سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان

سال 1397، سال حمایت از کالای ایرانی

 

آرشیو اخبار سازمان

 

به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود، واحد زراعت این مدیریت ، برای اولین بار در استان، در سال زراعی 97-96 به صورت آزمایشی اقدام به کشت گیاه کینوا به مساحت یک هکتار در روستای قزلجه از توابع بخش مرکزی شهرستان کرد که عملکرد آن 1.2 تن در هکتار بود.

با توجه به تغییرات اقلیمی در سالهای اخیر، معرفی گیاهان جدید مقاوم به تنش­های محیطی ضروری به نظر می­رسد که از جمله این گیاهان می­توان به کینوا اشاره داشت. کینوا گیاهی یک­ساله و بومی آمریکای لاتین بوده و به تازگی وارد فلور گیاهی کشور شده، و به دلیل مقاومت به شوری و خشکی و دارا بودن خصوصیات مطلوب تغذیه­ ای به جهت پروتئین و مواد معدنی غنی، مورد توجه قرار گرفته است.

این گیاه به صورت دیم کشت می­شود اما با 2 بار آبیاری تکمیلی می­توان عملکرد آن را افزایش داد. کشت این گیاه در اردیبهشت ماه با گرم شدن هوا تا 12 درجه سانتی­گراد امکان پذیر بوده و در شهریور ماه قابل برداشت می­باشد.

با عنایت به شرایط اقلیمی شهرستان و لب­ شور بودن اراضی حاشیه رودخانه قزل­ اوزن، کشت و کار این گیاه مزایای زیادی را برای کشاورزان در بر خواهد داشت و قدمی در پیشبرد اهداف کشاورزی مملکت خواهد بود.

مرحله دوم عملیات شماره گذاری ماشین آلات کشاورزی شهرستان ایجرود به منظور ساماندهی ادوات و ماشین آلات کشاورزی،  با همکاری پلیس راهور شهرستان در مهر ماه سال جاری آغاز گردید که با پیگیری مجدانه کارشناسان جهاد کشاورزی ایجرود در آذرماه به پایان رسید.

با توجه به اینکه عدم پلاک گذاری ماشین آلات کشاورزی باعث ایجاد مشکلاتی در امر توزیع سوخت این ماشین ها خواهد شد، با هماهنگی های به عمل آمده توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان در بازه زمانی مقرر شده  بازدیدهای فنی لازم جهت صدور پلاک 100  دستگاه از ماشین های کشاورزی با عمر زیر 25 سال شهرستان که در مرحله نخست طرح در سال 1392 موفق به دریافت پلاک نگردیده بودند،  صورت پذیرفت.

این طرح با هدف شناسنامه دار کردن کلیه ادوات فعال کشاورزی با اهداف انتظامی، امنیتی و تولیدی بخش کشاورزی و در اجرای ماده (2) آیین ‌نامه راهنمایی و رانندگی مصوب 1384جهت ایجاد مکانیزم کنترلی در تردد وسایل نقلیه کشاورزی و ساماندهی نقل و انتقال وسایل نقلیه کشاورزی و نظارت و پایش دستگاه‌های ذیربط برای برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت انجام گردید.

 

 

   

           به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود، گیاه گل محمدی در اوایل آذرماه سال جاری در مزرعه­ای به مساحت 2 هکتار از اراضی روستای سها به صورت پاییزه کشت گردید.

گل محمدي درختچه ای است که از گذشته های دور،به علت خواص متعدد، محبوب همگان بوده و از نوع گلهاي عرفاني محسوب مي شود فرآورده هاي اين گياه شامل گلاب، اسانس و غنچه خشك و ... مي باشد. از شاخص ترين صفاتي که در گل محمدي مي توان ذکر کرد سازگاري اين گياه به خشکي است. گواه اين مسئله گلستانهاي مختلف در مناطق کاشان، فارس و کرمان مي باشد که در طول سال فقط 2 تا 3 بار آبياري نياز دارد. به طور كلي ثابت شده در مناطقي که بارندگي از 250 ميلي متر بيشتر باشد کشت ديم آن امکان پذير است. گرچه به طور مسلم کاهش عملکرد اقتصادي در آن مشاهده مي شود.

در مناطق کوهپایه ای که در آنها امکان کشت بسیاری از گیاهان زراعی محدود است. این گیاه می تواند به عنوان یک گیاه راهبردی و اقتصادی مورد توجه قرار گیرد. مقدار نهاده مورد نیاز (تراکم در هکتار)، 2500 نهال در یک هکتار برای کشت آبی و 1500 نهال در یک هکتار برای کشت دیم می­باشد.

بسته به آب و هوای منطقه برداشت گل محمدي از نيمه دوم ارديبهشت شروع و تا اواخر خرداد ادامه دارد، دوره گلدهي 30 – 20 روز طول مي كشد و ميزان گل توليد شده در هر هكتار 3.5 – 2.5 تن مي باشد.

متقاضیان می­توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره­های فنی به واحد باغبانی مدیریت مراجعه نمایند.

پایان خبر

به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود، کارگاه آموزشی تبادل تجربیات خبرگان کشاورزی با محوریت محصول گندم دیم مورخ 97/11/17 در محل سالن جلسات آن مدیریت برگزار گردید. در این کارگاه که جناب آقای تنوره  رئیس کانون خبرگان کشاورزی استان ، خانم ملاکرمی رئیس اداره ترویج شهرستان و 39 نفر از کشاورزان خبره شهرستان حضور داشتند، مباحثی در خصوص روش­های صحیح کنترل علف­های هرز، مبارزه با آفات گندم، نحوه اجرای خاکورزی حفاظتی، استفاده مناسب از کودهای شیمیایی و ... مطرح گردید و در ارتباط با موارد مذکور بین کشاورزان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

مجمع ملی خبرگان کشاورزی کشور تشکلی است مرکب از نمایندگان نمونه ها و برگزیدگان فعال در بخش کشاورزی از سطوح شهرستان، استان و کشور که با هدف انتقال تجربیات آنها به سایر کشاورزان برای ارتقای کمی و کیفی محصولات کشاورزی فعالیت می نمایند.

به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود، در سال زراعی 97-96 تولید گندم37400 تن بوده است.

آقای مهندس بازرگان با اشاره به سطح زیر کشت گندم در شهرستان ایجرود ادامه داد: در سال زراعی گذشته حدود 31000 هکتار از اراضی زراعی شهرستان زیر کشت گندم بوده که بیش از 30600 هکتار گندم دیم و 190 هکتار گندم آبی، کشت شده است. و عملکرد مزارع گندم آبی در شهرستان 3.5 تن در هکتار و مزارع گندم دیم 1.2 تن در هکتار بوده است.

ارقام بذری که در سطح شهرستان مورد کشت قرار می گیرد شامل آذر2، سرداری،هما، اوحدی و پیشگام است و در بیش از 70 درصد سطح زیر کشت از بذور گواهی شده استفاده می شود.

آقای بازرگان ادامه داد: از 37000 تن گندم تولیدی شهرستان، 7770 تن توسط شرکتهای بذری و بیش از 24000 تن توسط مراکز خرید شهرستان خریداری شده است.

 لازم به یادآوری است گندم تولیدی با بهترین کیفیت و کمترین سن زدگی می باشد.

وی با بیان اینکه استفاده از بذور گواهی شده، عملیات خاکورزی، تنظیم ادوات کاشت و داشت و برداشت، محلولپاشی و تغذیه تکمیلی مزارع، استفاده از کودهای ریزمغذی و شیمیایی توصیه شده، سمپاشی به هنگام مزارع آلوده و مساعد بودن شرایط آب و هوایی و افزایش نزولات جوی موجب افزایش میزان تولید گندم شده است. و پیش بینی میشود در سال زراعی جاری با سطح زیر کشت 31180 هکتار و سطح سبز 97درصد حدود 48000 تن عملکرد گندم داشته باشیم.

شایان ذکر است کارشناسان فنی این مدیریت همه ساله در تمامی مراحل تولید در کنار کشاورزان ساعی شهرستان بوده و نسبت به ارائه توصیه های فنی لازم اقدام می کنند.

به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود، مراسم سنتی شکرگزاری اهالی روستای اوچ تپه از توابع بخش مرکزی شهرستان ایجرود با حضور اهالی در اطراف روستا برگزار شد.

این آئین سنتی هر ساله پس از پایان فصل برداشت محصول، به شکرانه نعمت­های الهی و قدردانی از زحمات کشاورزان برپا می­شود.

در این مراسم کهن، اهالی در باغات و دشتهای اطراف روستا اتراق کرده و غذا (اغلب آبگوشت) طبخ کرده و با پای پیاده به نیت زیارت مسیر امامزاده را طی می­کنند. امسال با توجه به مصادف شدن مراسم مذکور با ایام عزاداری سیدالشهدا (ع)، مردم هم­زمان اقدام به برپایی مراسم عزاداری با حضور مداحان اهل بیت در جوار امام­زاده روستا نمودند.

شایان ذکر است جشن شکرگزاری در شهرهای مختلف کشورمان و کشورهای مختلف از جمله امریکا، آلمان، استرالیا، برزیل، کانادا، ژاپن، هندوستان و ... در فصل برداشت محصول و عمدتاً در جوامع روستایی و مذهبی برگزار می­شود.

                                                                                     

 

به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود، به مناسبت گرامیداشت ایام الله دهه فجر، همزمان 3 طرح آبزی­پروری در روستای حاجی قشلاق از توابع بخش حلب شهرستان ایجرود با حضور مسئولین شهرستانی و استانی افتتاح گردید.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان در مراسم افتتاح عنوان کرد: در حال حاضر حجم تولید سالانه ماهیان سردآبی شهرستان ایجرود 850 تن و ماهیان گرم­آبی 800 تن می­باشد که موجب اشتغال مستقیم 55 نفر در 30 مزرعه فعال شده است.

آقای مهندس بازرگان با اشاره به افتتاح مزارع پرورش ماهی قزل آلا در روستای مذکور گفت: با بهره­برداری از این 3 طرح، 36 تن به ظرفیت تولید ماهیان سردآبی شهرستان افزوده شد.

خلاصه اطلاعات طرح­های افتتاح شده به شرح زیر می­باشد:

ردیف

عنوان پروژه

شهرستان محل اجرا/بخش

روستای محل اجرا

نام و نام خانوادگی بهره بردار

میزان سرمایه گذاری شخصی (میلیون ریال)

میزان أخذ تسهیلات (میلیون ریال)

میزان تولید سالانه (تن)

اشتغالزایی (نفر)

1

تولید ماهی قزل آلا

ایجرود/حلب

حاجی قشلاق

علی رضایی

2300

1000

12

2

2

تولید ماهی قزل آلا

ایجرود/حلب

حاجی قشلاق

فرضعلی قره داغی

1940

1000

12

2

3

تولید ماهی قزل آلا

ایجرود/حلب

حاجی قشلاق

سید حسن موسوی

1940

1000

12

2

جمع

6180

3000

36

6

 

به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود این شهرستان در سال 94 با حجم تولید 60 تن در سال، رتبه پنجم تولید ماهیان سردآبی در سطح استان را دارا بوده، که این رقم در سال 97 به 850 تن در سال رسیده است و از این حیث حائز رتبه سوم در سطح استان می باشد.

آقای مهندس بازرگان خاطر نشان ساختند: از ابتدای سال 94 به همت و همکاری کارشناسان محترم شیلات استان و شهرستان، برنامه ریزی های لازم جهت شناسایی منابع آبی و توسعه آبزی پروری در شهرستان صورت پذیرفت که موجب افزایش 14 برابری تولید ماهیان سردآبی شهرستان شده است.

ایشان ضمن تشریح الویت‏های آبزی‏پروری شهرستان (توسعه مکانیزاسیون واحدها، استفاده از انواع روش های فیلتراسیون به منظور تصفیه پسآب واحدها و کاهش هدررفت آب با هدف افزایش تولید در واحد حجم مزارع) افزودند: در سال جاری میزان کل تولید محصولات شیلاتی در شهرستان به 1650 تن (850 تن ماهیان سردآبی و 800 تن ماهیان گرمابی) رسید و همچنین پیش‏بینی می‏گردد در سال 98 با بهره‏گیری از پتانسیل‏های بالقوه شهرستان در حوزه منابع آبی، تدوام سیاست های حمایتی و اعطای تسهیلات بانکی جهت مکانیزه نمودن واحدها، بهره برداری از واحدهای در حال احداث و نیز توسعه صنایع تبدیلی و صنایع وابسته میزان تولید سالانه به 1000 تن برسد و شاهد توسعه پایدار صنعت آبزی پروری در این نقطه زرخیز استان پهناورمان باشیم.

 

     به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود، همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، سی و سومین مراسم تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی استان زنجان و آئین شکرگزاری برداشت گندم با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان، استاندار زنجان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، فرمانداران، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و کشاورزان و تولیدکنندگان استان روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه در سالن اجتماعات زیتون سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد.

در این مراسم همزمان با تجلیل از نمونه های استان، از آقای مهندس رضا جعفری به عنوان مسئول مرکز خدمات کشاورزی نمونه، آقای بهمن رسولی آقبلاغی به عنوان مددکار ترویجی نمونه و خانم ملاکرمی به عنوان کارشناس پهنه نمونه شهرستان ایجرود تجلیل شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان هدف از معرفی کشاورزان نمونه را ضمن تقدیر از تلاش این کشاورزان، تاکید بر نقش آنان در رسیدن به خودکفایی گندم برشمرد و بیان کرد: با معرفی کشاورزان نمونه در صدد هستیم این کشاورزان به الگویی برای سایر کشاورزان تبدیل شوند. دکتر جعفری یادآور شد: در انتخاب کشاورزان نمونه صرفا عملکرد بالا مد نظر نبوده بلکه نحوه مدیریت در مسائل فنی و مدیریت مصرف منابع پایه نیز جزو معیارها بوده است.

به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود، در سال زراعی 97-96 جهت پایش و مدیریت آفت سن گندم، اقدامات متعددی انجام شد که منجر به کنترل به موقع آفت و کاهش خسارت آن در مزارع گندم و جو شهرستان گردید. این اقدامات شامل ارسال پیامک در فواصل زمانی مختلف به گندمکاران، اطلاع رسانی از طریق ارسال نامه و اخطاریه به دهیاران و شوراهای روستاها، نصب بنر در معابر عمومی، برگزاری  7 مورد کلاس آموزشی در مناطق حساس، 1205 مورد بازدید مزارع در قالب اکیپ های روزانه جهت ردیابی و تعیین تراکم جمعیت آفت، ارائه توصیه های فنی لازم، و هماهنگی و نظارت بر عملیات سمپاشی بوده است. با توجه به ردیابی دقیق و مبارزه لکه ای، کشاورزان با حداقل مصرف سم و با سطح سمپاشی 2155 هکتار موفق به کنترل آفت سن در سطح شهرستان شدند. این اقدامات در سالهای اخیر تداوم داشته است به طوری که امسال با استناد به بررسی نمونه های گندم در مراکز خرید، و تجزیه و تحلیل کارشناسان ستادی حفظ نباتات استان، گندم تولیدی شهرستان ایجرود جزو پاکترین محصول از نظر سن زدگی در استان معرفی گردید که جای تقدیر و تشکر از همکاری صمیمانه عوامل دخیل و کشاورزان فهیم منطقه دارد.

  

 

مصرف ماهی و آبزیان به علت داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده اٌمگا 3 در پایین آوردن چربی­های نامطلوب خون مانند کلسترول و تری­گلیسرید و نیز حفظ تعادل فشار خون و کاهش توده چربی بدن تأثیر مهمی دارد. میزان چربی موجود در آبزیان در مقایسه با گوشت قرمز بسیار کمتر بوده و از نوع غیراشباع می­باشد. از 20 نوع اسیدآمینه مورد نیاز بدن، 10 نوع آن ضروری بوده و قابل سنتز توسط بدن نیست و گوشت ماهی هر 10 نوع را دارد. همچنین مصرف ماهی اثرات معجزه آسایی در درمان بسیاری از امراض مانند پرفشاری، روماتیسم، ذات­الریه، سردردهای میگرنی، بیماری­های کلیوی و آسم دارد.

لذا در راستای ترویج فرهنگ مصرف ماهی، در تاریخ 1مهر 1397 کارگاه آموزشی با حضور 30 نفر از بانوان شاغل ادارات شهرستان ایجرود و با همکاری فرمانداری، اداره ورزش و جوانان، بخشداری، اداره فنی و حرفه ای شهرستان از طرف مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان برگزار گردید. در این دوره فراگیران با نحوه تشخیص ماهی تازه، پاک کردن، چگونگی فیله کردن ماهی و نحوه پخت انواع غذاها با گوشت ماهی آشنا شدند.

شایان ذکر است ضمن حضور کارشناس تغذیه از شبکه بهداشت شهرستان توضیحاتی در خصوص مزایای مصرف ماهی و اولویت مصرف انواع آن به شرکت­ کنندگان ارائه گردید.

                                                                             

 

کارگاه آموزشی اطفاء حریق برای کارکنان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود با همکاری کارشناسان آتش­نشانی شهرداری زرین آباد در تاریخ 4 بهمن ماه سال جاری برگزار گردید.

هدف از اجرای این کارگاه که جزء برنامه های پیشنهادی بانوان مدیریت بوده ، ارتقاء سطح ایمنی و آشنایی کارکنان با اصول اولیه برخورد با انواع حریق و شیوه صحیح اطفاء آن و نحوه کار با کپسولهای آتش­نشانی بوده است.

        

به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود عملیا ت بهره برداری از شبکه پایاب سد گلابر بعد از عقد قرارداد تحویل آب از شرکت آب منطقه ای توسط شرکت پژوهشگران صنعت (نماینده تشکل کشاورزان) در سال آبی 98-97 در فاز اول به مساحت 800 هکتار  آغاز گردید. پیش بینی می گردد در سال جاری 800 هکتار از اراضی شبکه گلابر در روستاهای جوقین، ینگی کند میرزا الماسی و خانقاه از توابع بخش مرکزی شهرستان ایجرود زیر کشت محصولات علوفه ای و دانه های روغنی بر پایه توسعه کشت محصول پاک، انتقال دانش فنی کشت اراضی آبی، تشکیل و توانمند سازی تشکل آببران و تشکیل حلقه های تولید در منطقه اجرا گردد. عملیات انجام شده شامل توجیه کشاورزان و عقد قراداد با شرکت آب منطقه ای بوده و در حال عقد قراداد با کشاورزان جهت آماده سازی زمین و راه اندازی شبکه می باشد. پیش بینی می گردد تا آخر سال آبی جاری، فاز اول شبکه گلابر به بهره برداری برسد.

 

 

 

 

به گزارش مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ایجرود: همکاران مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان در آستانه هفته جهاد کشاورزی با حضور در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه بار دیگر با آرمان های حضرت امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی تجدید پیمان نمودند.

 

 

 

صفحه1 از2

آمار بازدید

امروز
دیروز
کل بازدید ها
2938
5717
4813372


IP شما : 54.226.23.160

نظرسنجی

نظر شما در خصوص مطالب ارائه شده در سایت چه می باشد؟

جستجوی گوگل


امروز : دوشنبه 29 بهمن 1397

آخرین تاریخ به روز رسانی یکشنبه 28 بهمن 1397 1:12:42 ب ظ می باشد