آنان تاکید شده است.

مسکن، اشتغال، معیشت و درمان از مهمترین مشکلات ایثارگران جهادگر است

در ابتدای این نشست معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای سنگرساز بی سنگر، آماری از تعداد رزمندگان اعزامی از جهاد سازندگی سابق به جبهه های نبرد حق علیه باطل و همچنین شهدا، جانبازان و ایثارگران جهادگر ارائه داد.

محمد رضا طلایی در بخشی از سخنان خود به مشکلات اقتصادی بخش دولتی خصوصاً در حوزه تامین منابع مالی در زمینه حمایت از ایثارگران اشاره کرد و گفت: لازم است که درآمد، سود حاصله و همچنین اقساط واگذاری شرکت های دولتی و خصوصی تحت پوشش وزارت جهاد کشاورزی به ایثارگران جهادگر، مثل سابق مستقیماً در حوزه امور ایثارگران هزینه شود.

در ادامه این نشست، مشاور وزیر و مدیرکل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی، ضمن تشکر از حسن توجه دکتر خاوازی در خصوص برگزاری این نشست مشترک گفت: آشنایی نزدیک با مشکلات و معضلات ایثارگران، در زمینه اتخاذ تدابیر و ارائه راهکارهای مناسب برای حل این مشکلات راهگشاست.

سید حمزه رضوی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس و در کنار نیروهای مسلح، رکن سوم جنگ بوده است افزود: تنها دستگاه دولتی که دارای قرارگاه راهیان نور است و در هیات امنای بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس حضور دارد و کمیسیونی مستقلی جهت تایید سوابق جبهه رزمندگان در آن تشکیل شده ، وزارت جهاد کشاورزی است.

رضوی تصریح کرد: نیروهای مسلح دارای پست فرمانده لشگر، فرمانده تیپ و فرمانده گردان هستند و فرماندهان جهاد نیز سال هاست که بر اساس ابلاغیه همترازی، دارای چنین عناوینی شده اند.

مشاور وزیر و مدیرکل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی، مسکن، اشتغال، معیشت و درمان را از مهمترین معضلات و مشکلات جاری ایثارگران جهادگر اعلام کرد و افزود: فعالیت فرهنگی و پژوهشی در حوزه ایثارگران نیاز امروز جامعه ماست و ترویج فرهنگ و روحیه جهادی در بدنه جامعه، در گرو معرفی خدمات و ابتکارات و تشریح اقدامات جهادگران در دوران محرومیت زدایی و جنگ تحمیلی به نسل امروز است که این نکته باعث تثبیت هویت فرهنگی رزمندگان جهادگر در جامعه ماست.

در ادامه این نشست مشترک، داود دانش جعفری فرمانده ستاد مرکزی پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد در دوران دفاع مقدس، گزارش مختصری از مشکلات و معضلات جاری در معیشت جانبازان و رزمندگان جهادگر ارائه کرد و خواستار توجه جدی به مشکلات آنان شد.

همچنین محمد موحدخواه فرمانده قرارگاه پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد-نجف و نماینده وزیر در کمیسیون مرکزی ایثارگران نیز به مشکلات درمانی جانبازان و رزمندگان و هزینه های بالای آن اشاره و درخواست کرد تا با تحت پوشش قرار گرفتن بیمه تکمیلی آنان از بنیاد شهید به وزارت جهاد کشاورزی این مشکل مرتفع شود.

در این نشست، یدالله شمایلی فرمانده قرارگاه پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد-کربلا و عضو کمیسیون مرکزی ایثارگران گزارشی از روند واگذاری سهام به ایثارگران جهادگر در کل کشور ارائه داد.

این عضو هیات مدیره شرکت تلاشگران اقتصاد پایدار در ادامه ضمن تشریح اهداف این اقدام، تاکید کرد: با عنایت به تغییرات اخیر در این شرکت، منابع مالی کمیسیون مرکزی ایثارگران جهت خدمت رسانی بهتر و بیشتر به ایثارگران جهادگر تامین خواهد شد.

مهدی ورشابی فرمانده ستاد مرکزی پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد و عضو کمیسیون مرکزی ایثارگران نیز در این نشست با اشاره به سخنان اخیر رهبری در نشست با جوانان، از وزیر جهاد کشاورزی درخواست کرد تا از نیروهای جوان در سطوح اجرایی و مدیریتی استفاده و از توان افراد مسن یا بازنشسته صرفاً در حوزه های مشاوره بهره گیری شود.

در ادامه این نشست، محمد صدوری مدیرعامل کانون سنگرسازان بی سنگر هم به معرفی این مجموعه پرداخت و گفت: این سازمان مردم نهاد یا NGO متشکل از فرماندهان و رزمندگان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد در دوران دفاع مقدس است که در حوزه اهداف، اقدامات و برنامه ها در کنار اداره کل امور ایثارگران و ادارات امور ایثارگران سازمان جهاد کشاورزی استان ها فعالیت می کند.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری پیرامون وقوع سیل در کشور، نگرش نوین شهرسازان به مقوله مدیریت سیلاب های شهری با توجه به اقدامات پیشگیرانه آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه آبخیز بالادست شهرها را گامی مثبت ارزیابی کرد و خواستار اجرای کامل مصوبات مذکور در کشور شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، ابوالقاسم حسین پور، تغییر نگرش از "جمع آوری و دفع آب های سطحی شهرها" به "مدیریت سیلاب های شهری با رویکرد پیشگیرانه در سطح حوزه آبخیز بالادست" را مصداق "مدیریت سیل در منشاء" به عنوان راهکاری علمی و اقتصادی دانست.

مدیرکل کنترل سیلاب سازمان جنگل ها افزود: اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه آبخیز مشرف بر شهرها با راهبری وزارت جهادکشاورزی (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور) و مشارکت شهرداری ها را از جمله مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری با هدف کنترل سیل و رسوب ورودی به شهرها برشمرد و از شهرداران و ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ها خواست در جهت عملیاتی شدن و تحقق این مهم با اولویت حوزه های آبخیز سیل خیز بحرانی مشرف به شهرهای در معرض خطر سیلاب اقدام نمایند.

حسین پور، عدم توسعه شهری در پهنه های پرمخاطره و سیل گیر، حفظ عرصه های طبیعی پیرامون شهرها (اعم از جنگل ها و مراتع، کمربند سبز حفاظتی، پارک های جنگلی و پهنه طرح های آبخیزداری)، جلوگیری از گسترش بیش از حد سطوح عایق شهری و حذف عرصه های جذب رواناب در سطح شهرها و روستاها را از دیگر مصوبات شورای عالی شهرسازی پیرامون وقوع سیل در کشور ذکر و ابراز امیدواری کرد، با رعایت اصول آبخیزداری و ملاحظات حوزه های آبخیز سیل خیز در توسعه شهری، شاهد ساخت شهرهای نفوذپذیر، تاب آور و ایمن در برابر خطر سیلاب باشیم.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها در پایان با اشاره به تدوین طرح آبخیزداری و کاهش مخاطرات سیل بر کانون های جمعیتی شهری و روستایی کشور، خواستار احیای ردیف بودجه ای "آبخیزداری و کنترل سیل در حوزه های آبخیز مشرف به شهرها" در سطح ملی و اختصاص منابع لازم به این بخش شد.

مجری طرح زنبورداری کشور گفت: ۹۸ هزار زنبورستان در سطح کشور وجود دارد که حدود ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار کلنی را شامل می‌شود و از این کلنی ها در سال گذشته ۱۱۲ هزار تن عسل در کشور تولید شد.

به ‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، فرهاد مشیر غفاری مشاور معاون وزیر و مجری طرح زنبورداری کشور در نشست خبری امروز که به مناسبت روز جهانی زنبور برگزار شد، اظهار کرد: زنبور یکی از مهم‌ترین بخش‌های کشاورزی  محسوب می شود که موفقیت در تولید مثل گیاهان، تکثیر و تولید نیمی از دانه های روغنی و افزایش کمی و کیفی علوفه های دامی وابسته به گرده افشانی این دام های کوچک است.

وی افزود: به طور مستقیم بخشی از غذای انسان توسط زنبور تامین می شود و محصولات دیگر آن ژل رویال، موم‌، بره موم، گرده و زهر زنبور عسل است که در صنایع مختلف آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

مشیر غفاری ادامه داد: در حال حاضر زنبور درمانی ناشی از نیش زنبور هم به این بخش اضافه شده است.

مجری طرح زنبورداری کشور در رابطه با دفتر زنبورعسل خاطرنشان کرد: دفتر زنبورعسل در سال گذشته به طور مستقل در مجموعه تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت و از سند راهبردی صنعت زنبورداری کشور در سال گذشته رونمایی شد که ۸ هدف اصلی، ۴۳ استراتژی و ۷۸ اقدام اجرایی را شامل می شود و در واقع ریل گذاری مسیر صنعت زنبورداری با این سند صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: با چشم‌انداز ترسیمی از تدوین سند، تا افق ۱۴۰۴ جایگاه حوزه زنبورداری، پیشرو در بخش کشاورزی، سرامد در منطقه، رقابت پذیر در جهان، بهره‌مند از دانش روز، برخوردار از کسب و کارهای اقتصادی و عرضه کننده محصولات متنوع و قابل اعتماد در دنیا خواهد بود.

مشیر غفاری تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌های متعددی در زمینه محصولات زنبور عسل و بیمه کندوها را با دستگاه‌های مختلف و صندوق بیمه کشاورزی انجام دادیم و باید به سمتی برویم که به محصولات زنبور عسل توجه ویژه‌ای شود.

وی با اشاره به اهمیت زنجیره‌های تولید در بخش زنبورداری، خاطرنشان‌کرد: بها دادن به زنجیره‌های تولید در بخش زنبورداری از برنامه‌های دفتر زنبورداری بوده تا زنجیره های تامین، تولید و توزیع محصولات زنبور عسل فراهم شده و ارزش افزوده آن به صنعت باز می گردد.

مجری طرح زنبورداری کشور بیان کرد: گام دیگر ما استاندارد اجباری عسل است که امسال عملیاتی خواهد شد و همراهی دستگاه‌های مرتبط را نیاز دارد.

وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان باید در این زمینه با ما همکاری کنند تا عسل های تقلبی از عسل طبیعی تفکیک شود و عسل مرغوب به دست مصرف کننده برسد.

مشیر غفاری با اشاره به تنوع عسل در کشور و پتانسیل صادراتی این محصول اذعان کرد: ما در کشور حدود ۵۲ نوع عسل از گیاهان متعدد داریم که در صورت مناسب بودن شرایط صادرات، پتانسیل آن در بخش زنبورداری وجود دارد.

غفاری تأکید کرد: زنبورداری وابستگی به خارج ندارد و با ارزآوری بالا، تولید کم آب بر و عدم نیاز به سرمایه بالا، گزینه مناسبی برای فعالیت در این حوزه محسوب می‌شود.

مجری طرح زنبورداری کشور با اشاره به  محدودیت مراتع و نیاز زنبورداران به کوچ عنوان کرد: پیشنهاد ما در وزارت جهاد کشاورزی، تشکیل ستاد گرده افشانی است تا زنبورداران مجوز حضور در عرصه های زراعی، باغی، مراتع، جنگل ها، پارک ها و فضای سبز متعلق به شهرداری ها را داشته باشند تا علاوه بر گرده‌افشانی بتوانند  محصولات مرتبط با عسل را تهیه کنند.

وی در رابطه با تعداد زنبورستان‌ها و کلنی‌ها، خاطرنشان کرد: ۹۸ هزار زنبورستان در سطح کشور وجود دارد که حدود ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار کلنی را شامل می‌شود و از این کلنی ها در سال گذشته ۱۱۲ هزار تن عسل در کشور تولید شد.

مشیر غفاری افزود: ایران جزو چهار کشور تولید کننده عسل و کندو در جهان است و پتانسیل خوبی در این زمینه وجود دارد.

وی در رابطه با صادرات عسل و محصولات آن از کشور اذعان کرد: سال گذشته حدود ۱۵۰۰ تن صادرات عسل داشتیم اما در سال جدید به دلیل محدودیت تردد و شیوع بیماری کرونا صادرات اتفاق نیفتاده است.

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
11778
13294
8374822

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


آدرس جهاد کشاورزی زنجان

امروز : پنجشنبه 15 خرداد 1399

آخرین تاریخ به روز رسانی 9 ساعت و-38 دقیقه قبل می باشد