سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

آرشیو اخبار سازمان

عملیات برداشت شلتوک از مورخ 15/05/97 در شالیزارهای شهرستان زنجان (منطقه حصار) آغاز گردید.  پیش بینی میشود که از 2550 هکتار سطح زیر کشت محصول برنج بیش از ده هزار تن شلتوک برداشت  و به بازارهای مصرف عرضه گردد.

مهندس امیرمقدمی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زنجان افزود: سیاست تغییر الگوی کشت از برنج به یونجه در دستور کار قرار گرفته است و از سوی دیگر به منظور کاهش مصرف آب در شالیزارهای این منطقه توسعه و ترویج کشت نشائی به جای کشت مستقیم بذر مدنظر قرار گرفته است. امسال در منطقه زنجان  25درصداز  کشت ها بصورت نشائی بوده است که مزیت هایی همچون  کاهش مصرف آب، پیش رس نمودن محصول، کاهش مصرف سموم  و کودهای شیمیایی ، افزایش عملکرد در واحد سطح  ، افزایش در آمد نهایتا"  پایداری و استمرار تولید  میباشد.

پیش بینی میشود که در آمد ناخالص  حدود 460 میلیارد ریال عاید برنجکاران شهرستان گردد.

 

عملیات خزانه گیری نشاهای گوجه فرنگی در روستاها و مناطق تابعه  شهرستان زنجان از مورخه 97/1/10  آغاز گردیده است ، پیش بینی می شود که در سال زراعی 96-97  حدود 1000  هکتار از اراضی شهرستان زنجان به کشت گوجه فرنگی اختصاص یابد.

مهندس امیر مقدمی (مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ) اضافه نمود  که کشاورزان حرفه ای شهرستان ارقام مختلفی از جمله اوربانا، یونیژن،وایت،ونسر،سانسید استفاده می کنند و محصول تولیدی بدلیل مرغوبیت علاوه بر مصرف داخل شهرستان به استان های مختلف کشور و خارج از کشور هم صادر می گردد

دکتر خاتمی نماینده محترم مجلس همراه فرماندار محترم شهرستان و مدیریت جهاد کشاورزی از دهستان بوغداکندی در روز چهارشنبه ساعت 18 بازدید به عمل آوردند. در طی این دیدار مشکلات روستاها و طرحهای جهاد کشاورزی و طرح اشتغال روستایی مورد بررسی قرار گرفت.

عملیات برداشت حبوبات دیم در مناطق تابعه شهرستان از مورخ 8/4/97 آغاز گردیده است، پیش بینی میشود که از سطوح کشت شده (2500 هکتار نخود دیم، 6200 هکتار عدس دیم) مقدار 4600 تن حبوبات در سال جاری برداشت و به بازارهای مصرف عرضه گردد.بارندگی های مناسب در فصل بهار و هم چنین کشت های زود هنگام و انتظاری  موجب افزایش و بهبود عملکرد حبوبات گردیده است.

دکتر احمدی نماینده محترم مجلس به همراهی مهندس تاراسی مدیرمحترم حوزه ریاست سازمان و مدیرجهاد کشاورزی زنجان از دهستان چایپاره - روستای مشمپا در روز سه شنبه مورخ 8 اسفند 96 بازدید به عمل آوردند.
طی این دیدار که با حضور شوراهای اسلامی و دهیاران زنجانرود انجام شد، مشکلات مربوط به دهستان ، بخش کشاورزی و  طرح اشتغال روستایی مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهای لازم ارایه شد.

همچنین اقای مهندس تاراسی طی این جلسه عنوان داشتند؛ اجرای قانون رفع تداخلات اراضی از اقدامات موثر جهاد کشاورزی در راستای رفع اختلافات روستاییان و صدور اسناد اراضی می باشد.

به گزارش مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زنجان، برداشت پیاز از سطح یک هزار و 595 هکتار اراضی زراعی شهرستان زنجان از اواسط شهریور ماه آغاز شده است.

حسام الدین امیر مقدمی با اشاره به آبیاری بیش از 95 درصد مزارع پیاز شهرستان زنجان از طریق آبیاری نواری تصریح کرد: به طور متوسط از هر هکتار مزرعه پیاز در این شهرستان حدود 57 تن محصول برداشت می‌شود.

وی از برداشت 91 هزار تن محصول پیاز طی سال جاری در شهرستان زنجان خبر داد و افزود: پیاز تولیدی این شهرستان علاوه بر مصرف داخلی و ارسال به سایر استان ها به خارج از کشور نیز صادر می شود.

امیر مقدمی فلات، سوئیت اسپانیش، زرجان و به صورت محدود رقم محلی را ارقام مورد کشت پیاز در شهرستان زنجان برشمرد و بیان داشت: امسال درآمد ناخالص کشت و تولید این محصول در شهرستان حدود 65 میلیارد تومان برآورد شده است.

انتهای پیام/

عملیات کشت مستقیم و خزانه گیری  محصول برنج در در روستاها و مناطق تابعه  شهرستان زنجان از مورخه 97/1/14  آغاز گردیده است ، پیش بینی می شود که در سال زراعی 96-97  حدود 2200 هکتار از اراضی شهرستان زنجان به کشت برنج اختصاص یابد.

مهندس امیر مقدمی (مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ) افزود  که قیمت بالای محصول تولیدی در بازار و سازگاری ارقام کشت شده با اقلیم منطقه و عملکرد مناسب این ارقام موجب اقبال عمومی شالیکاران شده و در سالهای اخیر سطح کشت این محصول افزایش یافته است.

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
1317
5005
4543235


IP شما : 54.82.10.219

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : دوشنبه 26 آذر 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 25 آذر 1397 1:15:13 ب ظ می باشد